Έγγραφη διαμαρτυρία, για συκοφαντικό δημοσίευμα της εφημερίδας "ΤΑ ΝΕΑ".

Θεωρώ αδύνατο, να υπάρξει απάντηση. Ιδίως αν δεν στοιχειοθετείται το ρεπορτάζ και οι εταιρίες θα πρέπει να επανορθώσουν. Μόνο δια της νομικής οδού, υποχρεούνται να στοιχειοθετήσουν ή να επανορθώσουν και αυτό μόνο σε ευνομούμενα κράτη.
 
Θεωρώ αδύνατο, να υπάρξει απάντηση. Ιδίως αν δεν στοιχειοθετείται το ρεπορτάζ και οι εταιρίες θα πρέπει να επανορθώσουν. Μόνο δια της νομικής οδού, υποχρεούνται να στοιχειοθετήσουν ή να επανορθώσουν και αυτό μόνο σε ευνομούμενα κράτη.
Θέλει δικηγόρο μια τέτοια επιστολή! η οποία ούτε λίγο ούτε πολύ θα λέει ότι αν δεν αποδείξουν με στοιχεία αυτό που έγραψαν θα φάνε μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση.
 
Η δράση μας, τη μόνη αντίδραση που προκάλεσε, ήταν μία γενικόλογη και ετεροχρονισμένη ανακοίνωση της ΚΣΕ, η οποία κατά την γνώμη μου, πιο πολύ στόχευε να κατευνάσει τους αδικημένους κυνηγούς, παρά να προασπίσει την τιμή της κυνηγετικής οικογένειας. Αν ήθελε το δεύτερο, θα ερχόταν σε ευθεία αντιπαράθεση με αυτούς που το ξεκίνησαν. Έτσι μόνο προστατεύεις τον οίκο σου και την οικογένειά σου.
 
Τα σίγουρα ?
Να σταματήσουμε δηλαδή να τον λέμε καράφλα ?

ps
Απάντηση δεν έλαβα ακόμα Δημήτρη από την εφημερίδα ... ούτε πιστεύω ότι θα λάβω
Ούτε κι εγώ Βασίλη.Ούτε από το MEGA.
Ειλικρινά,η ανακοίνωση της ΚΣΕ είναι για γέλια.
"Ορισμένοι δημοσιογράφοι".Ποιοί δημοσιογράφοι,σε ποιό μέσο;
Γιατί δεν κάνετε,μια μήνυση;
Θα μαζέψουμε,εμείς τα λεφτά,αν δεν έχετε...
Θλιβεροί κι εσείς και τα τσιράκια σας...
 
https://www.ethnos.gr/greece/article/55871/poioeinaitoprofiltonemprhstonsthnellada Έως το 2019 πάντως ο κ. Γκουρμπάτσης φωτογράφιζε τον εμπρηστή κυρίως ως αυτοαπασχολούμενο και συνήθως στους τομείς της γεωργίας , της δασοκομίας και της αλιείας !!! Κύριε Λαμπρόπουλε , ούτε τώρα ;;
 
Last edited:
Αν υπάρχει δικηγόρος μέλος του φόρουμ και θέλει φυσικά, προτείνω να αναλάβει την εκπροσώπηση μας. Εννοείται με αμοιβή. Είμαστε τόσοι πολλοί που θέλουμε. Και αν θέλει να αναλάβει μόνιμα με μηνιαία αποζημίωση.
 
Επειδή στη μελέτη του κ. Γκουρμπάτση δεν αναφέρονται πουθενά οι κυνηγοί , προτείνω ν' απευθυνθούμε στον ίδιο ( στο site eglimata-emprismou .gr ) για να μας γνωστοποιήσει σε ποια μελέτη του αναφέρει τους κυνηγούς, ώστε να διαπιστώσουμε αν ο συντακτης της εφημερίδας βασίζεται στην πηγή που αναφέρει ή είναι αυθαίρετο το δημοσίευμα.
 
