Αεροβόλο gas power

Ευχαριστώ Τάσο μου, ήδη το πρώτο στοίχημα το έχασα από τον πιτσιρίκο μου. Βάλαμε στα 20 μέτρα ένα καπάκι από μπουκάλι και το πέτυχε με την πρώτη ο μικρός........το παγωτό του το ευχαριστήθηκε........Μόλις σοβαρεψουν τα στοιχήματα θα πέσουν και τα φυσίγγια.....
.very funny.
και εγω γιαννη παιζω με δυο 5,5.my man. shell open near me find a shell near me εχουνε και αυτα την πλακατουςςςς
 
Τελικά προστέθηκε ένα αεροβόλο στον οπλοβαστο. Το όνομα αυτού Gamo igt σε διαμέτρημα 5.5. Έγιναν οι δοκιμές να ρυθμίσουμε τη διοπτρα. Από ευθυβολια με τα λίγα που ξέρω περί αεροβολων μου φάνηκε μια χαρά. Το αποτέλεσμα των 10 βολών σε απόσταση 30 μέτρων ήταν οι 10 βολιδες να είναι σε ένα κύκλο όσο είναι περίπου το κουτί από τις βολιδες.
Στην αρχή έκανα το σεταρισμα με τα ανοικτά σκοπευτικα στα 12 μέτρα και μετά πιο μακριά με τη διοπτρα.
Πλάκα είχε πάντως η σκοποβολή με το αεροβόλο, ήταν μαζί μας με τον μικρό μου και ο κουμπάρος μου και το αποτέλεσμα μετά τον μινι διαγωνισμό να μας χρωστάει 2 μπίρες......χαχαχα......

auto insurance for foreigners in usa
Δεν θελω να σε απογοητευσω Γιαννη αλλα δεν ειναι και οτι καλιτερο στα χρηματα του..εξαλου το 5,5 θελει γκαζια που αυτο δεν διαθετει.........επισεις φοβαμαι την διοπτρα καθως δεν νομιζω να εχει πιστοποιηση αντικραδασμικοτητας..........και ενα τελευταιο...τα σφαιρακια αυτα ειναι μονο για γαμους και βαφτισια.........
 
και εγω γιαννη παιζω με δυο 5,5.my man. shell open near me find a shell near me εχουνε και αυτα την πλακατουςςςς
Σακη τα σφαιρακια αυτα ειναι μονο για γαμους και βαφτισια που εγραψα και σε αλλο ποστ...................τελειως ακαταλληλα για σκοποβολη με αξιωσεις
 
Σακη τα σφαιρακια αυτα ειναι μονο για γαμους και βαφτισια που εγραψα και σε αλλο ποστ...................τελειως ακαταλληλα για σκοποβολη με αξιωσεις
τα εχω αλαξη φιλε ηρακλη εδω και μηνεςςςς η φωτο ειναι παλιες,,τωρα κατεληξα στα jambo diabolo και ειμαι ευχαρηστιμενως πωληηηη
 
Δεν θελω να σε απογοητευσω Γιαννη αλλα δεν ειναι και οτι καλιτερο στα χρηματα του..εξαλου το 5,5 θελει γκαζια που αυτο δεν διαθετει.........επισεις φοβαμαι την διοπτρα καθως δεν νομιζω να εχει πιστοποιηση αντικραδασμικοτητας..........και ενα τελευταιο...τα σφαιρακια αυτα ειναι μονο για γαμους και βαφτισια.........
Ηρακλή όπως είπα και παλαιότερα τα χρήματα που διέθετα ήταν περιορισμένα για κάτι καλύτερο. Πιστεύω ότι για το χαβαλέ μας θα είναι εντάξει, δεν έχω βλέψεις για να ασχοληθώ πιο ενεργά με το αεροβόλο. Όσο αφορά τη διοπτρα ο πωλητής μου είπε πως είναι αντικραδασμικη, τώρα αν δεν έχει πιστοποίηση αυτό δεν το ξέρω και καλό θα ήταν να μου έλεγες πως μπορώ να το διαπιστώσω, επίσης επειδή βλέπω πως έχεις γνώσεις στο αντικείμενο θα ήθελα αν θέλεις να μου υποδείξεις πιο τύπο βολιδας να δοκιμάσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και φυσικά αν κάποιος άλλος φίλος έχει να προτείνει κάτι εδώ είμαι να σας διαβάσω.
 
