Αλλαγή άδειας

Καλημέρα σε όλα τα μελη.
Λιγο πριν τις γιορτες κατέθεσα ολα τα απαραίτητα εγγραφα για αγορα ενος νέου κυνηγητικού όπλου.
Το ΟΚ ηρθε απο την ασφαλεια.
Μιλησα ομως προχθες με σκοπευτικό ομιλο και μου ειπαν πως για να μπορω να ριχνω στο σκοπευτηριο με το λειόκανο μου χωρις τον μειωτηρα και να το πηγαινοφερνω νομιμα στο σκοπευτηριο επρεπε να ειχα ζητησει ΟΧΙ αδεια κατοχης κυνηγητικου οπλου αλλα σκοπευτικου :oops:
Εγω με το κυνηγι δεν ασχολουμαι και δεν γνωριζα αυτη τη διαφορα.
Τελευταια φορα ειχα αγορασει λειοκανο πριν 25 χρονια.
Γνωριζει κανεις την διαδικασια για να αλλαξω την αδεια που μολις σημερα βγηκε....σε σκοπευτική ?
Θα ειναι μετα μόνο για το σκοπευτηριο το οπλο και οχι για κυνηγί ?
Δηλαδή καποιος που θα θελε να αχοληθει και με τα 2 θα πρεπει να εχει 2 οπλα ?

Συγγνωμη για το σεντονι, οποιος μπορει να με βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων.
 
Η νομική εκτίμηση μου είναι ότι δεσμεύτηκαν τα παράβολα και ο διοικητής του ΑΤ υπέγραψε την άδεια αυτή δεν αλλάζει.
Για την περίπτωση των σκοπευτικών δεν έχω ασχοληθεί με τη νομοθεσία δε μπορώ να σε βοηθήσω.
 
Κάτι δεν καλά εδώ
Λειοκανο πυροβόλο οπλο και στην συνέχεια αναφέρονται τα στοιχεία του οπλου
Δεν έχω δει κάπου να χαρακτηρίζεται σκοπευτικό η κυνηγετικό και αν Συμβαίνει κακός συμβαίνει ο χαρακτηρισμός είναι λειοκανα πυροβόλα όπλα. Αυτά που γράφουν η υπάλληλοι πάνω στης άδειες κυνηγετικό κτλπ είναι λάθος και το κάνουν Είτε γιατί τους τους το μετέφεραν λάθος είτε γιατί δεν κάθισαν οι ίδιοι να ασχοληθούν και να διαβάσουν προσεκτικά το νόμο για το αντικείμενο που ασχολούνται.
Ο μειωτήρας έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με το κυνήγι. Απαγορεύεται τα αυτόγεμη τα οποία τα χρησιμοποιούμε για Θήρα να φέρουν πάνω από τρία φυσίγγια. Ο νόμος σε σχέση με το κυνήγι στο τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται είναι πολύ συγκεκριμένος
 
Κάτι δεν καλά εδώ
Λειοκανο πυροβόλο οπλο και στην συνέχεια αναφέρονται τα στοιχεία του οπλου
Δεν έχω δει κάπου να χαρακτηρίζεται σκοπευτικό η κυνηγετικό και αν Συμβαίνει κακός συμβαίνει ο χαρακτηρισμός είναι λειοκανα πυροβόλα όπλα. Αυτά που γράφουν η υπάλληλοι πάνω στης άδειες κυνηγετικό κτλπ είναι λάθος και το κάνουν Είτε γιατί τους τους το μετέφεραν λάθος είτε γιατί δεν κάθισαν οι ίδιοι να ασχοληθούν και να διαβάσουν προσεκτικά το νόμο για το αντικείμενο που ασχολούνται.
Ο μειωτήρας έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με το κυνήγι. Απαγορεύεται τα αυτόγεμη τα οποία τα χρησιμοποιούμε για Θήρα να φέρουν πάνω από τρία φυσίγγια. Ο νόμος σε σχέση με το κυνήγι στο τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται είναι πολύ συγκεκριμένος
Δεν έχω πάει ποτέ μου σε σκοπευτήριο οπότε δεν γνωρίζω πως λειτουργούν, στην ακκο επάνω γράφει ότι το όπλο δεν θα παραποιηθεί και ότι θα φέρει μέχρι 3 φυσίγγια κατ' ανώτατο όριο. Άρα σε περίπτωση που βγει ο μειωτηρας για το σκοπευτήριο θεωρείται ότι το όπλο παραποιήθηκε και άρα γίνεται παράνομο; και πάλι δε ξέρω από σκοπευτήρια και ίσως να μην ισχύει αυτό που σκέφτομαι.
 
