Αγριόχοιρος

Τι να πρωτο μαθει ενας κυνηγος απο γουρουνοκυνηγι σε ενα Σαββατοκυριακο ?? Τωρα Αστεια θα λεμε ???
Για μενα απολυτως τιποτα.... Εως και λιγα......και ειναι καθαρα θεμα ΤΥΧΗΣ!! Εκτος απο το '' βαπτισμα''...
ολα τα αλλα ''παιζουν''....
Εχθες 7 ολοκληρες ωρες σταμπα....και το γουρουνι δεν εβγαινε απο εκει που ηταν!!!!!
Ανθρωπος δεν μπορουσε να κατεβει και μπει εκει που ηταν το γουρουνι....Εαν σου κατσει μια τετοια
περιπτωση....εχασες την μερα και το κυνηγι...και το μονο που θα λες....πηγα για κυνηγι γουρουνιου !!!
Και υπαρχουν και εκατονταδες αλλες περιπτωσεις που μπορει ενα Σαββατοκυριακο να παει χαμενο !!!
Κανείς δεν είπε ότι θα πάει μια μέρα στο γουρούνι και θα πάρει δίπλωμα.Αλλωστε και αυτοί που πάνε κάθε μέρα μαθαίνουν.
 
Τι να πρωτο μαθει ενας κυνηγος απο γουρουνοκυνηγι σε ενα Σαββατοκυριακο ?? Τωρα Αστεια θα λεμε ???
Για μενα απολυτως τιποτα.... Εως και λιγα......και ειναι καθαρα θεμα ΤΥΧΗΣ!! Εκτος απο το '' βαπτισμα''...
ολα τα αλλα ''παιζουν''....
Εχθες 7 ολοκληρες ωρες σταμπα....και το γουρουνι δεν εβγαινε απο εκει που ηταν!!!!!
Ανθρωπος δεν μπορουσε να κατεβει και μπει εκει που ηταν το γουρουνι....Εαν σου κατσει μια τετοια
περιπτωση....εχασες την μερα και το κυνηγι...και το μονο που θα λες....πηγα για κυνηγι γουρουνιου !!!
Και υπαρχουν και εκατονταδες αλλες περιπτωσεις που μπορει ενα Σαββατοκυριακο να παει χαμενο !!!
Έστω και η μία μέρα στο κυνήγι είναι πολύ καλύτερο από την θεωρία.
 
Είχαμε κουμπάρο στην Κοίμηση Σερρών παλιό Μακεδόνα θηρίο ολόκληρο …από αυτόν είχα ακούσει τις πρώτες ιστορίες για αγριογούρουνα στο μπελες…
Επίσης μου έχει μείνει στο μυαλό κάτι πρωινά 11 η ώρα με πρωινό ψαρονέφρι τηγανητό 😂😂😱
 
Πρόσκληση χθες από γειτονική ομάδα στα ψηλά εγώ μαζί με τον αρχηγό της δίκης μας ομάδας….Αχανείς τόποι,πολλά γουρούνια,λίγα άτομα…Εκεί που η μέρα έμοιαζε χαμένη κατά τις 5 το απόγευμα το ένα σκυλί δεν γυρίζει πίσω και βλέπουμε στο GPS ότι βαράει ντόρο και κατευθύνεται χαμηλά…Προλαβαίνουμε να βγούμε μπροστά από το σκυλί και πλέον το έχουμε κολομένο 50 μέτρα πάνω απο το αμάξι στο σφιχτό…Σε 5 λεπτά ήμουν μέσα και είχα καθαρίσει την φάση με μια γουρουνίτσα γύρω στα 50 κιλά καταφέρνοντας έτσι στο 6ο μου κυνήγι να το ματώσω για πρώτη φορά!
 
Ανέμενα φίλους από το κέντρο και με κάποια εμπειρία αν όχι στον λαγό έστω στη φέρμα! που θα ήθελαν να κυνηγήσουν ΣΚ αφού θα μπουν που θα μπουν στα έξοδα.
Πρώτα απ΄όλα μπράβο σας για αυτή την πρωτοβουλία, είναι αναγκαίο όσοι θέλουν να ασχοληθούν με ένα τόσο ιδιαίτερο κυνήγι, να έχουν κάποιους πραγματικά έμπειρους να τους διδάξουν στην πράξη, τουλάχιστον τα βασικά.

