Αγορά Pointer

Εχω βρει ενα Pointer αρσενικο 3.5 χρονων κυνηγαει περδικα μπεκατσα με πολυ καλο απορτ.Μου ζηταει 2500 ευρω..Ποια ειναι η γνωμη σας??
 
Να μην παρεις ποτέ σκύλο έτοιμο αν δεν τον δεις σε 2 - 3 τερεν της αρεσκείας σου για 2-3 ώρες. Και μετά οκ του κτηνιάτρου σου.
Στα 2500 πρέπει να ειναι αριστος ο σκυλος και φρεντο εσπρέσο Πρέπει να κάνει
 
Πολυ ωραια
Εσυ θα κρίνεις τότε αν αξίζει τα δυόμιση χαρτιά.
Και αν ναι πρώτα κτηνίατρο για γενικές , γιατι πχ. μπορεί να έχει κολλήσει καλαζάρ χωρίς να το ξέρει ο κύριος που τον πουλάει και χίλια 2 αλλα.
Σωστά Νίκο. Θα δούμε τι θα γίνει. Να. σαι καλά.
 
είναι πολλά τα λεφτά Δημήτρη κάποιος θέλει να βγάλει λεφτά,,,,,αν μου το έλεγες νωρίτερα θα είχες πολύ καλό κουτάβι από φίλο στα €250

10296154_10201006455001812_4883183964610305272_o.jpg

1497909_10201006455041813_2151255583372449012_o.jpg


με αίματα από Giuseppe Coppa Europa 2005 του Γ.Μαθιόπουλου
19957050_10213559565445829_2426888232335108679_o.jpg
 
Εχω βρει ενα Pointer αρσενικο 3.5 χρονων κυνηγαει περδικα μπεκατσα με πολυ καλο απορτ.Μου ζηταει 2500 ευρω..Ποια ειναι η γνωμη σας??
Δημήτρη όπως είπε ο Νίκος παραπάνω, γενικές εξετάσης για λεισμανιαση, διροφιλαρια κτλ. Πάντως το ποσό είναι μεγάλο, για τα σημερινά οικονομικά δεδομένα στα λεφτά αυτά το σκυλί θα πρέπει να είναι κορυφαίο. Εφόσον θα το κρατήσεις 15 μέρες θα μπορείς να βγάλεις κάποια ιδέα αλλά ξαναλέω τα χρήματα είναι υπερβολικά.
 
είναι πολλά τα λεφτά Δημήτρη κάποιος θέλει να βγάλει λεφτά,,,,,αν μου το έλεγες νωρίτερα θα είχες πολύ καλό κουτάβι από φίλο στα €250

10296154_10201006455001812_4883183964610305272_o.jpg

1497909_10201006455041813_2151255583372449012_o.jpg


με αίματα από Giuseppe Coppa Europa 2005 του Γ.Μαθιόπουλου
19957050_10213559565445829_2426888232335108679_o.jpg
Πολύ ωραίο σκυλί Παύλο. Ναι είναι πολλά τα χρήματα.
 
Δημήτρη όπως είπε ο Νίκος παραπάνω, γενικές εξετάσης για λεισμανιαση, διροφιλαρια κτλ. Πάντως το ποσό είναι μεγάλο, για τα σημερινά οικονομικά δεδομένα στα λεφτά αυτά το σκυλί θα πρέπει να είναι κορυφαίο. Εφόσον θα το κρατήσεις 15 μέρες θα μπορείς να βγάλεις κάποια ιδέα αλλά ξαναλέω τα χρήματα είναι υπερβολικά.
Ναι Γιάννη είναι πολλά τα χρήματα. Θα το σκεφτώ πολύ αν θα το πάρω
 
Αν τα αξίζει το σκυλί τα χρήματα και ΥΠΑΡΧΟΥΝ τότε ναι !!!! Και τα mercedes είναι ακριβά αλλά άλλο να οδηγας mercedes και άλλο lada .... Βέβαια εννοείται γενικές εξετάσεις για αρχή και κάμποσες δοκιμές στο κυνήγι πριν την αγορά . Απο εκεί και πέρα κρινεις εσύ αν τα αξίζει ή όχι .
Θα έγραφα και ελεγχο pedigree αλλά αυτό εξυπακούεται !
 
Αν τα αξίζει το σκυλί τα χρήματα και ΥΠΑΡΧΟΥΝ τότε ναι !!!! Και τα mercedes είναι ακριβά αλλά άλλο να οδηγας mercedes και άλλο lada .... Βέβαια εννοείται γενικές εξετάσεις για αρχή και κάμποσες δοκιμές στο κυνήγι πριν την αγορά . Απο εκεί και πέρα κρινεις εσύ αν τα αξίζει ή όχι .
Θα έγραφα και ελεγχο pedigree αλλά αυτό εξυπακούεται !
Σε ευχαριστώ Γιώργο!!
 
είναι πολλά τα λεφτά Δημήτρη κάποιος θέλει να βγάλει λεφτά,,,,,
Πριν δυο χρόνια μου χάρισαν ενα ημιαιμο Λαμπραντόρ . Απο την μέρα που το πήρα μέχρι σήμερα έχω φτασει περιπου στα1000 τροφές φάρμακα εμβόλια αμπουλες . Αν βάλουμε άλλα 500 για τον υπόλοιπο 1.5 χρονο πάμε στα 1500 . Και 500 η αγορά ; 2000 ε δεν θα έχει χαλάσει άλλα 500 σε εξόδους για να γίνει το σκυλί άριστο ;;;;
Δεν θέλω να δικαιολόγησω κανένα αλλά καμιά φορά τα πραγματα δεν είναι όπως νομίζουμε !!!
Για να το πω και αλλιως το οτι θα βγάζει θα βγάζει αλλά δεν φαντάζομαι να είναι μεγαλο το ποσόν αυτό !
 