Δεν έχω πάει ποτέ μου σε σκοπευτήριο οπότε δεν γνωρίζω πως λειτουργούν, στην ακκο επάνω γράφει ότι το όπλο δεν θα παραποιηθεί και ότι θα φέρει μέχρι 3 φυσίγγια κατ' ανώτατο όριο. Άρα σε περίπτωση που βγει ο μειωτηρας για το σκοπευτήριο θεωρείται ότι το όπλο παραποιήθηκε και άρα γίνεται παράνομο; και πάλι δε ξέρω από σκοπευτήρια και ίσως να μην ισχύει αυτό που σκέφτομαι.
Ναι άμα θέλουν να συντάξουν δικογραφία, η αφαίρεση του μειωτήρα κατά την ελληνική νομοθεσία θεωρείται τροποποίηση του λειόκανου που το καθιστά παράνομο. (υπάρχει αρκετή νομολογία με αθωωτικές αποφάσεις αλλά δε θές να μπλέξεις)
 
Ο υπευθυνος του σκοπευτικου συλλογου μου το ειπε ξεκαθαρα.
Με κηνηγετικο οπλο και αντιστοιχη αδεια κατοχης, μπορεις να πας για κυνηγι στην εκαστοτε κυνηγετικη περιοδο (αφου βγαλεις εννοειται αδεια).
Να το βαλεις το οπλο στο αμαξι χωρις δελτιο σκοπευτή με ή χωρις μειωτηρα απαγορευεται.
Αν εχεις αδεια σκοπευτη επιτρεπεται αλλα παντα ΜΕ τον μειωτηρα.Και στη χρηση στο πεδιο βολης.

Για να βγαλεις τελειως τον μειωτηρα και να πας στο σκοπευτηριο θες αδεια του οπλου για σκοποβολη και οχι για κυνηγι.
Και δεν εχει να κανει με την θυρα ο νομος.
Και στην ντουλαπα σου μεσα να καθεται, αν το με εχεις Αδεια Κατοχης Κυνηγετικου Οπλου (Α.Κ.Κ.Ο) πρεπει να φερει μειωτηρα.
 
Ο υπευθυνος του σκοπευτικου συλλογου μου το ειπε ξεκαθαρα.
Με κηνηγετικο οπλο και αντιστοιχη αδεια κατοχης, μπορεις να πας για κυνηγι στην εκαστοτε κυνηγετικη περιοδο (αφου βγαλεις εννοειται αδεια).
Να το βαλεις το οπλο στο αμαξι χωρις δελτιο σκοπευτή με ή χωρις μειωτηρα απαγορευεται.
Αν εχεις αδεια σκοπευτη επιτρεπεται αλλα παντα ΜΕ τον μειωτηρα.Και στη χρηση στο πεδιο βολης.

Για να βγαλεις τελειως τον μειωτηρα και να πας στο σκοπευτηριο θες αδεια του οπλου για σκοποβολη και οχι για κυνηγι.
Και δεν εχει να κανει με την θυρα ο νομος.
Και στην ντουλαπα σου μεσα να καθεται, αν το με εχεις Αδεια Κατοχης Κυνηγετικου Οπλου (Α.Κ.Κ.Ο) πρεπει να φερει μειωτηρα.
Σωστά σου είπε το κυνηγετικό μπορεί να βγει από τη δηλωμένη κατοικία μόνο για συγκεκριμένες περιπτώσεις που απαριθμούνται στο νόμο - άσκηση θήρας, οπλουργείο, αστυνομία κ.α πρέπει να είναι λυμένο στο πορτ παγκαζ τα πυρομαχικά να μη είναι μαζί και άλλα τέτοια ωραία, δε θυμάμαι ακριβώς λεπτομέρειες. Δεν είναι όμως δράμα φίλε βγάλε μια καινούργια άδεια αγοράς για σκοπευτικό εκτός και αν το ΑΤ σου θέλει μήνα-μήνες να την εκδώσει και εσύ βιάζεσαι.
 
