Ανέκδοτα & Χιούμορ

Τοτός παρατηρούσε τον πατέρα του να βγαίνει καθημερινά από το σπίτι και να γυρνάει μετά από δυο ώρες.

Καθώς ήταν περίεργος θέλησε να μάθει που πήγαινε ο πατέρας του.

Μια μέρα τον ακολούθησε και τον είδε να μπαίνει σε έναν οίκο αν@χής.

Ο Τοτός μη γνωρίζοντας τι γίνεται εκεί μέσα καθώς ήταν σε πολύ μικρή ηλικία μπήκε να δει.

Η τσατσά τον είδε και τον ρώτησε:

– Τι κάνεις εδώ μικρέ

– Θέλω να μάθω τι κάνουν εδω.

Μη ξέροντας τι εξηγήσεις να δώσει στον πιτσιρικά η τσατσά προσπάθησε να τον καλοπιάσει και να του αποσπάσει την προσοχή.

– Αγοράκι μου θέλεις μια φέτα με μέλι;

– Θέλω λέει ο Τοτός.

Τρώει λοιπόν ο Τοτός τη φέτα και τον ξαναρωτάει η τσατσά:

– Θέλεις και μια δεύτερη;

– Θέλω λέει ο Τοτός, και τρώει την δεύτερη φέτα με το μέλι.

Καθώς δεν έφευγε, η τσατσά τον ξαναρωτάει:

– Θες και μια τρίτη φέτα;

Αν και είχε βαρυστομαχιάσει ο λιγούρης ο Τοτός απάντησε

– Θέλω! Επειδή όμως δεν μπορούσε να την φάει έγλειψε το μέλι και αποφάσισε να φύγει. Στην έξοδο βρίσκει τον πατέρα του. Έκπληκτος, ο πατέρας του τον ρωτάει:

– Τοτέ, τι έκανες εσύ εδώ;;

Και ο Τοτός απαντάει:
-Τις δύο,τις κατάφερα.Την τρίτη,την έγλειψα κι έφυγα...
 
Μια γυναίκα αποφασίζει να κάνει λίφτινγκ στο πρόσωπο για τα γενέθλιά της

Ξοδεύει 5000 ευρώ και αισθάνεται ιδιαίτερα ικανοποιημένη με το αποτέλεσμα. Στο δρόμο για το σπίτι, σταματάει σε ένα περίπτερο για να αγοράσει μια εφημερίδα. Προτού φύγει ρωτάει τον περιπτερά:

– Πόσο χρονών με κάνετε;…

– 32, της απαντάει.

– Κι όμως, είμαι 47! λέει με ικανοποίηση.

Λίγο αργότερα, πάει σ’ ένα φαστφουντάδικο και κάνει την ίδια ερώτηση στην κοπέλα στο ταμείο. Εκείνη απαντάει:

– Γύρω στα 29 σας κάνω.

Και η γυναίκα:
– Όχι, είμαι 47!

Τώρα πλέον πετάει στα σύννεφα. Σταματάει σε ένα φαρμακείο και αφού φτάνει στο ταμείο και αγοράζει μέντες, ρωτάει το φαρμακοποιό την ίδια φλέγουσα ερώτηση.
Εκείνος απαντά:

– Εχμ, 30;

Για μια ακόμα φορά, λέει περήφανα:

– Είμαι 47, αλλά σας ευχαριστώ.

Στη στάση του λεωφορείου, ρωτάει έναν ηλικιωμένο κύριο την ίδια ερώτηση.
Εκείνος της απαντά:

– Κυρία μου, είμαι 78 ετών και η όρασή μου δεν είναι όπως παλιά. Όσο ήμουν νέος ωστόσο, είχα ένα σίγουρο τρόπο για να διαπιστώνω την ηλικία μιας κυρίας. Θα ακουστεί σαν ασέβεια, αλλά απαιτεί την τοποθέτηση των χεριών μου στο εσωτερικό του στηθόδεσμού σας. Τότε θα είμαι σε θέση να πω την ακριβή ηλικία σας.


Ακολουθεί μια παρατεταμένη σιωπή στον άδειο δρόμο έως ότου η περιέργεια την κυριεύει:

– Εντάξει, θα σας αφήσω.

Βάζει και τα δύο του χέρια κάτω από την μπλούζα της και στο εσωτερικό του σουτιέν, ψηλαφίζει μεθοδικά και προσεκτικά. Μετά από δύο λεπτά, εκείνη του λέει:

– Εντάξει φτάνει…, πόσο ετών είμαι;

Κάνει ένα τελευταίο ζούπηγμα αυτός, βγάζει τα χέρια του και της λέει:

– Κυρία μου, είστε 47 ετών.

