Αμερικάνικα vs Ευρωπαϊκά φυσίγγια

Εγω απεναντίας τα ειχα βρει πολυ καλα με τα αμερικανικά. Και τα θεωρώ τα καλύτερα εμπορίου που παιζουν.
Σίγουρα φίλε λόγω υλικών και σταθεροτητας, και κυρίως οι πυριτιδες τους σε σχέση με τις ευρωπαϊκές. Σκάγια ότι καλύτερο και χαμηλές ταχύτητες.
 
Γουρουνι,λαγος,κ μεγαλα υδροβια εκει ναι αξιζουν..οχι πως τα Ελληνικα η τα Ευρωπαικα θα αποτυχουν, καθε αλλο..αλλα με ενα αμερικανικο ξερεις οτι υπαρχει μια αλφα ποιοτητα κ σταθεροτητα κ ετσι δεν μπορει να κατηγορηθει κ το φυσιγγι σε καθε αστοχια..
Βεβαια για εναν που κυνηγαει καβαλα στα σκυλια λαγο δεν νομιζω να του προσφερουν κατι παραπανω ισα ισα που μπορει να τον δυσαρεστησουν λογω συγκεντρωσεις..
Καποιος αλλος που περιμενει μονο τα περασματα για να δει κανα κοπαδακι φασσες κ αν θα παρει κ καμια νομιζω αξιζει να παρει ενα κουτακι που θα του ανεβασει κ την ψυχολογια..
Καποιος ομως που ο τοπος του ειναι ευλογημενος κ εχει φασσες ολο τον χειμωνα κ τις τουφεκαει σαν τσιχλες εκει δεν του χρειαζονται εκτος του οτι σε αυτη την περιπτωση γινονται κ υπερβολικα ασυμφορα..
 
Σίγουρα φίλε λόγω υλικών και σταθεροτητας, και κυρίως οι πυριτιδες τους σε σχέση με τις ευρωπαϊκές. Σκάγια ότι καλύτερο και χαμηλές ταχύτητες.
Και χαμηλες πιεσεις που ειναι βασικο κ αυτο..οχι σαν μερικους Ελληνικους δυναμιτες στα ιδια γραμμαρια..εκει υπαρχει υπευθυνοτητα...
Για λεγε μου τωρα τι καλο θα μου στειλεις για την moss? Aμερικανα ειναι κ αυτη...yelling..sarcastic.
 
Γουρουνι,λαγος,κ μεγαλα υδροβια εκει ναι αξιζουν..οχι πως τα Ελληνικα η τα Ευρωπαικα θα αποτυχουν, καθε αλλο..αλλα με ενα αμερικανικο ξερεις οτι υπαρχει μια αλφα ποιοτητα κ σταθεροτητα κ ετσι δεν μπορει να κατηγορηθει κ το φυσιγγι σε καθε αστοχια..
Βεβαια για εναν που κυνηγαει καβαλα στα σκυλια λαγο δεν νομιζω να του προσφερουν κατι παραπανω ισα ισα που μπορει να τον δυσαρεστησουν λογω συγκεντρωσεις..
Καποιος αλλος που περιμενει μονο τα περασματα για να δει κανα κοπαδακι φασσες κ αν θα παρει κ καμια νομιζω αξιζει να παρει ενα κουτακι που θα του ανεβασει κ την ψυχολογια..
Καποιος ομως που ο τοπος του ειναι ευλογημενος κ εχει φασσες ολο τον χειμωνα κ τις τουφεκαει σαν τσιχλες εκει δεν του χρειαζονται εκτος του οτι σε αυτη την περιπτωση γινονται κ υπερβολικα ασυμφορα..
Το θέμα Τάσο ειναι,υπάρχει ένα ελληνικό, ιταλικο, γαλλικό rem express σε βάθος χρόνου?
Και χαμηλες πιεσεις που ειναι βασικο κ αυτο..οχι σαν μερικους Ελληνικους δυναμιτες στα ιδια γραμμαρια..εκει υπαρχει υπευθυνοτητα...
Για λεγε μου τωρα τι καλο θα μου στειλεις για την moss? Aμερικανα ειναι κ αυτη...yelling..sarcastic.
Ρεμι nitro turkey σεμι τελευταίο εύρημα, με τα σκληρότερα μολυβδινα και αεροστεγες υδατοστεγες κλείσιμο να χτυπάς τις φάσσες στο Θεο .my man.
 
