Αγριόχοιρος

Σωστές οι παρατηρήσεις, ένας χοίρος που καλπάζει με 50 60 χλμ/ώρα σε μια τραβερσα στα 40 μετρα, θέλει μπροστά. Πολλές τουφεκιες μένουν πίσω. Προσωπικά με εχουν συμβουλεψει, εκεί που μαυρίζει ριξε ντουμανι. Φυσικά και δεν είναι έτσι. Αυτό το κυνηγι έχει αδρεναλίνη, ακούς τα κλαδιά και ανεβαίνουν τόσο οι παλμοί που βουίζουν τα αυτιά σου και ακούς τους χτύπους της καρδιάς σου στον λαιμο σου...
Το κυνηγι αυτό θέλει κοντακι με ακρίβεια όσο κανένα άλλο. Κοντακι απόλυτο να κουμπωνεις και να εισαι καρφι. Τα στραβολαιμιασματα με βαρύ συνήθως ρουχισμό δεν βοηθάνε καθόλου.
Πάντως πιστεύω πως στο αγριογούρουνο δεν πρέπει να βλέπεις καθόλου μα καθόλου ρίγα....μόνο στόχαστρο. .ειδικά όταν ριχνεις μονοβολο!
Ηλια διαφωνώ κάθετα. Είναι σοβαρό λάθος αυτές οι απόψεις-το λεω καλοπροαιρετα-. Η σκοπευτικη εικονα με το που πηγαινει η βολη μπορεί να έχει και 80 πόντους διαφορά στα 40 μετρα. Το σωστο είναι με μια επωμιση να πηγαινει η βολη κατακεντρο. Προσωπικά για να έχω αυτό το αποτέλεσμα η σκοπευτικη εικονα που βλέπω κάποιους θα τους τρόμαζε!
 
Σωστές οι παρατηρήσεις, ένας χοίρος που καλπάζει με 50 60 χλμ/ώρα σε μια τραβερσα στα 40 μετρα, θέλει μπροστά. Πολλές τουφεκιες μένουν πίσω. Προσωπικά με εχουν συμβουλεψει, εκεί που μαυρίζει ριξε ντουμανι. Φυσικά και δεν είναι έτσι. Αυτό το κυνηγι έχει αδρεναλίνη, ακούς τα κλαδιά και ανεβαίνουν τόσο οι παλμοί που βουίζουν τα αυτιά σου και ακούς τους χτύπους της καρδιάς σου στον λαιμο σου...
Το κυνηγι αυτό θέλει κοντακι με ακρίβεια όσο κανένα άλλο. Κοντακι απόλυτο να κουμπωνεις και να εισαι καρφι. Τα στραβολαιμιασματα με βαρύ συνήθως ρουχισμό δεν βοηθάνε καθόλου.

Ηλια διαφωνώ κάθετα. Είναι σοβαρό λάθος αυτές οι απόψεις-το λεω καλοπροαιρετα-. Η σκοπευτικη εικονα με το που πηγαινει η βολη μπορεί να έχει και 80 πόντους διαφορά στα 40 μετρα. Το σωστο είναι με μια επωμιση να πηγαινει η βολη κατακεντρο. Προσωπικά για να έχω αυτό το αποτέλεσμα η σκοπευτικη εικονα που βλέπω κάποιους θα τους τρόμαζε!
Πολυ σωστά τα λες το γουρουνι δεν ειναι τσίχλα η Φασσα να το βλέπεις από μακρυα θα σου περάσει στο μονοπάτι και αν ειναι και κοντα τα σκυλιά δεν θα προλάβεις ούτε να το δεις μην συγχέουμε τον τροπο σκόπευσης στα πουλιά με το τριχωτό ειναι άλλου παπα ευαγγέλιο,και στο καρτέρι σχεδόν ποτε δεν βλέπεις ενα γουρουνι να έρχεται από μακρυα το ακούς να έρχεται αλλα δεν ξέρεις που θα σου σκάσει!!πολλες φορες το περιμένεις να βγει κάπου και σου βγαίνεις 5 μέτρα πιο πέρα αν σου βγει έτσι κατα 50 τις εκατό το εχεις χάσει!!
 
Σωστές οι παρατηρήσεις, ένας χοίρος που καλπάζει με 50 60 χλμ/ώρα σε μια τραβερσα στα 40 μετρα, θέλει μπροστά. Πολλές τουφεκιες μένουν πίσω. Προσωπικά με εχουν συμβουλεψει, εκεί που μαυρίζει ριξε ντουμανι. Φυσικά και δεν είναι έτσι. Αυτό το κυνηγι έχει αδρεναλίνη, ακούς τα κλαδιά και ανεβαίνουν τόσο οι παλμοί που βουίζουν τα αυτιά σου και ακούς τους χτύπους της καρδιάς σου στον λαιμο σου...
Το κυνηγι αυτό θέλει κοντακι με ακρίβεια όσο κανένα άλλο. Κοντακι απόλυτο να κουμπωνεις και να εισαι καρφι. Τα στραβολαιμιασματα με βαρύ συνήθως ρουχισμό δεν βοηθάνε καθόλου.