Όλο έκπληξη τον ρωτάει:

– Απίστευτο! Πώς το καταλάβατε;
– Μου υπόσχεστε πως δε θα νευριάσετε;
– Ναι.
– Ήμουν από πίσω σας στο φαστφουντάδικο
 
Και ο Θεός ρώτησε τον Αδάμ:
-Τί σου συμβαίνει;;;
Ο Αδάμ απάντησε ότι δεν είχε κανέναν για να μιλά μαζί του...
Τότε ο Θεός είπε ότι σκόπευε να δώσει στον Αδάμ μια γυναίκα για σύντροφο...
-Το πρόσωπο αυτό θα συλλέγει τροφή για σένα, θα σου μαγειρεύει και,όταν ανακαλύψεις τα ρούχα, θα τα πλένει για σένα...Θα συμφωνεί πάντοτε με οποιαδήποτε απόφαση παίρνεις...Θα γεννά τα παιδιά σου και ποτέ δεν θα σου ζητά να σηκώνεσαι κατά την διάρκεια της νύκτας για να τα φροντίσεις...
Δεν θα σε ταλαιπωρεί με καυγάδες και πάντοτε θα παραδέχεται πρώτη ότι είχε άδικο όταν θα έχετε μια διαφωνία...
Ποτέ δεν θα έχει πονοκέφαλο και θα σου προσφέρει οτιδήποτε και οποτεδήποτε τα χρειάζεσαι...
Ο Αδάμ ρώτησε τον Θεό:
-Τί θα κοστίσει μια γυναίκα σαν κι αυτή;;;
Ο Θεός απάντησε:
-Ένα χέρι και ένα πόδι...
Σκεφτικός ο Αδάμ ρώτησε:

-Τί μπορώ να πάρω με ένα πλευρό;;;
 
Ο Τοτός μπαίνει τρέχοντας στο σπίτι και φωνάζει:
«Μπαμπά, μπαμπά, πάμε στο μπουρδέλο εδώ πιο κάτω………»
Μπάαμ!! τρώει μία σφαλιάρα από τον πατέρα του….

Μετά πηγαίνει στη μητέρα του:
«Μαμά, μαμά, πάμε στο μπουρδέλο εδώ πιο κάτω………»
Μπάαμ!! τρώει και μία σφαλιάρα από την μαμά.

Πάει τρέχοντας στην γιαγιά:
«Γιαγιά, γιαγιά, πάμε στο μπουρδελο εδώ πιο κάτω………»
Μπάαμ!! τρώει μία με την μαγκούρα και από την γιαγιά…

Τότε βάζει τα κλάματα με παράπονο και λέει…
«Αμάν μωρέ, τι με βαράτε όλοι σας; Σας λέω πάμε στο μπουρδέλο εδώ πιο κάτω, είναι αναίσθητος ο παππούς!!!»
 
Σήμερα παιδάκια μου, λέει η δασκάλα στην τάξη του Τοτού, θα μας επισκεφθεί ο επιθεωρητής, που είναι ένας μεγάλος δάσκαλος, για να δει πόσο έξυπνα και μελετηρά είστε
Μπροστά στο γραφείο του επισκέπτη κάθεται ο Τοτός
Για να αποφύγει τα χειρότερα τον στέλνει να καθήσει στο τελευταίο
Έρχεται ο επιθεωρητής, αλλά αντί να καθήσει στο γραφείο του επισκέπτη, πηγαίνει πίσω από τον Τοτό, όπως οι επιτηρητές στις εξετάσεις
Έχει διαλέξει τη Γεωγραφία και κάνει την πρώτη ερώτηση ζωγραφίζοντας στον πίνακα ένα βουνό
Τι είναι αυτό; ρωτάει την τάξη
Βουνό κυρία
Μπράβο Μαιρούλα
Συνεχίζει ζωγραφίζοντας με την κιμωλία μια πεδιάδα με ζώα να βόσκουν και με βουνά τριγύρω
Ψηλά όλα τα χέρια της τάξης, διαλέγει την Πιπίτσα
Οροπέδιο κυρία
Μπράβο Πιπίτσα
Πώς λέγεται τώρα αυτό που σχηματίζεται όταν η θάλασσα γλείφει τη στεριά και μετά πολλά πολλά χρόνια μπαίνει μέσα της;
Ζωγραφίζοντας τον κόλπο, σπάει η κιμωλία, σκύβει, μαζεύει το κομμάτι και γυρίζει στην τάξη για την απάντηση
Το μοναδικό χέρι του Τοτού, περιμένει λίγο απογοητευμένη, κανένας άλλος
Τι να κάνει, τον ρωτά
Κωλάρα κυρία
Βρε γαϊδούρι, πάλι τα ίδια κάνεις;
Εξαφανίσου από την τάξη
Μα κυρία...
Δεν ακούω τίποτα, βγες έξω
Σηκώνεται με σκυμμένο κεφάλι να φύγει, ξαφνικά γυρίζει στον επιθεωρητή νευριασμένος