Εγώ στάθηκα στην συγκεκριμένη φράση σας που αντέγραψα, για να δώσω μία απάντηση, μιας και καλοί μου φίλοι που ασχολούνται με το κυνήγι του αγριόχοιρου πολλές φορές πρότειναν σε εμένα αλλά και σε κοινούς φίλους "φερματζήδες" να συμμετέχουμε και αρνηθήκαμε πάντα...

Ο πρώτος λόγος είναι τα σκυλιά μας, αν έχουμε χρόνο να βγούμε στο βουνό, τον διαθέτουμε κυρίως για να ευχαριστηθούμε εμείς αλλά και οι σκύλοι μας. Δύσκολα θα άφηνα (όχι μόνο εγώ αλλά και όσοι φίλοι το συζήτησαν κατά καιρούς μαζί μου) το σκύλο μου μέσα, για να πάω κυνήγι με άλλα σκυλιά ...

Ο δεύτερος λόγος που εμένα τουλάχιστον με ενοχλεί, είναι η ιδέα ότι ενώ στο κυνήγι που κάνω τώρα ότι ώρα αποφασίσω να σταματήσω και να επιστρέψω το κάνω. Στο κυνήγι του αγριόχοιρου που είναι ομαδικό κυνήγι, όλοι πρέπει να σεβαστούν τον κόπο των υπολοίπων και να αναλάβουν σοβαρά το ρόλο τους. Αυτό σημαίνει ότι θα μπορέσουν να φύγουν μόνο όταν και αν τους το επιτρέψει ο αρχηγός.

Ένας τρίτος λόγος (που εγώ δεν συμμερίζομαι, αλλά φίλοι που πήγαν μερικές φορές το έλεγαν και το ξανάλεγαν ) είναι το θέμα της ταλαιπωρίας σε δύσκολες παγάνες καθώς και επίπονη διαδικασία ανάσυρσης των χτυπημένων ... (ένοιωθα είλωτας, μας είχε πει φίλος και γελάμε ακόμα).

Τέλος έχουμε προβληματιστεί (ο πληθυντικός δεν είναι τυχαίος) από τις πολλές φορές που μαθαίνουμε τους τσακωμούς που συμβαίνουν στις παρέες που κυνηγάνε γουρούνι ... αδερφικοί φίλοι δεν μιλιούνται πλέον και άλλοι που ήταν καλοί χαρακτήρες, έμπειροι κυνηγοί και ικανότατοι στο κυνήγι του αγριόχοιρου, το σταμάτησαν τελείως γιατί δεν θέλουν να τσακώνονται ! ...

Αυτά που έγραψα υποθέτω ότι τα γνωρίζετε, αλλά αν όχι, καλό είναι να ακούσετε πως συζητιέται το θέμα, στις παρέες των κυνηγών των άλλων θηραμάτων.
 
Επειδή υπάρχει έλλειψη χρόνου δεν θα απαντήσω με π.μ. σε όλους τους φίλους, θα προσπαθήσω να πω 2-3 πραγματάκια εδώ! μην μου θυμώσετε που δεν απαντώ προσωπικά!!!

Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη και την αποδοχή της πρόσκλησης!