Ηρακλή όπως είπα και παλαιότερα τα χρήματα που διέθετα ήταν περιορισμένα για κάτι καλύτερο. Πιστεύω ότι για το χαβαλέ μας θα είναι εντάξει, δεν έχω βλέψεις για να ασχοληθώ πιο ενεργά με το αεροβόλο. Όσο αφορά τη διοπτρα ο πωλητής μου είπε πως είναι αντικραδασμικη, τώρα αν δεν έχει πιστοποίηση αυτό δεν το ξέρω και καλό θα ήταν να μου έλεγες πως μπορώ να το διαπιστώσω, επίσης επειδή βλέπω πως έχεις γνώσεις στο αντικείμενο θα ήθελα αν θέλεις να μου υποδείξεις πιο τύπο βολιδας να δοκιμάσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και φυσικά αν κάποιος άλλος φίλος έχει να προτείνει κάτι εδώ είμαι να σας διαβάσω.
Τωρα ειπες την σωστη κουβεντα...για χαβαλε και για να ριχνεις χωρις αξιωσεις καλα ειναι........
Το θεμα διοπτρα δεν παει με το τι λεει ο πωλητης αλλα το τι λεει η εταιρια......υπαρχουν πολλες ''μαιμουδες'' που τις πουλανε για χρυσαφι και μαλιστα με ψευτικες προδιαγραφες......μεγαλο ρολο θα παιξει η καλη ποιοτητα της βασης που θα πρεπει να διαθετει pin stop.
Βολιδες.....μεγαλο θεμα και ατελειωτο....δυστιχως εδω δεν ισχυει το τι θα σου προτεινω αλλα το τι ''αγαπαει'' η καννη σου.....θα πρεπει να δοκιμασεις και να ασχωληθεις με δοκιμες πολλες μεχρι να καταληξεις σε σφαιρακια.......βλεπεις υπαρχουν και τα υποδιαμετρηματα που παιζουν πολυ σημαντικο ρολο.
Εχουμε εκτος απο 5,5 και 5,51......5,52.......5,53.......5,54.....το ποιο θα σου κατσει αγνωστο...επισεις πολυ σημαντικο ρολο εχει και το βαρος.
Στο δικο σου που δεν διαθετει πολυ δυναμη για 5,5 ενα σφαιρακι απο 13,00 gr μεχρι 15,00 gr θα σου δουλεψει καλα .
Σφαιρακια με πλακε κεφαλη και μυτερη ΑΠΟΡΙΠΤΩΝΤΑΙ...καθως και καποια πλαστικα με ατσαλινη μυτη.
Θα πρεπει οπωσδηποτε να παρεις για δοκιμη FTT.....CROSMAN PREMIER στο χαρτινο κουτι και οχι σε μεταλικο...JSB
1600

1601

1602


1603

1604
 
Τωρα ειπες την σωστη κουβεντα...για χαβαλε και για να ριχνεις χωρις αξιωσεις καλα ειναι........
Το θεμα διοπτρα δεν παει με το τι λεει ο πωλητης αλλα το τι λεει η εταιρια......υπαρχουν πολλες ''μαιμουδες'' που τις πουλανε για χρυσαφι και μαλιστα με ψευτικες προδιαγραφες......μεγαλο ρολο θα παιξει η καλη ποιοτητα της βασης που θα πρεπει να διαθετει pin stop.
Βολιδες.....μεγαλο θεμα και ατελειωτο....δυστιχως εδω δεν ισχυει το τι θα σου προτεινω αλλα το τι ''αγαπαει'' η καννη σου.....θα πρεπει να δοκιμασεις και να ασχωληθεις με δοκιμες πολλες μεχρι να καταληξεις σε σφαιρακια.......βλεπεις υπαρχουν και τα υποδιαμετρηματα που παιζουν πολυ σημαντικο ρολο.
Εχουμε εκτος απο 5,5 και 5,51......5,52.......5,53.......5,54.....το ποιο θα σου κατσει αγνωστο...επισεις πολυ σημαντικο ρολο εχει και το βαρος.
Στο δικο σου που δεν διαθετει πολυ δυναμη για 5,5 ενα σφαιρακι απο 13,00 gr μεχρι 15,00 gr θα σου δουλεψει καλα .
Σφαιρακια με πλακε κεφαλη και μυτερη ΑΠΟΡΙΠΤΩΝΤΑΙ...καθως και καποια πλαστικα με ατσαλινη μυτη.
Θα πρεπει οπωσδηποτε να παρεις για δοκιμη FTT.....CROSMAN PREMIER στο χαρτινο κουτι και οχι σε μεταλικο...JSB
View attachment 1600

