Αγορα φορητης Γεννήτριας

Παιδια καλησπέρα, δεν ειδα καποιο topic σχετικο, και ειπα να το ανοιξω.
Σκεφτομαι να πάρω μια φορητή γεννητρια γενικης χρήσης οχι τιποτε το ιδιαιτερο μιας και το budget ειναι μικρο, το πολυ μεχρι 400 αντε βια 450 ευρω.
Χρήση : στο σπίτι η στο εξοχικο αν γινει καμια διακοπη - ισα ισα για φωτισμο και φόρτιση συσκευών, και για χρήση καποιου εργαλειου, αντε και σε κανενα ολονυχτιο ψαρεμα, κλπ
θελω να ειναι ελαφρια, αθορυβη και σιγουρα αξιοπιστη. 0,8 ως 1kVA μου ειναι αρκετα.
Εχω σταμπάρει αυτην https://www.skroutz.gr/s/14397402/D...ιτσάκι-Inverter-Βενζίνης-Τετράχρονη-1kVA.html
αλλα σ'αυτη την κατηγορια τιμων παιζει πολυ κινεζιά.
εχει ασχοληθει κανεις ωστε να προτεινει κατι?
 
Αν δεν την χρησημοποιεις τακτικα, πρεπει να την αφηνεις να μεινει απο βενζινη να σβησει, γιατι χαλαει η βενζινη και τα βουλωνει ολα.
Παιζει οντως πολυ κινεζια και μαλλον μονον αυτη παιζει.
 
Πάρε μια καβασακι 4,5KWA να κανείς την δουλειά σου και δεν λέει ποτέ όχι
Απο το 2003 που την έχω μια φορά την πήγα στο μάστορα. Έχει σκαψει και έχει δουλέψει ατέλειωτες ώρες αν είχε στο α θα με έβριζε και αν είχε πόδια θα ειχε φυγη
 
Το σκεφτόμουν κι εγώ για το αεροθερμο ενεργειακό τζάκι ,σε περίπτωση διακοπής ρεύματος και να είναι φορτωμένο με ξύλα . Αυτό που με απέτρεψε είναι η διαδικασία να την βάλεις μπρος στο σκοτάδι , τρύπες στον τοίχο με μπαλαντεζα σε αναμονή , η βενζίνη και η αποθήκευση της ,κατά πόσο θα μπορεί να την χειριστεί η γυναίκα μου αν λείπω ...... Τελικά έβαλα ups inverter καθαρού ημιτόνου και μια μπαταρία βαθιάς εκφόρτισης τζελ 80αρα.Μονο για το τζάκι και τίποτα άλλο και μεχρι να πέσει η φωτιά
 
Last edited:
Πάρε μια καβασακι 4,5KWA να κανείς την δουλειά σου και δεν λέει ποτέ όχι
Απο το 2003 που την έχω μια φορά την πήγα στο μάστορα. Έχει σκαψει και έχει δουλέψει ατέλειωτες ώρες αν είχε στο α θα με έβριζε και αν είχε πόδια θα ειχε φυγη
Γενικα kawasaki και honda ειναι σκυλια. Βεβαια δε θελω τοσο μεγαλη. θελω κατι φορητο τυπου βαλίτσα με inverter. Αλλα και σ'αυτη την κατηγορια οι καλές ειναι πανακριβες. Μια Honda πχ 1.25 kVA πιανει 1000 ευρω.. Αν την ηθελα για καθημερινη χρηση θα εδινα παραπάνω χρηματα. Αλλα για χρηση αναγκης δε νομιζω οτι πρεπει να επενδυσω πολλά ασε που δεν τα εχω κιολας :cool:
 
Γενικα kawasaki και honda ειναι σκυλια. Βεβαια δε θελω τοσο μεγαλη. θελω κατι φορητο τυπου βαλίτσα με inverter. Αλλα και σ'αυτη την κατηγορια οι καλές ειναι πανακριβες. Μια Honda πχ 1.25 kVA πιανει 1000 ευρω.. Αν την ηθελα για καθημερινη χρηση θα εδινα παραπάνω χρηματα. Αλλα για χρηση αναγκης δε νομιζω οτι πρεπει να επενδυσω πολλά ασε που δεν τα εχω κιολας :cool:
Εχεις σκευτεί μπαταρίας; Εγώ έχω την παρακάτω, και μου έχει λύσει τα χέρια.
Ecoflow River
 