Ηλια διαφωνώ κάθετα. Είναι σοβαρό λάθος αυτές οι απόψεις-το λεω καλοπροαιρετα-. Η σκοπευτικη εικονα με το που πηγαινει η βολη μπορεί να έχει και 80 πόντους διαφορά στα 40 μετρα. Το σωστο είναι με μια επωμιση να πηγαινει η βολη κατακεντρο. Προσωπικά για να έχω αυτό το αποτέλεσμα η σκοπευτικη εικονα που βλέπω κάποιους θα τους τρόμαζε!
Γίνε αν θέλεις λίγο πιο συγκεκριμένος....για να καταλ;βω τι εννοείς!
 
παιδια νομιζω τι παρεξηγηκε αυτο που εγραψε ο Ηλιας δεν ειπε κατι που δεν υσχει ειπε μονο οτι πρεπει να οταν επωμηζεις να βλεπεις μονο το στοχαστρο αρα το οπλο να μην ψηλοντουφεακαει αφου προκητε για εδαφοβιο θυραμα κ ριχνεις μονοβολο με ενα οπλο που δεν εχει σκοπευτικα να ρυθμησεις
 
παιδια νομιζω τι παρεξηγηκε αυτο που εγραψε ο Ηλιας δεν ειπε κατι που δεν υσχει ειπε μονο οτι πρεπει να οταν επωμηζεις να βλεπεις μονο το στοχαστρο αρα το οπλο να μην ψηλοντουφεακαει αφου προκητε για εδαφοβιο θυραμα κ ριχνεις μονοβολο με ενα οπλο που δεν εχει σκοπευτικα να ρυθμησεις
Δεν ξέρω τι κατάλαβε ο Τόλιος αλλά ακριβώς αυτό είπα Νικόλα!
 
Σε αυτο το κυνηγι ολα χάνονται και ολα παίρνονται δεν ειναι σκοπευτήριο να εισαι σταθερός και να περιμένεις μπορει να χρειαστεί να φυγεις τρέχοντας για 200 μέτρα ανήφορο για να τα προλάβεις,τα γουρούνια έχουν κάποια καρτερία αλλα δεν ειναι και σίγουρο ότι θα περάσουν εκει μπορει να βγουν παραπάνω παρακάτω φύγε μετα τρέχοντας να τα προλάβεις να σημαδέψεις να ρίξεις σε καίριο σημείο όπου να’ναι για τα μέτρα δεν αντιλέγω απλά δεν ειναι ιδανικές οι συνθήκες και για το μαγκνουμ ειναι από τα λιγα κυνήγια που ίσως χρειάζεται απλά θέλει βολές με το φυσίγγι για να δεις ποιο ταιριάζει στο όπλο σου!
αντε φιλε κωστα και σε ετοιμαζω φετως να σε βαλω και σε μια ομαδα στα μερημου.my man. να παιξης και εκτως εδραςςςς να δω τι θα κανηςςςςthink θα τα γ......ης τα γουρουνιαα;; .sex hard..sarcastic.
 
αντε φιλε κωστα και σε ετοιμαζω φετως να σε βαλω και σε μια ομαδα στα μερημου.my man. να παιξης και εκτως εδραςςςς να δω τι θα κανηςςςςthink θα τα γ......ης τα γουρουνιαα;; .sex hard..sarcastic.

Σάκη πες αλήθεια, άμα τα πετύχαινες σε αυτή τη στάση θα τους τη μπουμπούνιζες;;;
 
Γίνε αν θέλεις λίγο πιο συγκεκριμένος....για να καταλ;βω τι εννοείς!
Ηλία εννοώ οτι η σκοπευτικη εικόνα που έχουμε, δεν καθορίζει πάντυα τρο που θα παει και η βολή. Το βλέπω μόνο μπίλια και παει ευθεία, βλέπω και λιγο ρηγα και πηγαινει ψηλα δεν ισχύει.Όπως δεν ισχύει και το '' επωμισα ενα όπλο και μου ερχεται''
Στον πίνακα και στην πίστα φαίνεται το που ριχνει το όπλο. Εκει δηλαδή που στήνεται και ένα κοντάκι κυνηγετικό.
 
