Αλυσοπρίονα - Τσεκούρια

Καλησπέρα στην παρέα!!!εχει κανένας εντυοωσεις από τα μικρά αλυσοπρίονα χειρός;;πχ Stihl gta 26 κλπ
Αλεξ καλημερα
Εξαρταται για τι ογκο δουλεια το θελεις και τι δουλεια το θελεις
Η αποψη μου ειναι οτι αυτου του ειδους τα μηχανηματα ειναι παραπανω γκατζετακια παρα εργαλεια
 
Σε τρικιλο... echo, efco η shindaiwa ?

Τα efco τα εχω ακουστα ως αρκετα καλα
Echo εχω προσωπικα ειναι κορυφη
Τα shindwaiwa δεν τα χω δουλεψει αλλα δεν εχω ακουσει και καθολου παραπονα προσωπικα
Βλεποντας με τα υπολοιπα που ασχολεισε ποσο μερακκι εχεις πιστευω οτι οτι και να παρεις θα το χεις σωστα συντηρημενο και για πολλα χρονια οποταν οτι και να παρεις εαν παρουσιασει προβκηματα θα ειναι απο αστοχια υλικου και μονο
 
Εγώ παιδιά δεν είμαι και πολύ σχετικός με τα πριόνια. Αλλά πάντα πριν ξεκινήσω, θα φυσήξω με το πιστόλι του αέρα, το φίλτρο καλά, θα βγάλω το καπάκι και θα το καθαρίσω, θα φυσήξω καμπάνα και το σύστημα που ρίχνει το λάδι στην αλυσίδα, το κανάλι που κινείται η αλυσίδα στη λαμα, το γρανάζι στη μύτη της αλυσίδας μέχρι να κινείται ελεύθερα με τον αέρα και τέλος τα καπάκια βενζίνης και λαδιού να μην πέσει πριονίδι μέσα στα τεποζιτα όταν πάω να γεμίσω. Το πριόνι είναι στιλ και λάδι μίξης αλλά και λάδι αλυσίδας βάζω πάντα στιλ. Το αφήνω και λίγο δύο τρία λεπτά να δουλέψει να ζεσταθεί πριν ξεκινήσω δουλειά και κάθε φορά που θα μείνω από βενζίνη, το αφήνω δέκα λεπτά με ένα τέταρτο να κρυώσει. Και βέβαια στην εκκίνηση κάνω τη διαδικασία όπως ακριβώς την περιγράφουν οι οδηγίες χρήσης του συγκεκριμένου πριονιου. Τώρα σωστά λάθος αυτά κάνω. Το πριόνι πάντως λειτουργεί πάντα. Τραβάω μια " σκάει" αλλάζω θέση στο διακόπτη, τραβάω μια και παίρνει. Δυστυχώς δεν ξέρω να ακονίζω.
 
