Αεροβόλα σκοποβολής

Καλημέρα σε όλους.
Μετά απο περίπου 35 χρόνια αποχή, μόλις πήρα ένα Weichrouh HW 97K Black Line μαζί με μία Hawke Vantage 4-12X40 AO Mil Dot.
Προσπαθώ να το "μηδενίσω" στα 30 μέτρα αλλά δεν έχω εμπειρία απο διόπτρες. Μετά απο αρκετά βίντεο στο Youtube άρχισα να καταλαβαίνω κάποια πράγματα. Όμως
νομίζω ότι δεν υπάρχει σταθερότητα ακόμα. Αυτό που διάβασα σε πολλά σημεία, ότι το όπλο θέλει περίπου 200 βολές για να "στρώσει" είναι αλήθεια και να κάνω λίγο υπομονή,
ή θέλει περισσότερη προσπάθεια?
Ευχαριστώ.
 
Καλημέρα σε όλους.
Μετά απο περίπου 35 χρόνια αποχή, μόλις πήρα ένα Weichrouh HW 97K Black Line μαζί με μία Hawke Vantage 4-12X40 AO Mil Dot.
Προσπαθώ να το "μηδενίσω" στα 30 μέτρα αλλά δεν έχω εμπειρία απο διόπτρες. Μετά απο αρκετά βίντεο στο Youtube άρχισα να καταλαβαίνω κάποια πράγματα. Όμως
νομίζω ότι δεν υπάρχει σταθερότητα ακόμα. Αυτό που διάβασα σε πολλά σημεία, ότι το όπλο θέλει περίπου 200 βολές για να "στρώσει" είναι αλήθεια και να κάνω λίγο υπομονή,
ή θέλει περισσότερη προσπάθεια?
Ευχαριστώ.
Θεοδοση να εχεις υποψην και της βοληδες που ρηχνης να ειναι ολες ιδιες και οχι ανακατεμενες , παρε διαφορες βολιδες σε βαρος και τυπο , και ρηχτες μα σειρα , και δες ποια ειναι ποιο ευθυβολη απο ολες
 
Καλημέρα σε όλους.
Μετά απο περίπου 35 χρόνια αποχή, μόλις πήρα ένα Weichrouh HW 97K Black Line μαζί με μία Hawke Vantage 4-12X40 AO Mil Dot.
Προσπαθώ να το "μηδενίσω" στα 30 μέτρα αλλά δεν έχω εμπειρία απο διόπτρες. Μετά απο αρκετά βίντεο στο Youtube άρχισα να καταλαβαίνω κάποια πράγματα. Όμως
νομίζω ότι δεν υπάρχει σταθερότητα ακόμα. Αυτό που διάβασα σε πολλά σημεία, ότι το όπλο θέλει περίπου 200 βολές για να "στρώσει" είναι αλήθεια και να κάνω λίγο υπομονή,
ή θέλει περισσότερη προσπάθεια?
Ευχαριστώ.
Η επιλογη αυτης της εταιριας ειναι οτι καλιτερο θα μπορουσες να παρεις,το HW 97 ειναι ενα απο τα τρια κορυφαια ελατηρια στο κοσμο στην σκοποβολη απαιτησεων...δεν ξερω αν θα ασχωληθει με το FT η το BR αλλα το οπλο στο χαρτι και λογω σχεδιασμου του ειναι τελειο.
Πρωτα απ'ολα ειναι καινουργιο η μεταχειρησμενο???εχει γινει καποιο tuning στο οπλο????τι σφαιρακια ριχνεις???ποια βαση εχει η διοπτρα???
 
Καλημέρα και πάλι.
Το αεροβόλο το αγόρασα καινούριο στα 4,5mm, ήταν στην βιτρίνα και η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω αν είχε χρησιμοποιηθεί, πέρα απο ελάχιστη σκόνη και μερικές δακτυλιές.
Η διόπτρα επίσης καινούρια. Οι βολίδες είναι οι EXACT 0,547gr|8.44gr σε διαμέτρημα 4,52mm (όπως μου πρότεινε ο καταστηματάρχης)
fYvfW
.
Η Βάση είναι μονοκόμματη
fYjGm
.
Στο κατάστημα μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να λαδώνω ή να κάνω κάποια συντήρηση(!!!) εκτός απο ένα λαδάκι για τα εξωτερικά μεταλικά μέρη που θα το βάζω πρώτα σε ένα πανάκι και μετά απο μερικά
λεπτά να το σκουπίζω. Σίγουρα δεν έχει γίνει κάποιο Tunning, γιαυτά τώρα διαβάζω αλλά νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς, άσε που θέλει να τα χώσεις κιάλλο και προς το παρόν "Στέγνωσα".
Επίσης για το FT έψαξα και είδα περι τίνος πρόκειται, το BR τί είναι;
Ελπίζω να μην κούρασα.
Φιλικά Msakis
 
