Αεροβόλα σκοποβολής

Αυτο με την θηρα το ήξερα υπεθετα θα επιτρεπόταν η σκοποβολή εστω στο βουνό. Ζουμε σε περίεργη χώρα...
Αυτό με το σπιτι ειναι η μονη ελπίδα δηλαδή!
Ζουμε σε μια χωρα που αρμεγει κανονικα τους πολιτες της και δεν τους εμπιστευεται, περιοριζει τον νομοταγη πολιτη στη κατοχη και χρηση οπλων με χιλιες δυο χαζες δικαιολογιες και δεν αγγιζει ποτε τα εγκληματικα στοιχεια. Οποιος αμφιβαλλει και θελει να το διαπιστωσει στα σιγουρα ας παει το Μεγαλο Σαββατο- Κυριακη Πασχα σε οποιον καταυλισμο ρομα θελει και να μου πει ποσες ριπες τυφεκιων εφοδου ακουσε. Μετα ας παει στην αστυνομια να ρωτησει τι πρεπει να κανει για να γινει και αυτος ρομα μπας και αποκτησει κ αυτος ελευθερη οπλοκατοχη. Προς το παρον, για αυτο το κρατος παρωδια, ειναι προβλημα το αεροβολο σου και η χρηση που θα του κανεις.
 
Φίλε Δημήτρη δυστυχώς η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη...όπως σου γραψα και παραπάνω, σκοπευτήριο και μόνο για να μαστε 100% εντάξει.

Πληροφοριακά, αν το χεις καυ*** και θες να ασχοληθείς, ο Ζευς στην Καλλιθέα είναι απ τους καλύτερους ομίλους με σκοπευτήριο για αερικά....αλλά κατά βάση μιλάμε για όπλα αγωνιστικών προδιαγραφών (4,5mm πιστόλια/τυφέκια) μιας και ασχολείται κυρίως με τα Ολυμπιακά αγωνίσματα του σταθερού στόχου με αεροβόλα...δεν πας δηλαδή εκεί να παίξεις με bb gun ή με τυφέκιο pcp μεγάλου διαμετρηματος....you get the point :)

Από εκεί και πέρα:
- Αν μένεις σε διαμέρισμα χωρίς κήπο κλπ, πρακτικά το ξεχνάς...θα κάθεσαι να το κοιτάς σε αχρηστία και θα στεναχωριέσαι....
- Αν μένεις επαρχία ή έχεις εξοχικό επαρχία, κάτι μπορείς να κάνεις στην αυλή σου, με προσοχή πάντα (backstops κλπ) και αρκεί να χεις "καλούς" γείτονες και να μην προκαλείς (μερικά pcp όπως τα δικά μου που 'ναι και πειραγμένα φουλ, κάνουν θόρυβο σαν 22άρια....οπότε αν προσανατολίζεσαι για αγορά λάβε υπόψη σου τα ντεσιμπελ που βγάζει κάθε μοντέλο.....σκέψου μια φορά σκοπευτήριο που πήγα για δοκιμές (σχιστό) με ένα Hatsan BT65 αναγκάστηκα να φύγω γιατί ο θόρυβος αποσυντόνιζε τα παιδιά που ριχναν παραπέρα με τα λειόκανα...)
- Τέλος, αν θες να το ρισκάρεις και να σαι στο χωράφι ή/και στο βουνό, εκεί πραγματικά είναι στην κρίση αυτού που τυχόν σε ελέγξει.....είτε κατά τη μεταφορά, είτε στο ύπαιθρο.....ασχέτως αν όλοι μας ως πιτσιρικάδες με τα σπαστά αεροβόλα τουφέκια της εποχής στον ώμο γυρνάγαμε στα χωρια και παίζαμε στα πέριξ χωράφια, και δεν "έδεσαν" ποτέ κανέναν μας απ όσο θυμάμαι.....αλλά μιλάγαμε για απλά τουφέκια ελατηρίου όχι για τα κανόνια pcp που έχουμε τώρα και κατεβαζουν κ αγριογούρουνα αμα λάχει... (υπάρχουν πλεον και τόσο δυνατά προσυμπιεσμένα, να σαι σίγουρος)

Ελπίζω να σε κάλυψα, οτιδήποτε άλλο θες ρώτα όμως!
 
