Αεροβόλα σκοποβολής

Diana με Diana εχουν μεγαλες διαφορες σε δυναμη,για ποιο μοντελο μηλαμε???....ναι μπορω να κανω tuning.
Το ακριβές μοντελο μου διαφευγει τώρα. Είναι απο τα παλια και πολυ γερο. Θα μαθω και λιγο πριν το μεσημερι θα ξαναγραψω. Ενδιαφερεται και για tunning
 
γιασας παιδεςςς,,εχθες μου εφερε το φιλαρακιμου το bejamin,diskaveri 5,5xil, για να το δω και να το δωκιμασω,,,,,βεβαια ωπος σας ειχα γραψη παλια ειχε ενα θεμα με την τρομπατου και απο καπου εχανε,,,τελικα ανελαβα να το ψαξω το θεμα και εαν ειναι φτηνο το κοστολογιο να το φτιαξω και θα το αγωρασω,,,,,,,,τελικα θα στηλω την τρομπα στον ΚΥΡΓΙΑ που ειναι αντιπρωσοπως να την δη και απο εκη και περα βαση κοστολογιου θα σκεφτω τι θα κανω ΥΓ το οπλακι παντως ειναι σε αριστη κατασταση εξωτερικα, τωρα μενη να το κανω και ωρισμενες βολεςςςςς,,,,και καπιες φωτο;);)
τελικα παιδες λογο οικονωμικου, δεν θα το αγωρασω,η τρομπα του αεροβολου εχη επισκευαστη,και δουλευη αψωγααα ενα θεματακι που εχη ειναι οτι δεν δουλευη τομπαρομετρο και το βλεπης οταν γεμιση στο ρολοη της τρομπας στα 1000 psi,,,το οπλακι το εκανα καμια 20αρια βολες και ειναι φανταστικοοοοο και μαλιστα με πωλη καλη διοπτρα,,η τιμητου στα 350 ευρω,,,μη συζητησημη,,,ωπιως ενδιαφερεται μηλαμε με pm
 
Καλησπέρα σας! Επειδή το άθλημα δεν το γνωρίζω καλά και θα ήθελα να ασχοληθώ μιας και μου αρέσει η σκοποβολή δυσκολεύομαι στη εύρεση αεροβόλου. Ψάχνω ενα καλό ελατηρίου για αρχή εως 150 ευρώ. Προς το παρών εχω κοιτάξει ως υποψήφιο για αγόρα της Gamo το Big cat 1000 4,5mm. Αν μπορούσατε να μου πείτε την γνώμη για το συγκεκριμένο ή κάτι ανάλογο-καλύτερο , οχι απαραραίτητα να είναι άψογο στη ταχύτητα αλλα κυρίως να είναι άψογο στην ποιότητα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Last edited:
Καλησπέρα σας! Επειδή το άθλημα δεν το γνωρίζω καλά και θα ήθελα να ασχοληθώ μιας και μου αρέσει η σκοποβολή δυσκολεύομαι στη εύρεση αεροβόλου. Ψάχνω ενα καλό ελατηρίου για αρχή εως 150 ευρώ. Προς το παρών εχω κοιτάξει ως υποψήφιο για αγόρα της Gamo το Big cat 1000 4,5mm. Αν μπορούσατε να μου πείτε την γνώμη για το συγκεκριμένο ή κάτι ανάλογο-καλύτερο , οχι απαραραίτητα να είναι άψογο στη ταχύτητα αλλα κυρίως ενα είναι άψογο στην ποιότητα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Το συγκεκριμένο όπως και η πλειοψηφία των Gamo είναι για κλάματα... όποτε μακριά... ανέβασε το budget σου αν είναι εφικτό και ψάξε για κανένα μεταχειρισμένο αλλά σε καλή κατάσταση weihrauch τα οποία είναι κορυφή και δεν θα σε προδώσουν ποτε η και κανα air arms .. σε λιγότερα χρήματα και καλή ποιότητα πάλη Diana.. όχι όπως τα πρώτα όμως... μην πάρεις ισπανικά τουρκικά κινεζικά γιατί θα πετάξεις τα λεφτά σου... αυτά τα ολιγα... φιλικά
 