Καλημέρα και πάλι.
Το αεροβόλο το αγόρασα καινούριο στα 4,5mm, ήταν στην βιτρίνα και η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω αν είχε χρησιμοποιηθεί, πέρα απο ελάχιστη σκόνη και μερικές δακτυλιές.
Η διόπτρα επίσης καινούρια. Οι βολίδες είναι οι EXACT 0,547gr|8.44gr σε διαμέτρημα 4,52mm (όπως μου πρότεινε ο καταστηματάρχης)
fYvfW
.
Η Βάση είναι μονοκόμματη
fYjGm
.
Στο κατάστημα μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να λαδώνω ή να κάνω κάποια συντήρηση(!!!) εκτός απο ένα λαδάκι για τα εξωτερικά μεταλικά μέρη που θα το βάζω πρώτα σε ένα πανάκι και μετά απο μερικά
λεπτά να το σκουπίζω. Σίγουρα δεν έχει γίνει κάποιο Tunning, γιαυτά τώρα διαβάζω αλλά νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς, άσε που θέλει να τα χώσεις κιάλλο και προς το παρόν "Στέγνωσα".
Επίσης για το FT έψαξα και είδα περι τίνος πρόκειται, το BR τί είναι;
Ελπίζω να μην κούρασα.
Φιλικά Msakis
Οι βολιδες είναι από τις καλιτερες αλλα ισως η καννη σου να προτιμα άλλες,δεν ριχνεις ποτε σφαιρακια πλακε και μυτερα,μονο μπομπε,εναλακτικα παρε και ftt σε 4,51-4,53....δυστιχως εδώ θα πρεπει να αφιερώσεις χρονο και χρημα για αγορα διαφορων βληματων για να καταληξουμε τι προτιμα η καννη σου.
Πριν όμως από όλα αυτά το οπλο θελει στρώσιμο,τουλαχιστον 500 βολες...μεχρι τοτε να μην σε απασχωλει και πολύ η ακριβεια.Θα πρεπει να μαθεις να ριχνεις σωστα,θα πρεπει να μαθεις να κρατας σωστα το οπλο και παντοτε με τον ιδιο τροπο...επισεις να παρατηρήσεις αν την ωρα της βολης βγαζει καπνο η καννη....στην αρχη δικαιολογειται,αν όμως μετα από 50-70 σφαιρακια συνεχιζει τοτε ισως χρειαστεί ανοιγμα,σχισμενη τσιμουχα η ξεραμενη.
Ένα άλλο παλι που επιρεαζει την ακριβεια είναι οι βιδες του μηχανισμου οι οποιες με το τράνταγμα ξεσφιγγουν...επισεις και τα αλλεν της βασης μπορει να εχουν ξεσφιξει.
Ένα ακομα που θα πρεπει να δεις είναι αν στο σημειο που κουμπωνει η βαση της διόπτρας με την βαση του αεροβόλου είναι καθαρη από λαδια και αν εχεις βαλει σωστα τον pin stop της βασης.
Το BR είναι σκοποβολή από σταθερο σημειο(παγκο,τραπεζι) σε χαρτι στην αποσταση των 25μ.
 
