Ήθος, αξίες και άγραφοι νόμοι στο κυνήγι

Εχεις δίκιο Αρη άμα δεν υπάρχει φιλότιμο κ σεβασμός στον συνάδελφο ,χεστα.....έτσι είναι αυτοί οι τύποι κ στην έξω ζωή τους.
Μου έχουν τύχει 3-4 περιπτώσεις στο απογευματινό στην περιοχή μου , σε μια όμως δεν άντεξα . Του έκανα μια φορά ευγενικα την παρατήρηση γιατί ήρθε κ κάθησε 40 μέτρα μπροστά μου κ έκοβε την πορεια των πουλιών , το ίδιο επαναλαμβάνεται 2ρη φορα από τον φίλο του που έρχονται παρεα , συκωθηκα κι έφυγα . Την τρίτη φορά όμως είχε πιασει αυτός το σημείο που κάθομαι , πήγα κ εγώ κύριος κ έκατσα μπροστά. Άρχισε να σφυριζει χωρίς να ξερει ποιος είμαι, βγενω το λοιπόν του φωνάζω τι θες ρε μαστορα ;......ή απάντησή του αααά εσύ είσαι ;; Και βλέπω να σχηματίζεται στο στόμα του χωρίς να ακουστεί η λέξη... αηηη μαμησου..:mad:
Μεσα σε 5 λεπτά μαζεψε τα πράγματα κ πήγε αλλού.
Τώρα αν πήρε το μαθημά του είναι αλλού παπά ευαγγελιο !
Δεν τον έχω ξαναπετυχει
Αργύρη εγώ φίλε αυτό που έκανες δεν θα το έκανα ποτέ. Φαντάσου αυτός να ήταν κανάς παλαβός και να άρχιζε να τουφεκάει τα πουλιά πάνω από το κεφάλι σου. Καταλαβαίνω απόλυτα το συναίσθημα και ο Άρης το περιγράφει άψογα αλλά μάγκες πραγματικά μία φορά χρειάζεται να γίνει το κακό. Δεν θα χαρακτηρίσει κανείς μαλάκα ή αναξιοπρεπή αυτόν που θα φύγει από το καρτέρι του ενώ δικαιωματικά δεν πρέπει.
Εμένα μια φορά στους Καθενούς είχε έρθει ένας μάστορας γύρω στα 60 και κάθησε μπροστά μου στα 15 μέτρα και έβαλε μια ελιά ανάμεσα μας. Ούτε καλημέρα μου απάντησε ούτε τίποτα. Αρχίζω να του φωνάζω αν θα κάτσει εκεί, τίποτα. Λέω κωφάλαλος θα είναι (ειρωνικά) πάω πιο δίπλα να με βλέπει και του έκανα νόημα με τα χέρια. Γυρίζει το κεφάλι σαν στρουθοκάμηλος. Λέω έλεος ρε μ@λ@κ@ είσαι και μεγάλος άνθρωπος και πάω και μαζεύω τα πράγματα μου. Δεν ξέρω αν με είδε εκείνη την στιγμή αλλά τελικά πήρε τα πράγματα του και πήγε 100 μέτρα παραδίπλα. Εκείνη την ημέρα σκεφτόμουν συνέχεια τι σκέψεις έκανε αυτός ο άνθρωπος. Άκρη δεν έχω βγάλει ακόμα. Αν μπορεί να μου απαντήσει κανείς πως σκέφτονται αυτοί θα το εκτιμούσα. Τεσπα, ξαναλέω η ζωή μας δεν αξίζει να την ρισκάρουμε για οποιαδήποτε πιθανότητα. Δεν αξίζει να ρίχνουμε ούτε 1 λεπτό του ευρώ σε απόδοση 1 εκατομμύριο όταν το κέρδος είναι η ίδια μας η ζωή.
 