οντως ο νομος αυτο λεει..αλλα για να φτασει καποιος να τον εφαρμοσει κ να τρεχει τον αλλον στα δικαστηρια επειδη πυροβολησε μερικα.. ντενεκεδακια σε ενα χωραφι η αλλο απομερο μερος το θεωρω αρκετα παρατραβηγμενο σεναριο....
ομως... παντοτε μετραει κ που θα πεσεις κ αν θα δειξει κατανοηση..
το αεροβολο κατα την μεταφορα του πρεπει να βρισκεται σε θηκη κ καλο ειναι κατα την δειαρκεια της σκοποβολης να μην ειμαστε ντυμενοι κυνηγετικα,παραλλαγες κλπ,κ να εχουμε κ καποιους χαρτινους στοχους καταλληλους για αυτη την χρηση, ετσι ωστε να μην δημιουργησουμε την παραμικρη υπονοια οτι βγηκαμε για κυνηγι,γιατι αν δωθει αυτη η εντυπωση τοτε κ η αντιμετωπιση θα ειναι πολυ διαφορετικη....
 
Παρατραβηγμένο σίγουρα Τάσο.....και το θεωρώ κ εγώ απίθανο να μπουζουριάσουν κάποιον που βαράει με το αεροβόλο του τενεκεδάκια στο χωράφι....γι αυτό ως επίλογο έβαλα το "αν θες να το ρισκάρεις" κλπ κλπ παραπάνω...αλλά είμαστε στην ΕΛΛΑΔΑ!

- δεν είναι λίγοι οι παραλογισμοί στην Ελλάδα....εδώ πιανουν κάποιον με αεροβόλο και βγαίνουν ειδήσεις λες κ έπιασαν τρομοκράτη...και εξαιτίας ενός "υπερβολικού οργάνου με υπερβάλλοντα ζήλο" που σε πέτυχε με ένα δυνατό pcp επ'ωμου, μπορεί να χάσεις την κυνηγετική σου άδεια κλπ λόγω παράβασης του νόμου περί όπλων...το λιγότερο.....Το ρισκάρεις?
- πρέπει όντως να βαράς μόνο τενεκεδάκια, ακόμα κ αν βρεθεί σε απόσταση βολής ένα δελεαστικότατο και νόμιμο θήραμα. Θα αντισταθείς? (και μη βιαστούμε να πούμε "τι να χτυπήσεις με ένα αεροβολάκι"....δείτε κατά Αγγλία μεριά τι κυνηγάνε με μόλις <12 ft.lbs όπλα...)
- πρέπει να αντισταθείς στην λογική τάση του να χρησιμοποιήσεις "οπτικό βοήθημα" στο αεροβόλο σου.....κάτι που σίγουρα θα λιγουρευτείς όσο ασχολείσαι με δυνατά αεροβόλα ακριβείας.....το οποίο αν χρησιμοποιηθεί (η αγορά του δεν απαγορεύεται επίσης) αυξάνει την παράβαση ακόμα περισσότερο....Θα αντισταθείς?
- και να προσθέσω και την "στοχοποίηση" των αεροβόλων τα τελευταία χρόνια επειδή κάποιοι ανεγκέφαλοι τα χρησιμοποιησαν βλάπτοντας ανθρώπους ή ζώα (φαντάζομαι θα θυμάστε τις σχετικές ειδήσεις στο πρόσφατο παρελθόν που χε γίνει χαμός με το θέμα)...εξου και τα όργανα της τάξης μπορεί και να δείξουν τον υπερβάλλοντα ζήλο που έλεγα παραπάνω.....ακόμα κ για ένα αθώο αερικό....

Οπότε....

"Better safe than sorry" που λένε και στο χωριό μου, και ας συμφωνώ πως είναι ΤΡΑΓΙΚΗ η σχετική Ελληνική νομοθεσία (οι φίλοι μας στην Κύπρο πρόσφατα επέτρεψαν κυνηγι με αεροβόλα υπό όρους), οπότε σε ανάλογα ερωτηματα προτιμώ να βάζω το γράμμα του νόμου μπροστά ώστε να προστατεύσω τον οποιονδήποτε απ το να την πατήσει άσχημα.... απο κει και πέρα, μεγάλα παιδιά είμαστε κ ο καθένας κάνει ότι προστάζει η λογική και η ωριμότητά του... (κ ειδικά αυτό που λέει ο Τάσος παραπάνω για την μεταφορά του αεροβόλου στο αμάξι θέλει μέγιστη προσοχή....ακόμα κ αν ο σκοπός είναι να πάμε να βαρέσουμε τα τενεκεδάκια)
 
