Αεροβόλο gas power

έχω αγοράσει το hw90 0.22
αγόρασα και την συγκεκριμένη διόπτρα
HAWKE VANTAGE 4-12 X 40 AO MILDOT

Βολίδες
View attachment 13505
H&N Baracuda Match 0.22 cal
5,51 mm
5,52 mm
5,53 mm



View attachment 13506
Diabolo Exact Heavy Jumbo 5,52mm 18.13gr


View attachment 13507
H&N BARACUDA POWER 5,5mm



εντυπωσεις :cool:
πολύ βάρος μαζί και με την διόπτρα γίνεται κουραστικό 4250+ και στο κουβάλημα σήκωσες δεν έριξες και ψάχνεις να σημαδέψεις θα πετυχης τα @@ σου πέφτουνε τα χέρια σταθερό είναι οκ σε τρίποδα η μαξιλαράκια είναι οκ .. μέχρι να το ρύθμισης θα κάνης μπράτσα ...μου το ρυθμίσανε στα 21 μπαρ από τι μίλησα με τον Μilidonis η αλήθεια είναι ότι με τρώει ο κώλος αν είναι στα 21 μπαρ πράγματι :oops: και αν ήτανε στα 24-25 τη διάφορα θα είχα σε δύναμη και ευστοχία :cool: θα με κάνη να πάρω την τρόμπα του :)εγώ το θέλω μέχρι το ανωτέρω 50m να έχω την δύναμη τού ..όλες η ρύθμισης γίνανε σε τρίποδα

H&N Baracuda Match 5.52 mm μού κάνει το καλύτερο γκρουπάρισμα στα 20μ 30μ 40μ 50μ

το H&N Baracuda Match 5,51 mm είναι πολύ χαλαρό στην κάνη δεν γνωρίζω αν πρέπει να είναι λίγο σφιχτό αν αυτό είναι καλό η κακό έχω πάρει όπως έγραψα και το H&N Baracuda Match 0.22 cal 5,53 mm δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα

το JSB Exact Jumbo Heavy (5.52mm) 18,13 gr που μου πρότειναν δεν τα πηγαίνει καλά θέλει άλλες ρύθμισης στην διόπτρα για τη είναι ελαφριά είναι επίσης χαλαρό μέσα στην κάνη μήπως πρέπει να πάω σε 5.53mm

όταν ρύθμισης την διόπτρα σε μια βολίδα στα 21.14gr στα 30μ και αλλάξεις βολίδα στα 18.13gr εκεί έπλεξες.

το H&N BARACUDA POWER 5,5mm δεν τρελάθηκα μια το έβρισκα μια το έχανα


θα του βάλω και ένα σιγαστήρα βρήκα στην ολλανδία κάνη αρκετό θόρυβο και τέλος
Ρωτήσω κάτι;
ποιο είναι το Twist Rate της κανης;
 
COMETA 400 FENIX COMPACT GP 4.5 mm (gas power
Τι γνώμη έχετε για αυτό για σκοποβολή έως 40- 50μετρα
Κανενα gas ram δεν εχει τα πλεονεκτηματα του HW 90.....η Cometa ειναι η καλιτερη Ισπανικη προταση στα αεροβολα.......δεν ξερω τι απαιτησεις εχεις σε θεματα ακριβειας και δυναμης αλλα θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα να βαλεις λιγο ποιο βαθεια το χερι στην τσεπη για ενα 90αρι.
Εχει πολλα υπερ αυτο το αεροβολο!!!
 
Το Τουίστ είναι Η στροφή που κάνει η Ράβδωση μέσα στην κάνη, πχ 1:17 Κάθε 17 πόντους μία στροφή,
Παίζουν ρόλο αν είναι γρήγορες οι αργες στο βαρος του σφαιριδιου που Θα χρησιμοποιει ο κατοχος του οπλου.
 
