Έλληνες κυνηγοί που ζουν στο εξωτερικό.

Πιθανολογω γιατι θεωρειτε πολυ πιο εκρηκτικη σε σχεση με την ακαπνη..πχ τα βαρελοτα που εφτιαχναν το πασχα μονο με μαυρη ηταν..
Τάσο με αυτή σου την κουβέντα πραγματικά έβγαλες όλο το ζουμί της υπόθεσης , τι εννοώ ... Κάποιοι που "παίζουν" με τα βαρελότα ( παρανομα φυσικά ) επηρεάζουν το δικό σου προνόμιο ( δεν θα το πω δικαίωμα ) να έχεις ενα εμπροσθογεμες τουφέκι και να κυνηγάς με αυτό .
 
Δεν ξέρω αν έχει δόση αλήθειας για την επέκταση της ασθένειας σε τόσες περιοχές και για τη φονικότητά της (για την επέκταση σε ανθρώπους το θεωρώ κλασσική κινδυνολογία) όμως όσοι είστε στο εξωτερικό έχετε το νου σας. Θα είναι κρίμα αν υφίσταται κάτι τέτοιο να μην ελεγχθεί και να αποδεκατίσει τους πληθυσμούς αυτού του υπέροχου ζώου...

Zombie deer: Ασθένεια που κάνει τα ελάφια "ζόμπι"

https://www.news247.gr/kosmos/zombi...icle&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos3
 
Δεν ξέρω αν έχει δόση αλήθειας για την επέκταση της ασθένειας σε τόσες περιοχές και για τη φονικότητά της (για την επέκταση σε ανθρώπους το θεωρώ κλασσική κινδυνολογία) όμως όσοι είστε στο εξωτερικό έχετε το νου σας. Θα είναι κρίμα αν υφίσταται κάτι τέτοιο να μην ελεγχθεί και να αποδεκατίσει τους πληθυσμούς αυτού του υπέροχου ζώου...

Zombie deer: Ασθένεια που κάνει τα ελάφια "ζόμπι"

https://www.news247.gr/kosmos/zombi...icle&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos3
Το χειρότερο σενάριο είναι εκτός απο την εξάπλωση στα ελάφια να περάσει και σε άλλα είδη όπως το Ελκ , το Μους , Καριμπου ...εκεί θα μιλάμε πλέον για την απολυτή καταστροφή.... βέβαια ενώ αυτή η ασθένεια είναι γνωστή για πάνω από είκοσι χρόνια ( μπορεί και παραπάνω) δεν γίνεται τίποτα για να την σταματήσουν / περιορίσουν ( ίσως και να μην μπορούν ) .
Τα τελευταία δυο , τρία χρόνια το υπουργείο περιβάλλοντος του Οντάριο παίρνει δείγματά απο ελάφια/θηράματα και τσεκάρει αν έχουν προσβληθεί απο την ασθένεια και ο λόγος ειναι οτι υπάρχουν δείγματα απο ελάφια με ασθένεια στην πολιτεία του κεμπεκ , δηλαδή την διπλά πολιτεία .
 
Καλησπέρα , μήπως έχει κάποιος καμιά ιδέα για trail camera , αν έχει να προτείνει κάποια επίσης ?
Γιώργο δύσκολο να βρεις Έλληνα κυνηγό που να έχει εμπειρία από τέτοια κάμερα. Καλή επιτυχία στην αναζήτηση πάντως :)
 
https://www.spypoint.com/en/products/cellular-trail-camera/product-link-micro.html

Τι γνώμη έχεις για αυτή Κωνσταντίνε ? Έχεις ακούσει καλά λογια ?
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ με την τεχνολογία δεν τα χω καλά , ρώτησα ένα φίλο που ξέρω ότι είναι λίγο ψειρας στις αγορές του και μου πρότεινε αυτές τις δύο εταιρειες.
 
Είναι κίνηση με μεγάλα ποσοστά αποτυχίας ( κλοπής ) άλλα θα το κάνω σύντομα και θα δούμε αν τελικά είναι η τύχη με το μέρος μου .
Βρήκα αυτή που σου έδειξα στο url στα 200 δολάρια συν φόρος και εχει ενα πακέτο με 100 φώτο το μήνα και βγαίνει δωρεάν αλλα και αν θες πιο πολλές τότε πας για συνδρομή ανά μήνα.
 
Είναι κίνηση με μεγάλα ποσοστά αποτυχίας ( κλοπής ) άλλα θα το κάνω σύντομα και θα δούμε αν τελικά είναι η τύχη με το μέρος μου .
Βρήκα αυτή που σου έδειξα στο url στα 200 δολάρια συν φόρος και εχει ενα πακέτο με 100 φώτο το μήνα και βγαίνει δωρεάν αλλα και αν θες πιο πολλές τότε πας για συνδρομή ανά μήνα.
Σίγουρα Γιώργο αν δεν είναι ιδιωτική η περιοχή ειναι ρισκο , δεν ξερω πως δουλεύει το σύστημα τώρα? Κάθε φορά λαμβάνεις φώτο στο κινητό αυτόματα.
 
Σίγουρα Γιώργο αν δεν είναι ιδιωτική η περιοχή ειναι ρισκο , δεν ξερω πως δουλεύει το σύστημα τώρα? Κάθε φορά λαμβάνεις φώτο στο κινητό αυτόματα.
Έχει ένα πακέτο με δωρεάν 100 φώτο το μηνά μεσω της κάρτας σιμ , αν θες περισσότερες πρέπει να πληρώσεις τα ανάλογα ποσά ανα μήνα ( αν θυμάμαι καλά 7 δολάρια τον μήνα για 250 φώτο και 9 για απεριόριστες ... )
 
Έχει ένα πακέτο με δωρεάν 100 φώτο το μηνά μεσω της κάρτας σιμ , αν θες περισσότερες πρέπει να πληρώσεις τα ανάλογα ποσά ανα μήνα ( αν θυμάμαι καλά 7 δολάρια τον μήνα για 250 φώτο και 9 για απεριόριστες ... )
Δεν είναι και ακριβά αν θέλεις να παρακολουθεις μια συγκεκριμένη περιοχή, οι 100 να ξέρεις οι περισσότερες θα είναι σκιουρακια, ρακουν ειδικά αν έχει καμία ταιστρα κοντά θα ναι καθημερινοι πελάτες.
 
Δεν είναι και ακριβά αν θέλεις να παρακολουθεις μια συγκεκριμένη περιοχή, οι 100 να ξέρεις οι περισσότερες θα είναι σκιουρακια, ρακουν ειδικά αν έχει καμία ταιστρα κοντά θα ναι καθημερινοι πελάτες.
https://www.canadiantire.ca/en/pdp/spypoint-link-ct-12mp-cellular-trail-camera-1759959p.html#srp

Η επιλογή έγινε . :D
 
Back
Top