Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τζωνυ οι πίνακες αναμενόμενης συγκέντρωσης για κάθε σύσφιξη, συνήθως αφορούν φυσίγγια με απροστάτευτα μαλακά σκάγια . Αν κάποιος ρίξει με κύλινδρο και αντί για 400 σκάγια η γόμωση έχει 500 και είναι με συγκεντρωτήρα και σκληρά, πολύ πιθανό να βρει στον κύκλο 76 εκατοστών στα 36,5 μέτρα 250, αν λοιπόν νομίζει πως το φυσίγγι είχε 400 θα πιστεύει ότι ο κύλινδρος στο όπλο του δίνει 60%. Μικρό το κακό, αλλά το θέμα επικρουστηρας αν υφίσταται και δεν εξεταστεί από κάποιον που γνωρίζει, μπορεί να ακυρώσει ένα όπλο που ίσως είναι εξαιρετικό. Σε μια άλλη συζήτηση κάποιος ρώτησε για τα δραμια του μακαρίτη του Υψηλού, ( ίσως ο πρώτος παραγωγός φυσιγγίων στην Ελλάδα που έβγαζε δραμια με λιγότερα από 8, 9 στον αριθμό, αλλά με πολύ ψηλές ταχύτητες ,γύρω στα 460 μ/δ και επέμενε πως το σημαντικότερο συστατικό είναι τα σκάγια και η ποιότητα τους), όταν πολλά χρόνια πριν τον επισκέφτηκα, ανέφερε ένα πρόβλημα που αντιμετώπιζε με το ποζε beretta που συνήθως δοκίμαζε τα φυσίγγια του και που οι οπλουργοι που το πήγε δεν το έλυσαν. Κάποιες φορές δεν εκπυρσοκροτουσε η κατω κάνη και επίσης έβγαζε χαμηλότερη ταχύτητα που το απέδιδε στο πιο ανοιχτό τσοκ σε σχέση με την πάνω. Τελικά όλο το πρόβλημα οφειλετο στον επικρουστηρα ,λόγω του head space, κάτι πολύ συνηθισμένο σε ποζε με διακεκομμενους ποιρους, ειδικά στο δικό του που συχνά έριχνε φουρνελα.
 
Άρη έχεις δει τέτοιες αποκλίσεις από κάννη σε κάννη; και τέτοιο εύρος τιμών;
ρωτάω να μάθω
εγώ δεν έχω διαπιστώσει τέτοιο παράγοντα (σταθεροτητα καννης) ούτε και ψυλλιαζόμουν ότι μπορεί να υφίσταται.
μεγάλες αποκλίσεις έχω δει σε φυσίγγια εμπορίου σε κάννες ούτε που το έχω ψάξει
Ε αφου γραφω ακραια τα παραδειγματα, ηθελα απλα να μου βγουν παρομοιοι μεσοι οροι χωρις να ταλαιπωρω το μυαλο μου... Εγω εχω διαπιστωσει τον παραγοντα σταθεροτητα κανης, να βγαζεις με οτι φυσιγγι κ να βαλεις ποσοστα πολυ κοντα στην μεση αποδοσης συσφιξη-αποστασης ενω αλλες εδιναν μεγαλυτερες διακυμανσεις... Αν κ θεωρω οτι αναλωνομαστε σε συζητησεις που δεν εχουν νοημα... Μικρη σημασια εχουν για τον μεσο κυνηγο, καθολου σημασια θα ελεγα καλυτερα... Αυτα εχουν μια ουσια αν εχεις το ¨ψωνιο¨της βελτιωσης μονο...
 
Κ φυσικα για να δοκιμασουμε ενα φυσιγγι κ να βγαλουμε το ποσοστο συγκεντρωσης, πρεπει πρωτα να το κοψουμε και να δουμε τη διαμετρο των σκαγιων του... Αν δεν γινει αυτο, δεν εχει νοημα καμια περαιτερω κουβεντα...
 
