Αλυσοπρίονα - Τσεκούρια

Τα προ 20ετιας Stihl ηταν απιστευτα εργαλεια!
Οχι ολα τα μοντελα πια...
Δυστυχως!
Όντως..
Ακόμα εχουν κάτι παλια μοντέλα αλυσοπρίονα κ χορτοκοπτικα στους Δήμους,αυτα κ αν έχουν τραβήξει δουλειά.........στρέμματα........
 
Το κινεζικο ηρθε για ακονισμα και καθαρισμα
Εχει δουλευτει μονο για κλαδεματα 1-2! Φορες
Τα πλαστικα του ειναι για τον ουτσο οπως και γενικα τα υλικα του
Παρολο που λεει 60cc στμβουκεψα τον ιδιοκτητη να το κρατησει μονο για τα κλαδεματα και να μην το ζοριζει
Το αλλο ειναι ενα βινταζ ιαπωνικο κοματσου
Αγιραστηκε πριν τουλαχιστον 18 χρονια μεταχειρισμενο
Ηρθε για γενικο σερβις ακονισμα αλλαγη σχοινιου χειρομιζας που κοπηκε και με το παραπονο οτι δυσκολα περνει μπρος και δεν ξαναπερνει οταν ζεσταθει
Επειδη ειναι βινταζ κομματι αποφασησα να το ξανακανω αστερι
Καθολου συντηρημενο και εντελως παραμελημενο
Στο ανοιγμα βρηκα απο την αρχη πατεντες απο παλιους παστορους που δεν θα τις ελεγα και ασχημες αλλα ουτε και τις καλυτερες
Ηδη αλλαξα το σχοινι στην χοιρομιζα και ξαναφορτισα το ελατηριο αφου καθαριστηκε και λιπαθηκε γιατι ειχε τα χαλια του
Οταν τελειωσει η δουλεια αυριο με το καλο θα δουμε κατα ποσον θα γινει ξανα το αστερι που ηταν καποτε
 

Attachments

  • 31378C24-6140-47DB-A3FF-A58DFC11BC9C.jpeg
    31378C24-6140-47DB-A3FF-A58DFC11BC9C.jpeg
    339,8 KB · Προβολές: 35
  • 38DFA0FA-90D0-44A4-826D-C54A82E507B3.jpeg
    38DFA0FA-90D0-44A4-826D-C54A82E507B3.jpeg
    406,7 KB · Προβολές: 34
  • B51DA83B-136C-4502-84A3-B51BCB61B5C5.jpeg
    B51DA83B-136C-4502-84A3-B51BCB61B5C5.jpeg
    306 KB · Προβολές: 34
  • 80F67D65-8D70-4373-B1F1-4216E7AC1F9A.jpeg
    80F67D65-8D70-4373-B1F1-4216E7AC1F9A.jpeg
    258,3 KB · Προβολές: 35
  • DB83EF75-EAE5-414A-BF89-3528550FC655.jpeg
    DB83EF75-EAE5-414A-BF89-3528550FC655.jpeg
    218,2 KB · Προβολές: 34
Το κινεζικο ηρθε για ακονισμα και καθαρισμα
Εχει δουλευτει μονο για κλαδεματα 1-2! Φορες
Τα πλαστικα του ειναι για τον ουτσο οπως και γενικα τα υλικα του
Παρολο που λεει 60cc στμβουκεψα τον ιδιοκτητη να το κρατησει μονο για τα κλαδεματα και να μην το ζοριζει
Το αλλο ειναι ενα βινταζ ιαπωνικο κοματσου
Αγιραστηκε πριν τουλαχιστον 18 χρονια μεταχειρισμενο
Ηρθε για γενικο σερβις ακονισμα αλλαγη σχοινιου χειρομιζας που κοπηκε και με το παραπονο οτι δυσκολα περνει μπρος και δεν ξαναπερνει οταν ζεσταθει
Επειδη ειναι βινταζ κομματι αποφασησα να το ξανακανω αστερι
Καθολου συντηρημενο και εντελως παραμελημενο
Στο ανοιγμα βρηκα απο την αρχη πατεντες απο παλιους παστορους που δεν θα τις ελεγα και ασχημες αλλα ουτε και τις καλυτερες
Ηδη αλλαξα το σχοινι στην χοιρομιζα και ξαναφορτισα το ελατηριο αφου καθαριστηκε και λιπαθηκε γιατι ειχε τα χαλια του
Οταν τελειωσει η δουλεια αυριο με το καλο θα δουμε κατα ποσον θα γινει ξανα το αστερι που ηταν καποτε
Χρύσανθε μου είπε ένας γνωστός ότι έχει χόντα 80 ευρώ νομίζω.Πήρε να το πάρει αλλά δεν του ήρθε ποτέ.Ξέρεις τίποτα παραπάνω; Και καμιά λύση value for money, πέρα απο stihl!
 
