Αγορά super pose

Γιατί στη σκοπευση δεν εμποδίζει?
Αυτός ο αορτηρας είναι για να περάσεις ένα εμπόδιο ,ένα διάλειμμα που εννοείται ότι αδειάζεις το όπλο , μεταφορά από και προς το καρτέρι και όχι να τον έχεις μόνιμα στο όπλο και να κυνηγάς.Ολοι μας έχουμε ζήσει όπλο κρεμασμένο γεμάτο ,να πετάγεται θήραμα και το όπλο να ξεκρεμιεται ατσουμπαλα και με επικίνδυνη τροχιά.
 
Μια ερωτηση εχω τι μπωρει να κανει ενα δικανο των 700€ που δε μπωρει ενα των 2500€ και να μην την απευθηνω προσοπικα και θυμωνουν καπιοι μου θυμηζουν μια ατακα ενος που ειναι στο φαναρι με αουτομπιανκι και ρωταει τον διπλανο αν του βγηκε καλη η φερραρι για λιγο να σωβαρευτουμε αχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχ;χ;χ;
 
Ποιο πιθανό είναι να μας πιουνε το αίμα οι έμποροι εδώ.

Οι Τούρκοι θα πουλάνε φθηνά.

Είναι οι πολιτικοί τους τέτοια.

Εκεί μπορούν να χτυπήσουν εκεί χτυπούν.

Φυσικά και δεν μας αγαπάνε.
Δεν πουλάνε σε εμάς μόνο.
Πουλάνε παγκοσμίως.

Οπότε το σχόλιο μας πίνουν το αίμα δεν πήγαινε κι αυτο μόνο για μας.

Παγκόσμια οι μεγάλες εταιρίες μας πίνουν το αίμα.

Γνώμη μου αυτή.
Χωρίς τις μεγάλες εταιρείες δε θα είχαμε φάρμακα, εμβόλια, αυτοκίνητα, αεροπλάνα, μηχανήματα, τροφή και τόσα άλλα αγαθά. Θα ζούσαμε ακόμα στην εποχή του ανθρώπου τροφοσυλέκτη.
 
Μια ερωτηση εχω τι μπωρει να κανει ενα δικανο των 700€ που δε μπωρει ενα των 2500€ και να μην την απευθηνω προσοπικα και θυμωνουν καπιοι μου θυμηζουν μια ατακα ενος που ειναι στο φαναρι με αουτομπιανκι και ρωταει τον διπλανο αν του βγηκε καλη η φερραρι για λιγο να σωβαρευτουμε αχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχ;χ;χ;
ποιότητα κατασκευής, ποιότητα τουφεκιάς, εργονομία, διάρκεια στο χρόνο κτλ
όσες διαφορές μπορείς να βρεις σε ένα zastava ή lada και σε ένα ευρωπαϊκό ή γιαπωνέζικο ή κορεάτικο αυτοκίνητο
και τα φτηνά και τα ακριβά όπλα τουφεκάνε όπως και τα ακριβά και τα φτηνά αυτοκίνητα τσουλάνε.
αν εξετάσεις τη σχέση value for money τα φτηνά πάντα υπερτερούν
ισχύει κι εδώ ο κανόνας pareto του 80-20
 
Χωρίς τις μεγάλες εταιρείες δε θα είχαμε φάρμακα, εμβόλια, αυτοκίνητα, αεροπλάνα, μηχανήματα, τροφή και τόσα άλλα αγαθά. Θα ζούσαμε ακόμα στην εποχή του ανθρώπου τροφοσυλέκτη.
Οι μεγάλες εταιρίες όμως δεν ήταν πάντα μεγάλες.

Στην αρχή ήταν μικρές.

Οπότε οποιαδήποτε εταιρία ακόμη κι αν είναι μικρή......Κάτι ίσως δώσει στα όπλα.

Το ίδιο και στα αυτοκίνητα τις μηχανές αλλά και παντού.

Θα φέρω ένα παράδειγμα:

Η χιουνται πριν 20 χρόνια είχε καμία σχέση με αυτό που είναι σημερα;

Ήταν αυτοκίνητα χαμηλής τιμής, ασχημα που δεν τα εκτιμούσε κάνεις.

Σήμερα είναι από τα καλύτερα αυτοκινητα κοιτάζουν στα μάτια τον ανταγωνισμό...με λίγο χαμηλότερες τιμές και αξιοπιστία πέρα από κάθε φαντασία συν του ότι είναι πλέον και όμορφα.

Η κάθε εταιρία ανάλογα με τη δουλειά της παίρνει αυτό που αξίζει.

Και κάτι σημαντικό....πολλες εφευρέσεις δεν ευθύνονται οι εταιρίες αλλά κάποια υπέροχα μυαλά που δουλεύουν σε αυτές.

Μπορεί να είναι για παράδειγμα η Sony μια τεράστια εταιρία αλλά κάποιος από μια πολύ μικρότερη να κάνει μια εφεύρεση που αλλάζει τις ισορροπίες.

Υπάρχουν πολλά παραδείγματα.

Όπως επίσης μπορεί ένα και μόνο άτομο να αλλάξει τον κόσμο.

Παπανικολαου ας πούμε με το περίφημο τεστ.

Δεν είναι λοιπόν οι μεγάλες εταιρίες αλλά τα μυαλά και οι άνθρωποι πάνω από όλα.

Η μπενελι δεν ήταν μεγάλη εταιρία πριν να ανακαλύψει αυτο το υπεροχο κλειστρο ένας μηχανικός.