Καλησπέρα σας! Επειδή το άθλημα δεν το γνωρίζω καλά και θα ήθελα να ασχοληθώ μιας και μου αρέσει η σκοποβολή δυσκολεύομαι στη εύρεση αεροβόλου. Ψάχνω ενα καλό ελατηρίου για αρχή εως 150 ευρώ. Προς το παρών εχω κοιτάξει ως υποψήφιο για αγόρα της Gamo το Big cat 1000 4,5mm. Αν μπορούσατε να μου πείτε την γνώμη για το συγκεκριμένο ή κάτι ανάλογο-καλύτερο , οχι απαραραίτητα να είναι άψογο στη ταχύτητα αλλα κυρίως να είναι άψογο στην ποιότητα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Σε αυτά τα χρηματα και ποιοτητα δεν υπαρχει...αεροβόλα πολλα,ποιοτικα λιγα,δυνατα πολλα ευθυβολα λιγα...τι ακριβως σε ενδιαφερει να κανεις???από τα θελω σου και τις ανάγκες θα βγει και ποιο είναι το καταληλο για σενα...οσο για τα gamo γενικα δεν είναι και ότι καλιτερο.Από Ισπανια μερια ΜΟΝΟ Cometa.......Aν η ποιοτητα είναι το πρωτο που ζητάμε τοτε μονο δυο εταιριες είναι στην κορυφη...τα Αγγλικα AIR ARMS και τα Γερμανικα WEIRHAUCH....στον Γερμανο υπαρχει πολύ μεγαλυτερη γκαμα μοντελων και τιμων που μπορει να σε καλυψει απολυτα...κατσε σκεψου και τα ξαναλέμε.
 
Σε αυτά τα χρηματα και ποιοτητα δεν υπαρχει...αεροβόλα πολλα,ποιοτικα λιγα,δυνατα πολλα ευθυβολα λιγα...τι ακριβως σε ενδιαφερει να κανεις???από τα θελω σου και τις ανάγκες θα βγει και ποιο είναι το καταληλο για σενα...οσο για τα gamo γενικα δεν είναι και ότι καλιτερο.Από Ισπανια μερια ΜΟΝΟ Cometa.......Aν η ποιοτητα είναι το πρωτο που ζητάμε τοτε μονο δυο εταιριες είναι στην κορυφη...τα Αγγλικα AIR ARMS και τα Γερμανικα WEIRHAUCH....στον Γερμανο υπαρχει πολύ μεγαλυτερη γκαμα μοντελων και τιμων που μπορει να σε καλυψει απολυτα...κατσε σκεψου και τα ξαναλέμε.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μου ανοίξατε τα μάτια. Τουλάχιστον ξέρω τώρα τι να αποφύγω και ο κύριος λόγος ηταν που ζήτησα βοήθεια είναι να μην πάρω κάτι που να κλαίω τα λεφτά μου.
Με ενδιαφέρει η σκοποβολή. Δεν ζητάω κάτι δυνατό να διαπερνάει διαμπερές τα τούβλα. Εφόσον μου δώσατε δυνατές απαντήσεις λογικό είναι απο μένα να επενδύσω σε κάτι αξιόλογο. Τότε θα κοιτάξω όπως είπατε σε Weihrauch, Diana ή Cometa . Airs arms είναι λίγο ακριβούτσικα... Αν έχετε και δίκη σας πρόταση δεκτό!!
 