καλημέρα στην παρέα..
λοιπον βλεπω οτη υπαρχει αρκετη γνωση εδω μεσα και ηθελα να κανω και εγω μια ερωτηση.
εχω ενα BSA 5.5 tactical ελατυριου και ηθελα να μου πειτε εαν μπορει να γηνει μετατροπη σε gas power;
παραθετω και μια φοτο του οπλου
ευχαριστω εκτων προτερων
20200626_200008.jpg
 
Το Τουίστ είναι Η στροφή που κάνει η Ράβδωση μέσα στην κάνη, πχ 1:17 Κάθε 17 πόντους μία στροφή,
Παίζουν ρόλο αν είναι γρήγορες οι αργες στο βαρος του σφαιριδιου που Θα χρησιμοποιει ο κατοχος του οπλου.
Πρακτικά όχι ...
Θεωρητικά διάβασε εδώ
https://en.wikipedia.org/wiki/Miller_twist_rule
 
καλημέρα στην παρέα..
λοιπον βλεπω οτη υπαρχει αρκετη γνωση εδω μεσα και ηθελα να κανω και εγω μια ερωτηση.
εχω ενα BSA 5.5 tactical ελατυριου και ηθελα να μου πειτε εαν μπορει να γηνει μετατροπη σε gas power;
παραθετω και μια φοτο του οπλου
ευχαριστω εκτων προτερων
View attachment 14303
Θα ηταν ευκολο να γινει αν το συγκεκριμενο εβγαινε και gas ram.Υπαρχουν δυο προβληματα, το πρωτο ειναι η σκανδαλη να πιανει πανω στο εμβολο περιμετρικα(δηλαδη να μην εχει στο κεντρο αξονα που στο συγκεκριμενο μαλλον δεν εχει αξονα) και το δευτερο ειναι να βρεθει ανταλακτικο gas ram απο αλλο αεροβολο που να εχει τις διαστασεις (μηκος και διαμετρο) ωστε να χωραει μεσα στο θαλαμο του αεροβολου και το συγκεκριμενο αεροβολο φαινεται να εχει και σχετικα κοντο θαλαμο που σημαινει οτι ειναι αρκετα δυσκολο να βρεθει τετοιο ανταλακτικο, και αν γινει τελικα αυτη η μετατροπη θα πρεπει η σκανδαλη να μπορει να διαχειριστει την παραπανω δυναμη που ενδεχομενως μπορει να προκυψει χωρις να γινει επικυνδηνο.Αρα το αφηνεις ως εχει...
 
καλημέρα στην παρέα..
λοιπον βλεπω οτη υπαρχει αρκετη γνωση εδω μεσα και ηθελα να κανω και εγω μια ερωτηση.
εχω ενα BSA 5.5 tactical ελατυριου και ηθελα να μου πειτε εαν μπορει να γηνει μετατροπη σε gas power;
παραθετω και μια φοτο του οπλου
ευχαριστω εκτων προτερων
View attachment 14303
Μηπως μπορεις να μου πεις για ποιο λογο σε ενδιαφερει αυτη η μετατροπη???
 
.απλα θα ηθελα σε κατη λιγο ποιο δυνατο αν και ειχα ακουσει οτι εξαλείφει τις ανακρουσης αν και δε ξερω εαν ησχηει κατι τετειο..
 
.απλα θα ηθελα σε κατη λιγο ποιο δυνατο αν και ειχα ακουσει οτι εξαλείφει τις ανακρουσης αν και δε ξερω εαν ησχηει κατι τετειο..
Το λαθο σου ειναι η επιλογη του διαμετρηματος να το παρεις σε 5,5.........δεν ειναι σωστο να κανεις ενα ακομα λαθος για να διορθωσεις το προηγουμενο.......
Αν θελεις το κατι παραπανω θα πας σε αλλο οπλο η θα κανεις ενα tiuning αυτο που εχεις αλλα μην περιμενεις και πολλα πραγματα.
 
Back
Top