Αγορές μέσω Internet

Σκέπτομαι να αγοράσω κάτι από το brownells, για να μην έχω μπλεξίματα με τελωνεία και άλλες τιμές εν τέλει να κάνω την αγορά από το brownells.it;

Από Αμέρικα έχει πάρει κόσμος, προφανώς αν αγοράσεις από ΕΕ αποφεύγεις τελωνεία και έξτρα κόστη...
 
Άκυρο, από ότι κατάλαβα το ".it" στέλνει μόνο Ιταλία... εκτός και κάνω κάτι λάθος, δεν ξέρω αν κάποιος έχει πάρει από εκεί...
 
Άκυρο, από ότι κατάλαβα το ".it" στέλνει μόνο Ιταλία... εκτός και κάνω κάτι λάθος, δεν ξέρω αν κάποιος έχει πάρει από εκεί...
Βασίλη περίερηο μου φαίνεται να στέλνει μόνο Ιταλία.Εν πάσι περιπτώσει κοίτα όλα τα Ευρωπαικά και προσπάθησε να αγοράσεις απ οπου βρεις καλύτερη τιμή.
Απο το Γερμανικό παντως πήρε φίλος πρόσφατα.
 
Βασίλη περίερηο μου φαίνεται να στέλνει μόνο Ιταλία.Εν πάσι περιπτώσει κοίτα όλα τα Ευρωπαικά και προσπάθησε να αγοράσεις απ οπου βρεις καλύτερη τιμή.
Απο το Γερμανικό παντως πήρε φίλος πρόσφατα.
Σε όλα τα ευρωπαϊκά δε με αφήνει να επιλέξω άλλη χώρα πλην της δικιάς τους..... στο τσεκ αουτ
 
Δεν ξέρω αν είναι διάταξη... αλλά ισχύει

μέχρι και τα κινεζακια στο aliexpress το ξέρανε και μου λέγανε under 50 problems no .sarcastic.

Έχω πάρει μικροποσα αρκετές φορές και κινα και αμερικη χωρις πρόβλημα μια φορα πήρα 80 δολάρια και πλήρωσα 130

Τώρα όλα αυτά είναι και στην κρίση του τελωνη και εξαρτάται από τον φόρτο εργασίας
Ένα copy
Για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα, πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ εισάγεται από 3ες χώρες (χώρες δηλαδή εκτός ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ) περνάει από τελωνείο για να εισέλθει στη χώρα. Τα τελωνεία είναι τριών ειδών: Αεροδρόμιο, Λιμάνι, Σύνορα.
Είτε με απλό ταχυδρομείο έρχεται (ΕΛΤΑ, USPS, Royal Mail, κτλ) είτε μέσω courier (ΤΝΤ, FEDEX, UPS, κτλ) θα περάσει από το τελωνείο και ΠΡΕΠΕΙ να εκτελωνιστεί.

Εκτελωνισμός σημαίνει: ΦΠΑ στο τιμολόγιο (αξία & μεταφορικά) + αμοιβή τελώνη + handling αεροδρομίου (GoldAir) + Δασμοί/ΔΕΤΕ/κτλ + αποθήκευτρα (αν το δέμα μείνει πάνω από 2 μέρες νομίζω από την ενημέρωση).
Αυτό ισχύει είτε το δέμα έρχεται με ταχυδρομείο είτε με courier.


Με τον Κανονισμό 918/83 της ΕΕ, άρθρο 27 "Αποστολές Ασήμαντης Αξίας", καθορίστηκε ατέλεια 22 ευρώ για εμπορεύματα αμελητέας αξίας που εισάγονται από τρίτες χώρες και αυτός τροποποιήθηκε με τον κανονισμό 274/2008,

http://eur-lex.europ...08R0274:EL:HTML

ο οποίος έγινε αποδεκτός από την Ελλάδα στις 15.1.2009

Η τροποποίηση που ενδιαφέρει αναφέρεται στην τροποποίηση του άρθρου 27 του προηγούμενου Κανονισμού και η ατέλεια των 22 ECU αντικαταστάθηκε από το ποσόν των 150 ευρώ.