Και τα gamebore δεν πιστεύω να υστερούν....βέβαια αναλογικά τα αμερικανικά στην Αμερική είναι πιο οικονομικά εν σχέση με τα gamebore στην Αγγλία για την Ελλάδα δεν το συζητάω καν είναι πιάσoκολια όσο δεν πάει. Επίσης στην Αμερική παίζουν και άλλα υλικά ειδικά σε σκάγια και ειδικά σε κραματα σκαγιών που παίζουν από μόνα τους...με το ανάλογο αντίτιμο φυσικά...tss , heavyshot κλπ.
Για υδρόβια και λαγό ..ναι να τα έριχνα αν μπορούσα να δώσω €30+ το κουτί....αλλά για γουρουνι πιστεύω ότι έχουμε αρκετά ποιοτικά ελληνικα, εξισου καλά ειδικα σε βόλια.
Θα ήταν ωραίο ένα συγκριτικό αμερικανικών με gamebore παρεμφερής κατηγορίας φυσιγγίου συγκέντρωση κατανομή και φυσικά ταχογραφο αλλά πού τέτοια τύχη
 
Θα συμφωνήσω με τα παιδιά για τα Αμερικάνικα φυσίγγια ότι είναι τα καλύτερα με μια προσωπική άποψη. Νομίζω πως τα σκάγια τους υστερούν στα απλά εμπορικά φυσίγγια τους. Πολλές φορές έχω δει ακανόνιστα σχήματα μέσα σε ένα φυσίγγιο. Δεν νομίζω να ήταν επιλογή του κατασκευαστή αυτή γιατί δεν ήταν όλα τα σκάγια έτσι.
 
Θα συμφωνήσω με τα παιδιά για τα Αμερικάνικα φυσίγγια ότι είναι τα καλύτερα με μια προσωπική άποψη. Νομίζω πως τα σκάγια τους υστερούν στα απλά εμπορικά φυσίγγια τους. Πολλές φορές έχω δει ακανόνιστα σχήματα μέσα σε ένα φυσίγγιο. Δεν νομίζω να ήταν επιλογή του κατασκευαστή αυτή γιατί δεν ήταν όλα τα σκάγια έτσι.
Το εχω δει και εγω αρκετες φορες ειδικα στα federal αλλα εχω κανει κατι τουφεκιες σε καθιστά πάπια 45-50 μέτρα με Winchester supreme 46 γραμμαριων n6 που στο ίδιο σημείο έχω ρίξει magnum 50 γραμμάρια ΑΟ και απλά ήταν μέρα με την νύχτα και b&p magnum επισης
 
Το καλό με την αμερικανική αγορά, και όχι μόνο στα φυσίγγια, είναι ότι αυτό που σου λένε που σου πουλάνε αυτό είναι γτ ο καταναλωτής αν διαπιστώσει ότι ο επαγγελματίας τον έχει κοροϊδέψει μπορεί να του πάρει τρομερές αποζημιώσεις υπάρχουν πολλά παραδείγματα και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ξέρουν ανά πάσα στιγμή τι φυσίγγι αγοράζει. Αυτό το πραγμα ποτέ δεν πρόκειται να γίνει στην Ελλάδα που αλλά μας τάζουν και αλλά αγοράζουμε. Όποτε +1 στα αμερικανικά
 
Και εγω ψηφιζω Αμερικανικα! Τα θεωρω σταθερα φυσιγγια ως προς τα υλικα τους και την αποδοση τους!! Αν ηταν οι τιμες λιγο πιο χαμηλες μονο απο αυτα θα εριχνα! Αν κ στο αγριογουρουνο μονο αυτα χρησιμοποιω μεχρι στιγμης!!
 