Βασιλη σωστη ειναι και η δικη σου αποψη αλλα θα συμφωνησω με τον Αρη περισσοτερο, δεν μπορω να το δεχτω σαν ανθρωπος να ερθει ο αλλος με τον τσαμπουκα και την πονηρια να μου χαλασει το κυνηγι. Δυστηχως απο τα λιγα πραγματα που μας εχει μεινει ειναι η αξιοπρεπεια, δεν μπορω να αφησω τον αλλον να μου τη χαλασει με το ετσι θελω. Οσο για το αν τουφεκισει ο αλλος τα πουλια πανω απ το κεφαλι μου δεν μου εχει συμβει ποτε, αλλα αν τυχει θα εχουμε ασχημα ξεμπερδεματα σιγουρα.
 
Απο τη στιγμη που θα βρεθει ενας" τετοιος",διπλα σου,μουτζωσε τα!!
Εχει κοψει η κρέμα!
Ξεκιναει στραβά η μερα κι ετσι θα συνεχιστει!
Τα μαζευεις και πας παρα περα....
Ειναι πολυ πιο κοντα μας η κακια ωρα,απ'οτι πιστευουμε!!
Σ'ενα τριτοτεταρτο καρτερι,ριχνεις(αν ριξεις)5 τουφεκιες,αδειαζεις λιγο το μυαλο και παμε παρακατω!
Αν θεωρεις πως μετα απο εναν τσακωμο(με το ειδος malacus malacus),θα εχεις την ψυχικη διαθεση και ηρεμια να κυνηγησεις....μαζι σου!
Προσωπικα,εχω σβησει απο τον χαρτη πολυσυχναστα μερη!!!
Δεν το ευχαριστιεμαι,ειναι ....τσιρκο!!
Απο μια μερια,κακως τα γράφουμε....
Τα διαβαζουν και αποθρασυνονται!!!:(
 
Απο τη στιγμη που θα βρεθει ενας" τετοιος",διπλα σου,μουτζωσε τα!!
Εχει κοψει η κρέμα!
Ξεκιναει στραβά η μερα κι ετσι θα συνεχιστει!
Τα μαζευεις και πας παρα περα....
Ειναι πολυ πιο κοντα μας η κακια ωρα,απ'οτι πιστευουμε!!
Σ'ενα τριτοτεταρτο καρτερι,ριχνεις(αν ριξεις)5 τουφεκιες,αδειαζεις λιγο το μυαλο και παμε παρακατω!
Αν θεωρεις πως μετα απο εναν τσακωμο(με το ειδος malacus malacus),θα εχεις την ψυχικη διαθεση και ηρεμια να κυνηγησεις....μαζι σου!
Προσωπικα,εχω σβησει απο τον χαρτη πολυσυχναστα μερη!!!
Δεν το ευχαριστιεμαι,ειναι ....τσιρκο!!
Απο μια μερια,κακως τα γράφουμε....
Τα διαβαζουν και αποθρασυνονται!!!:(
Συμφωνώ σε όσα λές Γιάννη, απο την αλλη αφου τα διαβάζουν, ας διαβασουν και το εξής:
Οταν φίλε δεν με σεβαστεις και ερθεις να κάτσεις δίπλα μου, μπορω να σου χαλάσω εγω την κάρπωση.Και επειδή ίσως δεν εχεις ιδέα θα σου πώ 3 λέξεις. Custom,8/10, baffer:cool:
 