Last edited:
Χρύσανθε μου είπε ένας γνωστός ότι έχει χόντα 80 ευρώ νομίζω.Πήρε να το πάρει αλλά δεν του ήρθε ποτέ.Ξέρεις τίποτα παραπάνω; Και καμιά λύση valye for money, πέρα απο stihl!
Ελαφρύ-αθόρυβο-οικονομικό
Τι άλλο να ζητήσει κανείς από ένα πριόνι την σήμερον ημέρα .yel.
20200221152632_bahco_prioni_cheiros_bushman_33cm_e147.jpeg
 
Χρύσανθε μου είπε ένας γνωστός ότι έχει χόντα 80 ευρώ νομίζω.Πήρε να το πάρει αλλά δεν του ήρθε ποτέ.Ξέρεις τίποτα παραπάνω; Και καμιά λύση value for money, πέρα απο stihl!
Χριστο
Κυκλοφορουν παρα πολλα κινεζικα αντιγραφες μεγαλων εταιρειων στα εργαλεια
Ακομα και για τα stihl και τα husqvarna
Συνηθως ομως ο αγοραστης το γνωριζει
Απο κει και περα με ενα κινεζικο υπαρχουν δυο τεινα
Η που θα το λατρεψεις και θα βγει σκυλι
Η που θα το πεταξεις οσο πιο μακρυα φτανει το χερι σου
Πχ αυτο που εβαλα με 2 δουλεματα τα πλαστικα του εχουν αλλοιωθει
80 ευρω το πηρε ο ανθρωπος και ειναι αντιγραφη επωνυμης εταιρειας εργαλειων
Η διαφορα των επωνυμων με τα κινεζικα συνηθως ειναι στην ποιοτητα των υλικων και την ασφαλεια
Η ποιοτητα δινει μακροζωια καθως ειναι εργαλεια ππθ δεχονται μεγαλες δυναμεις και πιεσεις
Απο την αλλη πιστεψε με ερχονται επωνυμα με προβληματα και για αυτα φταιει παντα ο ιδιοκτητης!!!

Το value for money εξαρταται απο την χρηση που το θες

Αν θα πας σε καποιο κινεζικο στειλε μου μυνημα για ποιο θα ενδιαφερθεις
Αν το συστημα φρενου ειναι καλο
Το μεταλλο του οχι ψευτικο
Και τα πλαστικα του δεν θα γινουν σαν φτερωτη στο πρωτο κοψιμο
Τοτε να το παρεις
Θα ειναι οτι πρεπει αρκει να το δουλεψεις για ´´οικιακή´´ χρηση
 
Last edited:
Ελαφρύ-αθόρυβο-οικονομικό
Τι άλλο να ζητήσει κανείς από ένα πριόνι την σήμερον ημέρα .yel.
View attachment 44276
Δεν ξερω το συγκεκριμενο
Ξερω το σαμουραι που εχω αρκετα χρονια οπως και ο τσακαλος
Ειναι κορυφη αρκει να κοβεις χλωρα- πχ κλαδεματα
Αν το ακονιζεις οταν πρεπει θα το χεις μια ζωη
 
Χρύσανθε μου είπε ένας γνωστός ότι έχει χόντα 80 ευρώ νομίζω.Πήρε να το πάρει αλλά δεν του ήρθε ποτέ.Ξέρεις τίποτα παραπάνω; Και καμιά λύση value for money, πέρα απο stihl!
Νομιζω τα καλυτερα value for money αυτη τη στιγμη ειναι τα Hyundai. Αρκετα μοντελα τους ειναι replica Stihl. Καμια σχεση με τις κινεζικες αντιγραφες ομως. Μερα με τη νυχτα. Εγω εχω αυτο και πραγματικα δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο αντιστοιχα Stihl και Husqvarna διπλασιας και τριπλασιας τιμης. Τα περισσοτερα ανταλλακτικα ειναι ιδια με Stihl. Αγοραστηκε τον Σεπτεμβριο και απο την πρωτη κιολας μερα εχει βγαλει τα λεφτα του. Ως τωρα εχει κοψει πανω απο 20 τονους ξυλα χωρις το παραμικρο προβλημα.

Capture.PNG
 
Νομιζω τα καλυτερα value for money αυτη τη στιγμη ειναι τα Hyundai. Αρκετα μοντελα τους ειναι replica Stihl. Καμια σχεση με τις κινεζικες αντιγραφες ομως. Μερα με τη νυχτα. Εγω εχω αυτο και πραγματικα δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο αντιστοιχα Stihl και Husqvarna διπλασιας και τριπλασιας τιμης. Τα περισσοτερα ανταλλακτικα ειναι ιδια με Stihl. Αγοραστηκε τον Σεπτεμβριο και απο την πρωτη κιολας μερα εχει βγαλει τα λεφτα του. Ως τωρα εχει κοψει πανω απο 20 τονους ξυλα χωρις το παραμικρο προβλημα.