Γειά σας παιδια καινουριος, εχω μία ερώτηση.
Εχω χρησιμοιποιησει αεροβολα αρκετα( απο diana εως weirauch 90 και gamo)
Εχω δει πολλά βίντεο σχετικα με hatsan 125 vortex sniper για δυναμη δεν συζητώ εννοειτε, ειναι πανισχυρο για σπαστη κάννη.
Για ακριβεια εχω δει πολύ καλες περιγραφές σε βιντεο.
Αλλου εχω ερωτηση εγω τώρα, λεγεται οτι σε .22 (5,5mm) υπάρχει ποικιλία και μεγάλη αξιοπιστια βολιδων, αλλα θα προτιμούσα το .25 (6,35 mm) λόγω της καλύτερης απόδοσης του στον στοχο και ενοειτε μεγαλυτερη τρυπα. Ομως ο κοσμος λέει οτι η βολιδες ειναι πολύ λιγοτερες σε ποικιλια και ισως σε ποιότητα. Για ποικιλια το ξερω οτι υπάρχει μία μικρή έλλειψη.
Αξιζει να το πάρω σε .25;
 
Γειά σας παιδια καινουριος, εχω μία ερώτηση.
Εχω χρησιμοιποιησει αεροβολα αρκετα( απο diana εως weirauch 90 και gamo)
Εχω δει πολλά βίντεο σχετικα με hatsan 125 vortex sniper για δυναμη δεν συζητώ εννοειτε, ειναι πανισχυρο για σπαστη κάννη.
Για ακριβεια εχω δει πολύ καλες περιγραφές σε βιντεο.
Αλλου εχω ερωτηση εγω τώρα, λεγεται οτι σε .22 (5,5mm) υπάρχει ποικιλία και μεγάλη αξιοπιστια βολιδων, αλλα θα προτιμούσα το .25 (6,35 mm) λόγω της καλύτερης απόδοσης του στον στοχο και ενοειτε μεγαλυτερη τρυπα. Ομως ο κοσμος λέει οτι η βολιδες ειναι πολύ λιγοτερες σε ποικιλια και ισως σε ποιότητα. Για ποικιλια το ξερω οτι υπάρχει μία μικρή έλλειψη.
Αξιζει να το πάρω σε .25;
Γιώργο καλησπέρα και Καλωσηρθες. Πέρνα από τη σχετική ενότητα (https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-478) να μας συστηθείς καλύτερα και να σε γνωρίσουμε.
 
Γειά σας παιδια καινουριος, εχω μία ερώτηση.
Εχω χρησιμοιποιησει αεροβολα αρκετα( απο diana εως weirauch 90 και gamo)
Εχω δει πολλά βίντεο σχετικα με hatsan 125 vortex sniper για δυναμη δεν συζητώ εννοειτε, ειναι πανισχυρο για σπαστη κάννη.
Για ακριβεια εχω δει πολύ καλες περιγραφές σε βιντεο.
Αλλου εχω ερωτηση εγω τώρα, λεγεται οτι σε .22 (5,5mm) υπάρχει ποικιλία και μεγάλη αξιοπιστια βολιδων, αλλα θα προτιμούσα το .25 (6,35 mm) λόγω της καλύτερης απόδοσης του στον στοχο και ενοειτε μεγαλυτερη τρυπα. Ομως ο κοσμος λέει οτι η βολιδες ειναι πολύ λιγοτερες σε ποικιλια και ισως σε ποιότητα. Για ποικιλια το ξερω οτι υπάρχει μία μικρή έλλειψη.
Αξιζει να το πάρω σε .25;
Μα καλα επιασες και δουλεψες weihrauh και το συζητας για hatsan ?
 