Μια απορία έχω αγαπητέ φίλε.

Αφού δεν ασχολείσαι με το κυνήγι, δεν έχεις σκοπό να κυνηγήσεις στο εγγύς μέλλον ούτε και αργότερα αλλά το θέλεις για το σκοπευτήριο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και χωρίς μειωτήρα (απ' ότι κατάλαβα) γιατί δεν σε ενημέρωσαν σχετικά οι ειδήμονες του σκοπευτηρίου - σκοπευτικού συλλόγου όπου ενδιαφέρεσαι να δραστηριοποιηθείς ΠΡΙΝ τις όποιες ενέργειές σου για έκδοση άδειας αγοράς;

Καλά να μην ξέρεις ο ίδιος τις πρόσφατες αλλαγές στην νομοθεσία - δεκτόν - ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ να σε κατευθύνουν κατάλληλα;

Ή μήπως δεν τους ρώτησες ποτέ;
 
Μια απορία έχω αγαπητέ φίλε.

Αφού δεν ασχολείσαι με το κυνήγι, δεν έχεις σκοπό να κυνηγήσεις στο εγγύς μέλλον ούτε και αργότερα αλλά το θέλεις για το σκοπευτήριο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και χωρίς μειωτήρα (απ' ότι κατάλαβα) γιατί δεν σε ενημέρωσαν σχετικά οι ειδήμονες του σκοπευτηρίου - σκοπευτικού συλλόγου όπου ενδιαφέρεσαι να δραστηριοποιηθείς ΠΡΙΝ τις όποιες ενέργειές σου για έκδοση άδειας αγοράς;

Καλά να μην ξέρεις ο ίδιος τις πρόσφατες αλλαγές στην νομοθεσία - δεκτόν - ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ να σε κατευθύνουν κατάλληλα;

Ή μήπως δεν τους ρώτησες ποτέ;
Ευλογη η απορια σου.
Γιατι με βαση την εμπειρια που ειχα απο το προηγουμενο οπλο μου, εκανα ακριβως οτι και τοτε.
Πηγα στην ασφαλεια, κατεγραψα τι χαρτια χρειαζονται απο φωτοτυπια που ειχαν αναρτημενη (δεν διευκρινηζε κυνηγι ή σκοπευτηριο) τα μαζεψα και τα κατεθεσα.
Τα υπολοιπα τα εμαθα οταν πηγα να παρω το καινουργιο οπλο, και του λεω, οχι απλα βγαλε τον μειωτηρα, αλλα βαλε μου και την επεκταση αποθηκης, γιατι δεν παω για κυνηγι (πιστευα οπως και ο φιλος παραπανω οτι ολα αυτα αφορουν μονο το κυνηγι και την προστασια της θηρας)
Τοτε, το εψαξα και πηγα και ρωτησα σκοπευτικό συλλογο, οτι αλλα ισχυουν για το ιδιο οπλο αν το δηλωσεις για σκοποβολη και αλλα αν το δηλωσεις για κυνηγι.
Φαντασου οτι οταν πανω στην δεκαετια πηγα το παλιο οπλο για καταγραφη και ανανεωση αδειας, το πηγα οπως ηταν, 6+1 χωρητικοτητα, χωρις καν να ξερω κατι για μειωτηρες.
Και δεν ασχοληθηκε κανεις.
Μου την ανανεωσαν κανονικα.
Δλδ. με τις ευλογιες τους...παράνομος.
 
Πλεον προσπαθω να ενημερωθω και γιαυτο και ζητησα βοηθεια εδω, μιας και η αγνοια του νομου δεν σε απαλάσσει απο την εφαρμογη του.
Επισης πιστευα οτι με το νομιμο κηνηγετικο οπλο σου, μπορεις μες το οικοπεδο σου να βαρας κατα βουληση σε στοχους.
Αμ δε.
Ασκοποι πυροβολισμοι λεγεται και ειναι κι αυτο παρανομο.
Θα παω σε εναν καταυλισμο που ξερω και ακουω, να ρωτησω γιατι αυτοι ριχνουν ολη μερα με τα καλασνικοφ και τα glock.
Τι αδειες εχουν βγαλει, και μενα μονο εξεταση ουρων του παππου μου δεν ζητήσαν :rolleyes:
 