Εχεις σκευτεί μπαταρίας; Εγώ έχω την παρακάτω, και μου έχει λύσει τα χέρια.
Ecoflow River
Ναι τα κοιταζω και αυτα, αλλα δεν τα εμπιστευομαι τοσο. ευχαριστω παντως που μου λες οτι σου κανει τη δουλεια. Απλα και αυτο πρεπει να το εχεις φορτισμενο ετοιμοπολεμο.
 
Για το σπιτι θελεις τουλαχιστον 4kwa, και να εχει και σταθεροποιητη τασης .Και διακοπτη στον πινακα 3 θεσεων ,ΔΕΗ -ΚΛΕΙΣΤΟ - ΓΕΝΝΗΤΡΕΙΑ και με μιζα
Γίνεται και χειροκίνητα αλλά να την χειρίζεσαι μόνο εσύ . Τα είπε όλα ο Παναγιώτης πιο πάνω . Εμένα στα 15 χρόνια 2 φορές μου χρειάστηκε πραγματικά . Ψυγείο , τηλεόραση , καλοριφέρ και 2-3 φώτα , άνετα . Βέβαια όταν έξω έχει χιόνι κι έχεις μικρά παιδιά , σε σώνει .
 
Για το σπιτι θελεις τουλαχιστον 4kwa, και να εχει και σταθεροποιητη τασης .Και διακοπτη στον πινακα 3 θεσεων ,ΔΕΗ -ΚΛΕΙΣΤΟ - ΓΕΝΝΗΤΡΕΙΑ και με μιζα
Σιγουρα. Απλά εγω δεν θελω κατι τετοιο. Ψαχνω κατι φορητο ωστε να μεταφερεται ευκολα, μικρο σε ισχυ μεχρι 1 kVA, για ωρα αναγκης, ωστε να εξυπηρετεί τα στιχοιωδη. Πχ Φόρτιση συσκευών, ενα μικρο ψυγειακι τυπου ξενοδοχειου στο καμπινγκ, μια τηλεοραση μικρη, φωτισμο (τον ελάχιστο ) κλπ.
Απλά να ειναι αξιοπιστο και κατα προτιμιση οχι κινεζιά. Εχω βρει επίσης και αυτη την εταιρεια https://www.rem-maschinen.com/ την οποία και ξερω, ειναι ευρωπαική (Σλοβενία) και γλυκοκοιταζω ενα παλιοτερο της μοντελο 1 kVA. Αν καταφερω και το παρω μεσα στο budget που εχω θα ειμαι τυχερος.
 
Σιγουρα. Απλά εγω δεν θελω κατι τετοιο. Ψαχνω κατι φορητο ωστε να μεταφερεται ευκολα, μικρο σε ισχυ μεχρι 1 kVA, για ωρα αναγκης, ωστε να εξυπηρετεί τα στιχοιωδη. Πχ Φόρτιση συσκευών, ενα μικρο ψυγειακι τυπου ξενοδοχειου στο καμπινγκ, μια τηλεοραση μικρη, φωτισμο (τον ελάχιστο ) κλπ.
Απλά να ειναι αξιοπιστο και κατα προτιμιση οχι κινεζιά. Εχω βρει επίσης και αυτη την εταιρεια https://www.rem-maschinen.com/ την οποία και ξερω, ειναι ευρωπαική (Σλοβενία) και γλυκοκοιταζω ενα παλιοτερο της μοντελο 1 kVA. Αν καταφερω και το παρω μεσα στο budget που εχω θα ειμαι τυχερος.
Οι κινεζικές δεν είναι καλές για περιστασιακή χρήση;
 
Οι κινεζικές δεν είναι καλές για περιστασιακή χρήση;
οχι ολες. επειδη το ψαχνω αρκετο καιρο τωρα, καποιες ναι ειναι καλες. κυριως αυτες που κατασκευαζονται - under licence - δηλ με τις προδιαγραφες της μαμάς εταιρειας πχ Hyundai, daewoo καθως και καποιες που ειναι κατασκυαστες μηχανών οπως η loncin κλπ. οι υπολοιπες ειναι copy paste οπότε δεν ειναι εμπιστευσιμες και συνηθως δεν εχουν σερβις ή καποιον επισημο αντιπρόσωπο στην ελλάδα ωστε να στιρηχθεις.
 
