Αποχαιρετισμός

Σε αυτόν που οφείλεται το ότι είμαι σήμερα, καλό ή κακό.
Στον άνθρωπο που με μεγάλωσε, που μαζί του έκανα τα πρώτα μου βήματα στο βουνό και τις πρωτες μου βουτιές στη θάλασσα.... Που με ήθελε πάντα δίπλα του, σύντροφό του στις εξορμήσεις...
Δεν θα ξεχάσω, 14 χρονών εγώ τότε περίπου, που έχει κανονίσει να πάμε διήμερο με τους φίλους του για φάσσες Εκκλησοχώρι στα Γιάννενα. Λίγες ώρες πριν την αναχώρηση του είπαν οι φίλοι του ότι θέλει και κάποιος άλλος να πάει μαζί και εγώ δεν χωρούσα στο αυτοκίνητο. Τα ακύρωσε όλα, τους ευχήθηκε καλά να περάσουν και πήγαμε οι δύο μας το πρωί στα Πολιτικά. Εκείνη τη μέρα πήρα την πρώτη μου τσίχλα, και όταν γύρισαν οι άλλοι από το ταξίδι με ένα τσουβάλι φάσσες εκείνος τους έδειχνε την τσίχλα μου και γέλαγε...
Αυτός ήταν ο μάστρο Στέλιος, αυστηρός αλλά δίκαιος και αυθεντικός.
Τον τελευταίο καιρό βασανίστηκε πολύ, τώρα όμως είναι όλα καλά, ξεκουράστηκε...υσήχασε....
Καλό παράδεισο πατέρα...
View attachment 74708

Τα θερμά μου συλλυπητήρια Κυριάκο. Να σαι καλά να τον θυμάσαι φίλε μου
 
Τα θερμά μού συλλυπητήρια Κυριάκο...ζωή σε σάς ...Η καλύτερες αναμνήσεις που έχεις θα σε κάνει να νοιώθεις ότι είναι δίπλα σού...τα λέγαμε προχτές για το πόσο η ζωή αυτή που είχε τελευταία δεν ήταν αυτή που θα ήθελε κανείς...ο Θεός άκουσε την επιθυμία σού και ήρθε η λύτρωση για αυτόν.....καλό παράδεισο να έχει....
 
κυριακο συλλυπητηρια σε καταλαβαινω απολυτα μιας και πριν 7 χρονια περασα ακριβως τα ιδια στο τελος μενουν μονο τα καλα που περασαμε με το πατερα μας στις εξορμησεις πολλες φορες πιανω τον εαυτο μου να χαμογελαω αδιορατα σε καθε επιτυχημενη μου βολη και κοιταω ψηλα////
 
Back
Top