ΑΓΓΛΕ Η ΠΙΣΤΟΛΕ ΚΟΝΤΑΚΙ

Όχι ακριβώς...
Πολύ πιο γρήγορο το όπλο και η επωμιση,πιο σταθερές τραβέρσες.
Αν το συνηθίσεις,δεν το αλλάζεις!
Μπορεί να ξενίζει λίγο το πιάσιμο,συνηθίζεται όμως.
Ότι έχω δει λέω,έχοντας δοκιμάσει σχεδόν ότι μπορεί να στηθεί από κοντάκι στα όπλα μου.
Κάποιος άλλος μπορεί να έχει δει κάτι διαφορετικό...
Αν δεν το δοκιμάσεις στην πράξη...
Εσύ ξέρεις καλύτερα ,εγώ περισσότερο απ ότι έχω διαβάσει ότι το αγγλε βοηθάει να πηγαίνεις από την μια σκανδάλη στην άλλη (δισκανδαλα).Στην μονή σκανδάλη το χέρι δεν αλλάζει θέση οπότε θέλεις σταθερή λαβή.
 
Εσύ ξέρεις καλύτερα ,εγώ περισσότερο απ ότι έχω διαβάσει ότι το αγγλε βοηθάει να πηγαίνεις από την μια σκανδάλη στην άλλη (δισκανδαλα).Στην μονή σκανδάλη το χέρι δεν αλλάζει θέση οπότε θέλεις σταθερή λαβή.
Δεν λέω ότι ξέρω καλύτερα και δεν είμαι κατηγορηματικός!🙂
Λέω αυτό που έχω δει.
Κυνηγάω με όπλα που έχουν όλων των τύπων λαβές.
Οι ανοιχτές,έχω δει,ότι είναι πιο άνετες και φιλικές.
Και λίγο λάθος να πιάσεις,σε μια γρήγορη επωμιση,σε αφήνουν να διορθώσεις πιο στρωτά.
 
Όχι ακριβώς...
Πολύ πιο γρήγορο το όπλο και η επωμιση,πιο σταθερές τραβέρσες.
Αν το συνηθίσεις,δεν το αλλάζεις!
Μπορεί να ξενίζει λίγο το πιάσιμο,συνηθίζεται όμως.
Ότι έχω δει λέω,έχοντας δοκιμάσει σχεδόν ότι μπορεί να στηθεί από κοντάκι στα όπλα μου.
Κάποιος άλλος μπορεί να έχει δει κάτι διαφορετικό...
Αν δεν το δοκιμάσεις στην πράξη...
Έτσι... Σε κυνήγια Φέρμας και γενικά σε περπατητά,δεν έχει αντίπαλο το αγγλε κοντάκι!
 
Έτσι... Σε κυνήγια Φέρμας και γενικά σε περπατητά,δεν έχει αντίπαλο το αγγλε κοντάκι!
Συμφωνω, εχω παρει δυσκολα κοντινα πουλια με το αγγλε που δεν το πιστευα.
Μια αισθηση σαν να κρατας στα χερια μυγοσκοτωστρα και την γυρνας κατα βουληση ευκολα & γρηγορα οπου θες.

34.jpg

36.jpg
 
Last edited:
Το θέμα λαβής είναι μία υποκειμενική άποψη που εξαρτάται από το χέρι του κάθε ενός ασχέτως εάν το αγγλε ταιριάζει καλύτερα στο δισκανδαλο όπλο.Εχοντας κυνηγήσει και μετατρέψει διάφορα είδη κοντακιων .Γιά όσους δεν το ξέρουν ίσως το αγγλε σε κάποια χέρια να δημιουργεί θέμα λόγω ότι αναγκάζει τον καρπό σε μικρότερη γωνία σε σχέση με την ευθεία του πήχη (δηλ να σπάει περισσότερα ο καρπός )και μπορεί να κουράζει σε αλαπαλληλες ντουφέκιες και επωμισεις γι'αυτό πρώτα δοκιμάζεις και μετά αποφασίζεις.Πανακεια λαβή δεν υπάρχει υπάρχει τι με βολεύει ανάλογα με το παλαμοχερο μου
 