Κάτι μπορώ να φανταστώ....sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Τολη, ειναι πολλοι κ μαλιστα ειναι κ πιο ωριμης ηλικιας (50 ας πουμε) που θα επρεπε να εχουν λίγο μυαλο στο κεφαλι τους, που κανουν τους καουμπουδες κ το παιζουν βαρυμαγγες... Οι περισσοτεροι απο αυτους εχουν κ ενα χαρακτηριστικο γνωρισμα να τον απλωνουν τον τραχανα στην πλαγια... Ειδικα στη Μανη αν κ παω πολυ νωρις κ περπαταω πολυ για να ειμαι μονος μου μιας κ δεν μπορω να κατσω 50-60 μετρα πιο κοντα απο αλλον κυνηγο, πετυχαινω καθε χρονο τετοιους...
περυσι λοιπον εγινε ενα πολυ χαρακτηριστικο περιστατικο...
Ημουν στο καρτερι απο τις 4.30 ολομοναχος κ με περπατημα 40 λεπτων περιπου...Στις 5 ηρθε κ ενας φιλος απο Καλαματα... Κατα τις 6 ερχοταν ενας με το φακο απο μακρια, αναβω κ εγω για λογους ασφαλειας φυσικα κ για να του δειξω κ τη θεση μου να μην κανει τσαμπα δρομο αν ηθελε το συγκεκριμενο καρτερι...
Αυτος συνεχισε την πορεια του κ ερχεται καμια 40αρια μετρα απο μενα, αναμμα φακων παλι κ στους δυο, κοντα ηταν αλλα επειδη τα πουλια μπαινουν απο δυο κατευθυνσεις εκει, ενταξει λεω, καλη καρδια δεν τρεχει τιποτα, αμα εχει θα βαρεσουμε ολοι... Στη Μανη εισαι, μην θες κ πριβε καρτερι...
Αναβοσβημα φακων κ παλι για επιβεβαιωση, ολα καλα... Κουβεντιαζα με το φιλο...
Σε καποια στιγμη γυρναω το κεφαλι μου κ βλεπω ενα πορτοκαλι γιλεκο μεσα στη νυχτα στα 15 μετρα διπλα μου...
Ειχε ερθει ο τυπος διπλα μου...
Γινονται ο γνωστες κουβεντες, κ η απαντηση του τυπου...
¨10 λπετα ειμαι εδω, τωρα το θυμηθυκες οτι ειμαι κοντα σου¨
Η κουβεντα ξεφευγει λιγο, αλλα αυτος ανενδοτος σε σημειο εκνευριστικο να θελω να τον αρπαξω...
Η τελευταια μου κουβεντα ηταν " φιλε κανε οτι καταλαβαινεις, απλά αν κατσεις εδω δεν θα τουφεκισεις, στο υποσχομαι"
Εστειλα το φιλο λιγο παρδιπλα να ειναι ανετος γιατι ειχε ερθει κ απο ταξιδι το παιδι κ ηταν κριμα κ εκατσα εγω στη θεση μου, αυτος 15 μετρα διπλα μου...
Το αποτελεσμα ηταν να κανω εγω το οριο κ αυτος κανενα... Οτι πουλι εμπαινε το επαιρνα πρν φτασει...
Οταν ξημερωσε καλα, κ μαζεψα 3-4 που ηταν μπροστα του μετα το πρωινο σηκωμα, του λεω θυμαμαι...
" ρε μαστορα, ενταξει πριν ηταν νυχτα, μπορει να μπερδευτηκες, μπορει χιλια δυο, δεν τρεχει τιποτα... Τωρα που ξημερωσε κ βλεπεις οτι καθεσαι 15 μετρα διπλα μου, εισαι και 50 χρονων, δεν σε πιανει ντροπη ειλικρινα, να πας να κατσεις εστω αλλα 15 μετρα πιο διπλα ετσι απο αξιοπρεπεια κ μονο"
Χαζογελαγε ο κοπανος...
Ειχε τρυγονια εκεινη τη μερα, ηταν ωραια... Δεν τουφεκισε παρα μονο ενα που το πηρα εγω μετα την πρωτη τουφεκια του... Δεν το χορτασα ομως σαν κυνηγι, ημουν μεσα στα νευρα κ την ενταση να τουφεκισω... Εχασα κ ενα σωρο πλανα απο την καμερα, δεν προλαβαινα να την χτυπησω πριν τουφεκισω...

Δεν ειναι το καρτερι, στα @ρχιδια@ μου το καρτερι, ειναι ο τροπος ρε φιλε, αυτο το ηλιθιο κ υπουλο πλησιασμα να σε διωξω που εχουν ολοι αυτοι, ιδια προσεγγιση υιοθετουν κ στη λενε κιολας, ε οχι... Ας ερθει να μου πει με ωραιο τροπο οτι για τους χ-ψ λογους θελει να κατσει εκει, ολοι οι καλοι χωραμε, αλλα οχι πουστικα...