View attachment 1601

View attachment 1602


View attachment 1603

View attachment 1604
Ηρακλή ευχαριστώ για την απάντηση.
 
καλησπέρα ένας φίλος μου θέλει να πάρει αυτό το αεροβόλο σε 5,5 το βρήκε γύρο στα 150 euro
από ψάξιμο στο internet λένε ότι είναι ένα πολύ δυνατό αεροβόλο δεν ξέρω το ποσο εύστοχο ευθύβολο είναι???
αν γνωρίζετε και μπορείτε να βοηθήσετε
είπα για HW90 και του είναι ακριβό γιατί θέλει να πάρει και διόπτρα και δεν τα έχει τόσα χρήματα

ARTEMIS AIR GUN GR1600W 5.5MM

GR1600W.jpg

  • CALIBER: 5.5 (.22)
  • VELOCITY: 5.5 OVER 900FPS
  • SAFETY: Automatic Safety
  • RAIL: Picatinny rail(11MM dovetail )
  • WEIGHT: 3.8KGS
  • TRIGGER: 1-6LBF
  • STOCK: European Beech
  • SUPPRESSER: Detectable
  • LENGTH: 1310MM (muzzle) 1180MM (no muzzle)
  • POWER SOURCE: Gas Piston

VELOCITY: 5.5 OVER 900FPS
  • SUPPRESSER: Detectable
  • POWER SOURCE: Gas Piston
  • LENGTH: 1310MM (muzzle) 1180MM (no muzzle)
  • RAIL: Picatinny rail(11MM dovetail )

και αγορά αυτής τις διόπτρας

HAWKE VANTAGE 4-12 X 40 AO MILDOT

PY-A-6580_Hawke-Sport-Optics-Vantage_1463682499.jpg
 
Θα ξεκινησω με το οπτικο το οποιο ειναι πολυ καλο και δοκιμασμενο για αεροβολα ελατηριου και gasram..εχει αντικραδασμικη πιστοποιηση αλλα δεν παυει να εχουν υπαρξει και καποια προβληματα ελατωματων μετα απο καποιες βολες...αλλα παλι δουλευουν ακομα και μετα απο εκατονταδες και χιλιαδες σφαιρακια..
Τωρα παμε στο αεροβολο.......σε αυτα τα λεφτα καλο δεν υπαρχει...και οπως λενε η φτηνια τρωει τον παρα..........gasram αεροβολο με πολλες δυνατοτητες και αξιοπιστια ειναι μονο ενα HW90 ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ!!!
Τωρα αυτο δεν ειναι παρα ενα κινεζικο με οτι αυτο συνεπαγεται....εχει δυναμη αλλα αυτο δεν ειναι το κυριαρχο που ζηταμε σε ενα αεροβολο παρα η ευθηβολια και η ακριβεια.
Για να εχουμε λοιπον αυτα τα δυο που ειναι το Α και το Ω σε ενα αεροβολο χρειαζωνται και αλλα πραγματα που αυτο το αεροβολο δεν διαθετει.....χρειαζεται ποιοτητα υλικων....ποιοτητα καννης.....ποιοτητα σκανδαλης και σιγουρα τα καταλληλα σφαιρακια....δεν κανουν ολα και ας ειναι και ακριβα.
Βεβαια ρολο μεγαλο θα παιξει και τι απαιτησεις εχει και ο κατοχος......αλλος θελει να κτυπα ενα μπουκαλι νερου στα 30-40μ και αλλος θελει να κτυπα το καπακι του στα 50-60μ ....εδω θα εχουμε δυο διαφορετικα αεροβολα.
Σε γενικες γραμμες θα ελεγα καλιτερα να κανουμε υπομονη και να παρουμε μια και καλη ενα σωτο και καλο αεροβολο παρα οτι ειναι φτηνο και εμφανισημο......και μην πιστευετε αυτα που γραφουν περι ταχυτητων και δυναμης....ειναι το ''τυρακι στην φακα''
 