Γειά σας παιδια καινουριος, εχω μία ερώτηση.
Εχω χρησιμοιποιησει αεροβολα αρκετα( απο diana εως weirauch 90 και gamo)
Εχω δει πολλά βίντεο σχετικα με hatsan 125 vortex sniper για δυναμη δεν συζητώ εννοειτε, ειναι πανισχυρο για σπαστη κάννη.
Για ακριβεια εχω δει πολύ καλες περιγραφές σε βιντεο.
Αλλου εχω ερωτηση εγω τώρα, λεγεται οτι σε .22 (5,5mm) υπάρχει ποικιλία και μεγάλη αξιοπιστια βολιδων, αλλα θα προτιμούσα το .25 (6,35 mm) λόγω της καλύτερης απόδοσης του στον στοχο και ενοειτε μεγαλυτερη τρυπα. Ομως ο κοσμος λέει οτι η βολιδες ειναι πολύ λιγοτερες σε ποικιλια και ισως σε ποιότητα. Για ποικιλια το ξερω οτι υπάρχει μία μικρή έλλειψη.
Αξιζει να το πάρω σε .25;
Οντως υπαρχει μειωμενη ποικιλια στο 6.35 αλλα αυτο δεν ειναι το προβλημα σου στην περιπτωση την δικη σου ......
Το διαμετρημα αυτο για να δουλεψει σωστα θελει γκαζια...πραγμα που κανενα ελατηριο δεν μπορει να δωσει...οποτε στο διαμετρημα αυτο τα pcp ειναι μονοδρομος.
Να μην πουμε για ποιοτητα τωρα σε αυτην την εταιρια .......σιδεροκατασκευη που ριχνει σφαιρακια......
Αν σωνει και καλα θελεις 6.35 και δεν θελεις να πας σε pcp τοτε το μονο αξιοπρεπες αεροβολο ειναι το 90αρι...το τελευταιο σκαλι πριν τα προσιμπιεσμενα..
 
Οντως υπαρχει μειωμενη ποικιλια στο 6.35 αλλα αυτο δεν ειναι το προβλημα σου στην περιπτωση την δικη σου ......
Το διαμετρημα αυτο για να δουλεψει σωστα θελει γκαζια...πραγμα που κανενα ελατηριο δεν μπορει να δωσει...οποτε στο διαμετρημα αυτο τα pcp ειναι μονοδρομος.
Να μην πουμε για ποιοτητα τωρα σε αυτην την εταιρια .......σιδεροκατασκευη που ριχνει σφαιρακια......
Αν σωνει και καλα θελεις 6.35 και δεν θελεις να πας σε pcp τοτε το μονο αξιοπρεπες αεροβολο ειναι το 90αρι...το τελευταιο σκαλι πριν τα προσιμπιεσμενα..
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Το συγκεκριμένο αεροβόλο παραγει ένα μέσο των 24 fpe σε 4,5mm (.177 cal) 27 περίπου σε 5,5mm και περίπου 31 fpe που είναι πολύ, και με μια τρυπα μεγαλη θα ελεγα!
Τα αεροβολα οσο ανεβαζουν διαμέτρημα, ανρβάζουν και ενεργεια και παρολο που 31 δεν συγκρινεται με σχεδον κανένα pcp, σου πέρνει μακρινη βολή με ικανοποιηση.
Επιπλέον εχω δει reviews που λένε πολύ καλα λόγια, ( οχι στα ελληνικα φυσικά).
Οσο για το διαμετρημα πιστευω πως ακόμα και μια βολιδα οχι απαραιτητα την πιο βαρια, πάρι ανετα. Λενε 230 m/s σε 6,35 , τωρα δεν ξέρω.
Επιπλεον ερχετε με σιγαστηρα.
Φίλε Ηρακλή, το 90ρι δεν ήταν δικό μου, δανισμένο απο φίλο, αλλα όπλιζε αρκετα πθο δυσκολα απο gamo swarm 1250 για hatsan δεν ξέρω τωρα, δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει.
 