Εγώ παιδιά δεν είμαι και πολύ σχετικός με τα πριόνια. Αλλά πάντα πριν ξεκινήσω, θα φυσήξω με το πιστόλι του αέρα, το φίλτρο καλά, θα βγάλω το καπάκι και θα το καθαρίσω, θα φυσήξω καμπάνα και το σύστημα που ρίχνει το λάδι στην αλυσίδα, το κανάλι που κινείται η αλυσίδα στη λαμα, το γρανάζι στη μύτη της αλυσίδας μέχρι να κινείται ελεύθερα με τον αέρα και τέλος τα καπάκια βενζίνης και λαδιού να μην πέσει πριονίδι μέσα στα τεποζιτα όταν πάω να γεμίσω. Το πριόνι είναι στιλ και λάδι μίξης αλλά και λάδι αλυσίδας βάζω πάντα στιλ. Το αφήνω και λίγο δύο τρία λεπτά να δουλέψει να ζεσταθεί πριν ξεκινήσω δουλειά και κάθε φορά που θα μείνω από βενζίνη, το αφήνω δέκα λεπτά με ένα τέταρτο να κρυώσει. Και βέβαια στην εκκίνηση κάνω τη διαδικασία όπως ακριβώς την περιγράφουν οι οδηγίες χρήσης του συγκεκριμένου πριονιου. Τώρα σωστά λάθος αυτά κάνω. Το πριόνι πάντως λειτουργεί πάντα. Τραβάω μια " σκάει" αλλάζω θέση στο διακόπτη, τραβάω μια και παίρνει. Δυστυχώς δεν ξέρω να ακονίζω.
Μια χαρασε βρισκω
Προσπαθα μια στο τοσο να καθαριζεις και τους αεραγωγους εκει που ειναι η φτερωτη σου και δεν θα εχεις προβληματα παρα μονο φυσικες φθορες
Την λαμα σου να την γυρνας καθε τοσο ωστε να φθειρετε ομοιομορφα
Να θελησεις να μαθεις το ακονισα ειμαστε αρκετα παιδια που ξερουμε να σε βοηθησουμε
Επειδη δεν ξερεις πιθανον να εισαι απο τα παιδια που περιμενουν να στομωσει εντελως η αλυσιδα πριν την πανε για ακονισμα
Να εισαι επιμελης στο να την περνεις για ακονισμα οτα χρειαζετε ωστε να μην το καταπονεις και αυτο και εσενα
 
Μάλλον echo!
Έχουν και πέντε χρόνια εγγύηση και εγώ τέτοιο θέλω να πάρω
Αν και τα efco είναι καλά πριόνια ειδικά για την χρήση που τους κάνω εγώ με καλύπτουν,τα φέρνει και ένας γείτονας και στο τέλος με βλέπω να καταλήξω εκεί
 
Αλεξ καλημερα
Εξαρταται για τι ογκο δουλεια το θελεις και τι δουλεια το θελεις
Η αποψη μου ειναι οτι αυτου του ειδους τα μηχανηματα ειναι παραπανω γκατζετακια παρα εργαλεια
Καλησπέρα καλά μην φανταστείς !!για καμία φυλαχτρα στα γρήγορα και κανένα κλαδί που είναι στα μονοπάτια που καθαρίζουμε το καλοκαίρι για τον χειμωνα
 
Καλησπέρα καλά μην φανταστείς !!για καμία φυλαχτρα στα γρήγορα και κανένα κλαδί που είναι στα μονοπάτια που καθαρίζουμε το καλοκαίρι για τον χειμωνα
Η γνωμη μου ειναι οτι Θα σου χαλασει η μπαταρια λογο μη χρησης φιλε μου

Και οταν το θες θα σε αφηνει και δεν θα σε εξυπηρετει

Οι μπαταριες πρεπει να δουλευονται για να δωσουν τα μεγιστα των δυνατοτητων τους

Για το σκοπο που το θες σου κανει
Αν το παρεις να ξερεις οτι σε μεγαλη περιοδο ακινησιας η μπαταρια θα πρεπει να αποθηκευεται σε κατασταση ουτε πληρως φορτισμενη ουτε εντελως αποφορτισμενη

Εγω θα σου προτεινα στο σακιδιο σου ενα πριονι χειρος
Ειτε το λεγομενο prawning saw οπως το σαμουραι-κυριως ειναι για χλωρα κλαδια -το μεγεθος μην σε απασχολει- ειναι τρομερο
Ειτε ενα πτυσομενο τοξόΠριονο για να μην σου πιανει χωρο στο σακιδιο
Φοβερα εργαλεια και αυτονομα
 
Η γνωμη μου ειναι οτι Θα σου χαλασει η μπαταρια λογο μη χρησης φιλε μου

Και οταν το θες θα σε αφηνει και δεν θα σε εξυπηρετει

Οι μπαταριες πρεπει να δουλευονται για να δωσουν τα μεγιστα των δυνατοτητων τους

Για το σκοπο που το θες σου κανει
Αν το παρεις να ξερεις οτι σε μεγαλη περιοδο ακινησιας η μπαταρια θα πρεπει να αποθηκευεται σε κατασταση ουτε πληρως φορτισμενη ουτε εντελως αποφορτισμενη