θα χρειαστώ τη βοήθεια σας
Θέλω να αγοράσω ένα αεροβόλο για το γιο μου σιγά σιγά να μπει και αυτός στο θέμα σκοποβολής.. μετά από λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο έχει κολλήσει ο εγκέφαλός εντελώς αεροβόλα ελατηρίου αεροβόλα Gas RAM αεροβόλα προσυμπιεσμενου αερα.. τιμές που ξεκινάνε από 50 ευρώ και φτάνουν και δυο και τρεις χιλιάδες ευρώ.. είμαι ενδιάμεσα σε αεροβόλο Gas RAM και προσυμπιεσμένου.. γιατί δεν διαλέγω το ελατήριο είναι για το λόγο ότι διαβάζοντας το ίντερνετ λένε ότι τα Gas RAM με διαφορά του ελατηρίου είναι πιο ευθύβολα λιγότερη συντήρηση δεν κλωτσάει και πιο μεγάλες ταχύτητες.. για να μη σας κουράζω θα θελα αν μπορούσατε να μου συστήσετε κάποιο αεροβόλο Gas RAM 5, 5 μέχρι και 450 βαριά 500 ευρώ.. Απλά παιδιά υπάρχουνε χιλιάδες και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.. ψάχνω κάτι να Ναι ευθύβολο δυνατό για στόχους έως 50 μέτρα
 
θα χρειαστώ τη βοήθεια σας
Θέλω να αγοράσω ένα αεροβόλο για το γιο μου σιγά σιγά να μπει και αυτός στο θέμα σκοποβολής.. μετά από λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο έχει κολλήσει ο εγκέφαλός εντελώς αεροβόλα ελατηρίου αεροβόλα Gas RAM αεροβόλα προσυμπιεσμενου αερα.. τιμές που ξεκινάνε από 50 ευρώ και φτάνουν και δυο και τρεις χιλιάδες ευρώ.. είμαι ενδιάμεσα σε αεροβόλο Gas RAM και προσυμπιεσμένου.. γιατί δεν διαλέγω το ελατήριο είναι για το λόγο ότι διαβάζοντας το ίντερνετ λένε ότι τα Gas RAM με διαφορά του ελατηρίου είναι πιο ευθύβολα λιγότερη συντήρηση δεν κλωτσάει και πιο μεγάλες ταχύτητες.. για να μη σας κουράζω θα θελα αν μπορούσατε να μου συστήσετε κάποιο αεροβόλο Gas RAM 5, 5 μέχρι και 450 βαριά 500 ευρώ.. Απλά παιδιά υπάρχουνε χιλιάδες και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.. ψάχνω κάτι να Ναι ευθύβολο δυνατό για στόχους έως 50 μέτρα
Λοιπον Γιαννη πελαγος η αγωρα του αεροβολου με χιλιαδες αεροβολα να κυκλοφορουν και οταν δεν ξερεις να ''κωλημπας'' η να βρεις καποιο ''σωσιβιο'' τοτε πνιγηκες....μεταφορικα αυτα που γραφω.
Tα PCP εχουν προταιρηματα απεναντι στα ελατηρια και στα gasram αλλα δεν ειναι αυτονομα,χρειαζωνται γεμισμα...γεμισμα σημαινει φιαλη,ανταπτορες,σωληνακια,μανομετρα,υσηχαστηρι και διοπτρα...ολα αυτα εχουν οσο ενα οπλο και εκτοξευουν την τιμη,αν πουμε και για ενα καλουτσικο οπλακι τοτε τα 500 δεν φτανουν .....
Παμε στα gasram τωρα,εχουν οπως ειπα προτερηματα εναντι των ελατηριων και δυναμη περισσοτερη,μπορει να μηνει οπλισμενο απεριοριστο χρονο χωρις προβλημα(αυτο δεν σημαινει πως πρεπει να το αφηνουμε)ποιο καλο κυκλο λειτουργειας,ποιο κοφτη βολη χωρις το τρανταγμα των ελατηριων και λιγωτερη συντηριση....αλλα εδω εχουμε ενα μεγαλο αλλα.....οταν μιλαμε για gasram αυτην την στιγμη μιλαμε ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ HW 90!!! για κανενα αλλο τετοιου ειδους οπλου...το μονο επισκευασιμο αν χρειαστει,το μονο με ρυθμιζωμενη δυναμη,το μονο με σκανδαλη Εlite(πολυ καλη)με διαφορα απο ολα τα αλλα που κυκλοφορουν..
Και παμε τωρα στα ελατηρια....εδω γινεται το ελα να δεις....δεν θα σου πω ποια να μην παρεις αλλα θα σου προτεινω να παρεις μονο απο αυτες τις δυο εταιριες που ειναι οι κορυφες στον κοσμο στα ελατηρια...η μια ειναι η Αγγλικη Air Arms με τα μοντελα TX200 και Prosport και η αλλη ειναι η Γερμανικη Weirhauch.!!!
Η Γερμανικη εταιρια εχει τα περισσοτερα μοντελα και καλυπτει ολα τα γουστα και πορτοφολια....δεν ειναι αναγκη να δωσεις πολλα λεφτα για αρχη αλλα το κυριοτερο ειναι να αρχισεις σωστα την εκπαιδευση του πιστιρικα,εξαλου δεν ειναι σιγουρο οτι θα του αρεσει....για αρχη λοιπον θα σου προτεινα ενα HW 95(το καλιτερο αεροβολο σπαστης καννης στον κοσμο) σε 4,5 και αν δεις οτι θα εχουμε μελον και δεν ειναι κατι που θα του περασει τοτε παμε για κατι ποιο δυνατο,αυτο σε καλυπτει ανετα σε αυτην την αποσταση.
 