Με την ευκαιρία, τα άρθρα 28-31 είναι σχετικά με αποστολές και εμπορεύματα και καλό είναι να τα έχουμε υπόψη ως καταναλωτές.



Στις 21.7.2011 εκδόθηκε διευκρινιστική εγκύκλιος της ΕΕΤΤ σχετικά με τα τέλη εκτελωνισμού ταχυδρομικών αντικειμένων, η οποία ερμηνεύτηκε εσφαλμένα από ορισμένους. Συγκεκριμένα, στην παρ. 1 αναφέρεται ότι:

"Η διαδικασία που εφαρμόζεται κατά τον εκτελωνισμό βασίζεται στην ευρωπαϊκή και ελληνική τελωνειακή νομοθεσία περί τριτοχωρικών εμπορευμάτων εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 22€, ή μη εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 45€"

και στην παρ. 2 ότι:

"Για αξίες από 22€ μέχρι 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ. Αν η αξία του αντικειμένου είναι πάνω από 150€ τότε επιβάλλονται ΦΠΑ και δασμοί".
 
Σας έχει τύχει ποτέ κατά την ολοκλήρωση της παραγγελία από ebay να "κολλάει" στο checkout η πληρωμή από paypal;
Το έπαθα αυτές τις ημέρες...σου βγάζει μήνυμα για την κάρτα σου έτσι? Ακόμα και αν επιλέξεις να πληρώσεις απευθείας από την κάρτα πάλι μου το έβγαζε...ξαναπροσπάθησε αύριο και θα είσαι οκ. Εγώ επικοινώνησα με το ebay και μου είπαν να ξαναβάλω τα στοιχεία μου στο ebay και στο paypal και να φροντίσω οι διευθύνσεις και τα στοιχεία γενικά να είναι πανομοιότυπα!
 
Το έπαθα αυτές τις ημέρες...σου βγάζει μήνυμα για την κάρτα σου έτσι? Ακόμα και αν επιλέξεις να πληρώσεις απευθείας από την κάρτα πάλι μου το έβγαζε...ξαναπροσπάθησε αύριο και θα είσαι οκ. Εγώ επικοινώνησα με το ebay και μου είπαν να ξαναβάλω τα στοιχεία μου στο ebay και στο paypal και να φροντίσω οι διευθύνσεις και τα στοιχεία γενικά να είναι πανομοιότυπα!
Εδώ και μέρες μου το κάνει αυτό Βασίλη. Ξαναδοκιμάζω με πανομοιότυπα στοιχεία.
 
Εδώ και μέρες μου το κάνει αυτό Βασίλη. Ξαναδοκιμάζω με πανομοιότυπα στοιχεία.
Την πρώτη φορά δοκίμασα μετά από 1 ώρα και έκανα την αγορά. Την δεύτερη φορά δοκίμαζα καθημερινά επί 3 ημέρες μέχρι να τα καταφέρω. Την τρίτη φορά έστειλα μήνυμα στο ebay και μέχρι να μου απαντήσουν είχε φτιάξει το θέμα. Δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσεις. Ίσως να επικοινωνούσες και με τους δύο...
 
Την πρώτη φορά δοκίμασα μετά από 1 ώρα και έκανα την αγορά. Την δεύτερη φορά δοκίμαζα καθημερινά επί 3 ημέρες μέχρι να τα καταφέρω. Την τρίτη φορά έστειλα μήνυμα στο ebay και μέχρι να μου απαντήσουν είχε φτιάξει το θέμα. Δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσεις. Ίσως να επικοινωνούσες και με τους δύο...
Οκ. Θα το δω. Μου κολλάει επίσης και το message center στο paypal .sarcastic.
Να είσαι καλά Βασίλη
 
Back
Top