Last edited:
Νομίζω και εγώ πλέον πρέπει να περάσει η κυνηγετική κοινότητα να αντιδράσει νομικά. Επιπλέον εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι συνελευσεις των κυνηγετικών συλλόγων δεν γίνονται ηλεκτρονικά ; Θεωρώ πως θα είναι και μεγαλύτερη η συμμετοχή με αυτό τον τρόπο. Άλλο να πρέπει να κατέβω π.χ. από Νέα Φιλαδέλφεια στο κέντρο και άλλο να μπώ σε μια πλατφόρμα τηλεδιασκέψης να ακούσω, να μιλήσω και να ψηφίσω.
 
Νομίζω και εγώ πλέον πρέπει να περάσει η κυνηγετική κοινότητα να αντιδράσει νομικά. Επιπλέον εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι συνελευσεις των κυνηγετικών συλλόγων δεν γίνονται ηλεκτρονικά ; Θεωρώ πως θα είναι και μεγαλύτερη η συμμετοχή με αυτό τον τρόπο. Άλλο να πρέπει να κατέβω π.χ. από Νέα Φιλαδέλφεια στο κέντρο και άλλο να μπώ σε μια πλατφόρμα τηλεδιασκέψης να ακούσω, να μιλήσω και να ψηφίσω.
Μην τους βαζεις δυσκολα, σε θελουν χωρις φωνη και προπαντος να μην υπαρχει αντιλογος γιατι ξερουν οτι αν ανοιξουν αυτο το κομματι θα βγουν εκτιθέμενοι σε πολλα πραγματα.
 
Εάν κάποιος έχει γνωστό δικηγόρο,ας ρωτήσει δύο -τρία πράγματα.
Πως, μπορούμε να κινηθούμε.
Και αν μπορεί να γίνει ομαδική προσφυγή,από τη στιγμή που δεν είμαστε κάποιος σύλλογος, ομοσπονδία κτλ.
Αλλιώς, να πάρω τηλέφωνο ένα δικηγορικό ,να μάθω.
 
Εάν κάποιος έχει γνωστό δικηγόρο,ας ρωτήσει δύο -τρία πράγματα.
Πως, μπορούμε να κινηθούμε.
Και αν μπορεί να γίνει ομαδική προσφυγή,από τη στιγμή που δεν είμαστε κάποιος σύλλογος, ομοσπονδία κτλ.
Αλλιώς, να πάρω τηλέφωνο ένα δικηγορικό ,να μάθω.
Ρώτησα καλό δικηγόρο και φίλο και μου είπε ότι:
Σαν φόρουμ δεν έχουμε νομική υπόσταση και γι΄αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε αγωγή.
Ο φορέας που θα κάνει αγωγή πρέπει να έχει νομική υπόσταση.
Σαν ιδιώτες ή καλύτερα σαν σύλλογος, ένας ή περισσότεροι κυν. σύλλογοι μπορούν να κάνουν αγωγή και ασφαλιστικά μέτρα.
Το καλύτερο είναι ένας κυνηγετικός σύλλογος να κάνει αγωγή και ασφαλιστικά μέτρα.
Εφ΄όσον αποδειχθεί ότι το δημοσίευμα είναι αναληθές όχι μόνο υποχρεούνται να επανορθώσουν αλλά και θα πληρώσουν.
Μου είπε επίσης ότι οι Ομοσπονδίες είναι δύσκολο να κινηθούν σε τέτοιες περιπτώσεις (ενδιαφέρονται πάντα να έχουν σύμμαχο τον τύπο ... )
Τέλος όλη αυτή η ιστορία μπορεί να κοστίσει περίπου 3.500 €
 
