Αγορα φορητης Γεννήτριας

Έχω ένα χρόνο την Loncin, λίγος ο χρόνος, άριστες οι εντυπώσεις.
Και το σπουδαιότερο έχει εξαιρετικό service.

https://www.skroutz.gr/s/4689476/Loncin-LC-3000A-Γεννήτρια-Βενζίνης-Τετράχρονη-3kVA.html
εχω ακουσει και γω τα καλυτερα για την loncin. thanks που το αναφερεις. `ειναι κινεζικο εργοστασιο ειναι κατασκευαστες μηχανων η Loncin και κατασκευαζει και για τρίτους.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας συνάδελφοι ,μάλλον στην loncin θα καταλήξω, ταιριάζει περισσότερο στις ανάγκες μου και στα χρήματα που μπορώ να διαθέσω.
Σε περίπτωση που σου φανεί χρήσιμη πληροφορία, όπως αναφέρθηκε και απο άλλους, η Loncin κατασκευάζει κινητήρες μοτοσυκλετών και συγκεκριμένα BMW (2 μοντέλα). Δες και εδώ για ποίο πολλά: https://en.wikipedia.org/wiki/Loncin_Holdings
Ούτε και εγώ την ήξερα, μετά απο 25 χρόνια με μοτοσυκλέτες, μιας και η BMW δεν το διαφημίζει αυτό.
 
Σε περίπτωση που σου φανεί χρήσιμη πληροφορία, όπως αναφέρθηκε και απο άλλους, η Loncin κατασκευάζει κινητήρες μοτοσυκλετών και συγκεκριμένα BMW (2 μοντέλα). Δες και εδώ για ποίο πολλά: https://en.wikipedia.org/wiki/Loncin_Holdings
Ούτε και εγώ την ήξερα, μετά απο 25 χρόνια με μοτοσυκλέτες, μιας και η BMW δεν το διαφημίζει αυτό.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Άρη, πολύ χρήσιμη πληροφορία!
 
Καλησπέρα,
Λοιπον σημερα εκανα ενα πρωτο τεστ στη γεννητρια.
αφου την εβαλα μπρος, (παιρνει με τη μία πολυ ευκολα) την αφησα 5 λεπτα χωρις φορτιο, και μετα αρχισα να τη φορτώνω :

Με τον INVERTER ON (θεση smart throttle) :
ψυγειο zanussi 100W (τα κοντα φοιτητικού τυπου)
αφυγραντηρα inventror ion 190W σε continious mode
δυο φωτιστικα δαπέδου με λάμπες led 7W x 2 =14W
φορτιστη τάμπλετ (με το τάμπλετ να φορτιζει)
δραπανο B&D 570W
τα σηκωσε ΟΛΑ ανετα !

Με τον INVERTER OFF (θεση off στο smart throttle) :
σκουπα ηλεκτρικη 1200 W

Με τον INVERTER OFF (θεση off στο smart throttle) :
σόμπα αλογονου μικρουλα 800W
δράπανο B&D 570W
Με αυτα τα φορτια αναβοσβησε το overload σε πληρεις στροφες στο δραπανο αλλα δεν σταματησε.

θορυβος :
με φορτιο και INVERTER ON (θεση smart throttle) όσο ενα 24000BTU air condition. Αρα τη δουλευεις ανετα στο μπαλκόνι χωρις να ενοχλεις ιδιαιτερα.

αυτα προς το παρον.
 
Last edited:
Λοιπόν,
φιλος καλος εχει απο το 2019 την yamaha ef1000is τη χρησιμοποιει στο φουσκοτο στις εκδρομες, την εχει ξεσκισει μεσα στην αρμύρα, εδω και τρια χρονια χωρις προβλημα (μια φορα μονο καθαρισε καρμπυρατερ απο βρωμιες βενζινης). ΑΓΟΡΑ 1200 ευρώπουλα.
Την ειδα του λέω μοιαζει με τη δικη μου εξωτερικά, αλλα η δικια μου ειναι Σλοβένικη και στο 1/4 περιπου της τιμης. Λές ?....
Μη τα πολυλογώ τη φέρνει, τις ξεβρακωνουμε, βγαζουμε μπρος πισω καπάκια γρύλιες πισω κλπ.
ΟΛΑ ΙΔΙΑ.
Μοτερ, καρμπυρατερ, πλακετα inverter, μεχρι και η ψυκτρα του ινβερτερ ιδιες.
Σημειωσα τα νουμερα του κινητηρα μιας και την ανοιξα. (συμφωνουν με τα νούμερα που γραφει στο manual και ειναι ιδια με της YAMAHA.) Ψαχνω ιντερνετ. HOMELITE US OEM. Καρμπυρατερ MIKUNI.
οι μόνες διαφορές :
- Στη γραμμη τροφοδοσιας καυσίμου η yamaha εχει εξτρα διακόπτη.
- Στο πάνελ επίσης υπάρχει εξτρα διακόπτης on/off στη YAMAHA ενω στη REM οχι.
- Η REM εχει τετραγωνη αντλία βενζίνης βιδωμενη στο πάτωμα, ενω η ΥΑΜΑΗΑ στρόγγυλη τοποθετημενη πάνω στην πλάτη του ρεζερβουαρ.
- Η εξάτμιση της YAMAHA εχει ενα εξτρα εσωτερικο φιλτρακι σαν χωνι ενω η REM οχι
- Η ψυκτρα της πλακετας, και o inverter ειναι τοποθετημενες οριζόντια στη YAMAHA ενω στη REM κάθετα. (αυτο λογω διαφορών στο κουτι)
- 2 χρόνια εργοστασιακη εγγυηση η REM (επικοινωνησα με το εργοστασιο ισχυει σε ολα τα κρατη μέλη της ευρωπαϊκης ένωσης)
- Η Yamaha μάλλον 5
Αυτα.

gsem1000sbi.jpg
 

Attachments

  • ef1000is.jpg
    ef1000is.jpg
    8,1 KB · Προβολές: 1
Last edited:
Back
Top