Αλληλεπίθετο vs Πλαγιόκαννο vs Αυτογεμές

Μιας και άλλαξε το θέμα, από τα πρωτερήματα του πλαγίου έναντι του αλληλεπίθετου, σε σύγκριση των τριών τύπων τουφεκιών, να γράψω τις παρατηρήσεις μου για το πλαγιόκαννο έναντι του αλληλεπίθετου γιατί για τα αυτογεμή δεν έχω καμία άποψη μιας και ποτέ δεν έχω κάνει χρήση αυτών.
Θα συμφωνήσω με τα επιχειρήματα του κ. Κυπριίδημου υπέρ του αλληλεπίθετου ειδικά στο θέμα της αντοχής, στο ποστ που ανέβασε ο συνάδελφος πριν.
Σε προηγούμενο ποστ μου έγραψα τα συν του πλαγιόκαννου, να επισημάνω όμως ότι τα αλληλεπίθετα με βάση τύπου Boss δεν υστερούν στο ξεκούραστο πιάσημο και στο ακούμπισμα στο χέρι και στον όμο. Επίσης σε σχέση με πολλά πλάγια έχουν το ίδιο ύψος βάσης, οπότε το προτέρημα του χαμηλού προφίλ χάνεται.
Τα αλληλεπίθετα είναι πιο σταθερά και έχουν πιο ομαλή και συνάμα κίνηση προς τον στόχο ενώ διατηρούν την αδράνεια της κίνησης καλύτερα. Και θα έλεγα και καλύτερη ορατότητα.
Επίσης ακόμα και στο ίδιο βάρος όπλων έχουν αισθητό λιγότερο λάκτισμα.
Μειονέκτημα των αλληλεπίθετων η μεγαλύτερη τιμή τους ειδικά σε ποιοτικές οπλοκατασκευές.
Μιας και έγινε πολύς λόγος για το ζύγισμα, θα συμφωνήσω με αυτό που έγραψε ο Βασίλης ότι ζυγισμένο όπλο για εμένα μπορεί να μην είναι για εσένα!
Φυσικά και υπάρχουν καλοζυγισμένα και κακοζυγισμένα τουφέκια αλλά για να δούμε λίγο τα του ζυγίσματος.
Τα 3 αθλήματα της σκοποβολής πύλινου στόχου έχουν 3 διαφορετικά ως προς το ζύγισμα τουφέκια συν την διαφορά του βάρους. Άλλα θέλουν να είναι κέντρο άλλα μπροστά και άλλα πίσω. Αν δούμε αυτό θα καταλάβουμε ότι και στο κυνήγι κάτι παρόμοιο γίνεται σύμφωνα με τον τύπο κυνηγίου που κάνουμε.
Ένα καλοζυγισμένο τουφέκι λέμε ότι είναι αυτό που ζυγίζει στον πύρο. Μα μπορούμε όλα να τα ζυγίσουμε στον πύρο. Μα αυτό δεν αρκεί. Πρέπει όλη η οπλοκατασκεή να είναι εξαρχής μελετημένη για να ζυγίσει στον πύρο και ακόμα καλύτερα θα πρέπει να είναι μελετημένη σύμφωνα με τον σωματότυπο, την ιδιοσυγκρασία (νευρικός ή ήρεμος) και τον τύπο του κυνηγιού που θα κάνει αυτός που το παραγγέλνει! Και αυτό ίσως όχι για όλη του την ζωή αν είναι σε νεαρή ηλικία.
Κάθε ζευγάρι κάννες δεν είναι απλά 2 σωλήνες αλλά 2 κάννες που πρέπει να έχουν εκτός από το συγκεκριμένο μήκος και τσοκ , θα πρέπει να ισορροπήσουν σε συγκεκριμένη απόσταση από τις θαλάμες και όχι όπου να ναι. Η βάση του όπλου και αυτή θα πρέπει να είναι συγκεκριμένου βάρους ακόμα και συγκεκριμένου τύπου ως προς τον μηχανισμό, για να μας δώσει ή όχι επιπλέον βάρος. Και τέλος το κοντάκι όπου δεν πρέπει να είναι και αυτό ένα κούτσουρο απλά στα μέτρα μας, αλλά το τελευταίο μέρος του όπλου που θα μας δώσει το τέλειο ζύγισμα.
Με άλλα λόγια εάν το τουφέκι δεν είναι εξαρχής φτιαγμένο για εμάς, απλά θα είναι ένα καλοζυγισμένο τουφέκι!
 
