ΑΓΓΛΕ Η ΠΙΣΤΟΛΕ ΚΟΝΤΑΚΙ

Επειδή έχω στο πρόγραμμα να φτιάξω καινούριο κοντακι στο 686.Ειμαι μεταξύ ΑΓΓΛΕ και ΠΙΣΤΟΛΕ κοντακι. Εσείς τι κοντακι προτείνεται για κυνηγι φερμας;
Το αγγλε ταιριάζει περισσότερο σε δισκανδαλο.....σε μονοσκανδαλο το πιστολε
 
Επειδή έχω στο πρόγραμμα να φτιάξω καινούριο κοντακι στο 686.Ειμαι μεταξύ ΑΓΓΛΕ και ΠΙΣΤΟΛΕ κοντακι. Εσείς τι κοντακι προτείνεται για κυνηγι φερμας;
Εάν είναι δισκάνδαλο αγγλέ.Στο μονοσκάνδαλο ότι σε βολεύει.
 
Επειδή έχω στο πρόγραμμα να φτιάξω καινούριο κοντακι στο 686.Ειμαι μεταξύ ΑΓΓΛΕ και ΠΙΣΤΟΛΕ κοντακι. Εσείς τι κοντακι προτείνεται για κυνηγι φερμας;
Υπάρχει και το ντεμί πιστολε για καλό και άνετο πιάσιμο.
 
Κατά σειρά προτίμησης,για δίκανα κυνηγητικά: σεμί πιστολε,αγγλέ, prince wales και τελευταίο (δε μ αρέσει καθόλου!) o λαιμός κύκνου! Σε καραμπίνα κ σκοπευτικά δίκανα, σαφώς και μόνο, πιστολέ έως και φουλ κλειστό πιστολέ!

Y.Γ. Εξαιρέσεις:
Κάπου είχα δει μια Αuto 5 με αγγλέ κοντάκι,"άσπρη" βάση κ σχετικά κοντή κάννη! Όνειρο....
Και φυσικά αυτό που έψαχνα παλιά να αγοράσω,remington 1100 upland special με αγγλέ κ 58 cm κάννη!!!
 
Επειδή έχω στο πρόγραμμα να φτιάξω καινούριο κοντακι στο 686.Ειμαι μεταξύ ΑΓΓΛΕ και ΠΙΣΤΟΛΕ κοντακι. Εσείς τι κοντακι προτείνεται για κυνηγι φερμας;
Ανοιχτο πιστολε με στρογγυλό τελείωμα.
Πριγκιπικό!😁
 
Επειδή έχω στο πρόγραμμα να φτιάξω καινούριο κοντακι στο 686.Ειμαι μεταξύ ΑΓΓΛΕ και ΠΙΣΤΟΛΕ κοντακι. Εσείς τι κοντακι προτείνεται για κυνηγι φερμας;
Αφού θα το φτιάξεις στα μέτρα σου κάντο όπως κάθεται πιό άνετα το χέρι σου στη λαβή πχ πολύ ανοιχτό πιστολέ ή οτιδήποτε.
 
Να συμπληρώσω και γω με τη σειρά μου.

Ducks Unlimited! Απολαύστε.
https://www.icollector.com/Remington-1100-Upland-Special-1985-Ducks-Unlimited-Shotgun_i40120366
EDIT : Βέβαια η συγκεκριμένη έχει πειραγμένη κάνη αλλά την ανεβάζω για την σπανιότητα της.
Πρέπει να έβγαινε σε 53-58-66
Special field λεγόταν και έβγαινε και η 870 σε τέτοια έκδοση, κοντή κάννη αγγλέ κοντάκι
Όπως τα λες τα μήκη κανών.
 
Χωρίς λογική το αγγλέ στη καραμπίνα.
Όχι ακριβώς...
Πολύ πιο γρήγορο το όπλο και η επωμιση,πιο σταθερές τραβέρσες.
Αν το συνηθίσεις,δεν το αλλάζεις!
Μπορεί να ξενίζει λίγο το πιάσιμο,συνηθίζεται όμως.
Ότι έχω δει λέω,έχοντας δοκιμάσει σχεδόν ότι μπορεί να στηθεί από κοντάκι στα όπλα μου.
Κάποιος άλλος μπορεί να έχει δει κάτι διαφορετικό...
Αν δεν το δοκιμάσεις στην πράξη...
 
Back
Top