Αυτοάμυνα στο σπίτι

Οι "κακοί" δεν έχουν όπλα? Και τι θα κάνουν άραγε στη θέα του νοικοκύρη με όπλο? Πολύ δε περισσότερο αν τους ρίξει και μια στον αέρα ή και στα πόδια! Κ αν αστοχήσει? Κ αν δεν είναι ένας? Ή δει μόνο τον ένα?Κ αν δεν είσαι μόνος σου κ έχεις εκτεθειμένους ανθρώπους κοντά σου?Νομίζω είναι πολλά τα ερωτήματα και μάλιστα για μια χώρα φοβική και ευνουχισμένη,με πολλά κόμπλεξ από τη μεταπολεμική (πολιτική κυρίως) ιστορία ! Είμαι οπαδός της πρόληψης κ όχι της καταστολής... Αλλά δυστυχώς έχω χρησιμοποιήσει όπλο δις!δεν είμαι σε θέση και ούτε και θέλω να συμβουλεύσω, πάντως δεν είναι εύκολο να τραβήξεις όπλο,να το κάνεις σωστά και με καθαρό μυαλό....
 
Και με το σκύλο ελεύθερο μέσα στο σπίτι όπως έχω, πάλι σίγουρο δεν είναι ότι ο διαρρήκτης δεν θα μπουκάρει!
Ο προηγούμενος σκύλος μου ενώ κοιμόταν άκουγε το παραμικρό. Αν πλησίαζε κάποιος από έξω την πόρτα, σηκωνόταν αμέσως και στηνόταν από πίσω, αν ήταν και άγνωστος άρχιζε να δίνει σήμα ... σίγουρα αποτρεπτικό!
Δεν είναι όμως όλα τα σκυλιά το ίδιο, αυτός που έχω τώρα μόνο αν είναι ντιλιβεράς πάει στην πόρτα, σε κάθε άλλη περίπτωση συνεχίζει και κοιμάται ...
Το πρόβλημα όμως (και δεν το λέω για αστείο) είναι ότι αν καταφέρει άγνωστος να μπει μέσα ... τον βούτηξε κανονικά (βάζει δόντι) !!! ... σε αυτή την περίπτωση πάλι σε πρόβλημα καταλήγουμε ...
 
Και με το σκύλο ελεύθερο μέσα στο σπίτι όπως έχω, πάλι σίγουρο δεν είναι ότι ο διαρρήκτης δεν θα μπουκάρει!
Ο προηγούμενος σκύλος μου ενώ κοιμόταν άκουγε το παραμικρό. Αν πλησίαζε κάποιος από έξω την πόρτα, σηκωνόταν αμέσως και στηνόταν από πίσω, αν ήταν και άγνωστος άρχιζε να δίνει σήμα ... σίγουρα αποτρεπτικό!
Δεν είναι όμως όλα τα σκυλιά το ίδιο, αυτός που έχω τώρα μόνο αν είναι ντιλιβεράς πάει στην πόρτα, σε κάθε άλλη περίπτωση συνεχίζει και κοιμάται ...
Το πρόβλημα όμως (και δεν το λέω για αστείο) είναι ότι αν καταφέρει άγνωστος να μπει μέσα ... τον βούτηξε κανονικά (βάζει δόντι) !!! ... σε αυτή την περίπτωση πάλι σε πρόβλημα καταλήγουμε ...
Γιωργο;
Γιατι εχει προβλημα εαν εχεις ταπελακι ωια υπαρξη σκυλου και εαν ο σκυλος δαγξωσει ατομο που εχει εισελθει παρανομα;
 
Θεωρω οτι ειναι απολυτα λαθος αυτη η επιλογη, δειχνει προμελετη με οτι αυτο συνεπαγεται.....
Τι μενει??? Ποδια, μονο ποδια, απο την μεση και κατω, για να εχεις να υποστηριξεις κατι....
Να τον πληρώνεις μια ζωή ...

Βρε μπαούλο να τον κάνεις απ' το ξύλο μέχρι να γίνει μπλε, αν σου κάνει μήνυση για ξυλοδαρμό πάλι μπελά μπορεί βρεις.
 
