Έλληνες κυνηγοί που ζουν στο εξωτερικό.

Να είστε πάντα καλά παιδιά και για όσους θέλουν και μπορούν καλό επαναπατρισμο εύχομαι. Πάντωσ υπάρχουν και τα πλεονεκτήματα, πχ εσύ Κωνσταντίνε έχεις πρόσβαση στην καλύτερη αγορά του κόσμου, άλλοι σε καλύτερους κυνηγετικούς παραδεισους.
 
Να είστε πάντα καλά παιδιά και για όσους θέλουν και μπορούν καλό επαναπατρισμο εύχομαι. Πάντωσ υπάρχουν και τα πλεονεκτήματα, πχ εσύ Κωνσταντίνε έχεις πρόσβαση στην καλύτερη αγορά του κόσμου, άλλοι σε καλύτερους κυνηγετικούς παραδεισους.
Να σε καλά Μάνο που θα πάει θα την κάνω μια μέρα, καλά είναι δεν λέω για ψώνια βέβαια αλλά μετά δρομο.bye.
 
Εξόρμηση για τρυγονακια με τον Μάνο ,τρεις ώρες δρόμο και μέχρι να βγάλουμε τις άδειες μεσημεριασε και κάναμε μια γύρα στα γνωστά μέρη να κόψουμε κίνηση.
Η μέρα καμίνι 95 βαθμούς τίποτα στα καλώδια η στα χωράφια, οι καλαμποκιες και τα χωράφια με σόγια και φασόλια ακόμα χλωρά και συνήθως βόσκουν στην μέση και δεν φαινόταν τίποτα.
Αποφασίσαμε να πάμε σε ένα μέρος που μας έχει δώσει τρυγόνια και ωραίες μακρινές τουφεκιές .

Χορτάρι κομενο και μπορείς να βρεις τα χτυπημένα εύκολα, αλλά αυτό που μαρεσει είναι κυρίως το απόγευμα αν έχει τρυγόνια βέβαια έρχονται ψηλωμενα πίσω από τα δέντρα και γίνονται ωραίες τουφεκιές.
Μια τέτοια έκανε σήμερα ο Μάνος με την α400 το anaconda mid και δοκιμαστικά με το winchester super x no 7,5 .

Μέτρησε 60+ βήματα αλλά αυτός θα μας πει καλύτερα.
 
Με ρώτησαν κάποια μέλη για το πως είναι το κυνήγι στον Καναδά και λέω να μοιραστώ μερικές πληροφορίες πάνω σε αυτό , αν κάποιος θέλει να ρωτήσει το οτιδήποτε και αν το γνωρίζω φυσικά
 
Εγω ειμαι μαλον απο τους τυχερους ζω περιπου 7 με 8 μηνες αμερικη και τους υπολυπους ελλαδα και οχι συνεχωμενα εχω κανει πολα κυνιγια εκει κυριος υδροβια αλλα το κυνηγι που κανω οταν ειμαι ελλαδα ειναι αλο πραγμα δεν συγγρινετε με τυποτα
 
Κυνηγάω με βαλιστρα , επειδή με βολεύει πιο πολύ , δεν χρειάζεται να έχεις άδεια για αγορά τόξου ή βαλιστρας , απλά πας στο κυνηγομαγαζο και το αγοράζεις
Ιδιαιτερα ενδιαφερων....
Πες μας λιγα πραγματα για τα κυνηγια που κανεις με αυτο το "οπλο",τεχνικες,βεληνεκες κλπ..
Προφανως θα υπαρχουν κ διαφορες διατομες σε χορδες και βελη...
 
Για να πας για κυνήγι χρειάζεται πρώτα να κανείς μάθημα διαρκείας 8 ωρών και μετά να γράψεις τεστ , αφού περάσεις πας με τα έγγραφα στο αρμόδιο ΚΕΠ και κανείς αίτηση για την άδεια . Από εκεί και πετά για κάθε θήραμα που θες να πας να κυνηγήσεις πρέπει να αγοράσεις από το ΚΕΠ / τηλεφωνικά/ Ίντερνετ άδεια για το συγκεκριμένο θήραμα . Με αυτά τα έγγραφα πλέον πας για κυνήγι τις μέρες του χρόνου που επιτρέπεται . Η πολιτεία είναι κομμένη σε τομείς αριθμημενους . Οι κανονισμοί κάθε χρόνο λένε σε ποιες περιοχές μπορείς να κυνηγήσεις ποιο θήραμα με τι είδος όπλου και αν είναι αρσενικο η θυληκο . Μπορείς να κυνηγήσεις με λειοκανο με ραβδωτό με τόξο με βαλιστρα με εμπρπσθογεμες με ραβδωτή καραμπίνα με κοντάρι,
 
Back
Top