Με εξέπληξε τόσο το πλήθος των φίλων που ανταποκρίθηκαν όσο και το γεγονός ότι στην συντριπτική πλειοψηφία πρόκειται για κυνηγούς από κλασικούς γουρουνότοπους της επαρχίας και νέους στο κυνήγι! επίσης σχεδόν όλοι ενδιαφέρονται να έρθουν αυθημερόν και πολλοί είναι νεα μέλη του hl ή μέλη που δεν συμμετέχουν στις συζητήσεις!
Ανέμενα φίλους από το κέντρο και με κάποια εμπειρία αν όχι στον λαγό έστω στη φέρμα! που θα ήθελαν να κυνηγήσουν ΣΚ αφού θα μπουν που θα μπουν στα έξοδα.
Με ένα κυνήγι τι θα καταλάβουν και τι θα πρωτομάθουν;

να ξεκαθαρίσω σαν φίλος ορισμένα πράγματα:

1ον την άποψή μου για άπειρους γουρουνο - κυνηγούς την έχω γράψει εν ολίγοις:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Δράμια-Μονόβολα.336/post-657695
Νέος κι άπειρος + ενθουσιασμός + κυνήγι γουρουνιού +μνήμες φαρ ουεστ = .hair.
Φίλε μου αν θέλεις να ακούσεις την συμβουλή μου, άσε το γουρούνι και τα δράμια - μονόβολα και ξεκίνα με τσίχλες με 9αρακια, μάθε το όπλο σου, επισκέψου σκοπευτήρια, επένδυσε σε μαθήματα σε δάσκαλο σκοποβολής και μετά αφού μάθεις καλά να χειρίζεσαι με ασφάλεια το όπλο πας στα γουρούνια......


2ον όταν φέρνω κάποιον φίλο στην παρέα, καθίσταμαι τρόπον τινά "υπεύθυνος" για αυτόν, απέναντι στην παρέα. Συνεπώς αντιλαμβάνεστε ότι πρέπει κάπως να ψάξω το "ποιόν" του για να μην εκτεθώ, αν ο άλλος δεν συμμετέχει στις συζητήσεις του φόρουμ πως θα καταλάβω τι "καπνό φουμάρει;"

3ον εκτός από εμού και του αρχηγού της παρέας υπάρχουν και άλλα μέλη και πρέπει να λαμβάνονται υπόψιν και μου τέθηκαν και ζητήματα τα οποία δεν τα είχα υπόψη.

4ον επειδή υπάρχουν πολλοί ενδιαφερόμενοι πρέπει να γίνει δυστυχώς κάποια επιλογή. Δεν μπορούμε να εξυπηρετήσουμε διψήφιο αριθμό φίλων όπως καταλαβενετε! Με βάση την λογική του να δοθεί ευκαιρία σε κάποιους φίλους να βιώσουν το γουρουνοκυνήγι, θα προτιμηθούν φίλοι από μακρινές περιοχές και όχι κοντινές. Φίλοι από Μακεδονία προφανώς έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να πάνε για γουρούνια στον τόπο τους.

5ον νέοι κυνηγοί που θέλουν σώνει και καλά να βιώσουν το γουρουνοκυνήγι μπορούν να έρθουν κατ' εξαίρεση ΑΟΠΛΟΙ - ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΟ.
Θα τους πάρω στο καρτέρι μου και στις μη κυνηγετικές φάσεις θα κάνουμε μαμπέτι.....

6ον εξακολουθούν να ισχύουν οι απαιτήσεις που είπα, συν εγγραφή στο H.L. πάνω από έτος και συμμετοχή στο φόρουμ

7ον μπορούν να φέρουν 1-2 σκύλους υπό όρους τους οποίους θα συζητήσουμε ιδιωτικά, θα προτιμούσαμε όμως χωρίς σκύλους.....
Εγω θα ερθω με κανα λουκανικο να τρωμε στο καρτερι παρεα χαχαχα.....ριχνε εσυ αμα βγουν.
.love.
ΥΓ. Δεν ξερω ακριβως απο που εισαι αλλα εισαι μακρια αλλιως θα ερχομουν καμια βολτα για τη γνωριμια. Εμενα οι φασσουλες μαρεσουν :D
 
Πρόσκληση χθες από γειτονική ομάδα στα ψηλά εγώ μαζί με τον αρχηγό της δίκης μας ομάδας….Αχανείς τόποι,πολλά γουρούνια,λίγα άτομα…Εκεί που η μέρα έμοιαζε χαμένη κατά τις 5 το απόγευμα το ένα σκυλί δεν γυρίζει πίσω και βλέπουμε στο GPS ότι βαράει ντόρο και κατευθύνεται χαμηλά…Προλαβαίνουμε να βγούμε μπροστά από το σκυλί και πλέον το έχουμε κολομένο 50 μέτρα πάνω απο το αμάξι στο σφιχτό…Σε 5 λεπτά ήμουν μέσα και είχα καθαρίσει την φάση με μια γουρουνίτσα γύρω στα 50 κιλά καταφέρνοντας έτσι στο 6ο μου κυνήγι να το ματώσω για πρώτη φορά!
Μπράβο ρε θηρίο!
 