Να τον πληρώνεις μια ζωή ...

Βρε μπαούλο να τον κάνεις απ' το ξύλο μέχρι να γίνει μπλε, αν σου κάνει μήνυση για ξυλοδαρμό πάλι μπελά μπορεί βρεις.
Αμα βαλει κανενα μεγαλοδικηγορο θα πληρωνεις επειδη δεν του ανοιξεις και αναγκαστηκε να σπασει την πορτα
Ασε που θα χαρακτηριστεις και αφιλόξενος που δεν τον κερασες και δεν του ευχηθηκες στο καλο φευγοντας
 
Γιωργο;
Γιατι εχει προβλημα εαν εχεις ταπελακι ωια υπαρξη σκυλου και εαν ο σκυλος δαγξωσει ατομο που εχει εισελθει παρανομα;
Δεν έχω ταμπελάκι ... :)
Τι ταμπελάκι να βάλω για ένα setter που ζει μέσα στο σπίτι ; το βλέπω υπερβολή ! ...:)
 
Το καλύτερο όπλο-μη φονικό- για αυτοάμυνα ,θεωρώ πως είναι ένα περίστροφο σε διαμετρημα 36 με φυσίγγια 8 με 10 γραμμάρια ν2 ή BB(4,5mm), σε υποηχητικη ταχύτητα. Σταματά οποιονδήποτε αν τον πετύχει στα πόδια, με το ενδεχόμενο αναπηρίας ελάχιστο, και αν στοχεύσεις σε πιο καίρια σημεία ο εισβολέας θα το πει το ποίημα.
Το καλύτερο αν ο διαρρήκτης είναι ένας και κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει όπλο, το ψαροντούφεκο ...
Άμυνα, αυτό βρήκα μπροστά μου αυτό πήρα ........(ούτε άδειες ούτε αηδίες ... τον δένεις και με το μουλινέ και περιμένεις αστυνομίες και ασθενοφόρα )
 
Το καλύτερο όπλο-μη φονικό- για αυτοάμυνα ,θεωρώ πως είναι ένα περίστροφο σε διαμετρημα 36 με φυσίγγια 8 με 10 γραμμάρια ν2 ή BB(4,5mm), σε υποηχητικη ταχύτητα. Σταματά οποιονδήποτε αν τον πετύχει στα πόδια, με το ενδεχόμενο αναπηρίας ελάχιστο, και αν στοχεύσεις σε πιο καίρια σημεία ο εισβολέας θα το πει το ποίημα.
Άμα τον βρεις σε μηριαία αρτερι...
Καλύτερα να μάθεις πως γίνεται η επίδεση της😆
 
Το καλύτερο αν ο διαρρήκτης είναι ένας και κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει όπλο, το ψαροντούφεκο ...
Άμυνα, αυτό βρήκα μπροστά μου αυτό πήρα ........(ούτε άδειες ούτε αηδίες ... τον δένεις και με το μουλινέ και περιμένεις αστυνομίες και ασθενοφόρα )
Σα να βλέπω τον Ευαγγελάτο....τον πέρασε για συναγρίδα κ του έριξε με ψαροτούφεκο😆
 
Ιδιοκτήτης κυνηγός με άνοια ενώ φερμαριζε ο σκύλος του τον διαρρηκτη αυτός όπλισε ψαροντούφεκο.
Το καλύτερο για άμυνα σπίτι 🏡 είναι η σούβλα για το αρνί‼️με μουσική....υπόκρουση .....θα σας κάνω κεμπαμπ ρε κουφάλες....το μάτι να γυαλίζει ‼️
 
Αν τυχει κανενας και βρεθει στη δυσαρεστη θεση να ''στηλει'' στα θυμαρακια καποιον εισβολεα, τον σερνει στην κρεβατοκαμαρα, καθαριζει το σημειο που εγινε και μετα τηλ. στην αστυνομια. η κρεβατοκαμαρα θεωρειται αβατο, εχει σημασια, αλλο μεσα στο σπιτι και αλλο μεσα στην κρεβατοκαμαρα......
 
Back
Top