Από καραμπίνα σε πλαγιοκανο

Καλησπέρα συνάδελφοι!!
Κυνηγάω 13 χρόνια με μια Beretta es100 (φθηνό πλην τιμιο) κυρίως καρτερι.
Ανακάλυψα ότι ενώ επωμιζω δεξιά έχω κυρίαρχο μάτι το αριστερο,για αυτό και ποτέ δε μπόρεσα να σκοπευσω διοφθαλμα., πάντα κλείνω το αριστερό μάτι.
Ήθελα να ρωτήσω αν μεταβώ σε πλαγιοκανο ούτως ώστε να μπορέσω να διορθώσω τη σκόπευση μου θα ήταν μια λύση ή θα τα βρω μπαστούνια έτσι κι αλλιώς πηγαίνοντας από καραμπίνα σε πλάγιο;
Κάθε άποψη χρήσιμη και διαφωτιστικη!!
Να έχουμε ασφαλη και όμορφα κυνήγια όλοι μας!!
 
Καλησπέρα συνάδελφοι!!
Κυνηγάω 13 χρόνια με μια Beretta es100 (φθηνό πλην τιμιο) κυρίως καρτερι.
Ανακάλυψα ότι ενώ επωμιζω δεξιά έχω κυρίαρχο μάτι το αριστερο,για αυτό και ποτέ δε μπόρεσα να σκοπευσω διοφθαλμα., πάντα κλείνω το αριστερό μάτι.
Ήθελα να ρωτήσω αν μεταβώ σε πλαγιοκανο ούτως ώστε να μπορέσω να διορθώσω τη σκόπευση μου θα ήταν μια λύση ή θα τα βρω μπαστούνια έτσι κι αλλιώς πηγαίνοντας από καραμπίνα σε πλάγιο;
Κάθε άποψη χρήσιμη και διαφωτιστικη!!
Να έχουμε ασφαλη και όμορφα κυνήγια όλοι μας!!
Δεν έχει καμία σχέση η αλλαγή τύπου όπλου με την κυριαρχία στα μάτια. Δεν πρόκειται ούτε να βοηθήσει ούτε να βλάψει. Το σωστό είναι να βρεις τι είδους πρόβλημα κυριαρχίας έχεις, σε τι ποσοστό, ει δυνατόν σε τι οφείλεται, οπωσδήποτε τι ακριβώς επηρεάζει και ύστερα να ψάξεις πιθανές "θεραπείες". Είναι πολύ πιθανόν ύστερα από όλη αυτή την διαδικασία να καταλήξεις ότι το κλείσιμο του ματιού είναι και η πιο σωστή αντιμετώπιση, αλλά δεν θα ξέρεις αν δεν δοκιμάσεις τις εναλλακτικές.

Εάν είσαι Αθήνα έλα να το δούμε παρέα. Έχω τεράστια εμπειρία από θέματα κυριαρχίας.
 
Το λέω με το σκεπτικό ότι μπορώ με ένα πλάγιο να αλλάξω ίσως και πλευρά επωμισης ,πράγμα που με δεξιά καραμπίνα δε γίνεται..όχι ότι θα βοηθήσει το ίδιο το όπλο.Δεν ξέρω πόσο εύκολη είναι η μετάβαση από μια κανη σε δύο σκοπευτικά σε γενικό επίπεδο..αν ήμουν Αθήνα σίγουρα θα το έψαχνα σε βάθος κι ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές αλλά είμαι Κρήτη..
 
Το λέω με το σκεπτικό ότι μπορώ με ένα πλάγιο να αλλάξω ίσως και πλευρά επωμισης ,πράγμα που με δεξιά καραμπίνα δε γίνεται..όχι ότι θα βοηθήσει το ίδιο το όπλο.Δεν ξέρω πόσο εύκολη είναι η μετάβαση από μια κανη σε δύο σκοπευτικά σε γενικό επίπεδο..αν ήμουν Αθήνα σίγουρα θα το έψαχνα σε βάθος κι ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές αλλά είμαι Κρήτη..
Μα και το πλάγιο δεν θα είναι δεξί; Και αν είναι ίσιο ή αριστερό πώς ξέρεις ότι η αλλαγή ώμου είναι η σωστή λύση; Άσε που είναι πολύ δύσκολο να τα καταφέρεις χωρίς κάμποση εξάσκηση σε σκοπευτήριο...
 
Back
Top