Πλεον οχι, δεν φευγω, καθομαι εκει κ δεν αφηνω τον αλλο να τουφεκισει... Δεν σε χαλαει αυτο? Φυσικα κ με χαλαει, οπως θα με χαλαγε ομως να του περασει κ η μαγγια κ η κουτοπονηρια του... Φυσικα ουτε λυση ειναι αυτο, αλλα μιας κ πισω εγω δεν μποορω να κανω σε καποιες περιπτωσεις, απο το να παιζω μπουνιες καλυτερα ετσι... Ειμαι κ αποδοτικος υπο πιεση... .sarcastic.

Η υγεια μας παντως εναι πανω απο ολα, κ αυτο που συμβουλευει ο γεροντας ειναι το πιο σωστο, αν βλεπουμε οτι η κατασταση ειναι προβληματικη...
 
Χθες απόγευμα την ώρα που έφευγε από το χωριό η κουνιαδα μου είδε ενα τύπο σχεδόν δίπλα στο δρόμο να ρίχνει δύο τουφέκιες σε τρυγονακια (να προσθέσω από την άλλη μεριά του δρόμου ειναι εθνικός δρυμος... Ο δρόμος είναι το οριο) και με ρώτησε το βράδυ... Εσύ γιατί δεν πας τώρα και θα πας από Δευτέρα??
Ο Μαλακας και ο βλάκας έχουν εξισωθει τελευταία και φυσικά είναι ακινητοι...
Αυτο που έκανε ο Άρης το έχω κάνει δύο φορές σε απογευματινο παπιας αλλά και εγώ δε χάρηκα τις επιτυχίες... Μόνο νεύρα είχα... Αν και δεν τους άφησα να παρουν θηραμα ενω εγώ πηρα δεν χάρηκα τη βόλτα μου.
 
Το αντίθετο σας έχει συμβεί; Να θέλει κάποιος τον τόπο όλο δικό του;
Εχω πάει πρόπερσι απογευματινό στα μέγαρα. 2 μέρες πριν είχα κάτσει σε ένα γαμάτο καρτέρι και έκανα πουλάκια. Πάω μετά από 2 μέρες στο ίδιο σημείο, κοιτάζω μήπως μπήκα μπροστά από κάποιον και δε βλέπω κανέναν. Χτυπάει το τηλέφωνο και μόλις το κλεινω ακούω ένα σφύριγμα. Είναι ένας τύπος 50 μέτρα πίσω και λίγο πιο αριστερά.
Σορυ του λέω δε σε είδα, θα μετακινηθω. Μαζεύω και πάω καμιά 50αρια μέτρα ακομα πιο δεξιά από την πορεία των πουλιών σε άλλο χωράφι...
Το τι ακουγόταν σε κάθε τουφεκιά που έριχνα δε λέγεται παρότι πολλές φορές πουλιά που πέρναγαν σε μένα έσπαγαν και εστριβαν προς αυτόν..
 
Το αντίθετο σας έχει συμβεί; Να θέλει κάποιος τον τόπο όλο δικό του;
Εχω πάει πρόπερσι απογευματινό στα μέγαρα. 2 μέρες πριν είχα κάτσει σε ένα γαμάτο καρτέρι και έκανα πουλάκια. Πάω μετά από 2 μέρες στο ίδιο σημείο, κοιτάζω μήπως μπήκα μπροστά από κάποιον και δε βλέπω κανέναν. Χτυπάει το τηλέφωνο και μόλις το κλεινω ακούω ένα σφύριγμα. Είναι ένας τύπος 50 μέτρα πίσω και λίγο πιο αριστερά.
Σορυ του λέω δε σε είδα, θα μετακινηθω. Μαζεύω και πάω καμιά 50αρια μέτρα ακομα πιο δεξιά από την πορεία των πουλιών σε άλλο χωράφι...
Το τι ακουγόταν σε κάθε τουφεκιά που έριχνα δε λέγεται παρότι πολλές φορές πουλιά που πέρναγαν σε μένα έσπαγαν και εστριβαν προς αυτόν..

