Αστεία-Περίεργα-Ενδιαφέροντα Βίντεο & Φωτό - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σκάρτα φυσέκια φτιάξανε οι ...μπουρμάδες!.sarcastic.

Καλά να πάθουνε! δοκιμές ... διάτρησης κάνανε ; δεν κάνανε!.sarcastic.
Πατριωτικός οίστρος με έπιασε ... αλλα χρειάζεται κι αυτός!

Μπουρμάδες ΝΑΙ!

Κατά την διάρκεια των διαπραγματεύσεων για την παράδοση της Τρίπολης εις εκ' των Τούρκων αντιπροσώπων απείλησε εν ολίγης τον Κολοκοτρώνη προβάλλοντας το "αξιόμαχο" των Τούρκων που θα αντιμετωπίσουν οι Έλληνες...
Αυτός απάντησε: ... σε ποιόν τα πουλάς αυτά ωρε Τούρκε; βάστα να πολεμούσαμε και εμείς καβαλάρηδες και βλέπατε!!!
Τι εννοούσε ο Γέρος;
Ότι ΠΑΝΤΑ οι Τούρκοι στηριζότανε στην αριθμητική υπεροπλία, και στον ανώτερο εξοπλισμό(τότε το πυροβολικό και η καβαλαρία!).
Είχε δίκιο ο Γέρος;
ΒΕΒΑΙΩΣ!
Μετά την δημιουργία του πρώτου μικρού ιππικού σώματος υπο τον Ηπειρώτη Χατζημιχάλη Νταλιάνη, γράφει ο Χριστόφορος Περραιβός στην ιστορία για τη μάχη στο Κερατσίνι.
«Ο ίππαρχος Χατζημιχάλης παρευρισκόμενος εις το δεξιόν πλάγιον του Καραϊσκάκη και πλησίον του οχυρώματος του Βάσου Μαυροβουνιώτη, ιδών τον Κιουταχήν πλησιάσαντα με το ιππικόν… εφώναξε προς τους εξήκοντα τέσσαρες συντρόφους του τα εξής: «Κατόπιν μου Έλληνες. Κατόπιν δια να σώσωμεν τους αδελφούς μας…». Ταύτα ειπών όρμησε εις την αριστεράν πτέρυγα… ως αρειμανής εν μέσω των εχθρών και εμπλακείς επολιορκήθη πανταχόθεν. Πάσαν ελπίδα την έχασαν πλέον οι Έλληνες… αλλά μετά μισής ώρας ριψοκινδυνώδη συμπλοκήν, έμελε πάλιν να ιδή τον ίππαρχο Χατζή Μιχάλην συσσωματωμένον με τους εξήκοντα τέσσερας συναγωνιστάς του και τους μόνους τρεις εξ αυτών τραυματισθέντας… διασχίσαντες με τα ξίφη εις τας χείρας τόσον πλήθος ιππικού ως η ναυς τα άγρια κύματα….. Τούτο ιδόντες οι Έλληνες ήρξαντο ποιείν το σημείον του σταυρού κραυγάζοντες «θαύματος όντος θείου και ουκ ανθρωπίνης ανδρείας ην το φαινόμενον»
 
Δεν θα αφήσω ήσυχο ....

ΔΙΑΒΑΖΕ ...
http://cazador1.blogspot.com/2020/05/blog-post_22.html?m=1
Α, δε μας τα λέει καλά ο ...CAZADOR!.sarcastic.

ΟΠΛΟ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΟΣ 16
Πάμε παρακάτω, άγνωστο αντικείμενο τα μικρότερα διαμετρήματα, άσε που δεν σκοτώνουν ...

ΤΙ??? Διαχειριστή, ban η ιστοσελίδα του!!!.sarcastic.
 
Α, δε μας τα λέει καλά ο ...CAZADOR!.sarcastic.

ΟΠΛΟ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΟΣ 16
Πάμε παρακάτω, άγνωστο αντικείμενο τα μικρότερα διαμετρήματα, άσε που δεν σκοτώνουν ...

ΤΙ??? Διαχειριστή, ban η ιστοσελίδα του!!!.sarcastic.
Με το μονόκανο γέλασα εγώ.

Κανένα ελληνικό θήραμα δεν πέφτει με μια τουφεκιά και κανείς σχεδόν δεν καταδέχεται ένα φθηνό μονόκαννο. Για τίποτε μπατίρηδες μας πέρασαν.
 
Με το μονόκανο γέλασα εγώ.

Κανένα ελληνικό θήραμα δεν πέφτει με μια τουφεκιά και κανείς σχεδόν δεν καταδέχεται ένα φθηνό μονόκαννο. Για τίποτε μπατίρηδες μας πέρασαν.
Μια φορά, ένα κουνέλι , με το "ταίρι" μου , 3 αυτός στην καραμπίνα και 2 εγώ...δυο φορές το βγάλαμε ...να μην πω πόσες του ρίξαμε και γελάει και το απέναντι φόρουμ.sarcastic.! Οικολογικότατες!!! Αν είμαστε με μονόκαννα να δεις που θα το παίρναμε!

Υ.Γ: και μαθημένοι με μονόκακαννα ε;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top