Ηρακλή καλησπέρα
το HW90 σε 0.22
έχει 26 bar πίεση μιλήσαμε με το Μilidonis και μας είπε ότι είναι καλά να κατέβεις στα 20 bar για ποιο ευστοχία.
για το λόγο ότι βλέπω δεν θα αγοράσει το κινεζικό αλλά θα πάει για το γερμανικό πες μου τη γνώμη σου το αφήνουμε 26 για το κατεβάζουμε 20?
κι αν κατέβεις στα 20 τι κερδίζουμε και χάνουμε?
 
Ηρακλή καλησπέρα
το HW90 σε 0.22
έχει 26 bar πίεση μιλήσαμε με το Μilidonis και μας είπε ότι είναι καλά να κατέβεις στα 20 bar για ποιο ευστοχία.
για το λόγο ότι βλέπω δεν θα αγοράσει το κινεζικό αλλά θα πάει για το γερμανικό πες μου τη γνώμη σου το αφήνουμε 26 για το κατεβάζουμε 20?
κι αν κατέβεις στα 20 τι κερδίζουμε και χάνουμε?
HW 90 σε 5,5 για να εκμεταλευτουμε την δυναμη που προσφερει το οπλο....σε 4,5 αδικειται και σε 6,35 δεν ριχνει σωστα.
Και βεβαια θα το κατεβασει στα 20 μπαρ διοτι εκει γυρω ειναι τα σωστα μπαρ που δουλευει σε 5,5 ...στα 26 ειναι υπερ αρκετα και μετα απο λιγες βολες δεν θα εχεις δυναμη να ξαναοπλισεις..ασε που ταλαιπωρεις και το μηχανισμο.
Μην νομιζεις πως οσο αερα βαζουμε και ανεβαζουμε δυναμη θα ειναι καλιτερα....αυτο μπορει να εχει τα αντιθετα αποτελεσματα....αυτο συμβαινει και στα ελατηρια..μερικοι βγαζουνε το μαμισιο και βαζουνε μεγαλυτερο γιατι νομιζουν οτι θα κερδισουν δυναμη.....αλλα δυστιχως και δυναμη δεν βγαζει αλλα και χανει σε ευστοχια και κουραζει το οπλο και μαλιστα σε μερικες περιπτωσεις γινεται και επικυνδηνο.
Οποτε δεν κερδιζουμε τιποτα με πολλα μπαρ και αντιθετως χανουμε.......με ενα σωστο και καταλληλο σφαιρακι για την καννη σου θα ''κενταει' το εργαλειο!!!!
Να πεις στον Δημοσθενη να στο βαλει σε 20 μπαρ και εισαι μια χαρα.
 
HW 90 σε 5,5 για να εκμεταλευτουμε την δυναμη που προσφερει το οπλο....σε 4,5 αδικειται και σε 6,35 δεν ριχνει σωστα.
Και βεβαια θα το κατεβασει στα 20 μπαρ διοτι εκει γυρω ειναι τα σωστα μπαρ που δουλευει σε 5,5 ...στα 26 ειναι υπερ αρκετα και μετα απο λιγες βολες δεν θα εχεις δυναμη να ξαναοπλισεις..ασε που ταλαιπωρεις και το μηχανισμο.
Μην νομιζεις πως οσο αερα βαζουμε και ανεβαζουμε δυναμη θα ειναι καλιτερα....αυτο μπορει να εχει τα αντιθετα αποτελεσματα....αυτο συμβαινει και στα ελατηρια..μερικοι βγαζουνε το μαμισιο και βαζουνε μεγαλυτερο γιατι νομιζουν οτι θα κερδισουν δυναμη.....αλλα δυστιχως και δυναμη δεν βγαζει αλλα και χανει σε ευστοχια και κουραζει το οπλο και μαλιστα σε μερικες περιπτωσεις γινεται και επικυνδηνο.
Οποτε δεν κερδιζουμε τιποτα με πολλα μπαρ και αντιθετως χανουμε.......με ενα σωστο και καταλληλο σφαιρακι για την καννη σου θα ''κενταει' το εργαλειο!!!!
Να πεις στον Δημοσθενη να στο βαλει σε 20 μπαρ και εισαι μια χαρα.
.RESPECT.
 