Last edited:
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μου ανοίξατε τα μάτια. Τουλάχιστον ξέρω τώρα τι να αποφύγω και ο κύριος λόγος ηταν που ζήτησα βοήθεια είναι να μην πάρω κάτι που να κλαίω τα λεφτά μου.
Με ενδιαφέρει η σκοποβολή. Δεν ζητάω κάτι δυνατό να διαπερνάει διαμπερές τα τούβλα. Εφόσον μου δώσατε δυνατές απαντήσεις λογικό είναι απο μένα να επενδύσω σε κάτι αξιόλογο. Τότε θα κοιτάξω όπως είπατε σε Weihrauch, Diana ή Cometa . Airs arms είναι λίγο ακριβούτσικα... Αν έχετε και δίκη σας πρόταση δεκτό!!
Πρωτη επιλογή τα γερμανικα Weirhauch καθοτι εχουν τα ποιο πολλα μοντελα,δευτερη επιλογή τα ισπανικα Cometa......τα A.A. τα αφήνουμε λογω τιμης οπως και τα Diana γιατι ζητανε παρα πολλα για αυτά που προσφερουν.
Πες μου τι ακριβως σκοποβολή σε ενδιαφερει για να μπορω να σε καθοδηγησω.......σε ενδιαφερει το χαρτι η να κανεις την πλακα σου οποτε εχεις χρονο,αν μηλαμε για χαρτι οι επιλογες είναι λιγες,αν μηλαμε για pliking τοτε εχουμε ποιο πολλες επιλογες...επισεις 4,5 η 5,5 ??? ελατηριο η gasram???...με οπτικο η ανοικτα σκοπευτικα???
 
Σας ευχαριστώ κ. Ηρακλή και πάλι για το ενδιαφέρον σας. Λοιπόν αυτό που μου αρέσει έιναι η σκοποβολή αλλά και τα κλασικά κουτάκια που τρυπάμε στόχους :). Θεωρώ για αρχή τώρα ενα κλασσικό να αποκτήσω ελατηρίου 4,5. Με σκοπευτικά επάνω. Ερώτηση: η διόπτρα επιτρέπεται από το νόμο;
 
Σας ευχαριστώ κ. Ηρακλή και πάλι για το ενδιαφέρον σας. Λοιπόν αυτό που μου αρέσει έιναι η σκοποβολή αλλά και τα κλασικά κουτάκια που τρυπάμε στόχους :). Θεωρώ για αρχή τώρα ενα κλασσικό να αποκτήσω ελατηρίου 4,5. Με σκοπευτικά επάνω. Ερώτηση: η διόπτρα επιτρέπεται από το νόμο;
Δυστιχως στα 150 ευρω δεν υπαρχει κατι ποιοτικο.Θα σου προτεινα να κανεις υπομονη και οικονομια και να φτασουμε κοντα στα 230-250 ευρω και να παρεις το καλιτερο αεροβολο σπαστης καννης στο κοσμο Weirhauch 95 !!!!!!!Οτι καλιτερο υπαρχει......μια φορα θα το παρεις μια ζωη θα το εχεις....και αν καποτε το βαρεθεις(δεν νομιζω)μπορεις να το δωσεις γρηγορα και ανετα....αν παλι εισαι τοσο δυσκολα οικονομικα θα κοιταξουμε κατι αλλο,θελω να μου πεις μεχρι που μπορεις να φτασεις οικονομικα...Η διοπτρα απαγωρευεται απο το νομο..αλλα υπαρχει διαδικασια νομιμης αποκτησης που δεν ειναι επι του παροντος.
 
Δυστιχως στα 150 ευρω δεν υπαρχει κατι ποιοτικο.Θα σου προτεινα να κανεις υπομονη και οικονομια και να φτασουμε κοντα στα 230-250 ευρω και να παρεις το καλιτερο αεροβολο σπαστης καννης στο κοσμο Weirhauch 95 !!!!!!!Οτι καλιτερο υπαρχει......μια φορα θα το παρεις μια ζωη θα το εχεις....και αν καποτε το βαρεθεις(δεν νομιζω)μπορεις να το δωσεις γρηγορα και ανετα....αν παλι εισαι τοσο δυσκολα οικονομικα θα κοιταξουμε κατι αλλο,θελω να μου πεις μεχρι που μπορεις να φτασεις οικονομικα...Η διοπτρα απαγωρευεται απο το νομο..αλλα υπαρχει διαδικασια νομιμης αποκτησης που δεν ειναι επι του παροντος.
αλήθεια για τι αποστάσεις ειναι το εν λόγω που αναφέρεις?295m/s λίγο δεν ειναι?
 