Και εσύ άμα δεν ξέρεις τη σωστή απάντηση να μη μιλάς
 
Κάποτε στην διαφημιση/ ευχές της MISCO έλεγε στα Ιταλικά "...I Milioni AUGURI (εκατομμύρια Ευχες) από ΜΙΣΚΟ, Κρόνια Πολλά."
Ρε τι είναι αυτό το "Αγγούρι" λεγαμε και τελικά το μάθαμε με τα ....μνημόνια.
Ομως είχε τελικά κάποια σχεση.
Με τις Υγείες σας και Καλή Χρονιά

Γιατί κάποιοι κρεμούν ένα αγγούρι στο χριστουγεννιάτικο δέντρο τους;​

https://www.gazzetta.gr/plus/228873...moyn-ena-aggoyri-sto-hristoygenniatiko-dentro
 
Κάποτε στην διαφημιση/ ευχές της MISCO έλεγε στα Ιταλικά "...I Milioni AUGURI (εκατομμύρια Ευχες) από ΜΙΣΚΟ, Κρόνια Πολλά."
Ρε τι είναι αυτό το "Αγγούρι" λεγαμε και τελικά το μάθαμε με τα ....μνημόνια.
Ομως είχε τελικά κάποια σχεση.
Με τις Υγείες σας και Καλή Χρονιά

Γιατί κάποιοι κρεμούν ένα αγγούρι στο χριστουγεννιάτικο δέντρο τους;​

https://www.gazzetta.gr/plus/228873...moyn-ena-aggoyri-sto-hristoygenniatiko-dentro
Όπως έλεγε και συνονόματος Χαρυ Κλυνν
I millioni auguri απο πίσω χρόνια πολλά
 
Κάποτε στην διαφημιση/ ευχές της MISCO έλεγε στα Ιταλικά "...I Milioni AUGURI (εκατομμύρια Ευχες) από ΜΙΣΚΟ, Κρόνια Πολλά."
Ρε τι είναι αυτό το "Αγγούρι" λεγαμε και τελικά το μάθαμε με τα ....μνημόνια.
Ομως είχε τελικά κάποια σχεση.
Με τις Υγείες σας και Καλή Χρονιά

Γιατί κάποιοι κρεμούν ένα αγγούρι στο χριστουγεννιάτικο δέντρο τους;​

https://www.gazzetta.gr/plus/228873...moyn-ena-aggoyri-sto-hristoygenniatiko-dentro
Μια διόρθωση :
Ο μπάρμπας Ιταλός σέφ - μάγειρας στην διαφήμιση δεν έλεγε "I Milioni AUGURI" αλλά
"I Migliori auguri" = "Τις καλύτερες ευχές μου"
 
Οι σπουδαστές του πρώτου έτους στη σχολή Ιατρικής, κάνουν για πρώτη φορά μάθημα ανατομίας, με ένα πραγματικό νεκρό ανθρώπινο σώμα.
Μαζεύτηκαν όλοι γύρω από το τραπέζι των χειρουργικών επεμβάσεων με το νεκρό σώμα καλυμμένο με ένα άσπρο σεντόνι. Ο καθηγητής άρχισε το μάθημα με τα εξής λόγια:
– Στην ιατρική, είναι απαραίτητο να έχετε 2 σημαντικές ικανότητες ως γιατρός. Η πρώτη είναι να μην σας αποστρέφει τίποτα που περιλαμβάνει το ανθρώπινο σώμα. Παραδείγματος χάριν,… λέει ο καθηγητής κι αφού τράβηξε πίσω το σεντόνι, έβαλε το δάχτυλό του στον κώλο του πτώματος, το τράβηξε και το μετά το έβαλε στο στόμα του.
– Τώρα κάντε το ίδιο πράγμα, είπε στους σπουδαστές του.
Οι σπουδαστές εδώ τα έπαιξαν, δίστασαν για αρκετά λεπτά, αλλά τελικά ξεκίνησαν ένας ένας με τη σειρά να βάζουν το δάχτυλο στον κώλο του νεκρού σώματος να το τραβούν, και μετά να το βάζουν στο στόμα τους.
Όταν τελείωσαν όλοι, ο καθηγητής τους κοίταξε προσεκτικά και είπε:
– Η δεύτερη πλέον σημαντική ικανότητα, είναι η παρατήρηση. Έβαλα στον νεκρό το μεσαίο μου δάχτυλο, και στο στόμα μου το δείκτη μου. Λοιπόν,άλλη φορά να δίνετε προσοχή…
 
Back
Top