Αεροβόλο gas power

διόπτρα εννοείς; όχι, δεν έχω. Είχα πέρσι μια 4χ32 duplex τώρα την έχω μόνιμα στο CP2
Με στημένο το όπλο τι γκρούπ πετυχαίνεις στα 25μ.
Ξεκίνα από εκεί.
Με διόπτρα ακόμα καλύτερα.
Βρίσκεις τις δυνατότητες του όπλου και των βλημάτων.
 
διόπτρα εννοείς; όχι, δεν έχω. Είχα πέρσι μια 4χ32 duplex τώρα την έχω μόνιμα στο CP2
Άσχετο ... ξέρεις καλά ελληνικά ;
Ρωτάω για να γράφω πιο απλά και μόνο για αυτό.
 
Βλεπω οτι οι βολες ''φευγουν'' δεξια, αν μπορεις ανεβασε μια φωτο απο μπροστα την κανη, μηπως εχει πλαστικο με παρακεντρη τρυπα σε σχεση με την κανη.
Όχι. Εγώ φταίω. Αυτή η βολή ήταν μετά τον καφέ, άρα στο αριστερό χέρι τρόμπαρε καφεΐνη. Με στηριγμένο όπλο, πάει κέντρο.
Παράκεντρη τρύπα φαίνεται στο Magnum.
 
Όχι. Εγώ φταίω. Με στηριγμένο, πάει κέντρο.
Παράκεντρη τρύπα φαίνεται στο Magnum.
Αν εχει καποιο πλαστικο καλυμα με παρακεντρη τρυπα απλα μεγαλωνεις την τρυπα, αρκει να βγαινει το πλαστικο καλυμα που ειναι το μπροστινο σκοπευτρο.
 
Η επόμενη βολή θα είναι με το Magnum, αλλά στο δάσος. Θα ανεβάσω φωτο με γκρουπ στα 50, 70 και 90 μέτρα.
 
Τι σε συμβουλεύω.

Πάρε μια καλή διόπτρα.
Μηδένισε στα 25μ.
Άλλαξε σφαιρίδια ώστε να πετύχεις το μικρότερο δυνατό γκρουπ.
Αφαίρεσε την διόπτρα και τσέκαρε τα γκρούπ με ανοιχτά σκοπευτικά.

Αύξησε τις αποστάσεις στις επιθυμητές.
Κάνε τα ίδια και ρύθμισε τα ανοιχτά σκοπευτικά.

Εγώ αυτό θα έκανα.
 
Αν εχει καποιο πλαστικο καλυμα με παρακεντρη τρυπα απλα μεγαλωνεις την τρυπα, αρκει να βγαινει το πλαστικο καλυμα που ειναι το μπροστινο σκοπευτρο.
Το πλαστικό είναι κέντρο. Η παράκεντρη τρύπα είναι η ίδια της κάννης. Μάλλον την σκάψανε λοξά στη ράβδο
 
Τι σε συμβουλεύω.

Πάρε μια καλή διόπτρα.
Μηδένισε στα 25μ.
Άλλαξε σφαιρίδια ώστε να πετύχεις το μικρότερο δυνατό γκρουπ.
Αφαίρεσε την διόπτρα και τσέκαρε τα γκρούπ με ανοιχτά σκοπευτικά.

Αύξησε τις αποστάσεις στις επιθυμητές.
Κάνε τα ίδια και ρύθμισε τα ανοιχτά σκοπευτικά.

Εγώ αυτό θα έκανα.
Αυτό το έχω κάνει πέρσι, όταν είχα πάνω την διόπτρα. Ακριβώς στα 25 μέτρα την είχα μηδενίσει και έκανε 2~2,5 cm γκρουπ. Μετά την είχα επεκτείνει στα 50 μέτρα με το καλύτερο αποτέλεσμα 10 cm γκρουπ (Baracuda 0,69 και Gamo TS-10 0,69)
 
Το πλαστικό είναι κέντρο. Η παράκεντρη τρύπα είναι η ίδια της κάννης. Μάλλον την σκάψανε λοξά στη ράβδο
Αν ειναι εντος εγγυησης το πας πισω, αλλλιως ή αλλαζεις καννη ή το αφηνεις ετσι.
 
Αφαίρεσε την διόπτρα και τσέκαρε τα γκρούπ με ανοιχτά σκοπευτικά.
Δεν χρειαζόταν να την αφαιρέσω, γιατί τα medium mounts πάνω στη ράγα, άφηναν ελεύθερη ματιά και για ανοικτά σκοπευτικά, οπότε σημάδευα «υβριδικά»
 
Αν ειναι εντος εγγυησης το πας πισω, αλλλιως ή αλλαζεις καννη ή το αφηνεις ετσι.
Δε με πειράζει, το έχω διορθώσει από το κλισιοσκόπιο. Είναι μόνο οριζόντια η απόκλιση.
 