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Το συγκεκριμένο αεροβόλο παραγει ένα μέσο των 24 fpe σε 4,5mm (.177 cal) 27 περίπου σε 5,5mm και περίπου 31 fpe που είναι πολύ, και με μια τρυπα μεγαλη θα ελεγα!
Τα αεροβολα οσο ανεβαζουν διαμέτρημα, ανρβάζουν και ενεργεια και παρολο που 31 δεν συγκρινεται με σχεδον κανένα pcp, σου πέρνει μακρινη βολή με ικανοποιηση.
Επιπλέον εχω δει reviews που λένε πολύ καλα λόγια, ( οχι στα ελληνικα φυσικά).
Οσο για το διαμετρημα πιστευω πως ακόμα και μια βολιδα οχι απαραιτητα την πιο βαρια, πάρι ανετα. Λενε 230 m/s σε 6,35 , τωρα δεν ξέρω.
Επιπλεον ερχετε με σιγαστηρα.
Φίλε Ηρακλή, το 90ρι δεν ήταν δικό μου, δανισμένο απο φίλο, αλλα όπλιζε αρκετα πθο δυσκολα απο gamo swarm 1250 για hatsan δεν ξέρω τωρα, δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει.
Και βεβαια να διαφωνεις.......αυτο χωρις να το θελεις δειχνει την απειρια που εχεις απο το αεροβολο γενικα.....και αυτο το λεω οχι για να σε μειωσω αλλα δυστιχως δεν ειναι ετσι τα πραγματα.
Τα διαφημηστικα βιντεακια ειναι το τυρακι στη φακα για αυτους που δεν γνωριζουν καποια πραγματα......το λεγομενο ''marketing''
Λενε διαφορες εταιριες πως τα αεροβολα τους εχουν την ταδε ενεργεια.......εχουν την ταδε ταχυτητα αλλα καμια δεν αναφερει το βαρος της βολιδας .....το σχημα της βολιδας και το υποδιαμετρημα της βολιδας....ολα αυτα καθοριζουν το τελικο αποτελεσμα ........εχεις δει πουθενα να αναγραφωνται ολα αυτα?????
Το βλημα δινει ενεργεια οσο ποιο μεγαλο ειναι αλλα οχι απο μονο του.......χρειαζεται και καποια δυναμη...ενα βαρυ 4.5 δινει μεγαλυτερη κινητικη ενεργεια απο ενα πολυ ελαφρυ 5.5...
Το 6.35 θελει γκαζια Γιωργο......αλοιως εχει μεγαλη καμπυλοτροχια και το βλεπεις δια γυμνου οφθαλμου οταν βγει μεσα απο την καννη.......
Το ''υσηχαστηρι'' μπροστα δεν προσφερει τιποτα στην δυναμη.
Το 90αρι φιλε μου ειναι ενα πολυ σοβαρο και αξιολογο οπλο σε 5.5 στα αλλα διαμετρηματα ''αδικηται''........δεν μπορει να συγκριθει με κανενα αλλο gasram της αγορας.....ειναι μια κατηγορια μονο του........ολα τα αλλα ειναι ετη πισω του....
Και κατι τελευταιο......αν θελεις σωστη ενημερωση δεν θα ψαχνεις για βιντεακια και ουτε θα πιστευεις αυτα που γραφουνε γιατι εχουν συμφερον να τα λενε.......θα ρωτας αυτους που ξερουν και δεν εχουν συμφερον..........εγω τουλαχιστον με τα ελατηρια εχω 40 χρονια σχεση.......κατι εχω μαθει.....
 
Και βεβαια να διαφωνεις.......αυτο χωρις να το θελεις δειχνει την απειρια που εχεις απο το αεροβολο γενικα.....και αυτο το λεω οχι για να σε μειωσω αλλα δυστιχως δεν ειναι ετσι τα πραγματα.
Τα διαφημηστικα βιντεακια ειναι το τυρακι στη φακα για αυτους που δεν γνωριζουν καποια πραγματα......το λεγομενο ''marketing''
Λενε διαφορες εταιριες πως τα αεροβολα τους εχουν την ταδε ενεργεια.......εχουν την ταδε ταχυτητα αλλα καμια δεν αναφερει το βαρος της βολιδας .....το σχημα της βολιδας και το υποδιαμετρημα της βολιδας....ολα αυτα καθοριζουν το τελικο αποτελεσμα ........εχεις δει πουθενα να αναγραφωνται ολα αυτα?????
Το βλημα δινει ενεργεια οσο ποιο μεγαλο ειναι αλλα οχι απο μονο του.......χρειαζεται και καποια δυναμη...ενα βαρυ 4.5 δινει μεγαλυτερη κινητικη ενεργεια απο ενα πολυ ελαφρυ 5.5...
Το 6.35 θελει γκαζια Γιωργο......αλοιως εχει μεγαλη καμπυλοτροχια και το βλεπεις δια γυμνου οφθαλμου οταν βγει μεσα απο την καννη.......
Το ''υσηχαστηρι'' μπροστα δεν προσφερει τιποτα στην δυναμη.
Το 90αρι φιλε μου ειναι ενα πολυ σοβαρο και αξιολογο οπλο σε 5.5 στα αλλα διαμετρηματα ''αδικηται''........δεν μπορει να συγκριθει με κανενα αλλο gasram της αγορας.....ειναι μια κατηγορια μονο του........ολα τα αλλα ειναι ετη πισω του....
Και κατι τελευταιο......αν θελεις σωστη ενημερωση δεν θα ψαχνεις για βιντεακια και ουτε θα πιστευεις αυτα που γραφουνε γιατι εχουν συμφερον να τα λενε.......θα ρωτας αυτους που ξερουν και δεν εχουν συμφερον..........εγω τουλαχιστον με τα ελατηρια εχω 40 χρονια σχεση.......κατι εχω μαθει.....
Εαν ξέρεις αγγλικα δες το παραλατω βιντεο σοβαρα, και πες μου τι λέει
Απανταει σε οτι είπες.
Ο συγκεκριμενος άνθρωπος δεν ηταν χορηγος καθως εκανε για διαφορα οπλα, και διχνει αναλυτικη ταχυτητα με διαφορες βολιδες.
Αν ειναι να το δεις και ξερεις αγγλικα, δες το όλο.
Αυτο ειναι το 5,5mm αλλα εχει και 6,35mm νομιζω
Περιλαμβανει αναλυτικα τεστωπου εκανε με τελικο fpe και βολες σε στοχο.