Το θέμα λαβής είναι μία υποκειμενική άποψη που εξαρτάται από το χέρι του κάθε ενός ασχέτως εάν το αγγλε ταιριάζει καλύτερα στο δισκανδαλο όπλο.Εχοντας κυνηγήσει και μετατρέψει διάφορα είδη κοντακιων .Γιά όσους δεν το ξέρουν ίσως το αγγλε σε κάποια χέρια να δημιουργεί θέμα λόγω ότι αναγκάζει τον καρπό σε μικρότερη γωνία σε σχέση με την ευθεία του πήχη (δηλ να σπάει περισσότερα ο καρπός )και μπορεί να κουράζει σε αλαπαλληλες ντουφέκιες και επωμισεις γι'αυτό πρώτα δοκιμάζεις και μετά αποφασίζεις.Πανακεια λαβή δεν υπάρχει υπάρχει τι με βολεύει ανάλογα με το παλαμοχερο μου
Δεν έχεις άδικο.....

Και νομίζω ότι τα λέει ωραία ο Χατζιωτης στην παράγραφο με τίτλο "Το σχήμα του κοντακιού"....

https://go-outdoor.gr/alitheies-kai-prokatalipseis/
 
Εγώ προτιμώ τη ντεμι πιστολ λαβή και σε αυτά που μου έχει φτιάξει ο Γιάννης από την αρχή και σε αυτά που έχω φέρει στα μετρα μου και έχω μετατρέψει τις λαβές τώρα είμαι υπό σκέψη να μετατρέψω και τη λαβή του 828 για μένα προσφέρει πιο όμορφο πιασιμο του όπλου ειδικά στις μπηχτές τουφεκιες
 
Το θέμα λαβής είναι μία υποκειμενική άποψη που εξαρτάται από το χέρι του κάθε ενός ασχέτως εάν το αγγλε ταιριάζει καλύτερα στο δισκανδαλο όπλο.Εχοντας κυνηγήσει και μετατρέψει διάφορα είδη κοντακιων .Γιά όσους δεν το ξέρουν ίσως το αγγλε σε κάποια χέρια να δημιουργεί θέμα λόγω ότι αναγκάζει τον καρπό σε μικρότερη γωνία σε σχέση με την ευθεία του πήχη (δηλ να σπάει περισσότερα ο καρπός )και μπορεί να κουράζει σε αλαπαλληλες ντουφέκιες και επωμισεις γι'αυτό πρώτα δοκιμάζεις και μετά αποφασίζεις.Πανακεια λαβή δεν υπάρχει υπάρχει τι με βολεύει ανάλογα με το παλαμοχερο μου
Σωστο.
Το οπλο ειναι ενα εργαλειο που για να δουλεψει σωστα πρεπει οταν " κουμπωνει¨ στο σωμα του χειριστη να κοιτα οπου κοιτα αυτος, οποτε πρεπει να ταιριαζει στη σωματοδομη του οσο το δυνατον περισσοτερο.
Ολα παιζουν ρολο, χερια, μπρατσο, ωμος, μαγουλο, στηθος, λαιμος....
 
@panagiotis agiannitis

Παναγιώτη είναι η ιδέα μου ή "καμπουριαζει" λίγο το κοντάκι από κάτω? Φαίνεται σα να κάνει λαιμό κύκνου, σαν να μην είναι εντελώς ίσιο αγγλέ...
Δεν γνωρίζω αν λέγεται 'λαιμος κυκνου'.
Κάποιος γνωστης μπορεί να μας πει.

IMG_20240114_112137.jpg

Για τα κυνήγια με κοντομανικο η ένα λεπτό Φλις μου έρχεται τέλεια.
Για κυνήγια με κρύο ντυμένος με κάτι περισσότερο πρέπει να το κόψω και να του βάλω ένα καλό πέλμα ..
 
Δεν γνωρίζω αν λέγεται 'λαιμος κυκνου'.
Κάποιος γνωστης μπορεί να μας πει.

View attachment 84718

Για τα κυνήγια με κοντομανικο η ένα λεπτό Φλις μου έρχεται τέλεια.
Για κυνήγια με κρύο ντυμένος με κάτι περισσότερο πρέπει να το κόψω και να του βάλω ένα καλό πέλμα ..
Βάλε έναν χάρακα να ξεκινάει πίσω από τον υποφυλακτηρα των σκανδαλων έως την κάτω μεριά του πέλματος.
Αν εφάπτεται είναι καθαρό αγκλε.
Αν δεις ότι μένει κενό στην άκρη του πέλματος 1-2 πόντοι,είναι λαιμός κύκνου.
Όπως φαίνεται είναι το πρώτο...
Αν δεν ξεγελάει η φώτο...
 
Back
Top