Kυριε ηρακλη ποια μολυβακια ειναι καταληλα για αυτο HW90 για βολες σε μεγαλες αποστασης.
Σε τι απόσταση μπορεις να κανεις εύστοχες επαναλαμβανόμενες βολες πχ στα 80 μετρα φτανει
 
Kυριε ηρακλη ποια μολυβακια ειναι καταληλα για αυτο HW90 για βολες σε μεγαλες αποστασης.
Σε τι απόσταση μπορεις να κανεις εύστοχες επαναλαμβανόμενες βολες πχ στα 80 μετρα φτανει
Τα σφαιρακια δυστιχως θα τα επιλεξει το οπλο σου...ειναι γνωστο πως εαν το δικο μου 90αρι ριχνει σωστα την Α μαρκα δεν ειναι σιγουρο πως και το δικο σου θα τα ριχνει το ιδιο καλα....ενα αλλο ειναι σε τι πιεση εχει ρυθμιστει....αλλοιως ριχνει ενα σφαιρακι στα 18 BAR αλλοιως το ριχνει στα 20 BAR......ποιο πανω εχω γραψει ενα ποστ για σφαιρακια...διαβασε το.
 
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την απάντηση.
Τι διαφορά έχει η κάννη Κ με την κανονική μακριά;
Έχει διαφορά στο βεληνεκές του όπλου η στην ακρίβεια βολής;
 
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την απάντηση.
Τι διαφορά έχει η κάννη Κ με την κανονική μακριά;
Έχει διαφορά στο βεληνεκές του όπλου η στην ακρίβεια βολής;
Το Κ ειναι με την κοντη την καννη...δεν εχει καμια διαφορα στην ακριβεια..θα ελεγα μαλιστα πως το κοντο ειναι καλιτερο και ποιο ζυγισμενο.....το αλλο ομως με την μακρυα την καννη εχει ποιο ευκολη οπλιση και μια πολυ μικρη διαφορα υπερ στην ταχυτητα..τιποτα το σοβαρο.
 
έχω αγοράσει το hw90 0.22
αγόρασα και την συγκεκριμένη διόπτρα
HAWKE VANTAGE 4-12 X 40 AO MILDOT

Βολίδες
luchtdrukkogeltjes-h_n-baracuda-match-5.5-mm-21.14-grain.jpg
H&N Baracuda Match 0.22 cal
5,51 mm
5,52 mm
5,53 mm



jsb_exact_diabolo_jumbo_heavy_5.52_mm_18.13_grain.jpg
Diabolo Exact Heavy Jumbo 5,52mm 18.13gr


baracuda_power_55.png
H&N BARACUDA POWER 5,5mm



εντυπωσεις :cool:
πολύ βάρος μαζί και με την διόπτρα γίνεται κουραστικό 4250+ και στο κουβάλημα σήκωσες δεν έριξες και ψάχνεις να σημαδέψεις θα πετυχης τα @@ σου πέφτουνε τα χέρια σταθερό είναι οκ σε τρίποδα η μαξιλαράκια είναι οκ .. μέχρι να το ρύθμισης θα κάνης μπράτσα ...μου το ρυθμίσανε στα 21 μπαρ από τι μίλησα με τον Μilidonis η αλήθεια είναι ότι με τρώει ο κώλος αν είναι στα 21 μπαρ πράγματι :oops: και αν ήτανε στα 24-25 τη διάφορα θα είχα σε δύναμη και ευστοχία :cool: θα με κάνη να πάρω την τρόμπα του :)εγώ το θέλω μέχρι το ανωτέρω 50m να έχω την δύναμη τού ..όλες η ρύθμισης γίνανε σε τρίποδα

H&N Baracuda Match 5.52 mm μού κάνει το καλύτερο γκρουπάρισμα στα 20μ 30μ 40μ 50μ