 
Εαν ξέρεις αγγλικα δες το παραλατω βιντεο σοβαρα, και πες μου τι λέει
Απανταει σε οτι είπες.
Ο συγκεκριμενος άνθρωπος δεν ηταν χορηγος καθως εκανε για διαφορα οπλα, και διχνει αναλυτικη ταχυτητα με διαφορες βολιδες.
Αν ειναι να το δεις και ξερεις αγγλικα, δες το όλο.
Αυτο ειναι το 5,5mm αλλα εχει και 6,35mm νομιζω
Περιλαμβανει αναλυτικα τεστωπου εκανε με τελικο fpe και βολες σε στοχο.

Ο καλύτερος τρόπος....είναι να την πατήσεις...μετά ,θα είσαι πιο "ανοιχτομυαλος"ψηφίζω ... Hercules
 
Ο καλύτερος τρόπος....είναι να την πατήσεις...μετά ,θα είσαι πιο "ανοιχτομυαλος"ψηφίζω ... Hercules
Χωρίς να προσβαλω κανέναν, δεν είναι ολα marketing και διαφημήσεις.
Σκεφτητε πιο απλά και όχι κλειστομυαλα
Δεν υπάρχει λόγος καποιος να κατηγορεί μια εταιρια για το "ετσι είναι"
To weurach 90 τοχω χρησιμοποιησει και το μονο που ειδα ηταν ενα αεροβολο καλο, αλλα με μια οπλισει διασαναλογη της δυναμης, και τιποτα παραπανω.
Ούτε η φύμη ούτε τα ξύλα κανουν τα οπλα.
Εχω χρησιμοποιησει gamo η οπως μπορει να αποκαλεσει καπιος, σιδεροκατασκευες, ειδα μια ακριβια ομοια με του 90 με 4,5 mm και πανω απο ενα κιλο λιγοτερο.
Το τελευταιο το εχω 2 χρονια, και ειναι τζαμι.

Hatsan δεν εχω χρησιμοποιησει, αλλα προτιμω να δωσω 300€ για ενα αεροβολο μεν αναμφιβολης ποιότητας αλλα παρα ενα 500€ για ενα 90ρι με οτι ειδα στο αλλο.
Και οπως ξαναειπα, η αποδοδη κανει το οπλο οχι τα ξύλα και η φύμη.
Και επιπλέον πρωτα βλέπουμε δύο ολά για να τα σιγκρυνουμε, ειδα το 90 και ωρα να δω το 125 και αν την πατησω την πατησα.
Οσους ηξερα για αεροβολα λεγαν ποτε gamo γιατι είναι ανακριβη και οτι αλλο τους καπνισει
Εδωσα τα λευτα και πηρα ενα κακόφημο όπλο και επειτα εξακριβωσα ψευδοτητα της φημης.
Ηρακλή εχεις hatsan?
 
Εαν ξέρεις αγγλικα δες το παραλατω βιντεο σοβαρα, και πες μου τι λέει
Απανταει σε οτι είπες.
Ο συγκεκριμενος άνθρωπος δεν ηταν χορηγος καθως εκανε για διαφορα οπλα, και διχνει αναλυτικη ταχυτητα με διαφορες βολιδες.
Αν ειναι να το δεις και ξερεις αγγλικα, δες το όλο.
Αυτο ειναι το 5,5mm αλλα εχει και 6,35mm νομιζω
Περιλαμβανει αναλυτικα τεστωπου εκανε με τελικο fpe και βολες σε στοχο.