Εμενα εκτοs απο το federal classic δεν μου αρεσουν τα Αμερικανικα τα θεωρω πολυ αγρια
Δεν τα λες και άγρια Κωστή συγκεντρωτικά πολύ ίσως, βέβαια οι περισοτεροι έχουμε δοκιμάσει τα φυσίγγια τους από 35γρ και πάνω στα 32 γρ τα περισσότερα δεν έχουν καν ανακρουση αλλά πολύ καλή απόδοση. Το χω ξαναγράψει αν έφερνε ο αντιπρόσωπος το gun club της ρεμι σε μια λογική τιμή θα γινόταν ανάρπαστο. Ούτε μένα με ξετρελαναν τα αμερικανικά , τα εξπρές τα άφηνα για το τέλος του κυνηγιού όταν οι πέρδικες σηκώνονται μακριά αν και την ποιο μακρινή τουφεκιά την έχω κάνει με ελληνικό max 40 no7 .
 
Δεν τα λες και άγρια Κωστή συγκεντρωτικά πολύ ίσως, βέβαια οι περισοτεροι έχουμε δοκιμάσει τα φυσίγγια τους από 35γρ και πάνω στα 32 γρ τα περισσότερα δεν έχουν καν ανακρουση αλλά πολύ καλή απόδοση. Το χω ξαναγράψει αν έφερνε ο αντιπρόσωπος το gun club της ρεμι σε μια λογική τιμή θα γινόταν ανάρπαστο. Ούτε μένα με ξετρελαναν τα αμερικανικά , τα εξπρές τα άφηνα για το τέλος του κυνηγιού όταν οι πέρδικες σηκώνονται μακριά αν και την ποιο μακρινή τουφεκιά την έχω κάνει με ελληνικό max 40 no7 .
Mαλλον δεν εχειs ριξει αυτα τα φυσιγγια με δικανο για να καταλαβειs αν ειναι η οχι αγρια το εξπρεs που λεs δεν μου αρεσει καθολου και οσο για τη συγκεντρωση μονο τα federal παραδεχομαι εκει
 
Mαλλον δεν εχειs ριξει αυτα τα φυσιγγια με δικανο για να καταλαβειs αν ειναι η οχι αγρια το εξπρεs που λεs δεν μου αρεσει καθολου και οσο για τη συγκεντρωση μονο τα federal παραδεχομαι εκει
Τα χω ρίξει και με ποζε και ελαφρύ 686 onyx και με βαρύ ruger red label .
 
Τα χω ρίξει και με ποζε και ελαφρύ 686 onyx και με βαρύ ruger red label .
Αν δεν καταλαβαινειs οτι χτυπαει δεν μπορω να πω κατι αλλο η τον κροτο του που τον καταλαβαινειs απο δυο τρια βουνα πιο περα οπωs και να εχει γουστα ειναι αυτα
 
Αν δεν καταλαβαινειs οτι χτυπαει δεν μπορω να πω κατι αλλο η τον κροτο του που τον καταλαβαινειs απο δυο τρια βουνα πιο περα οπωs και να εχει γουστα ειναι αυτα
Μα αυτό λέμε ο καθένας το βλέπει διαφορετικά μην αρπαζεσαι κουβέντα κάνουμε , ένας γνωστός μου έριχνε πέρδικα μόνο νιτρο ρεμι όσο προσπάθησα να του αλλάξω γνώμη αυτός ανένδοτος του άρεσε αυτό που λες να ντιωνιουν τα βουνά.
 
Μα αυτό λέμε ο καθένας το βλέπει διαφορετικά μην αρπαζεσαι κουβέντα κάνουμε , ένας γνωστός μου έριχνε πέρδικα μόνο νιτρο ρεμι όσο προσπάθησα να του αλλάξω γνώμη αυτός ανένδοτος του άρεσε αυτό που λες να ντιωνιουν τα βουνά.
Δεν αρπαζομαι ρε φιλε απλα αυτη την αγριαδα την εχω δει μονο σε αυτα τα φυσιγγια μην ξεχναs οτι ειναι φτιαγμενα και για αλλο κλιμα μπορει απλα να μην ταιριαζουν με το κλιμα εδω παντωs αυτη η αγρια τουφεκια ειναι χαρακτηριστικο τουs. Mηπωs o φιλοs σου εριχνε μεσα στο κοπαδι χωριs να ξαμωσει και νομιζε οτι με το νιτρο θα πεσουν ολεs?
 
Back
Top