το H&N Baracuda Match 5,51 mm είναι πολύ χαλαρό στην κάνη δεν γνωρίζω αν πρέπει να είναι λίγο σφιχτό αν αυτό είναι καλό η κακό έχω πάρει όπως έγραψα και το H&N Baracuda Match 0.22 cal 5,53 mm δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα

το JSB Exact Jumbo Heavy (5.52mm) 18,13 gr που μου πρότειναν δεν τα πηγαίνει καλά θέλει άλλες ρύθμισης στην διόπτρα για τη είναι ελαφριά είναι επίσης χαλαρό μέσα στην κάνη μήπως πρέπει να πάω σε 5.53mm

όταν ρύθμισης την διόπτρα σε μια βολίδα στα 21.14gr στα 30μ και αλλάξεις βολίδα στα 18.13gr εκεί έπλεξες.

το H&N BARACUDA POWER 5,5mm δεν τρελάθηκα μια το έβρισκα μια το έχανα


θα του βάλω και ένα σιγαστήρα βρήκα στην ολλανδία κάνη αρκετό θόρυβο και τέλος
 
έχω αγοράσει το hw90 0.22
αγόρασα και την συγκεκριμένη διόπτρα
HAWKE VANTAGE 4-12 X 40 AO MILDOT

Βολίδες
View attachment 13505
H&N Baracuda Match 0.22 cal
5,51 mm
5,52 mm
5,53 mm



View attachment 13506
Diabolo Exact Heavy Jumbo 5,52mm 18.13gr


View attachment 13507
H&N BARACUDA POWER 5,5mm



εντυπωσεις :cool:
πολύ βάρος μαζί και με την διόπτρα γίνεται κουραστικό 4250+ και στο κουβάλημα σήκωσες δεν έριξες και ψάχνεις να σημαδέψεις θα πετυχης τα @@ σου πέφτουνε τα χέρια σταθερό είναι οκ σε τρίποδα η μαξιλαράκια είναι οκ .. μέχρι να το ρύθμισης θα κάνης μπράτσα ...μου το ρυθμίσανε στα 21 μπαρ από τι μίλησα με τον Μilidonis η αλήθεια είναι ότι με τρώει ο κώλος αν είναι στα 21 μπαρ πράγματι :oops: και αν ήτανε στα 24-25 τη διάφορα θα είχα σε δύναμη και ευστοχία :cool: θα με κάνη να πάρω την τρόμπα του :)εγώ το θέλω μέχρι το ανωτέρω 50m να έχω την δύναμη τού ..όλες η ρύθμισης γίνανε σε τρίποδα

H&N Baracuda Match 5.52 mm μού κάνει το καλύτερο γκρουπάρισμα στα 20μ 30μ 40μ 50μ

το H&N Baracuda Match 5,51 mm είναι πολύ χαλαρό στην κάνη δεν γνωρίζω αν πρέπει να είναι λίγο σφιχτό αν αυτό είναι καλό η κακό έχω πάρει όπως έγραψα και το H&N Baracuda Match 0.22 cal 5,53 mm δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα

το JSB Exact Jumbo Heavy (5.52mm) 18,13 gr που μου πρότειναν δεν τα πηγαίνει καλά θέλει άλλες ρύθμισης στην διόπτρα για τη είναι ελαφριά είναι επίσης χαλαρό μέσα στην κάνη μήπως πρέπει να πάω σε 5.53mm

όταν ρύθμισης την διόπτρα σε μια βολίδα στα 21.14gr στα 30μ και αλλάξεις βολίδα στα 18.13gr εκεί έπλεξες.

το H&N BARACUDA POWER 5,5mm δεν τρελάθηκα μια το έβρισκα μια το έχανα


θα του βάλω και ένα σιγαστήρα βρήκα στην ολλανδία κάνη αρκετό θόρυβο και τέλος
Σε ολλανδικο σαιτ ενωεις???
 