Δυστιχως Γιωργο συνεχιζεις να δειχνεις ποσο αγνωστο ειναι το αεροβολο για σενα.......ανεβασες ενα βιντεο που απο μακρυα δειχνει πρωτα την ασχετωσυνη αυτου που το εκανε και δευτερον το ''τυρακι στη φακα'' που λεγαμε....να μην αναφερω την κακιστη ποιοτητα κατασκευης του συγκεκριμενου μοντελου..
Πρωτον......κανενας μα κανενας εστω και λιγα πραγματα να ξερει πανω στο αντικειμενο δεν τοποθετει διποδα στιρηξης ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΑΝΝΗ!!!!!στα ελατηρια παιζει σημαντικο ρολο στην ακριβεια της βολης.
Δευτερον....μπορεις να καταλαβεις απο ποια αποσταση ριχνει στο χαρτι????
Αλλλο σημαντικο πραγμα στα αεροβολα ειναι πως αλλο ριξιμο εχει ενα 4.5.....αλλο ενα 5.5 και αλλο ενα 6.35 ....ακομα και της ιδιας εταιριας να ειναι και ποιοτικα........
Ενα μικρο παραδειγμα θα σου πω........το μοντελο της DIANA 350 ηταν το ποιο αχρηστο οπλο που κατασκευασε!!! εκανε τρελες πωλησεις λογο δυναμης αλλα οσοι το πηραν τρελαθηκαν και οι 9 στους 10 το εδωσαν και ο δεκατος ακομα ψαχνει.........αυτο λοιπον το οπλο μπορουσε να αποδωσει καπως καλιτερα σε 5.5 και με πολυ βαρια σφαιρακια και μετα απο πολυ καλη εσωτερικη περιποιηση και καποιες αλαγες εσωτερικα....αυτα στα λεω για να καταλαβεις πως τα διαμετρηματα εχουν μεγαλες διαφορες μεταξυ τους.
 
Χωρίς να προσβαλω κανέναν, δεν είναι ολα marketing και διαφημήσεις.
Σκεφτητε πιο απλά και όχι κλειστομυαλα
Δεν υπάρχει λόγος καποιος να κατηγορεί μια εταιρια για το "ετσι είναι"
To weurach 90 τοχω χρησιμοποιησει και το μονο που ειδα ηταν ενα αεροβολο καλο, αλλα με μια οπλισει διασαναλογη της δυναμης, και τιποτα παραπανω.
Ούτε η φύμη ούτε τα ξύλα κανουν τα οπλα.
Εχω χρησιμοποιησει gamo η οπως μπορει να αποκαλεσει καπιος, σιδεροκατασκευες, ειδα μια ακριβια ομοια με του 90 με 4,5 mm και πανω απο ενα κιλο λιγοτερο.
Το τελευταιο το εχω 2 χρονια, και ειναι τζαμι.

Hatsan δεν εχω χρησιμοποιησει, αλλα προτιμω να δωσω 300€ για ενα αεροβολο μεν αναμφιβολης ποιότητας αλλα παρα ενα 500€ για ενα 90ρι με οτι ειδα στο αλλο.
Και οπως ξαναειπα, η αποδοδη κανει το οπλο οχι τα ξύλα και η φύμη.
Και επιπλέον πρωτα βλέπουμε δύο ολά για να τα σιγκρυνουμε, ειδα το 90 και ωρα να δω το 125 και αν την πατησω την πατησα.
Οσους ηξερα για αεροβολα λεγαν ποτε gamo γιατι είναι ανακριβη και οτι αλλο τους καπνισει
Εδωσα τα λευτα και πηρα ενα κακόφημο όπλο και επειτα εξακριβωσα ψευδοτητα της φημης.
Ηρακλή εχεις hatsan?
Γιωργο οι σκεψεις και τα λογια μου κρυβουν πολλες γνωσεις απο πισω που δεν μπορεις να φανταστεις....ουτε ξερεις ποσα εχω ξοδεψει σε λαθος επιλογες και την εχω πατησει για να μαθω αυτα που ξερω........ακομα και με κλειστα ματια μπορω να καταλαβω αν ενα ελατηριο ειναι ποιοτικο.
Οταν λεω ''σιδεροκατασκευη'' τα HATSAN το ενοω γιατι δεν βλεπω μονο την εξωτερικη εμφανηση ενος οπλου και ουτε το κρινω απο αυτο.......εχω γνωση και εσωτερικα μιας και το ''χομπι μου'' μου επιτρεπει να δω ποιο βαθια τι γινεται και πως δουλευει.....και σε βεβαιωνω πως οντως ειναι ''σιδεροκατασκευη'' που ριχνει σφαιρακια..
Εριξες με 90αρι και εβγαλες συμπερασμα χωρις να το εχεις απλα και μονο επιδει εχει σκληρη οπλιση.....αλλο ενα δειγμα του ποσο λαθος εισαι στην αξιολογηση ενος οπλου....και μαλιστα το χειροτερευεις οταν γραφεις πως εχει την ακριβεια ενος hatsan και μαλιστα του 125 !!! ενος απο τα χειροτερα αεροβολα !!!! αν ειναι δυνατον να συγκρινεις το 90αρι με αυτο το κατασκευασμα!!!
Παμε παρακατω.......αεροβολα υπαρχουν χιλιαδες για ολα τα γουστα........αν εσενα σε ικανοποιει να κτυπας μπουκαλακια νερου στα 50μ υπαρχουν αρκετα που το κανουν και οικονομικα.......εγω ομως θελω να κτυπω το καπακι του στα 80-90 μ και αυτο το κανουν πολυ λιγα και ποιοτικα ελατηρια......και εκει μεσα δεν βρισκωνται ουτε τα DIANA.......αν εσενα σε καλυπτει το hatsan τοτε να το παρεις και να κανεις την δουλεια σου....υπαρχουν ομως και καποιο οι οποιοι και γνωσεις εχουν και απαιτησεις εχουν και εμπειρια εχουν και δεν περισσευουν τα λεφτα τους για να πανε χαμενα σε λαθος επιλογες......το εχουμε ζησει πολλες φορες εμεις που εχουμε φαει πολλα χρονια σε αυτο το αντικειμενο....
Γιωργο ειχα HATSAN 99 και μαλιστα τα πραγματα που του ειχα κανει και εσωτερικα και εξωτερικα ειχαν περασει κατα 4 φορες την αρχικη του τιμη....οπλο ομως δεν εγινε ποτε!!!
 