Κάποιες φωτογραφίες από την σημερινή βολή στην ταράτσα. 23View attachment 27405View attachment 27406View attachment 27410View attachment 27411View attachment 27406View attachment 27405
Gamo Black Bear IGT .177, ανοικτά σκοπευτικά, 23 μέτρα από την κάννη, Freestanding, no rest. Baracuda 0.69 gr. ISSF στόχοι, 1cm φάρδος λωρίδας.
Δοκιμασε αυτες στο οπλο αυτο
Και πες λιγο πως κανεις τις βολες σου χωρις στηριγμα
Εαν θες να εχει απαιτησεις πρεπει να μαθεις να κρατας σωστα το οπλο και να το στηριζεις με το σωμα σου - τονιζω το στηριζεις- δεν το κραταμε με κλειστο χερι το αεροβολο- οπως και την ανασα σου
Μπορεις να δεις το σωστο κρατημα με μια ερευνα στο διαδικτυο απο αγωνες για να μην τα αναλυω εδω
Απο το γκρουπ σου φαινεται καθαρα οτι εχεις δυο βολες που τις εχεις κανει εξασθενημενος απο το κρατημα με κομμενη ανασα
 

Attachments

  • E3A40864-6474-4819-83B4-D8B7653A1BCF.jpeg
    E3A40864-6474-4819-83B4-D8B7653A1BCF.jpeg
    231,8 KB · Προβολές: 10
Last edited:
Δοκιμασε αυτες στο οπλο αυτο
Και πες λιγο πως κανεις τις βολες σου χωρις στηριγμα
Εαν θες να εχει απαιτησεις πρεπει να μαθεις να κρατας σωστα το οπλο και να το στηριζεις με το σωμα σου - τονιζω το στηριζεις- δεν το κραταμε με κλειστο χερι το αεροβολο- οπως και την ανασα σου
Μπορεις να δεις το σωστο κρατημα με μια ερευνα στο διαδικτυο απο αγωνες για να μην τα αναλυω εδω
Απο το γκρουπ σου φαινεται καθαρα οτι εχεις δυο βολες που τις εχεις κανει εξασθενημενος απο το κρατημα με κομμενη ανασα
Έχω δοκιμάσει αυτά τα exact 8,44grains, αλλά κάθονται αρκετά χαλαρά στην κάννη, Μάλλον γι'αυτό δεν τα ρίχνει καλά. Ούτε το CP2 δεν του αρέσουν
 
Η καθαρή στάση FT δεν κάνει για το όπλο αυτό. Ανοίγει διπλάσια τα γκρουπ. Το μόνο που κρατάω από FT είναι η στήριξη του αγκώνα στον κωφό. Δεν κρατάω σφιχτά. Την πάπια την κρατάω όπως πρέπει, ούτε σφιχτά, ούτε χαλαρά, απλώς δεν έχει που να πάει. Την σκανδάλη πατάω αποφασιστικά και μένει πατημένη μέχρι την διάτρηση του στόχου.
 
Δοκιμασε αυτες στο οπλο αυτο
Και πες λιγο πως κανεις τις βολες σου χωρις στηριγμα
Εαν θες να εχει απαιτησεις πρεπει να μαθεις να κρατας σωστα το οπλο και να το στηριζεις με το σωμα σου - τονιζω το στηριζεις- δεν το κραταμε με κλειστο χερι το αεροβολο- οπως και την ανασα σου
Μπορεις να δεις το σωστο κρατημα με μια ερευνα στο διαδικτυο απο αγωνες για να μην τα αναλυω εδω
Απο το γκρουπ σου φαινεται καθαρα οτι εχεις δυο βολες που τις εχεις κανει εξασθενημενος απο το κρατημα με κομμενη ανασα
Φανταστική συγκέντρωση στα 25 μέτρα -αλλά και μακρύτερα !
Μακράν το καλύτερο βληματάκι για την Weirauch μου (στο 4,52 διαμέτρημα) !!!
 
Γεια σας, σήμερα επιτέλους βρήκα χρόνο και ήλιο για βολές με το παιχνιδάκι μού Magnum Replay gen2: στα 72 μέτρα (freestanding) και 92 μέτρα (γονυπετής). Από 5 βολές κάθε στόχο, με Baracuda 21.14 grains (δαγκωτές τρύπες) και NSA slug 20.4 grains (στρόγγυλες τρύπες). Ιδού φωτο αποστάσεως:

IMG_20210602_142337.jpgIMG_20210602_142439.jpg
 
Back
Top