Καλησπέρα.Προσφατα ασχολήθηκα με το θέμα.
Να το πάρουμε από την αρχή.
Άδεια κατοχής σκοπευτικού όπλου(ΑΚΣΟ).Οπλο που μπορεί να έχει αποθήκη με μεγαλύτερη χωρητικότητα φυσιγγίων,να φέρει σκοπευτικά βοηθήματα αλλά μπορεί αν χρησιμοποιηθεί μόνο εντός σκοπευτηρίου και προϋποθέση εν ενεργεία δελτίο σκοπευτή και για μεταφορα θεωρημένη βεβαίωση για το ωράριο λειτουργίας του σκοπευτικού ομίλου που ανήκεις.
Άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου(ΑΚΚΟ).
Κυνηγετικό λειοκαννο όπλο που δεν φέρει αποθήκη 3+ φυσίγγιων και δεν φέρει βοηθήματα.Μπορει να χρησιμοποιήθει στο κυνήγι(με θεωρημένη άδεια κυνηγίου) και στο σκοπευτηριο με εν ενεργεία δελτίο σκοπευτή και κανένα όργανο δεν θα σε ενοχλήσει αρκεί να φέρεις μαζί θεωρημένη την βεβαίωση για το ωράριο λειτουργίας του σκοπευτικού ομίλου που ανήκεις.
Αν θέλεις μεγαλύτερη χωρητικότητα από 3 φυσίγγια ναι θες αλλαγή άδειας σε ΑΚΣΟ αλλά το όπλο σου σε καμία περίπτωση δεν θα χρησιμοποιηθεί στο κυνήγι διότι είναι παράνομο.
Σιγά σιγά αρχίζουν τα όργανα να μπαίνουν στο πνεύμα και κάτι 7ρες , και κάτι 11ρες αποθήκες με χαλκόσυρμα θα εξαφανιστούν από το κυνήγι.
 
Καλησπέρα.Προσφατα ασχολήθηκα με το θέμα.
Να το πάρουμε από την αρχή.
Άδεια κατοχής σκοπευτικού όπλου(ΑΚΣΟ).Οπλο που μπορεί να έχει αποθήκη με μεγαλύτερη χωρητικότητα φυσιγγίων,να φέρει σκοπευτικά βοηθήματα αλλά μπορεί αν χρησιμοποιηθεί μόνο εντός σκοπευτηρίου και προϋποθέση εν ενεργεία δελτίο σκοπευτή.
Άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου(ΑΚΚΟ).
Κυνηγετικό λειοκαννο όπλο που δεν φέρει αποθήκη 3+ φυσίγγιων και δεν φέρει βοηθήματα.Μπορει να χρησιμοποιήθει στο κυνήγι(με θεωρημένη άδεια κυνηγίου) και στο σκοπευτηριο με εν ενεργεία δελτίο σκοπευτή και κανένα όργανο δεν θα σε ενοχλήσει αρκεί να φέρεις μαζί θεωρημένη την βεβαίωση για το ωράριο λειτουργίας του σκοπευτικού ομίλου που ανήκεις.
Αν θέλεις μεγαλύτερη χωρητικότητα από 3 φυσίγγια ναι θες αλλαγή άδειας σε ΑΚΣΟ αλλά το όπλο σου σε καμία περίπτωση δεν θα χρησιμοποιηθεί στο κυνήγι διότι είναι παράνομο.
Σιγά σιγά αρχίζουν τα όργανα να μπαίνουν στο πνεύμα και κάτι 7ρες , και κάτι 11ρες αποθήκες με χαλκόσυρμα θα εξαφανιστούν από το κυνήγι.
Σε ευχαριστω παρα πολυ.
Αρα πρεπει να παω και να ακυρωσω/αλλαξω την αδεια που μολις εγκριθηκε (ΑΚΚΟ) και να ζητησω ΑΚΣΟ.
Ευχομαι να μην ξαναζητησουν ολα τα χαρτια απο την αρχη, ουτε 10 μερες δεν περασαν.
 