Μου ειχε συμβει σε καρτερι πριν πολλα πολλα χρονια. Αποσταση μεταξυ μας περιπου 80-90 μετρα και αυτος βαραγε τα δικα μου πριν καν με πλησιασουν (ημασταν να φανταστεις σε διπλανα χωραφια και τα πουλια ερχοντουσαν απο μπροστα μας). Αποτελεσμα να σπανε δεξια αριστερα και να μην μπορουμε να σταυρωσουμε πουλι. Αφου ειδα και αποειδα, και ευτυχως ειχα μαζεψει 4-5 τον ρωτησα γιατι το κανει, και η απαντηση ηταν πως ειχε Ρεμιγκτον φυσιγγια και μπορουσε να τα ριξει τοσο μακρια. Το μονο μακρυ βεβαια που ειχε παρει ηταν αλλο...
 
Μου ειχε συμβει σε καρτερι πριν πολλα πολλα χρονια. Αποσταση μεταξυ μας περιπου 80-90 μετρα και αυτος βαραγε τα δικα μου πριν καν με πλησιασουν (ημασταν να φανταστεις σε διπλανα χωραφια και τα πουλια ερχοντουσαν απο μπροστα μας). Αποτελεσμα να σπανε δεξια αριστερα και να μην μπορουμε να σταυρωσουμε πουλι. Αφου ειδα και αποειδα, και ευτυχως ειχα μαζεψει 4-5 τον ρωτησα γιατι το κανει, και η απαντηση ηταν πως ειχε Ρεμιγκτον φυσιγγια και μπορουσε να τα ριξει τοσο μακρια. Το μονο μακρυ βεβαια που ειχε παρει ηταν αλλο...
Μια φορά στην Οινόη περίπου 2005 τότε που δεν είχαμε ιδέα για μέρη γιατί μόλις είχαμε μετακομίσει από την Σύρο, πέφτουμε σε μέρα με πολλές δεντρότσιχλες. Βαράει ένας μια και την τραυματίζει. Το πουλί σχεδόν ολοζώντανο παίρνει την γνωστή κατηφορική πορεία. Περνάει από μπροστά μου και της ρίχνω μία και έρχεται και πέφτει 5 μέτρα από τα πόδια μου. Πάω την μαζεύω και την πάω στον άνθρωπο να του την δώσω. Δεν πρόλαβα να κάνω 10 βήματα προς αυτόν και αρχίζει να με βρίζει. Άστην κάτω ρε αλήτη. Μάστορα σε σένα την έφερνα μην ανησυχείς του λέω. Ναι καλά μου λέει γεμάτος ειρωνία. Πήγα λοιπόν του έδωσα την τσίχλα. Το κυνήγι μου όλο είχε χαλάσει. Ακόμα και όριο να χτυπούσα, δεν άλαλζε κάτι. Είναι στιγμές που ότι και να κάνεις κάποιος "συνάδελφος" θα στο χαλάσει το κέφι. Ελπίζω μόνο οι περισσότεροι να είμαστε ακέραιοι και να τιμούμε τους γραπτούς και άγραφους νόμους. Το παράδειγμα αυτό το είπα και για έναν ακόμη λόγο. Αυτός ο άνθρωπος μπορεί να ήταν πράγματι πολύ σωστός και να είχε πέσει σε μ@λ@κες τόσες φορές που στο τέλος και ο ίδιος αντιδρούσε υπερβολικά. Αν μάθουμε λοιπόν να πηγαίνουμε κόντρα στους γρόθους ίσως κάποια φορά να είμαστε άδικοι και με τους σωστούς!
 