Θα μπορώ να τον δοκιμάσω για 15 μέρες και αν μου κάνει να τον παρω.
Προσοχή!!!να τον δοκιμάσεις και μετά να δώσεις χρήματα εάν και εφόσον πληρεί τα γούστα σου!!!το λέω αυτό γιατί υπάρχουν επιτήδειοι που ζητάνε μπροστά τα χρήματα και όταν καταλάβεις εσύ πως ο σκύλος δεν κάνει σου βρίσκουν δικαιολογίες και τρώνε τα χρήματα!!προσοχή λοιπόν,αν στον δίνει το σκύλο να τον δοκιμάσεις όπου εσύ θέλεις και φαντάζομαι πως είσαι γνώστης,γιατί για να φτάσεις να πληρώσεις ένα ζώο 2500€ πρέπει να έχεις τρομερές απαιτήσεις από αυτό και να ξέρεις να το κρίνεις!!ξανάλεω και πάλι χωρίς να παρεξηγηθω,μπροστά δεν δίνεις χρήματα,μόνο και εφόσον μετά το χρονικό περιθώριο που σου δώσει για δοκιμή και αν σε καλύψει!!!και όπως είπαν και οι άλλοι συνάδελφοι είναι πολλά τα χρηματα,με καλό ψάξιμο θα βρεις πολύ καλό σκυλί με 1000-1200€. Πάντα φιλικα:)
 
Ειναι πολλα τα λεφτα για οποιοδηποτε σκυλο.
Δεν ξερω την διαδρομη και τις διακρισεις του αλλα θα πρεπει να ειναι μεταξυ των αρίστων στην επικρατεια.
Απο την αλλη για να το σκεφτεσαι δειχνει πως το ποσο ειναι διαθέσιμο και εντος του προϋπολογισμου σου που διαθετεις για το κυνηγι.
Οπως καποιος μπορει να διαθεσει το ιδιο περιπου ποσο για ενα κυνηγι στο εξωτερικό εσυ το διαθετεις για σκυλο.
Για να μην επαναλαμβάνω τα λογια των προηγουμενων ψαξ' το πολυ και απο παντου.
 
Παιδιά, όλα ειναι σχετικά... αρκεί το σκυλι να τα αξίζει ... καλύτερα με σκύλο αστέρι και baikal παρα με οπλο 3.000 ευρώ και μέτριο σκυλί ... η ψυχική υγεία ειναι ανεκτίμητη χαχα
όταν θεωρούμε λογικό να εχει καποιος 7 και 8 οπλα , γιατι να μην εχει 1-2 οπλα λιγότερο και ενα καλό σύντροφο εργαλείο στο κυνήγι για 10 χρόνια ??
Ας αναλογιστούμε ποσό χρόνο και χρήμα ξοδεύει καποιος μόνο για την εκπαίδευση του σκύλου του και τα ξαναλέμε .... απλά αυτά τα δίνουν λιγα λιγα και δεν τους φαίνονται .sarcastic.
 
Παιδιά, όλα ειναι σχετικά... αρκεί το σκυλι να τα αξίζει ... καλύτερα με σκύλο αστέρι και baikal παρα με οπλο 3.000 ευρώ και μέτριο σκυλί ... η ψυχική υγεία ειναι ανεκτίμητη χαχα
όταν θεωρούμε λογικό να εχει καποιος 7 και 8 οπλα , γιατι να μην εχει 1-2 οπλα λιγότερο και ενα καλό σύντροφο εργαλείο στο κυνήγι για 10 χρόνια ??
Ας αναλογιστούμε ποσό χρόνο και χρήμα ξοδεύει καποιος μόνο για την εκπαίδευση του σκύλου του και τα ξαναλέμε .... απλά αυτά τα δίνουν λιγα λιγα και δεν τους φαίνονται .sarcastic.
Αυτο ακριβως. Εισαι 100% σωστος
 
Παιδιά, όλα ειναι σχετικά... αρκεί το σκυλι να τα αξίζει ... καλύτερα με σκύλο αστέρι και baikal παρα με οπλο 3.000 ευρώ και μέτριο σκυλί ... η ψυχική υγεία ειναι ανεκτίμητη χαχα
όταν θεωρούμε λογικό να εχει καποιος 7 και 8 οπλα , γιατι να μην εχει 1-2 οπλα λιγότερο και ενα καλό σύντροφο εργαλείο στο κυνήγι για 10 χρόνια ??
Ας αναλογιστούμε ποσό χρόνο και χρήμα ξοδεύει καποιος μόνο για την εκπαίδευση του σκύλου του και τα ξαναλέμε .... απλά αυτά τα δίνουν λιγα λιγα και δεν τους φαίνονται .sarcastic.
Σωστος...Ειδικα αν δν εχει χρονο να παρει το σκυλι απο κουταβι και να το εκπαιδευσει.Μπορει να εχει 2-3 οπλα λιγοτερα και να παρει ενα ετοιμο σκυλι με δοκιμη...Οπως το ειπες.Ηψυχικη υγεια πανω απ ολα.shake hands.
 
Back
Top