Εγω θα σου προτεινα στο σακιδιο σου ενα πριονι χειρος
Ειτε το λεγομενο prawning saw οπως το σαμουραι-κυριως ειναι για χλωρα κλαδια -το μεγεθος μην σε απασχολει- ειναι τρομερο
Ειτε ενα πτυσομενο τοξόΠριονο για να μην σου πιανει χωρο στο σακιδιο
Φοβερα εργαλεια και αυτονομα
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!!καλο το πριονακι σπαστό πάντα υπάρχει όπως και μια τσελοκοπα όπως λέμε στο χωριό για ΛιανοκλαδεματΑ απλά είπα να εκσυγχρονιστώ καοως
 
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!!καλο το πριονακι σπαστό πάντα υπάρχει όπως και μια τσελοκοπα όπως λέμε στο χωριό για ΛιανοκλαδεματΑ απλά είπα να εκσυγχρονιστώ καοως
Μακρυά από μπαταρίες εκτός αν είναι κοινές και τυποποιημένες.
 
Μου εχει φερει ενας συγχωριανος ενα θαμνοκοπτικο stihl fs 250 που εχει χαλαρωσει το καλωδιο της σκανδαλης και ετσι δεν ανταποκρινετε σε αυτην το μηχανημα
Ειναι φυσικη φθορα αν και η μη τακκτικος καθαρισμος φιλτρου και μηχανηματος οδηγει σε αυξηση της θερμοκρασιας που συντηνει στην γρξγοροτερη παρουσιαση του προβληματος
Το μηχανημα εχει μονο μια ρυθμιση για τα μποσικα αυτα στον μοχλο της σκανδαλης η οποια δεν ειναι αρκετη για τα μποσικα που πηρε το καλωδιο
Τα νεοτερα μοντελα εχουν δευτερη ρυθμιση με μια ειδικη βιδα διπλα στο καρπυρατερ η οποια δεν υπαρχει στο fs 250

Ρωταω εαν εχει τυχει σε καποιον απο εσας ωστε να μπορεσω να του γλυτωσω χρηματα καταφερνοντας να το τεντωσω χωρις να χρειαστει να αλλαχθει

Εχει κάποιος αντιμετοπισει το θεμα ξανα;
Εχει κανει καποια πατεντα;

Ευχαριστω
 
γιασας παιδες,αγωρασαμε χθες και ενα STEEL Μς 170 με 170 ευρω,,εχθες και σημερα πατησε δουλιτσα με μπαλετες για πρωσαναμε στην τζακοσομπα,,θα ελεγα οτι ειναι ενα καλο μηχανακι μιας και το εχουνε παρη κιαλη φιλημου,, για κλαδεμα της ελιες και κανα πουρναρι στο βουνο restaurants in hampstead nc;)
 
γιασας παιδες,αγωρασαμε χθες και ενα STEEL Μς 170 με 170 ευρω,,εχθες και σημερα πατησε δουλιτσα με μπαλετες για πρωσαναμε στην τζακοσομπα,,θα ελεγα οτι ειναι ενα καλο μηχανακι μιας και το εχουνε παρη κιαλη φιλημου,, για κλαδεμα της ελιες και κανα πουρναρι στο βουνο restaurants in hampstead nc;)
Μια χαρα ειναι Σακη αμα το συντηρεις
Εχω κοψει και μεγαλα πευκα με τετοιο
Δεν ειναι η δουλεια του απλα λεω οτι αν το προσεχεις και ξερεις να το δουλεψεις ειναι μια χαρα

Το εχουν παρα πολλοι εδω

Πολυ κοντα στην τιμη αυτη μπορουσες να παρεις και το αδερφακι του το ms 180 λιγο πιο μεγαλο

Ειναι σε προσφορα και τα δυο τωρα

Καλα κοψιματα παντα προσεκτικα και συντηρα το!
 
Back
Top