Ε αφου γραφω ακραια τα παραδειγματα, ηθελα απλα να μου βγουν παρομοιοι μεσοι οροι χωρις να ταλαιπωρω το μυαλο μου... Εγω εχω διαπιστωσει τον παραγοντα σταθεροτητα κανης, να βγαζεις με οτι φυσιγγι κ να βαλεις ποσοστα πολυ κοντα στην μεση αποδοσης συσφιξη-αποστασης ενω αλλες εδιναν μεγαλυτερες διακυμανσεις... Αν κ θεωρω οτι αναλωνομαστε σε συζητησεις που δεν εχουν νοημα... Μικρη σημασια εχουν για τον μεσο κυνηγο, καθολου σημασια θα ελεγα καλυτερα... Αυτα εχουν μια ουσια αν εχεις το ¨ψωνιο¨της βελτιωσης μονο...
οκ τότε
 
Κ φυσικα για να δοκιμασουμε ενα φυσιγγι κ να βγαλουμε το ποσοστο συγκεντρωσης, πρεπει πρωτα να το κοψουμε και να δουμε τη διαμετρο των σκαγιων του... Αν δεν γινει αυτο, δεν εχει νοημα καμια περαιτερω κουβεντα...
Έχω σωθεί με αυτό σε Android.
Φωτό και σου βγάζει αριθμό σκαγιών σε 2 sec

Screenshot_2022-06-17-11-48-10-290_com.miui.home~2.jpg

Θέλει καθαρό φόντο ... αν χάσει κανενα σκάγι το βλέπεις αμέσως ... δες.
Έχασε το κάτω κατω σκάγι, άρα συνολικά 348 !!!

Screenshot_2022-06-15-17-41-49-074_com.dyve.countthings.jpg

Χρησιμοποιώ αυτό το δωρεάν counting template.

Screenshot_2022-06-17-11-51-37-425_com.dyve.countthings~2.jpg
 
πφφφφφ γατάκι!

XFF deer choke XFFF turkey choke 91 cm cal 10

* άμα δει ο ερτογαν το "turkey" την έβαψα
** λες να αλλάξουν και την ονομασία των τσοκ; να τα κάνουν turkiye XFF?
Κάνα δυό F ή κάνα X να βάλεις ακόμα βλέπω η κάνη σου να γίνεται κούγκι.

url~2.jpg

.very funny.
 
Last edited:
Έχω σωθεί με αυτό σε Android.
Φωτό και σου βγάζει αριθμό σκαγιών σε 2 sec

View attachment 50147

Θέλει καθαρό φόντο ... αν χάσει κανενα σκάγι το βλέπεις αμέσως ... δες.
Έχασε το κάτω κατω σκάγι, άρα συνολικά 348 !!!

View attachment 50145

Χρησιμοποιώ αυτό το δωρεάν counting template.

View attachment 50146
Μετράει και τσίχλες πάνω στο καπώ; :eek:
 
Γιάννη Τρατση, καλώς επέστρεψες, όπως λέει και ο Τζωνυ, πολύ αισθητή η απουσία σου, και πάντα ακόμη πιο αισθητή η παρουσία σου.
Λευτέρη καλώς σας βρήκα! :)

Να είστε όλοι καλά!

Καλλό Καλοκαίρι και θα τα λέμε!.love.
 
Έχω σωθεί με αυτό σε Android.
Φωτό και σου βγάζει αριθμό σκαγιών σε 2 sec

View attachment 50147

Θέλει καθαρό φόντο ... αν χάσει κανενα σκάγι το βλέπεις αμέσως ... δες.
Έχασε το κάτω κατω σκάγι, άρα συνολικά 348 !!!

View attachment 50145

Χρησιμοποιώ αυτό το δωρεάν counting template.

View attachment 50146
φακες μετραει;.....
 
Έχω σωθεί με αυτό σε Android.
Φωτό και σου βγάζει αριθμό σκαγιών σε 2 sec

View attachment 50147

Θέλει καθαρό φόντο ... αν χάσει κανενα σκάγι το βλέπεις αμέσως ... δες.
Έχασε το κάτω κατω σκάγι, άρα συνολικά 348 !!!

View attachment 50145

Χρησιμοποιώ αυτό το δωρεάν counting template.

View attachment 50146
:oops:

Βασιλη
Μηπως σου βρισκεται κανενα αλλο που βγαζεις φωτο την προσφορα η τα υλικα και σου παραδιδει την δουλεια τελειωμενη;

Θα μου ηταν χρησιμο.big smile.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top