έχω αγοράσει το hw90 0.22
αγόρασα και την συγκεκριμένη διόπτρα
HAWKE VANTAGE 4-12 X 40 AO MILDOT

Βολίδες
View attachment 13505
H&N Baracuda Match 0.22 cal
5,51 mm
5,52 mm
5,53 mm



View attachment 13506
Diabolo Exact Heavy Jumbo 5,52mm 18.13gr


View attachment 13507
H&N BARACUDA POWER 5,5mm



εντυπωσεις :cool:
πολύ βάρος μαζί και με την διόπτρα γίνεται κουραστικό 4250+ και στο κουβάλημα σήκωσες δεν έριξες και ψάχνεις να σημαδέψεις θα πετυχης τα @@ σου πέφτουνε τα χέρια σταθερό είναι οκ σε τρίποδα η μαξιλαράκια είναι οκ .. μέχρι να το ρύθμισης θα κάνης μπράτσα ...μου το ρυθμίσανε στα 21 μπαρ από τι μίλησα με τον Μilidonis η αλήθεια είναι ότι με τρώει ο κώλος αν είναι στα 21 μπαρ πράγματι :oops: και αν ήτανε στα 24-25 τη διάφορα θα είχα σε δύναμη και ευστοχία :cool: θα με κάνη να πάρω την τρόμπα του :)εγώ το θέλω μέχρι το ανωτέρω 50m να έχω την δύναμη τού ..όλες η ρύθμισης γίνανε σε τρίποδα

H&N Baracuda Match 5.52 mm μού κάνει το καλύτερο γκρουπάρισμα στα 20μ 30μ 40μ 50μ

το H&N Baracuda Match 5,51 mm είναι πολύ χαλαρό στην κάνη δεν γνωρίζω αν πρέπει να είναι λίγο σφιχτό αν αυτό είναι καλό η κακό έχω πάρει όπως έγραψα και το H&N Baracuda Match 0.22 cal 5,53 mm δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα

το JSB Exact Jumbo Heavy (5.52mm) 18,13 gr που μου πρότειναν δεν τα πηγαίνει καλά θέλει άλλες ρύθμισης στην διόπτρα για τη είναι ελαφριά είναι επίσης χαλαρό μέσα στην κάνη μήπως πρέπει να πάω σε 5.53mm

όταν ρύθμισης την διόπτρα σε μια βολίδα στα 21.14gr στα 30μ και αλλάξεις βολίδα στα 18.13gr εκεί έπλεξες.

το H&N BARACUDA POWER 5,5mm δεν τρελάθηκα μια το έβρισκα μια το έχανα


θα του βάλω και ένα σιγαστήρα βρήκα στην ολλανδία κάνη αρκετό θόρυβο και τέλος
Λοιπον εχουμε και λεμε ........σιγουρα ειναι βαρυ αλλα αυτο δεν του αφαιρει τον τιτλο του καλιτερου αεροβολου gasram που κυκλοφορει με το πολυ σημαντικο προταιρημα της ρυθμιζομενης δυναμης.
21 μπαρ ειναι θα ελεγα ειναι υπερ αρκετα για οποιαδηποτε χρηση....αυτα τα οπλα εχουν την ποιο ''γλυκια'' λειτουργια σε 18-19-20 μπαρ..
Τα 50μ τα εχεις για πλακα και σε 18 μπαρ και χωρις κουραση......αν ομως το θελεις να ριχνεις πολλα σφαιρακια τοτε θα καταιβεις λιγο ακομα σε μπαρ στα 17 εισαι μια χαρα.
Ολα τα σφαιρακια που εριξες ειναι πολυ βαρια και εχουν εντονη καμπυλοτροχια...
Το σφαιρακι πρεπει να μπαινει λιγο σφικτα στην καννη...ουτε χαλαρα ουτε με ζορι.
Οταν μηδενισουμε την διοπτρα σε μια αποσταση το κανουμε με ενα σφαιρακι που εχουμε δει τα καλιτερα γκρουπαρισματα...αυτο και τελος...δεν αλαζουμε σφαιρακι μετα ...θελουμε καινουργιο μηδενισμο........ρυθμιση γινεται παντα με ενα σφαιρακι.......επισεις οταν βρουμε ποιο ταιριαζει στην καννη του αγοραζουμε οσα κουτακια μπορουμε με τον ΙΔΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ που αναφερεται στην συσκευασια...προσοχη σε αυτο......απο παρτιδα σε παρτιδα υπαρχουν μικροδιαφορες που αλαζουν τον μηδενισμο του οπτικου.
Βακαν λεγεται αυτο στην καννη και οχι σιγαστηρας...και σιγουρα γινεται και εδω.
 
Back
Top