Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παραλάβαμε "φρέσκα" σκοπευτικά του ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗ και μετά το παιχνίδι μας ευκαιρία για μια γρήγορη δοκιμή στον πίνακα .
browning b525 αυλός 18,7 (Απόκλιση τσοκ (-mm)
midas IC 18,55 -0,15 (σχεδόν skeet) / midas M 18,27 -0,43 (ανοιχτό 3*)

Οι δοκιμές έγιναν κάπως γρήγορα γιατί είχε κόσμο στους πίνακες κ μια περίεργη αντηλιά που σε θόλωνε
κάποιες βολές ξέφυγαν απο το κέντρο αλλά είπα να της βάλω ..
*μια από αυτές η πρώτη των 28 γρ. (*θα την ξανακάνω με ησυχία μιας που έχει ενδιαφέρον κ για τις τσίχλες )
οι εντυπώσεις στο γήπεδο θετικές από την παρέα που τα ρίξαμε και η ανάκρουση χαμηλότερη από όσο αναμενόταν στα sporting , ενώ στα trap αισθητά χαμηλή
.
how do i print screen







και δύο τουφεκιές με την ανακαινισμένη beretta 302 του φιλου Θοδωρή με σταθερό τσοκ 2* στην ίδια απόσταση και οι δύο με trap.



 
Σημερινές δοκιμές του αδελφού μου.οπλο blaser F16.
Το briley είναι το spectrum im(0,625 σύσφιξη)
Brain C3(0,35 σύσφιξη)
Το multitarget είναι της NSI.
Ug01bV8.jpg

LMlkdBT.jpg

Kc2mU0D.jpg

JFYn3FC.jpg
 
Πώς την βλέπεις Γιώργο? Εμένα δεν μου αρέσει πάντως στον πίνακα.
Ναι από ομορφιά πάσχει, στην πράξη είδα ωραία συμπεριφορά. Όχι όμως με αυτόν τον συνδιασμό. Τα έριξα στο sporting με inv+ u3/u3 με το win και ήταν εξαιρετικά. Με την καραμπίνα έριξα 2-3 τουφεκιες να δω αν ανοίγει το κλείστρο. Δουλεύουν κανονικά και πιστεύω ότι θα τα δουλεύουν και οι Benelli.
 
Κατά την γνώμη μου γι αυτά τα μέτρα με αυτό το τσοκ είναι super! Μην ξεχνάμε ότι είναι 24gr 7,5 N με μόλις 300 σκάγια στη γόμωση..
Γιάννη έχω αντίθετη άποψη φίλε. Το ότι έχει 300 σκάγια δεν σημαίνει ότι πρέπει να σκορπίζει έτσι στα 35 μέτρα. Θα μπορούσε κάλλιστα να έχει πιο μαζεμένη τουφεκιά απλά με λιγότερα σκάγια σε σχέση με ένα 28αρι. :)
 
Βασίλη αν δεις που είναι τα 35 μέτρα, αν σκεφτείς τι σύσφιξη έχει ένα IC και αν αδιάσεις στην χούφτα σου τα σκάγια από ένα φυσιγγι trap, θα καταλάβεις ότι μόνο σκορπισμα δεν λες την παραπάνω τουφεκιά....:)
Εξάλλου ο προορσμός ενός trap φυσιγγιου δεν είναι το IC αλλά το full και η μέγιστη σκοπευτική ικανότητα.
 
Γιάννη έχω αντίθετη άποψη φίλε. Το ότι έχει 300 σκάγια δεν σημαίνει ότι πρέπει να σκορπίζει έτσι στα 35 μέτρα. Θα μπορούσε κάλλιστα να έχει πιο μαζεμένη τουφεκιά απλά με λιγότερα σκάγια σε σχέση με ένα 28αρι. :)
Συμφωνω αλλα μην ξεχνας την παραμετρο τσοκ.μιλαμε για βελτιωμενο κυλινδρο και 35 μετρα!!!! Με ενα ντεμι η 3/4 τσοκ πιστευω
θα εδειχνε τα δοντια του,σε αυτη την αποσταση!
 
Βασίλη αν δεις που είναι τα 35 μέτρα, αν σκεφτείς τι σύσφιξη έχει ένα IC και αν αδιάσεις στην χούφτα σου τα σκάγια από ένα φυσιγγι trap, θα καταλάβεις ότι μόνο σκορπισμα δεν λες την παραπάνω τουφεκιά....:)
Εξάλλου ο προορσμός ενός trap φυσιγγιου δεν είναι το IC αλλά το full και η μέγιστη σκοπευτική ικανότητα.

Συμφωνω αλλα μην ξεχνας την παραμετρο τσοκ.μιλαμε για βελτιωμενο κυλινδρο και 35 μετρα!!!! Με ενα ντεμι η 3/4 τσοκ πιστευω
θα εδειχνε τα δοντια του,σε αυτη την αποσταση!
Μάλλον δεν το λέω καλά. Αν σας έδειχναν μόνο τον πίνακα και δεν ξέρατε το φυσίγγιο, το τσοκ και την απόσταση, θα λέγατε ότι είναι καλή κατανομή? Γιατί αυτά που μου λέτε που τα καταλαβαίνω απόλυτα τα θεωρώ αιτιολογίες γιατί η κατανομή δεν είναι καλή. Ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός... :)
 
Βασίλη, καλά τα λες, όπως καλά τα λέμε και μεις. Γι'αυτό αυτοί που ασχολούνται με τον πίνακα επιμένουν πως αν δεν μετρήσουμε, συμπέρασμα δεν βγάζουμε. Αν δεν ρωτήσεις δεν έχει νόημα. Γιατί μπορώ στα στα 40 μέτρα να σου ρίξω με τον κύλινδρο ένα 9αρι στα 40 γρ και να πάθεις ταράκουλο από την....ομορφιά.
Αν με ρωτήσεις όμως, πιστεύω ότι θα απογοητευτεις μόλις μάθεις με τι έριξα....
 
Μάλλον δεν το λέω καλά. Αν σας έδειχναν μόνο τον πίνακα και δεν ξέρατε το φυσίγγιο, το τσοκ και την απόσταση, θα λέγατε ότι είναι καλή κατανομή? Γιατί αυτά που μου λέτε που τα καταλαβαίνω απόλυτα τα θεωρώ αιτιολογίες γιατί η κατανομή δεν είναι καλή. Ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός... :)
Ναι τωρα καταλαβα τι εννοεις.αλλα κατα την προσωπικη μου αποψη με 3 αστρα και πανω τσοκ σε αυτα τα μετρα θα μαζευοταν αρκετα η τουφεκια και η κατανομη θα εφτιαχνε παρα πολυ.προσωπικη αποψη παντα μπορει να κανω και λαθος.
 
Ανεβάζω τρεις φωτογραφίες,από τους πίνακες του σκοπευτηρίου Ασπροπύργου,μιας και ξέμεινε από πιατάκια και δεν είχα τι να κάνω. Με το ζόρι εριξα μια πουλα,πολύς κόσμος!!!!
Όπλο Beretta 686, 67 cm κάνη, 18,3 αυλους και τσοκ "μαμά" εσωτερικά. Φυσίγγια: G.M 28 gr. sporting
Άλλη φορά, θα βάλω και με άλλα τσοκ δοκιμές...
CCpfCir.jpg

QZhfG55.jpg

POsyrTK.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top