Αγριόχοιρος

Δεν το είπα για πλάκα.Δεν γίνεται να τα μάθεις όλα σε λίγες ώρες.Εγω όταν έπεσα πάνω στο πρώτο γουρούνι που έτυχε να ήταν και καπρι καλό, χρειάστηκα κάλτσες!Οχι μαχαίρια και τσεκούρια.
πάει καλά
εγώ όταν βάρεσα το πρώτο γουρούνι μου κόντεψα να χρειαστώ ......................σώβρακο από την χαρά μου.... ήμουν και πιτσιρικάς 16,5 ετών.....hunter.
 
εγώ μονο τα πιάνω και τα χαρίζω .very funny.

τα θαλασσινά τ'αλλάζω τνα φωτα

πέρκα λιμνίσια
https://el.wikipedia.org/wiki/Πέρκα

καλα τώρα για γρουνια θα μιλάμε για λοκωψαρα; .hair.

topic.
Κ σε μας εδώ υποτίθεται ότι ρίξαν πέρκα‼️ αλλά ήταν ηλιοψαρο‼️σαν πιράνχας κ δεν ξεπερνά την παλάμη,δεν άφησε αυγό για αυγό από τα γλινια‼️
 
Ψιλά γράμματα βέβαια , αλλά θα επιμείνω . Και αν το ζώο έχει εχινόκοκκο και φάνε τα εντόσθια σκυλιά για παράδειγμα ;
Τα σκυλιά δεν αρρωσταίνουν από εχινόκοκκο, αλλά τον διασπείρουν αν δεν παίρνουν τα χάπια...
 
Διάβασα όσα έχουν γραφτεί εδώ τις τελευταίες ημέρες και αισθάνομαι (αν και of topic) να προτείνω δυο πράγματα που νομίζω ότι είναι σημαντικά για το κυνήγι και τους κυνηγούς ...
1) Είναι πολύ σημαντικό για όλους μας να διαβάσουμε τον κυνηγετικό του Ξενοφώντος. Γνωρίζουμε πως οι ίδιοι οι Έλληνες αυτοπροσδιορίζονταν με κριτήρια παιδείας και συμπεριφοράς και όχι με γενετικά κριτήρια (dna) . Όσοι μάθαιναν τη γλώσσα και μπορούσαν να αντιληφθούν, να αποδεχθούν και να φέρονται σύμφωνα με κάποιες συγκεκριμένες αρχές συμπεριφοράς θεωρούντο Έλληνες (Ελληνική παιδεία). Το "εύ αγωνίζεσθαι" π.χ. ήταν μια τέτοια αρχή. Όσοι δεν καταλάβαιναν αυτές τις αρχές και αξίες (πολιτισμό) και είχαν επί της ουσίας διαφορετική και κυρίως αντικοινωνική συμπεριφορά θεωρούντο βάρβαροι.
2) Τα θέματα της γενετικής ( πως, πότε, ποια και γιατί κληρονομούνται- μεταδίδονται ή όχι, τα διάφορα χαρακτηριστικά στους απογόνους ) θα μπορούσαμε να τα γράφουμε ίσως στα ζητήματα που αφορούν την διατήρηση - βελτίωση των σκύλων μας.
 
Michelin ή dunlop το κοβω... Να σου πω μια συνταγή να βγαινει λιωμα;... Γαστρα, βαζεις 2 δακτυλα νερο στον πάτο και τοποθετείς το κρεας πανω σε σχαρα.. Να μην έρχεται σε επαφη με το νερο... Σκεπαζεις και το βαζεις στο φούρνο στους 180 βαθμό 3 ωρες....
 
Μου έφεραν 3 κιλά από ένα 40αρι. Εβαλα στο μουλτι σκόρδο κρεμμύδι ντομάτα πιπεριές λάδι κρέμα μπαλσαμικου το μαριναρα και τώρα το ψήνω φούρνο όπως είναι. Λέτε να βγει καλο;;;;
Λουκουμάκι! 👌(Χωρίς να ξέρω αλλά μητσάρας είσαι αφού!!)
 
Michelin ή dunlop το κοβω... Να σου πω μια συνταγή να βγαινει λιωμα;... Γαστρα, βαζεις 2 δακτυλα νερο στον πάτο και τοποθετείς το κρεας πανω σε σχαρα.. Να μην έρχεται σε επαφη με το νερο... Σκεπαζεις και το βαζεις στο φούρνο στους 180 βαθμό 3 ωρες....
Μπαααα μια χαρά μαλακό είναι. Μην ξεχνάς είναι μπασταρδακια τα δικά μας. Είχαν μερικά κομμάτια 2 δάχτυλα λίπος το οποίο και αφαίρεσα.
 
Αν είναι πραγματικά άγριο και όχι υβρίδιο, και αν είναι μεγάλο και μυρίζει δυνατά, το λίπος πρέπει να βγαίνει πριν πει στην κατσαρόλα διότι στο λίπος βρίσκεται το μεγαλύτερο μέρος της άσχημης μυρωδιάς.
Αν είναι υβρίδιο και δε μυρίζει τότε μπορείς να κρατήσεις το λιπάκι στο οποίο είναι και η νοστιμιά.
 
Back
Top