Υπάρχει και περίπτωση των όπλων διοξειδίου (CO2) που δουλεύουν με αμπούλα και δίνουν αρκετή αυτονομία - εφόσον έχεις προμηθευτεί αρκετές - και κάποια μοντέλα έχουν υποδειγματική ακρίβεια με σχεδόν μηδενική ανάκρουση. Εδώ κι ένα χρόνο έχω αυτό τον Κινέζο και μου βγάζει 40 καλές βολές ανά 2 αμπούλες, με ακρίβεια 2ευρου στα 20 μέτρα (με χρήση διόπτρας). Και σηκώνουν πολύ πείραγμα, τις ~6 εργοστασιακές ποδόλιβρες τις μετέτρεψα σε 11 σχετικά εύκολα. Στο Δίκτυο θα βρεις από φτηνά ανταλλακτικά μέχρι οδηγούς για τα πάντα
 
Υπάρχει και περίπτωση των όπλων διοξειδίου (CO2) που δουλεύουν με αμπούλα και δίνουν αρκετή αυτονομία - εφόσον έχεις προμηθευτεί αρκετές - και κάποια μοντέλα έχουν υποδειγματική ακρίβεια με σχεδόν μηδενική ανάκρουση. Εδώ κι ένα χρόνο έχω αυτό τον Κινέζο και μου βγάζει 40 καλές βολές ανά 2 αμπούλες, με ακρίβεια 2ευρου στα 20 μέτρα (με χρήση διόπτρας). Και σηκώνουν πολύ πείραγμα, τις ~6 εργοστασιακές ποδόλιβρες τις μετέτρεψα σε 11 σχετικά εύκολα. Στο Δίκτυο θα βρεις από φτηνά ανταλλακτικά μέχρι οδηγούς για τα πάντα
Αν ηταν καλη περιπτωση τα διοξειδιου θα ειχαν και απηχηση στο κοινο των εμπειρων αεροβολιστων,δυστιχως ομως δεν την εχουν.....αυτο κατι σημαινει....
 
Ίσως σε παλαιότερα όπλα, που δε μπορούσαν να ξεφύγουν από την κατηγορία των "λίγο παραπάνω από παιχνίδια". Υπάρχουν συγκεκριμένα όπλα διοξειδίου πχ Walther Dominator ή Sig MPX και Sig MCX που κοντράρουν στα ίσια τα προσυμπιεσμένα. Και για να ξεκαθαρίσω - σε ακρίβεια, ευχρηστία και δυνατότητα τροποποίησης - όχι σε δύναμη (χωρίς πείραγμα).
 
Ίσως σε παλαιότερα όπλα, που δε μπορούσαν να ξεφύγουν από την κατηγορία των "λίγο παραπάνω από παιχνίδια". Υπάρχουν συγκεκριμένα όπλα διοξειδίου πχ Walther Dominator ή Sig MPX και Sig MCX που κοντράρουν στα ίσια τα προσυμπιεσμένα. Και για να ξεκαθαρίσω - σε ακρίβεια, ευχρηστία και δυνατότητα τροποποίησης - όχι σε δύναμη (χωρίς πείραγμα).
Καπως ετσι ειναι αλλα και τα ''πειραγματα'' που κανουν ειναι μετατροπες σε pcp απο διοξειδιου...πχ αυτο που αναφερεις ..το Walther Dominator...βεβαια αν εχεις γνωσεις και εργαλεια πολλα κανεις...αλλα στην ερωτηση του φιλου Γιαννη αυτα τωρα ειναι ''ακαταλαβιστικα''
 
Back
Top