Αεροβόλα σκοποβολής

Έχω ένα αεροβόλο ελατηρίου weihrauch. Έχει την πλάκα του το αεροβόλο.
Βάζω τενεκεδάκια, πλαστικά μπουκάλια, καπάκια από μπουκάλια κλπ. σε διάφορες αποστάσεις και ρίχνω με τις ώρες.
 
Και εγώ το 80 έχω σε 4.5mm και είμαι ερωτευμένος μαζί του. Το έχω αρκετά χρόνια και έχω ρίξει πολλές χιλιάδες μολυβάκια. Δεν καταλαβαίνει τίποτα. Αυτό με τις βίδες που λες όμως δεν το έχω παρατηρήσει.
 
και εγώ το 4.5 έχω. Μετά απο κάποια χρήση ξεσφίγγουν οι δυο πλαινές και η απο κάτω. Ειχα διαβάσει οτι έτσι κάνουν όλα και δεν έχω δώσει ιδιαίτερη σημασία. Το βλέπω και σα σερβις ένα πράμα.
 
Έχω ένα κειμήλιο από τον πατέρα μου El Gamo και ένα μικρό stoeger X5, το οποίο το πήρα σε πολύ χαμηλή τιμή από φίλο.(Το είχε αποκτήσει αγοράζοντας αυτογεμές Beretta, ως δώρο)Το πήρα για την κόρη μου και κάνει τη δουλειά του μια χαρά!!!
 
Απο μικρος ειχα πολυ μεγαλη αγαπη για τα αεροβολα, λατρης των Diana, εχουν περασει 4 - 5 μοντελα της απο τα χερια μου, 27αρι, 35αρι, 45αρι, ενα μικροτερο ( δεν
θυμαμαι μοντελο) και 2 350 magnum 5,5 mm. Τωρα, εχω 1 Weihrauch 80αρι (5,5μμ) εξαιρετικο αεροβολο για "χοντρες" καταστασεις (βλεπε καρακαξες) και 1 Weihrauch 97k
black line για χειρουργικες επεμβασεις. Λογω βεβαια ελλειψης χρονου παραμενουν και τα δυο ολοκαινουργια, απλα συμπληρωνουν τον οπλοβαστο.
 
Το γνωστό 100άρι της weihrauch σε 4,5, είναι εξαιρετικό για σκοποβολή χωρίς "καταστροφικές" ικανότητες, είναι ακριβώς ό,τι χρειάζομαι για να περνώ την ώρα μου με τα οφέλη της σκόπευσης. Δεν είχα ποτέ, κανένα πρόβλημα.



Εξαιρετικο... αν και δεν ειμαι γνωστης...
 
Παρων και εγω!!!

Weihrauch HW 90 THEOBEN 4,5 mm & Weihrauch HW100S 5,5 mm
DSC_0398.jpg

DSC_2701.jpg


IMG_20140428_220339.jpg
 
Στα 11 μου είχα ένα μπαικαλ αεροβόλο,μετά είχα ένα gamo spectra.το οποίο αν και αδύναμο ήταν εξαιρετικά ευθύβολο.τώρα έχω ένα diana 350 magnum από το 2006 το οποίο είναι ισχυρό αλλά έχει σαν τίμημα την ευθυβολία..παιδευτηκα αρκετά μέχρι να βρω ψήφους(σφαιρίδια)που να τα ρίχνει σωστά..θυμαμε στην αρχή έριχνα με τους norica κ πηγεναν άλλου για άλλου..τα καλύτερα αποτελέσματα τα είδα με H&N baracuda..αν έχει κάποιος φίλος κάτι άλλο να προτείνει ας γράψει..ΥΓ δεν του έχω διόπτρα..
 
Φιλε Τασο καλημερα!
Βαλε μια διοπτρα και θα δεις τεραστια διαφορα φιλε.
Επισης αν ειναι δυνατο το αεροβολο σου να δοκιμασεις βαρυτερα σφαιρακια.
Περισσοτερα grain καλυτερη συμπεριφορα στις υψηλες ταχυτητες!
 
Κυριακο καλή σου μέρα.οντως θέλει βαρύτερα σφαιρακια.τα πιο ελαφρά τα στέλνει όπου να νε.η διόπτρα λογικά ρυθμίζεται ανάλογα την απόσταση;θέλω να πω ότι δεν γίνεται πχ να ρίχνουμε στα 20μ.κ στα 50μ,με την ίδια ρύθμιση.σωστα τα λέω..;
 
Back
Top