Αγριοκούνελο

Ειναι και θέμα προσωπικού γούστου. Εγώ δεν θα το έπαιρνα μόνο λόγω μεγέθους.
Δοκίμασε παράλληλα και ένα ντρατχαρ, φοβερό πάθος και αντοχη, ξεπαστρεψε όμως τις μισές γάτες του νησιού και έπνιξε και ένα μικρό κατσίκι. Έτσι πήρε πόδι.
Και εγώ μία ζωή με σέττερ κυνηγάω με ένα μικρό διάλειμμα που είχα κούρτσχααρ
Και είχα κάνει κάτι κινήσεις για Γκόρντον,μου αρέσει και θα ήθελα να το δοκιμάσω αλλά άλλαξαν οι συνθήκες και δεν το έψαξα παραπάνω
 
Στ
…έριξα και μια τουφεκιά πριν τη λήξη της σεζόν…;)... ήταν ΜG2 , 28 γρ. Νο 6 νίκελ, οριακή 35-40 μέτρα ίσως και παραπάνω...

View attachment 63881

Υ.Γ… αλλά δυο έβγαλα , δεν τα πρόλαβα, δύσκολα μέρη… αλλά θαρρώ τα σημάδια για του χρόνου είναι καλά…:)...
Στα αυτιά που έλεγε και ο παππούς μου
 
Πήρε σκάγια στα αυτιά εννοώ
...τη ράχη και τ' αυτιά ξεχώριζα όταν τουφέκισα, απομακρυνόμενο ήταν, αλλά το έδαφος πολυ ανώμαλο, με βράχια και πέτρες, δεν το έβλεπα συνέχεια...ευτυχώς ήμουν αρκετά ψηλότερα... :) ...
 
το μόνο Γκόρντον που γνώρισα το είχε ένας φίλος, όμορφο, καλογνωμο,κυνηγετικά αδιάφορο, με μία μαγική ικανότητα να ανακαλύπτει στο βουνό ολες τις κουραδες από ανθρώπους που δεν εβρισκαν τουαλέτα σε κοντινή απόσταση, και κυλιοταν πάνω τους.
Αυτό δεν ειναι γνωρισμα της φυλής Λευτέρη.
Η Μπέλα, πόιντερ που είχα, όπου έβρισκε ψοφιμι πήγαινε και κυλιοταν ολόκληρη πάνω του. Δύο φορές είχα κάνει εμετό για να την καθαρίσω....
 
Αυτό δεν ειναι γνωρισμα της φυλής Λευτέρη.
Η Μπέλα, πόιντερ που είχα, όπου έβρισκε ψοφιμι πήγαινε και κυλιοταν ολόκληρη πάνω του. Δύο φορές είχα κάνει εμετό για να την καθαρίσω....
όχι βέβαια, και πιστεύω πως μπορεί να τύχει σε οποιαδήποτε φυλή.
 
όχι βέβαια, και πιστεύω πως μπορεί να τύχει σε οποιαδήποτε φυλή.
Αν το προλάβεις την πρώτη φορά που θα το κάνει και το μαλώσεις δυνατά, δεν το ξανακάνει.
Την Τετάρτη με το κουτάβι μόνο στον κάμπο, πήγε και κυλιόταν σε παλιά καμένη καλαμιά.Με το μάλωμα δεν ξαναπήγε.
Η σκύλα που την πήρα μεγάλη, ότι και να έκανα, στα ψοφίμια το κάνει το κύλισμα.
 
Καλησπέρα σ’ όλους τους φίλους!... :) ...

Το Σαββατοκύριακο της έναρξης Πέρδικες δεν βρήκα, την Κυριακή το απόγευμα έκανα ένα μικρό κινητό , και έκαψα ένα φυσίγγιο σ’ ένα κουνελάκι έτσι για το καλό!….

Λέρος-17.09.2023-Απογευματινό Αγριοκουνελό.jpeg

Χθες χτύπησα μια Πέρδικα το πρωί, και πήρα και δυο γερά κουνέλια το απόγευμα…

Λέρος-20.09.2023-Απογευματινά Αγριοκούνελα.jpeg
 
Καλησπέρα σ’ όλους τους φίλους!... :) ...

Το Σαββατοκύριακο της έναρξης Πέρδικες δεν βρήκα, την Κυριακή το απόγευμα έκανα ένα μικρό κινητό , και έκαψα ένα φυσίγγιο σ’ ένα κουνελάκι έτσι για το καλό!….

View attachment 79596

Χθες χτύπησα μια Πέρδικα το πρωί, και πήρα και δυο γερά κουνέλια το απόγευμα…

View attachment 79597
Καλή αρχή!
 
Καλησπέρα σ’ όλους τους φίλους!... :) ...

Το Σαββατοκύριακο της έναρξης Πέρδικες δεν βρήκα, την Κυριακή το απόγευμα έκανα ένα μικρό κινητό , και έκαψα ένα φυσίγγιο σ’ ένα κουνελάκι έτσι για το καλό!….

View attachment 79596

Χθες χτύπησα μια Πέρδικα το πρωί, και πήρα και δυο γερά κουνέλια το απόγευμα…

View attachment 79597
👍
Βγήκε το στιφάδο!
 
Καλησπέρα σ’ όλους τους φίλους!... :) ...

Το Σαββατοκύριακο της έναρξης Πέρδικες δεν βρήκα, την Κυριακή το απόγευμα έκανα ένα μικρό κινητό , και έκαψα ένα φυσίγγιο σ’ ένα κουνελάκι έτσι για το καλό!….

View attachment 79596

Χθες χτύπησα μια Πέρδικα το πρωί, και πήρα και δυο γερά κουνέλια το απόγευμα…

View attachment 79597
Μπράβο ρε Γιάννη !
Αντε να δούμε και κανένα αγριοκούνελο.
 
Back
Top