Τι να πρωτο μαθει ενας κυνηγος απο γουρουνοκυνηγι σε ενα Σαββατοκυριακο ?? Τωρα Αστεια θα λεμε ???
Για μενα απολυτως τιποτα.... Εως και λιγα......και ειναι καθαρα θεμα ΤΥΧΗΣ!! Εκτος απο το '' βαπτισμα''...
ολα τα αλλα ''παιζουν''....
Εχθες 7 ολοκληρες ωρες σταμπα....και το γουρουνι δεν εβγαινε απο εκει που ηταν!!!!!
Ανθρωπος δεν μπορουσε να κατεβει και μπει εκει που ηταν το γουρουνι....Εαν σου κατσει μια τετοια
περιπτωση....εχασες την μερα και το κυνηγι...και το μονο που θα λες....πηγα για κυνηγι γουρουνιου !!!
Και υπαρχουν και εκατονταδες αλλες περιπτωσεις που μπορει ενα Σαββατοκυριακο να παει χαμενο !!!
Κύριε Νίκο υπάρχουν γουρουνοκυνηγοι που πήγαιναν ανελλιπώς σε κάθε έξοδο της παρέας τους και έκαναν χρόνο ίσως και περισσότερο για να κτυπήσουν γουρούνι.... δεν είναι δεμένα και καλώς δε θα μπει ο καινούργιος στο πιο πιθανό καρτέρι.....στα καλύτερα καρτερια θα μπουν έμπειροι της παρέας που έχουν αποδείξει με τα χρόνια την αξιοπιστία τους.....
 
Ώρες ώρες ρε Τζωνυ σε χάνω στην μετάφραση.
Είναι σαν αυτές τις μαλακίες τα αυτοκόλλητα που δίνουν τα σουπερ μαρκετ ... κολλάς κολλάς και όταν γεμίσεις το έντυπο παίρνεις και ένα ηλίθιο δώρο ή κάποιο προϊόν με έκπτωση ...
 
Πρώτα απ΄όλα μπράβο σας για αυτή την πρωτοβουλία, είναι αναγκαίο όσοι θέλουν να ασχοληθούν με ένα τόσο ιδιαίτερο κυνήγι, να έχουν κάποιους πραγματικά έμπειρους να τους διδάξουν στην πράξη, τουλάχιστον τα βασικά.

Εγώ στάθηκα στην συγκεκριμένη φράση σας που αντέγραψα, για να δώσω μία απάντηση, μιας και καλοί μου φίλοι που ασχολούνται με το κυνήγι του αγριόχοιρου πολλές φορές πρότειναν σε εμένα αλλά και σε κοινούς φίλους "φερματζήδες" να συμμετέχουμε και αρνηθήκαμε πάντα...

Ο πρώτος λόγος είναι τα σκυλιά μας, αν έχουμε χρόνο να βγούμε στο βουνό, τον διαθέτουμε κυρίως για να ευχαριστηθούμε εμείς αλλά και οι σκύλοι μας. Δύσκολα θα άφηνα (όχι μόνο εγώ αλλά και όσοι φίλοι το συζήτησαν κατά καιρούς μαζί μου) το σκύλο μου μέσα, για να πάω κυνήγι με άλλα σκυλιά ...