Και πάει λεγοντας
 
Last edited:
Αυτό που προσφέρει ένα όπλο πάνω από τα 1500-2000 ευρώ εκτός από την ποιότητα κατασκευής, μετάλλων, εγγύηση κτλ είναι η αξία μεταπώλησης.... γιατί ένα δίκανο Beretta, browning,perazzi κτλ και 10-15 χρόνια μετά θα αξίζει τουλάχιστον το μισό της αξίας του.... έτσι λοιπόν και τα όπλα αξίας 500-700-800 ευρώ θα αξίζουν το μισό και λιγότερο της τιμής αγοράς τους.Οποτε δε θα αξίζει να πωληθούν..... και φέρνω παράδειγμα πρώτα το δικό μου Baikal....το αγόρασα μεταχειρισμένο 80000 δραχμές...το έκοψα για να το κάνω μπεκατσοτουφεκο, το έβαψα το έφερα στα δικά μου μέτρα.... σήμερα αξίζει γύρω στα 100-150 ευρώ....ε δεν αξίζει να το δώσω.... προτιμώ να το έχω στον οπλοβαστο...IMG_20201226_113053.jpg
 
Αυτό που προσφέρει ένα όπλο πάνω από τα 1500-2000 ευρώ εκτός από την ποιότητα κατασκευής, μετάλλων, εγγύηση κτλ είναι η αξία μεταπώλησης.... γιατί ένα δίκανο Beretta, browning,perazzi κτλ και 10-15 χρόνια μετά θα αξίζει τουλάχιστον το μισό της αξίας του.... έτσι λοιπόν και τα όπλα αξίας 500-700-800 ευρώ θα αξίζουν το μισό και λιγότερο της τιμής αγοράς τους.Οποτε δε θα αξίζει να πωληθούν..... και φέρνω παράδειγμα πρώτα το δικό μου Baikal....το αγόρασα μεταχειρισμένο 80000 δραχμές...το έκοψα για να το κάνω μπεκατσοτουφεκο, το έβαψα το έφερα στα δικά μου μέτρα.... σήμερα αξίζει γύρω στα 100-150 ευρώ....ε δεν αξίζει να το δώσω.... προτιμώ να το έχω στον οπλοβαστο...View attachment 25481
Τα 150ευρω αντιστοιχούν σε 50000δραχμες.

Το όπλο σου σε αυτή την τιμή θα φύγει αμέσως.

Και εσύ κυνηγουσες τόσα και τόσα χρόνια με 30 χιλιάδες δραχμές.

Όμως Ναι το μπερεττα το μπενελι θα πουληθεί.

Το ατα μπορεί να μην πουληθεί.
Όμως ένα όπλο που κάνει 600ευρώ και πάλι περίπου στο μισό θα πουληθεί.

Μόνο που δεν θα είναι τόσο περιζήτητο.
 
Ενα δίκαννο των 2500 έχει πράγματα που φαίνονται καλύτερα ( ποιότητα,φινιρισμα λειανσεις ξύλα) και πράγματα που δεν φαίνονται παρα μόνο οταν το έχεις στον ώμο. Ζύγισμα,εργονομία , απόκριση κι αίσθηση σκανδάλης και φυσικά αξιοπιστία.
Ενα αλλο θέμα επίσης ειναι οι κάννες και τα τσοκ νεας τεχνολογίας ( διευρυμενοι αυλοί επιμυκημένοι κώνοι)
Ολα αυτά συντελούν στο οτι το όπλο εχει αλλη αίσθηση στα χέρια.
Το οτι πας για κυνήγι και με τα 2 και κάνεις τη δουλεια ισχύει φυσικά. Οπως σε ολα τα προιοντα κάνεις τη δουλειά σου και με το φτηνό και με το ακριβό. Η ουσία είναι πως το κάνεις.
 
Επίσης για να πω και εγώ τη γνώμη μου για τους αορτηριουχους.... Προσωπικά στα όπλα μου δεν βάζω αορτηρα επειδή κυνηγάω συνήθως κλειστά μέρη και σκαλώνει... έχω όμως αορτηριουχους και αορτηρα στην τσέπη....μου έτυχε πριν χρόνια να χτυπήσω το γόνατο και είμαι 1 1/2 ώρα μακριά από το αυτοκίνητο.... αναγκάστηκα να κάνω αορτηρα τον οδηγό των σκύλων για να κρεμάσω το όπλο στον ώμο.... από τότε τον έχω μαζί μου και τον βάζω αν χρειαστεί να κουβαλήσω κάτι παράλληλα με το όπλο ή στις λίγες φορές που θα πάω για φάσες και γουρούνια..... στο καρτέρι τον βγάζω... όταν τον έχεις πάνω σε προκαλεί να κρεμάσεις το όπλο...
 
Τα 150ευρω αντιστοιχούν σε 50000δραχμες.

Το όπλο σου σε αυτή την τιμή θα φύγει αμέσως.

Και εσύ κυνηγουσες τόσα και τόσα χρόνια με 30 χιλιάδες δραχμές.

Όμως Ναι το μπερεττα το μπενελι θα πουληθεί.

Το ατα μπορεί να μην πουληθεί.
Όμως ένα όπλο που κάνει 600ευρώ και πάλι περίπου στο μισό θα πουληθεί.

Μόνο που δεν θα είναι τόσο περιζήτητο.
Αυτό ακριβώς είπα...
 
Back
Top