Βρε,δικαννο με 76cm είναι ίδιο με 66cm καραμπίνα...
Οπότε 76 δικαννο και 71 καραμπίνα...
Ίδιο σε μήκος, σε χρηστικότητα και βάρος και ζυγισμα δεν είναι το ίδιο, με την καραμπίνα με 66 θα μπορεί να κάνει ένα περπατητο με το δικανο σε 76 Όχι, θα του κοπούν τα χέρια από το βάρος. Αυτό εννοώ, ένα για καρτέρι και ένα πιο all around όπλο να το χρησιμοποιήσει όπως θέλει.
 
Ίδιο σε μήκος, σε χρηστικότητα και βάρος και ζυγισμα δεν είναι το ίδιο, με την καραμπίνα με 66 θα μπορεί να κάνει ένα περπατητο με το δικανο σε 76 Όχι, θα του κοπούν τα χέρια από το βάρος. Αυτό εννοώ, ένα για καρτέρι και ένα πιο all around όπλο να το χρησιμοποιήσει όπως θέλει.
Κάνεις λάθος..
Τα δικαννα είναι πιο καλοζυγισμενα από τα αυτογεμη και όσο για τα βάρη,πίστεψε με υπάρχουν πολλά πλάγια 76 με βάρος κάτω των 3 κιλών...
 
Κάνεις λάθος..
Τα δικαννα είναι πιο καλοζυγισμενα από τα αυτογεμη και όσο για τα βάρη,πίστεψε με υπάρχουν πολλά πλάγια 76 με βάρος κάτω των 3 κιλών...
Δίκαννα με 76 εκατοστά κάννη δύο έχει τύχει να πιάσω στα χέρια μου και τα δύο πλάγια, ένα Merkel και ένα Simson που στην ουσία είναι ίδια
Δεν τα κυνήγησα αλλά σαν πρώτη αίσθηση στα χέρια όντως δεν κατάλαβα βάρος που να είναι ενοχλητικό σε σχέση με αντίστοιχες καραμπίνες
Αλλά επειδή δεν πήγα για κυνήγι δεν μπορώ να έχω και ολοκληρωμένη άποψη
 
Κάπου, κάποτε, είχα διαβάσει "3 όπλα θέλει ο κυνηγός. Ένα πλαγιόκαννο για κυνήγια φέρμας, μια καραμπίνα για καρτέρι, και ένα ποζέ για το σκοπευτήριο.
Για εμενα....
Ο κυνηγός ένα οπλο θέλει αλλά τον εχουν καταντήσει να μην μπορεί να κάνει αλλιώς...
Τι οπλο θα είναι αυτό μόνο εκείνος μπορεί να ξέρει.....

Πλεονεκτήματα κ μειονεκτήματα εχουν όλα τους, όποτε δεν αξίζει να τα βάζουμε σε κόντρες....

Βέβαια τα υπέρ κ τα κατά ειναι σχετικά....

Πχ
Ειναι μειονεκτημα το πλαγιοκαννο στο καρτέρι?
Για οποιον μπερδευεται με την εικόνα του κ "χάνει" τις προσκοπευσεις ναι είναι.....

Ειναι μειονεκτημα η Χραπα χρουπα στο κυνήγι?
Για οποιον δεν ξέρει να την χειρίζεται σωστά ναι είναι.....
 
Πχ
Ειναι μειονεκτημα το πλαγιοκαννο στο καρτέρι?
Για οποιον μπερδευεται με την εικόνα του κ "χάνει" τις προσκοπευσεις ναι είναι.....

Ειναι μειονεκτημα η Χραπα χρουπα στο κυνήγι?
Για οποιον δεν ξέρει να την χειρίζεται σωστά ναι είναι.....
Πχ
Είναι μειονέκτημα τα Λάμπρο στο κυνήγι;
Για όποιον σημαδεύει το μανάβη και πέφτει ο μπακάλης κι αρπάζει σκάγια και ο φούρναρης ναι είναι......
 
Πχ
Είναι μειονέκτημα τα Λάμπρο στο κυνήγι;
Για όποιον σημαδεύει το μανάβη και πέφτει ο μπακάλης κι αρπάζει σκάγια και ο φούρναρης ναι είναι......
Σατανάαα... κρατάμε προσχήματα έχουμε σοβαρή συζήτηση(πλάκα κάνω).