Πέρυσι λοιπόν Γιάννενα σε βοσκή φασσας .Είμαι εκεί από το χάραμα έχω πάρει μερικά πουλιά και κατά τις 10 σκάει μυτη ένας παππούς ....σε παρακαλώ λεβέντη μου λέει άσε με κάτσω δίπλα και ρίξε εσύ πρώτος ...έρχονται δύο πουλιά πλαναρουν από τα δεξιά μου (αριστερά αυτός) σηκώνομαι κάνω ένα πανέμορφο ντουμπλε.Παω να πάρω το δευτερο πουλί και τον βλέπω βγαινει τρεχοντας και αρπάζει το άλλο...Γιατί το πήρες το πουλί ρε μπάρμπα τον ρωτάω...Εγώ το βαρεσα μου λέει...Για να δω του λέω τι φυσσιγγι έριξες ...το πέταξα εκεί που ήμουν μου λέει...πουθενά καλυκας εκεί που καθόταν ...μπάρμπα του λέω καλύτερα να μου ζηταγες να σου χαρίσω όλα τα πουλιά παρά αυτό που έκανες...Με πατάει απο πάνω και ένα βρισιμο...Να μην τα πολυλογώ έφυγα γελώντας και από τότε όποιος πλησιάζει χαλάει και το δικό μου και το δικό του κυνήγι....
 
Επίσης μια φορά χαλαστηκα με ένα τύπο που είχε ένα κοκερ και μάζευε τα πουλιά από 2-3 καρτέρια.
Βαράω την τσίχλα και πέφτει στη μέση της απόστασης μεταξύ μας. Ρίχνω καπάκι σε άλλη μια που δεν πήρα και γυρίζοντας να δω που έπεσε η πρώτη βλέπω το κοκερακι και τη σκουπίζει. Χάρηκα την όρεξη του σκύλου, πέρναγαν και πουλάκια αρκετά, λέω δεν πειράζει για ενα λογικά θα το είδε και ο ιδιοκτήτης. Στο δεύτερο που έπεσε πιο κοντά σε μένα είχα μόλις ξεκινήσει να πάω όταν τη μάζεψε. Φωνάζω μια στον ιδιοκτήτη να μαζέψει το σκύλο γιατί απορταρει δικά μου πουλιά και ο τύπος κάνει ότι δεν ακούει αλλά δεν τον έβλεπα κιόλας που ήταν.. Στην τρίτη που έπεσε προς τα εκεί έφυγα γρήγορα και όταν πλησίασε ο σκύλος του φώναξα αγριεμένα και κωλωσε. Ο τύπος πάλι δεν εμφανίστηκε στα ανοιχτά. Λέω δυνατά, είναι κρίμα να στο τουφεκισει καμιά μέρα κανένας τρελαμένος.. Μετά πρέπει να έφυγε.
Με χάλασε και δεν ήταν για τις δύο τσίχλες αφού είχε αρκετές αλλά γιατί έκανε το κορόιδο.
Μπορεί να πήρε αρκετά like μετά στο fb βέβαια..!
 
""""Μπορεί να πήρε αρκετά like μετά στο fbβέβαια..!""""
Μου δίνεις το έναυσμα Στέφανε με την τελευταία φράση σου να ξαναπώ ότι το fb δεν είναι χωρος να ποσταρουμε τις κυνηγετικές μας επιτυχίες.....δίνουμε το βήμα στους τρελούς γνωστούς .
Αυτός ο χωρος όπως κ αλλά φορουμ υπάρχουν για αυτόν το λόγο
 
Από όλη αυτή την κουβέντα συγχωρέστε με άλλα νιώθω μεγάλη ανακούφιση...Τελικά δεν σμιγω μόνο εγώ με μακακες στα βουνά ...Είναι Πανελλήνιο το κακό....
Σιγα μην ανακαλυψες την χαμενη Ατλαντιδα!!:D
Οι μαλακες ειναι σαν τον "Mythos"!
Παντου υπαρχει, τουλαχιστον, ενας!
 
Back
Top