Last edited by a moderator:
αλήθεια για τι αποστάσεις ειναι το εν λόγω που αναφέρεις?295m/s λίγο δεν ειναι?
Γιάννη μην κοιτάς την ταχύτητα.. το θέμα είναι η κάννη τι κάνει και η συνολική ποιότητα του οπλου .. η ταχύτητα στα περισσότερα είναι για μάρκετινγκ ψωμάκι στην φάκα...
Εξαιρείται βέβαια το hw γιατί υπάρχει μεγάλη ποιότητα
 
αλήθεια για τι αποστάσεις ειναι το εν λόγω που αναφέρεις?295m/s λίγο δεν ειναι?
Η αγωρα αεροβόλου δεν γινεται με κριτηριο την αποσταση που μπορει να παει το σφαιρακι,αλλα κατά ποσο ευθυβολο,ευστοχο είναι καθως και τα ποιοτικα χαρακτηριστικα που εχει.
Τα μετρα που αναφέρεις 295 δεν τα λαμβανουμε υποψιν διοτι δεν μας αναφερει βαρος βληματος και υποδιαμετρημα καθως και ποιο βλημα είναι.....αυτά τα μετρα με ένα βληματακι των 8,64 δεν βγαινουν,ουτε με αυτό των 7,9....με ένα πλαστικο τυπου Προμυθεας μπορει να βγουνε αλλα τα σφαιρακια αυτά είναι παντελως αχρηστα για βολες.
 
Δυστιχως στα 150 ευρω δεν υπαρχει κατι ποιοτικο.Θα σου προτεινα να κανεις υπομονη και οικονομια και να φτασουμε κοντα στα 230-250 ευρω και να παρεις το καλιτερο αεροβολο σπαστης καννης στο κοσμο Weirhauch 95 !!!!!!!Οτι καλιτερο υπαρχει......μια φορα θα το παρεις μια ζωη θα το εχεις....και αν καποτε το βαρεθεις(δεν νομιζω)μπορεις να το δωσεις γρηγορα και ανετα....αν παλι εισαι τοσο δυσκολα οικονομικα θα κοιταξουμε κατι αλλο,θελω να μου πεις μεχρι που μπορεις να φτασεις οικονομικα...Η διοπτρα απαγωρευεται απο το νομο..αλλα υπαρχει διαδικασια νομιμης αποκτησης που δεν ειναι επι του παροντος.
Ηρακλή το Weirhauch 95 υπάρχει στην τιμή που το ανέφερες παραπάνω ; γιατι δεν το βρίσκω κάτω απο 320 €
 
Δυστιχως στα 150 ευρω δεν υπαρχει κατι ποιοτικο.Θα σου προτεινα να κανεις υπομονη και οικονομια και να φτασουμε κοντα στα 230-250 ευρω και να παρεις το καλιτερο αεροβολο σπαστης καννης στο κοσμο Weirhauch 95 !!!!!!!Οτι καλιτερο υπαρχει......μια φορα θα το παρεις μια ζωη θα το εχεις....και αν καποτε το βαρεθεις(δεν νομιζω)μπορεις να το δωσεις γρηγορα και ανετα....αν παλι εισαι τοσο δυσκολα οικονομικα θα κοιταξουμε κατι αλλο,.
Θα μείνω τότε στην εμπειρία σας και στην πρόταση σας. Στο Weirhauch 95. Γιατί εννοείται θέλω να μείνω ευχαριστημένος σε κάτι που θα αποκτήσω. Το ξέρω οικονομικά λίγο δύσκολο για μένα αλλα μπορώ να κάνω υπομονή μέχρι να το αγοράσω!. Μόνο αν μπορείτε να μου πείτε σε ποιά καταστήματα υπάρχουν διαθέσιμα (αν είναι έυκολο σε προσωπικό μήνυμα). Σας ευχαριστώ και πάλι!!
 
Back
Top