Η φιλοσοφία μου είναι η εξής.
Ψάξε αυτό που θα σου κάθεται καλά και στο μάτι και στο σώμα καί στη τσέπη( και στο τύπο κυνηγιού φυσικά). Τώρα τι είδους λειόκανοείναι αυτό είναι η προσωπική επιλογή του καθενός και κινείται αναλόγως σε συγκεκριμένους άξονες. Είμαι καραμπινάκιας και θα παραμείνω για πολύ καιρό ακόμα. Μ'αρέσει η σιγουριά του 3ου φυσιγγίου και έχω συνηθήσει τη σιλουέτα των ημιαυτομάτων. Όσον αφορά το "στόλισμα" των δικάνων με σκαλίσματα και τα συναφή ,ναι, θα θαυμάσω ένα περίτεχνο και προσεγμένο κομμάτι αλλά υπάρχουν και εξίσου όμορφες καραμπινούλες(ιταλίδες κατά κόρων)που δύσκολα θα πάρω στο κυνήγι όμως.
 
Ξεκίνησα με καραμπίνα των 76cm...
Μάτια είχα μόνο για καραμπίνες....μεχρι που πηρα το S/P για φερμαριστά κυνήγια σε 66cm...εεε αυτό ήταν... οι καραμπίνες μένουν στη τουλάπα....(εκτος καρτέρι τρυγονιού κ υδροβίου)
Πλέον, κατα 60% σκέφτομαι στη πορεία να αποκτήσω ενα νεο S/P οπου να ρίχνει κ ατσάλια...κατι σε 66cm ή 71cm...

Υ.Γ. Πολύ ομορφα κ τα πλαγιόκαννα, αλλα τα κουπιά μου, (τα χέρια μου) τυλίγουν κ την κάννη μαζί...οχι μονο την πάπια....:p αυτος ειναι κ λογος που δεν εχω πλαγιόκαννο.
 
Ξεκίνησα με καραμπίνα των 76cm...
Μάτια είχα μόνο για καραμπίνες....μεχρι που πηρα το S/P για φερμαριστά κυνήγια σε 66cm...εεε αυτό ήταν... οι καραμπίνες μένουν στη τουλάπα....(εκτος καρτέρι τρυγονιού κ υδροβίου)
Πλέον, κατα 60% σκέφτομαι στη πορεία να αποκτήσω ενα νεο S/P οπου να ρίχνει κ ατσάλια...κατι σε 66cm ή 71cm...

Υ.Γ. Πολύ ομορφα κ τα πλαγιόκαννα, αλλα τα κουπιά μου, (τα χέρια μου) τυλίγουν κ την κάννη μαζί...οχι μονο την πάπια....:p αυτος ειναι κ λογος που δεν εχω πλαγιόκαννο.
Δλδ αμα ριξεις καμια σφαλιαρα σε κανενα, κανει σβουρες????
Αφου εχεις ηδη σε 66cm, το καινουργιο παρτο 71cm.
 
Ξεκίνησα με καραμπίνα των 76cm...
Μάτια είχα μόνο για καραμπίνες....μεχρι που πηρα το S/P για φερμαριστά κυνήγια σε 66cm...εεε αυτό ήταν... οι καραμπίνες μένουν στη τουλάπα....(εκτος καρτέρι τρυγονιού κ υδροβίου)
Πλέον, κατα 60% σκέφτομαι στη πορεία να αποκτήσω ενα νεο S/P οπου να ρίχνει κ ατσάλια...κατι σε 66cm ή 71cm...

Υ.Γ. Πολύ ομορφα κ τα πλαγιόκαννα, αλλα τα κουπιά μου, (τα χέρια μου) τυλίγουν κ την κάννη μαζί...οχι μονο την πάπια....:p αυτος ειναι κ λογος που δεν εχω πλαγιόκαννο.
Nα δοκιμάσεις beaver tail πάπιες (ή semi),τις φαρδιές! Ένα δίκιο για τα πλάγια το έχεις όσο αφορά το πιάσιμο... Κ εγώ δε γουστάρω τις λεπτές παπιες για τον ίδιο λόγο!
 
Κ εγώ δε γουστάρω τις λεπτές παπιες για τον ίδιο λόγο!
Επομησα σε τσιχλοκαρτερο πριν 4 χρονια, την Benelli Crio του κολλητού μου....ωραια σκοπευτικη γραμμή....αλλα η πάπια ΔΕΝ...

Παρτη με δαυτη του λεω....
Τι εχει το οπλο ρε;;;;
Την εχεις μικρη του λεω....
Ποια ρε;;;;
Την πάπια σου..... .sarcastic.
 
Back
Top