View attachment 44277
Ωραίος, ευχαριστώ φίλε αλλά και τον Χρύσανθο!
 
Εγώ έχω stihl, πολύ ικανοποιημένος και βλέπω οι επαγγελματίες υλοτομοι στην επαρχία μου το προτιμούν με διαφορά.
Εκανα δώρο σε συγγενή και συγχωριανό ένα stihl πριν 25 χρόνια. Το δουλεύει ακόμα, άλλαξε μόνο αλυσίδα και δύο δάχτυλα στο αριστερό πόδι!
 
Είναι το μέτρο σύγκρισης για τα υπόλοιπα αλλά ο δικός σου αν σε 25 χρόνια άλλαξε μία αλυσίδα μόνο τότε το χρησιμοποίησε όσο οι επαγγελματίες σε μία εβδομάδα.
Λευτέρη, δεν το 'πιασες:) Σίγουρα άλλαξε διάφορα που δεν ξέρω, αλλά το θέμα είναι ότι ακόμα και με το καλύτερο αλυσοπρίονο, αν δεν πάρεις τα απαιτούμενα μέτρα ασφαλείας, κινδυνεύεις!!
Το πριόνι το δούλευαν δύο άτομα, όχι επαγγελματίες ξυλοκόποι αλλά αγρότες, άρα είχε κάποια καταπόνηση.

ΥΓ: ...άλλαξε μόνο αλυσίδα... = σχήμα λόγου που υποδηλώνει την αξία του πριονιού.
 
Το πριονι λυθηκε
Καθαριστηκε εντελως εγινε καινουργιο

Ενα δακτυλο λασπη ειχε κυριλεκτηκα παντου


Καθαριστηκε φιλτρο βενζινης καρπυρατερ και το εξωστ που λυθηκε επισης εντελως

Το πιστονι μεσα στον κυλινδρο εντελως καινουργιο
Φτιαχτηκε το πωμα καυσιμου
Και συντηρηθηκε γενικα

Αλλαχθηκε το σχοινι στην χειρομιζα και λιπαθηκε το ελατηριο

Πρεπει να φτιαχθει το φρενο τωρα και να ελεξω την ηλεκτρονικη του γιατι δεν δινει σταθερα ρευμα
Εχω μια αλλη απο ιδιο εγκαταλειμενο για εξαρτηματα
Αλλιως θα δω κατα ποσον βρισκω καινουργια
Πρωτα ομως θα ελεξω το καλωδιο της
Ξεπαγιασα ομως οποταν για σημερα τελος
, απο βδομαδας να μαστε καλα
 

Attachments

  • 961C67AC-54F0-49B5-ADE9-2F8E07FD51D4.jpeg
    961C67AC-54F0-49B5-ADE9-2F8E07FD51D4.jpeg
    530,7 KB · Προβολές: 30
  • 74E42FE5-E031-45D0-ABA0-C4D345E3BE27.jpeg
    74E42FE5-E031-45D0-ABA0-C4D345E3BE27.jpeg
    456,6 KB · Προβολές: 29
  • 8EDF654C-C373-4A75-A17D-2A19AE3891D5.jpeg
    8EDF654C-C373-4A75-A17D-2A19AE3891D5.jpeg
    330,7 KB · Προβολές: 30
  • CAAAB607-316E-412E-AEB9-A19053912841.jpeg
    CAAAB607-316E-412E-AEB9-A19053912841.jpeg
    291,9 KB · Προβολές: 31
  • 5CE33676-8AAE-4BF8-B719-2F9F67A2A100.jpeg
    5CE33676-8AAE-4BF8-B719-2F9F67A2A100.jpeg
    299,8 KB · Προβολές: 31
Τα αλυσοπριονα θελουν σεβασμο και το κοψιμο φοβερα
Δεν σηξωνουν λαθη
Το καλυτερο να εχεις α βγαλει θεματα αν δεν το συντηρεις
Το αστειο ειναι οτι η συντηρηση τους ειναι πολυ ευκολη ακομη και αν δεν πιανουν τα χερια σου στο βαθμο που χρειαζετε για να τα κρατας χωρις σοβαρα προβληματα

Το πριονι αυτο εαν δεν γταν ποιοτικο θα ειχε ´´καψει ´´ το πιστονι πολυ ευκολα με τοση λασπη που ειχε πανω του τοσα χρονια
Κυριολεκτηκα ηταν σαν ενας φουρνος κτισμενος με λασπη
Η αλυσιδα μπηκε σε βενζινη 3 ωρες και τριφτηκε για να μπορεσω απο βδομαδας να την ακονισω
Δεν καθαριστηκε ποτε!
Το μονο που εκανε σωστα ο θειος που το εχει ηταν η αναλογια καυσιμου
 
Back
Top