Ο δεύτερος λόγος που εμένα τουλάχιστον με ενοχλεί, είναι η ιδέα ότι ενώ στο κυνήγι που κάνω τώρα ότι ώρα αποφασίσω να σταματήσω και να επιστρέψω το κάνω. Στο κυνήγι του αγριόχοιρου που είναι ομαδικό κυνήγι, όλοι πρέπει να σεβαστούν τον κόπο των υπολοίπων και να αναλάβουν σοβαρά το ρόλο τους. Αυτό σημαίνει ότι θα μπορέσουν να φύγουν μόνο όταν και αν τους το επιτρέψει ο αρχηγός.

Ένας τρίτος λόγος (που εγώ δεν συμμερίζομαι, αλλά φίλοι που πήγαν μερικές φορές το έλεγαν και το ξανάλεγαν ) είναι το θέμα της ταλαιπωρίας σε δύσκολες παγάνες καθώς και επίπονη διαδικασία ανάσυρσης των χτυπημένων ... (ένοιωθα είλωτας, μας είχε πει φίλος και γελάμε ακόμα).

Τέλος έχουμε προβληματιστεί (ο πληθυντικός δεν είναι τυχαίος) από τις πολλές φορές που μαθαίνουμε τους τσακωμούς που συμβαίνουν στις παρέες που κυνηγάνε γουρούνι ... αδερφικοί φίλοι δεν μιλιούνται πλέον και άλλοι που ήταν καλοί χαρακτήρες, έμπειροι κυνηγοί και ικανότατοι στο κυνήγι του αγριόχοιρου, το σταμάτησαν τελείως γιατί δεν θέλουν να τσακώνονται ! ...

Αυτά που έγραψα υποθέτω ότι τα γνωρίζετε, αλλά αν όχι, καλό είναι να ακούσετε πως συζητιέται το θέμα, στις παρέες των κυνηγών των άλλων θηραμάτων.
Αυτά αν κάποιος δεν τα έχει ζήσει δε μπορεί να τα καταλάβει.. Είσαι 100% μέσα σε αυτά που αναφέρεις.. Ειναι ακριβώς έτσι..
 
Κανείς δεν είπε ότι θα πάει μια μέρα στο γουρούνι και θα πάρει δίπλωμα.Αλλωστε και αυτοί που πάνε κάθε μέρα μαθαίνουν.
Τι να πρωτο μαθει ενας κυνηγος απο γουρουνοκυνηγι σε ενα Σαββατοκυριακο ?? Τωρα Αστεια θα λεμε ???
Για μενα απολυτως τιποτα.... Εως και λιγα......και ειναι καθαρα θεμα ΤΥΧΗΣ!! Εκτος απο το '' βαπτισμα''...
ολα τα αλλα ''παιζουν''....
Εχθες 7 ολοκληρες ωρες σταμπα....και το γουρουνι δεν εβγαινε απο εκει που ηταν!!!!!
Ανθρωπος δεν μπορουσε να κατεβει και μπει εκει που ηταν το γουρουνι....Εαν σου κατσει μια τετοια
περιπτωση....εχασες την μερα και το κυνηγι...και το μονο που θα λες....πηγα για κυνηγι γουρουνιου !!!
Και υπαρχουν και εκατονταδες αλλες περιπτωσεις που μπορει ενα Σαββατοκυριακο να παει χαμενο !!!
Έστω και η μία μέρα στο κυνήγι είναι πολύ καλύτερο από την θεωρία.

Νίκο φιλάρα μου όπως σΕ τα είπαν ο Άλεξ κι ο Κώστας
όποιος έρθει δεν θα μάθει το γουρούνι από μια φορά αλλά θα πάρει έστω μια γεύση
άλλοι πάνε στο εξωτερικό για "εξωτικά" θηράματα με ραβδωτά! έχουν καμία εμπειρία;;;;

*Αν κάποιος θεωρήσει το ΣΚ "χαμένο" αν δεν τουφεκίσει γουρούνι ή εαν γυρίσει χωρίς κρέας αγριόχοιρου καλά θα κάνει να καθίσει σπίτι του!
το ξεκαθάρισα από το πρώτο μήνυμα: εγγυημένα μόνο τα τσίπουρα και οι ρετσίνες, τα γουρούνια όχι!!!
 
Back
Top