Ρώτησα καλό δικηγόρο και φίλο και μου είπε ότι:
Σαν φόρουμ δεν έχουμε νομική υπόσταση και γι΄αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε αγωγή.
Ο φορέας που θα κάνει αγωγή πρέπει να έχει νομική υπόσταση.
Σαν ιδιώτες ή καλύτερα σαν σύλλογος, ένας ή περισσότεροι κυν. σύλλογοι μπορούν να κάνουν αγωγή και ασφαλιστικά μέτρα.
Το καλύτερο είναι ένας κυνηγετικός σύλλογος να κάνει αγωγή και ασφαλιστικά μέτρα.
Εφ΄όσον αποδειχθεί ότι το δημοσίευμα είναι αναληθές όχι μόνο υποχρεούνται να επανορθώσουν αλλά και θα πληρώσουν.
Μου είπε επίσης ότι οι Ομοσπονδίες είναι δύσκολο να κινηθούν σε τέτοιες περιπτώσεις (ενδιαφέρονται πάντα να έχουν σύμμαχο τον τύπο ... )
Τέλος όλη αυτή η ιστορία μπορεί να κοστίσει περίπου 3.500 €
Αυτό εννοούσα.
Δεν ξέρω, αν μπορούμε να ιδρύσουμε έναν μη κερδοσκοπικό σύλλογο (όχι ΜΚΟ) και να κινηθούμε από κεί.
 
Αυτό εννοούσα.
Δεν ξέρω, αν μπορούμε να ιδρύσουμε έναν μη κερδοσκοπικό σύλλογο (όχι ΜΚΟ) και να κινηθούμε από κεί.
Γιατί ; Θα πρόσθετε γραφειοκρατία και έξοδα .Αφού μπορούμε να κινηθούμε ως ιδιώτες , αλλά από κοινού . Το ζήτημα είναι οικονομικό....
 
Αυτό εννοούσα.
Δεν ξέρω, αν μπορούμε να ιδρύσουμε έναν μη κερδοσκοπικό σύλλογο (όχι ΜΚΟ) και να κινηθούμε από κεί.
Επίσης μου είπε ότι και μία περίπτωση να έχει καταγραφεί που κάποιος κυνηγός έβαλε φωτιά μπορεί να καλυφθούν. !
Για αυτό το λόγο καλό είναι να μάθουμε πριν μήπως κάποια στιγμή έχει συμβεί και καταγραφεί τέτοιο περιστατικό ...
 
Επίσης μου είπε ότι και μία περίπτωση να έχει καταγραφεί που κάποιος κυνηγός έβαλε φωτιά μπορεί να καλυφθούν. !
Για αυτό το λόγο καλό είναι να μάθουμε πριν μήπως κάποια στιγμή έχει συμβεί και καταγραφεί τέτοιο περιστατικό ...
Το ζήτημα Γιώργο είναι γιατι αναφέρει του; κυνηγούς μέσα σε επαγγελματικές ομάδες.
Αναφέρει ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες, κτηνοτρόφους κ.α. και αναφέρει και τους κυνηγούς.
Δηλαδή μέσα στα αλλά επαγγελματα δεν μπορεί να υπάρχει, ποδηλάτης, εντουρας, πεζοπόρος, ορειβάτης;

Επίσης επειδή αναφέρθηκε πιο πανω το εξώδικο είναι μια λύση που δεν κοστίζει και δεν έχει κάποια επίπτωση δικαστική.

Ειναι ένας επίσημος τρόπος να διαμαρτυρηθείς μεσω δικηγόρου και να υπάρχει σαν προηγούμενο σε περίπτωση που συνεχισει ή επιμείνει.
 
Επίσης επειδή αναφέρθηκε πιο πανω το εξώδικο είναι μια λύση που δεν κοστίζει και δεν έχει κάποια επίπτωση δικαστική.
150€ περίπου και αν καταλάβει ο άλλος ότι δεν έχεις τα μέσα να προχωρήσεις θα πάει στον κάλαθο των αχρήστων.
Και θα πρέπει λογικά να το κάνει ένας συγκεκριμένος άνθρωπος
 
150€ τα βρίσκουμε.

Το ότι πρέπει να το κάνει ένας συγκεκριμένος άνθρωπος και όχι ομάδα ανθρώπων δεν το ήξερα.
Γι αυτό φωνάζουμε, για το νομικό τμήμα, της Συνομοσπονδίας.
Αλλά αυτοί,δεν τολμούν να αναφέρουν το όνομα του μέσου.Εξώδικο, σε άγνωστο, θα στείλουν...
 
Back
Top