Σε ευχαριστω παρα πολυ.
Αρα πρεπει να παω και να ακυρωσω/αλλαξω την αδεια που μολις εγκριθηκε (ΑΚΚΟ) και να ζητησω ΑΚΣΟ.
Ευχομαι να μην ξαναζητησουν ολα τα χαρτια απο την αρχη, ουτε 10 μερες δεν περασαν.
Ακριβώς.Ομως για να σου εκδώσουν την άδεια αυτή θα πρέπει να έχεις ήδη εν ενεργεία δελτίο αθλητή και να ανήκεις σε σκοπευτικό όμιλο υπό τον ΣΚΟΕ(τώρα τελευταία διέγραψε πολλά σωματεία που δεν πληρούσαν τις προυποθεσεις).
Τώρα όσον αφορά ότι έχεις προσκομίσει είναι στην ευχέρεια του οργάνου τι θα σου ζητήσει ξανά και τι όχι....
Στο link παρακάτω θα βρεις αυτά που σου λέω... https://mitos.gov.gr/index.php/ΔΔ:Ά...σιγγίων_αυτών_καθώς_και_εξομοιωτών_σκοποβολής
 
Ακριβώς.Ομως για να σου εκδώσουν την άδεια αυτή θα πρέπει να έχεις ήδη εν ενεργεία δελτίο αθλητή και να ανήκεις σε σκοπευτικό όμιλο υπό τον ΣΚΟΕ(τώρα τελευταία διέγραψε πολλά σωματεία που δεν πληρούσαν τις προυποθεσεις).
Τώρα όσον αφορά ότι έχεις προσκομίσει είναι στην ευχέρεια του οργάνου τι θα σου ζητήσει ξανά και τι όχι....
Στο link παρακάτω θα βρεις αυτά που σου λέω... https://mitos.gov.gr/index.php/ΔΔ:Άδεια_κατοχής_όπλων_σκοποβολής,_ουσιωδών_συστατικών_μερών_και_φυσιγγίων_αυτών_καθώς_και_εξομοιωτών_σκοποβολής
Εισαι φοβερός.
Σε ξαναευχαριστώ πολυ !!!
 
Εισαι φοβερός.
Σε ξαναευχαριστώ πολυ !!!
Όλα τα παιδια εδώ μέσα στο φόρουμ είναι φοβερά και όπου μπορεί βοηθάει ο καθένας. Να θυμάσαι οτι η απόκτηση όπλου έχει σοβαρές δεσμεύσεις και θα πρέπει να τηρείς το γράμμα του νόμου για να μην εκτεθεις.
Από μέρους μου σου εύχομαι καλή συνέχεια στο ταξίδι στον κόσμο της σκοποβολής και σε προτρέπω να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία του χώρου ώστε να σε βοηθήσει αρχικά με την ασφαλή χρήση του όπλου εντός και εκτός σκοπευτήριου αλλά και με σκοπευτικές τεχνικές.Καλη συνέχεια.
 
Πλεον προσπαθω να ενημερωθω και γιαυτο και ζητησα βοηθεια εδω, μιας και η αγνοια του νομου δεν σε απαλάσσει απο την εφαρμογη του.
Επισης πιστευα οτι με το νομιμο κηνηγετικο οπλο σου, μπορεις μες το οικοπεδο σου να βαρας κατα βουληση σε στοχους.
Αμ δε.
Ασκοποι πυροβολισμοι λεγεται και ειναι κι αυτο παρανομο.
Θα παω σε εναν καταυλισμο που ξερω και ακουω, να ρωτησω γιατι αυτοι ριχνουν ολη μερα με τα καλασνικοφ και τα glock.
Τι αδειες εχουν βγαλει, και μενα μονο εξεταση ουρων του παππου μου δεν ζητήσαν :rolleyes:
Άν καταφέρεις να γίνεις ένας από αυτούς τους εν λόγω "παλίκαρους" .terror. (γαμπρός με νύφη από τον καταυλισμό άς πούμε :rolleyes:) δεν θα χρειαστεί να ανησυχήσεις ποτέ ξανά για τίποτα αναφορικά με άδειες, ανανεώσεις, γιατρούς, παράβολα, επιτρεπόμενους χώρους άσκησης κλπ κλπ :cool:

Με το καλό να βρείς τη λύση και να χαρείς την σκοποβολή σου ! ;)
 
Αν το λειοκαννο το δηλωσουμε σαν σκοπευτικο με ΑΚΣΟ, θα πρεπει καθε χρονο να ''γραφοντε'' στη ΣΚΟΕ απο το σκοπευτικο συλλογο καποιοι αγωνες( νομιζω μινιμουμ 5), δλδ οτι ισχυει για τα οπλα σκοποβολης.
 
Back
Top