Μιας και μιλαμε για την ''ποιοτητα'' των HATSAN!!!
1602871059050.jpeg
1602871176247.jpeg
Τοποθετησα σιδερενια βαση στην σκανδαλη για να κρατησει τους κραδασμους απο αυτο το ''μουλαρι''
1602871283668.jpeg
1602871380168.jpeg
Η δουλεια του κοστισε τα τετραπλασια χρηματα!!! ομορφο εγινε αλλα αεροβολο οχι......ενα παραδειγμα ειναι αυτο.
 
Αλλο ενα παραδειγμα για να καταλαβεις για ποια ποιοτητα λεμε στο 125!!!
1602871552513.jpeg
1602871618877.jpeg
1602871755423.jpeg
Μετα απο δυο κοντακια κατεστραμενα λογω κακων εφαρμογων εγινε χειροποιητο απο ξυλο......και εδω κοστισε ενα σωρο λεφτα αλλα και παλι σωστο δεν εγινε..... μηχανικα...οχι εξωτερικα
Οποτε Γιωργο ξερω τι λεω.......
 
Οσο για το τι θέλω να χτυπάω φίλε, δεν είναι τα μπουκαλια στα 50 μετρα.
Τελευταια ασχολουμε με ενα μικρό gamo 1000ρι και μόνο κακο δεν είναι. Igt system στοχοι gamo grouping ~1cm. 20 μετρα για πλάκα αλλα, σταθερα σκοπευτικα πάντα.
Τα gamo ειναι πολύ πολυ αξιοπιστα αεροβολα.
Οσα εχω πιάσει ειμαι διαμαντια και ας τους λειπει το ξυλο. Και οι φύμες για κακη ακριβεια δεν ισχυουν. Και γιαυτο συγκρινα τιμες με hatsan και εχοντας ακούσει οτι φτιαχνουν καλα pcp θεωρησα οτι ενα αεροβολο των 300 ευρω θα ήταν αξιοπιστο συγκρινοντας το με to gamo magnum εχει ασυγκριτη κατασκευαστικη ποιότητα.

Το σκεφτομαι για το hatsan μαυτα που λές.
Περιμενα οντως πιο πολύ αξιοπιστεια.
Ποτε δεν μουχει σπασει ουτε κοντακι ούτε παπια σε οπλο, ούτε καν ραγισμα. Θα δω τι θα κανω, παντα σπαστη κάννη.
Επισης παιδια ερώτηση!
Τι λέει ο νόμος περι διοπτρες;
Και το κυνήγι με αεροβόλο επιπτρεπεται πχ σε μια εξωτικη περιοχη πχ βουνο ;
 
Back
Top