Αντιπαρασιτικά κολάρα

Γεια σας φιλοι μου.Ανοιξα το θεμα για να δουμε τι ισχυει σχετικα με τα αντιπαρασιτικα κολαρα για ψυλους τσιμπουρια σκνιπες κτλπ και τις αμπουλες η τα χαπια.Ισχύει οτι τα κολαρα αυτα χαλανε την οσφρηση του σκυλου μας η την μειώνουν?
 
Αμπούλα και ψεκασμα με σπρει χρησιμοποιώ εγώ και καμιά διαφορά στην όσφρηση του σκύλου.Για κολάρο δεν έχω άποψη,άσε που δεν το έχω και σε πολύ εκτίμηση.Προσωπικά συνδιασμός αμπούλας(πέρασμα από λαιμό-ράχη-μέχρι ουρά) και ενος σπρέι φροτλαιν,νομίζω ότι κάνουν καλή δουλειά και φυσικά σε συνδιασμό και με απολύμανση στον χώρο του ζώου.
 
Ε ναι απλα οτανβειναι φυλη που το αναγκαζει να βρεχεται συχνα πχ Λαμπραντορ αναγκαστηκα θελει κολαρο επειδή η αμπουλα φευγει με το νερο αφου κανει απορτ στο νερο
Τότε δοκίμασε αυτό που αναφέρει ο Μάκης..
 
κι εγω φετος χαπακι και μια χαρα.βεβαια που και που ξυνεται αλλα μαλλον ειναι κατι αλλο.τσιμπουρια 0.δεν φοβασαι να πλυνεις τον σκυλο οπως με την αμπουλα.και ειναι η πρωτη φορα που δεν εβαλα κολλαρο καθως νομιζω οτι δεν κανει τιποτα + οτι θα το εκοβε η σκυλιτσα απο το λαιμο του μεγαλου παιζοντας.
 
Το θέμα με το χάπι όμως είναι ότι δεν προστατεύει το δάγκωμα από τα τσιμπουρια αρα δεν προστατεύει και από την ερλιχιωση.. Για να δράσει το χάπι πρέπει πρώτα να τσιμπήσει το παράσιτο.
 
Το θέμα με το χάπι όμως είναι ότι δεν προστατεύει το δάγκωμα από τα τσιμπουρια αρα δεν προστατεύει και από την ερλιχιωση.. Για να δράσει το χάπι πρέπει πρώτα να τσιμπήσει το παράσιτο.
Αυτό δεν μου το είπε η κτηνίατρος και είναι πολύ σοβαρό
Θα την ρωτήσω να μου πει ποια κατά την γνώμη της είναι η καλύτερη λύση για τα παράσιτα
 
ουτε εγω το ηξερα και θα ρωτησω.απλα νομιζα οτι εκρινε μια ουσια το δερμα του σκυλου που δεν αφηνε τα τσιμπουρια και τους ψυλλους να μενουν πανω στο σκυλο,ενω με την αμπουλα αν ανεβαινε το τσιμπουρι η δεν καθοταν η ψοφαγε (ειχα βρει ψοφια πανω του).σημαντικη η παρατηρηση σου και πρεπει να ψαχτουμε.
 
Αυτό δεν μου το είπε η κτηνίατρος και είναι πολύ σοβαρό
Θα την ρωτήσω να μου πει ποια κατά την γνώμη της είναι η καλύτερη λύση για τα παράσιτα

ουτε εγω το ηξερα και θα ρωτησω.απλα νομιζα οτι εκρινε μια ουσια το δερμα του σκυλου που δεν αφηνε τα τσιμπουρια και τους ψυλλους να μενουν πανω στο σκυλο,ενω με την αμπουλα αν ανεβαινε το τσιμπουρι η δεν καθοταν η ψοφαγε (ειχα βρει ψοφια πανω του).σημαντικη η παρατηρηση σου και πρεπει να ψαχτουμε.
Ρωτήστε και εσείς να το διασταυρωσουμε. Κτηνίατρος μου το είπε. Εγώ φέτος με απλή φυτική αμπουλα και κολαρο δεν έχω βρει τσιμπουρι.
Είδα ότι το κοντινό μου petshop έφερε και γη διατόμων αλλά αρκετά ακριβή. Το είχα ψάξει παλιότερα και είναι μια καλή κα ασφαλής προστασία για όσους έχουν κουμασια. Είχα διαβάσει ότι αυτό το υλικό το βρίσκεις φτηνότερα σε εταιρίες που φτιάχνουν φιλτρα.
Αυτή η σκόνη αποτελείται από ένα ορυκτό το οποίο μικροσκοπικά είναι πολύ αιχμηρό. Τα έντομα που θα περάσουν από πάνω του ουσιαστικά κόβονται μέχρι που ψοφάνε. Και είναι απόλυτα ασφαλές για ανθρώπους και κατοικίδια. Σκεφτόμουν να ψαξω να το βρω για να το δοκιμάσω στα μυριοποδα που γεμίζει ο τόπος τέτοια εποχη.
 
Back
Top