Ηλία εννοώ οτι η σκοπευτικη εικόνα που έχουμε, δεν καθορίζει πάντυα τρο που θα παει και η βολή. Το βλέπω μόνο μπίλια και παει ευθεία, βλέπω και λιγο ρηγα και πηγαινει ψηλα δεν ισχύει.Όπως δεν ισχύει και το '' επωμισα ενα όπλο και μου ερχεται''
Στον πίνακα και στην πίστα φαίνεται το που ριχνει το όπλο. Εκει δηλαδή που στήνεται και ένα κοντάκι κυνηγετικό.
Φιλαράκι διαφωνώ με τα λίγα που ξέρω....όταν βλέπεις ρίγα η ντουφεκια πάει πιο ψηλά από κει που δείχνει το σκόπευτρο ή από κει που σημαδεύεις ας πούμε,ίσως και να έχω λάθος αλλά από τα λίγα που ξέρω αυτό πιστεύω!
 
Φιλαράκι διαφωνώ με τα λίγα που ξέρω....όταν βλέπεις ρίγα η ντουφεκια πάει πιο ψηλά από κει που δείχνει το σκόπευτρο ή από κει που σημαδεύεις ας πούμε,ίσως και να έχω λάθος αλλά από τα λίγα που ξέρω αυτό πιστεύω!
Ηλία εχει διαφορα το πως ριχνει θεωρητικα ευθεια ενα όπλο με το πως ταιριαζει στον σωματοτυπο ωστε να ριξει ευθεια
 
Καθόμουν χθες και έβλεπα βίντεο με κυνήγια αγριόχοιρου, ρε παιδιά υπήρχαν πολλές αστοχίες σε τουφεκιές που θεωρείς πως δεν πρέπει να αστοχήσεις. Γτ αυτό; Λέτε να έχουν άγχος;

Τουφεκισα ένα 80αρι φέτος που το έκανε στάμπα η σκύλα μου. Με το που μπήκα στην ζούγκλα που ήταν πριν προλάβω να περάσω από κατι κλαρες εφυγε. Δεν μου εδωσε μουτρα καθολου. Του την έριξα από πίσω στον κωλο του. Απόσταση 10 μέτρα με 9βολα. Το ακολούθησα με αίματα για κάνα χιλιόμετρο. Μετά το έχασα. Τα σκυλιά μου δεν πάνε καθόλου στο αγριογουρουνο. Μετά από 2 μέρες με ενημέρωσαν που είχε ψοφήσει. Άλλο ένα χιλιόμετρο από εκεί που το έχασα. Κρίμα γιατί πήγε τζαπα και ήταν και μεγάλο. Ακόμα το βλέπω στον ύπνο μου......
 
Last edited:
Την πάτησα Γιώργο. Πήρα 2 τηλέφωνα κάτι φίλους και δεν ήρθε κανένας. Είναι καμία ώρα δρόμος. Το γουρούνι πέρασε τον δρόμο και προσκυναγε λίγο ποιο κάτω. Θα το βγαζαμε και ευκολα. Το είδε μια γυναίκα που ήταν με τα γίδια εκεί κοντά αλλα δεν είχε κινητό μαζί της.
 
Αφού τους πήρες και δεν ήρθαν, δεν μπορούσες να κάνεις κάτι. Αυτό που έπρεπε το έκανες.
Πισώκολα φαντάζομαι δεν σου δίνει τίρο και στον σβέρκο, επειδή μάλλον πάει με το κεφάλι χαμηλά λόγω σωματοτυπου, σωστά;
 
Πολύ σωστά. Αν εκτίμησα σωστά που έστειλα την τουφέκια πρέπει να το πήρε στο αριστερό πίσω πόδι ψηλά. Ήταν και μεγάλο ζώο και δεν νιώθουν αυτά άμα δεν τα πάρει καλά η τουφεκια. Έχω πάρει άλλο 30αρι όμως με ένα βολι στο καπάκι του πίσω ποδιού. Έπεσε λες και το χτύπησε κεραυνός και δεν μπορούσε να κουνηθεί
 
Μπορεί να θέλει στον ποπό μπας και του κόψει το συκώτι και το κρατήσει. Τι βόλια του έριξες; Πώς έγινε η φάση; Για λαγό ήσουν; Πώς κατάλαβες ότι ήταν γρουν; :eek:
Εννοώ πριν το δεις, ώστε να αλλάξεις φυσίγγια;
Sorry αν ρωτάω βλακείες αλλά δεν το κατέχω καθόλου.
 
Ήμουν για λαγό και άκουσα την σκυλίτσα μου να αγριεύει. Του έκανε στάμπα που λένε και οι γουρουναδες. Στο λαγό φωνάζει μελοδικα χαριτωμένα ή κλαψιαρικα παραπονιαρικα. Οπότε το κατάλαβα και αλλαξα φυσιγγια σε χοντρά χωρίς δεύτερη σκέψη. Και χωρίς να κάνει κλικ η μπενελι :DΤου έριξα ροτβαιλ 9βολα. Η φάση είναι που μετά την τουφεκια την άκουσα να αγριεύει πάλι 100 μέτρα ποιο κάτω και λέω εκεί έχει πέσει. Αμ δε
 
Last edited:
Back
Top