Σιγουρα. Απλά εγω δεν θελω κατι τετοιο. Ψαχνω κατι φορητο ωστε να μεταφερεται ευκολα, μικρο σε ισχυ μεχρι 1 kVA, για ωρα αναγκης, ωστε να εξυπηρετεί τα στιχοιωδη. Πχ Φόρτιση συσκευών, ενα μικρο ψυγειακι τυπου ξενοδοχειου στο καμπινγκ, μια τηλεοραση μικρη, φωτισμο (τον ελάχιστο ) κλπ.
Απλά να ειναι αξιοπιστο και κατα προτιμιση οχι κινεζιά. Εχω βρει επίσης και αυτη την εταιρεια https://www.rem-maschinen.com/ την οποία και ξερω, ειναι ευρωπαική (Σλοβενία) και γλυκοκοιταζω ενα παλιοτερο της μοντελο 1 kVA. Αν καταφερω και το παρω μεσα στο budget που εχω θα ειμαι τυχερος.
Το πιο πιθανο ειναι να ειναι και αυτες φασον κινεζικες, οι πιο καλες ειναι οι honda αλλα και πολυ ακριβες.
 
οχι ολες. επειδη το ψαχνω αρκετο καιρο τωρα, καποιες ναι ειναι καλες. κυριως αυτες που κατασκευαζονται - under licence - δηλ με τις προδιαγραφες της μαμάς εταιρειας πχ Hyundai, daewoo καθως και καποιες που ειναι κατασκυαστες μηχανών οπως η loncin κλπ. οι υπολοιπες ειναι copy paste οπότε δεν ειναι εμπιστευσιμες και συνηθως δεν εχουν σερβις ή καποιον επισημο αντιπρόσωπο στην ελλάδα ωστε να στιρηχθεις.
Σωστοτατος, service ανταλλακτικά παίζουν μεγάλο ρόλο. Μου έβαλες ιδέα με τη γεννήτρια και τη θέλω ακριβώς όπως το λες. Μικρή για πολύ βασικά πράγματα. Ότι πρέπει!
 
Αυτό που πρέπει να επιβεβαιώσεις είναι ότι δεν θα σου δημιουργήσει προβλήματα στις συσκευές που θα συνδέσεις ,δεν λέμε να κάψεις μια λάμπα .
Πρεπει η γεννητρια να εχει AVR automatic voltage regulator δλδ αυτοματο σταθεροποιητη τασης ή αν ειναι μικρη να ειναι inverter.
 
Εχω βαλει και κινεζικες λογο δουλειας Υπαρχουν και καες κινεζικες χωρις προβληματα με σταθεροποιητη τασης με εξοδο 220 v με 380v με εξοδο 12v φορτιζεις και μπαταρια αυτοκινητουμε .Πανω σε ροδες για ευκολη μεταφορα. και σχετικα οχι πολυ θορηβο.Ακομα δεν εχουν βγαλει προβληματα
 
Εχω βαλει και κινεζικες λογο δουλειας Υπαρχουν και καες κινεζικες χωρις προβληματα με σταθεροποιητη τασης με εξοδο 220 v με 380v με εξοδο 12v φορτιζεις και μπαταρια αυτοκινητουμε .Πανω σε ροδες για ευκολη μεταφορα. και σχετικα οχι πολυ θορηβο.Ακομα δεν εχουν βγαλει προβληματα
Σε τι τιμές παίζουν αυτές Νίκο;
 
Εβαλα μια στις αρχες του χειμωνα ,γυρω στα 800 ευρω αλλα καλυπτει ενα μεγαλο σπιτι ,εκτος κουζινας και θερμοσιφωνα.Και εχουν και εγγυηση 2 χρονια INGNO 799 ΕΥΡΩ μεγιστη ισχυς 6.500 w συνεχομενη λειτουργια 5,000 w
 
Last edited:
Back
Top