Άτρακτος σκαγιων σε super slow motion!

Ένα π@π@ρι που κοστίζει 5€ το πουλάνε 80€ ... να γιατί τα τσοκ έχουν διαφορές το ένα με το άλλο αχαχαχαχα
Η μοναδική χρησιμότητα των αφτερμαρκετ είναι ότι προεξέχουν και τα σφίγγεις με το χέρι.

(μιλάω για συμβατικά ... τρίφτες και brain τα εξαιρώ)
Για τα μπρε'ι'ν δεν ξέρω αν ασχολήθηκε ,πιθανόν όμως κ να υπάρχουν ανάμεσα στα 27 ‼️που έχει ντατα‼️όπως λέει ....με τα κιξ ,τζεμπς κα ,αναμένουμε‼️
 
Αποκαλυπτικό για μένα το βίντεο με τις ατρακτους. Βέβαια αφορά κυρίως ατσάλινα με ειδικό βύσμα, αλλά δύο πρώτα συμπεράσματα που βγάζω είναι α) οταν η στήλη των σκαγιων περικλείεται σε κυαθιο δεν υφίσταται κανέναν εμβολισμο από την έκρηξη στομίου, άρα το porting είναι αχρείαστο, και β) αντίθετα από ότι υποστηρίζουν ΟΛΟΙ οι γνωστοι βλητικοι ,η στήλη των σκαγιων όταν απελευθερωνεται από το βύσμα και δέχεται την αντίσταση της ατμόσφαιρας, δεν ανοίγει σαν μανιτάρι, αλλά το μέτωπο της παραμένει πιο συμπαγές από το πίσω μέρος της, και τα σκάγια του πίσω μέρους δεν προσπερνούν τα μπροστινά αλλά η διάταξη ( μπροστινά, μεσαία, πισινά) παραμένει απαράλλαχτη από το στόμιο μέχρι τον στόχο. Μάλλον η ορμή της στήλης των σκαγιων που είναι πάνω από 1000 φορές μεγαλύτερη από την αδράνεια της ατμόσφαιρας, προκαλεί αυτή την αεροδυναμική συμπεριφορά που έχει σαν αποτέλεσμα το μέτωπο της στήλης να φρεναρεται μεν, αλλά να μην διασπάται αισθητά, και το πίσω μέρος της στήλης να διαστέλλεται λόγω στροβιλισμων που προκαλεί η υποπιεση και κατόπιν τα σκάγια απομονωμένα πλέον και πιο παραμορφωμενα από τα μπροστινά να χάνουν έδαφος και να μένουν πίσω.
 
Αποκαλυπτικό για μένα το βίντεο με τις ατρακτους. Βέβαια αφορά κυρίως ατσάλινα με ειδικό βύσμα, αλλά δύο πρώτα συμπεράσματα που βγάζω είναι α) οταν η στήλη των σκαγιων περικλείεται σε κυαθιο δεν υφίσταται κανέναν εμβολισμο από την έκρηξη στομίου, άρα το porting είναι αχρείαστο, και β) αντίθετα από ότι υποστηρίζουν ΟΛΟΙ οι γνωστοι βλητικοι ,η στήλη των σκαγιων όταν απελευθερωνεται από το βύσμα και δέχεται την αντίσταση της ατμόσφαιρας, δεν ανοίγει σαν μανιτάρι, αλλά το μέτωπο της παραμένει πιο συμπαγές από το πίσω μέρος της, και τα σκάγια του πίσω μέρους δεν προσπερνούν τα μπροστινά αλλά η διάταξη ( μπροστινά, μεσαία, πισινά) παραμένει απαράλλαχτη από το στόμιο μέχρι τον στόχο. Μάλλον η ορμή της στήλης των σκαγιων που είναι πάνω από 1000 φορές μεγαλύτερη από την αδράνεια της ατμόσφαιρας, προκαλεί αυτή την αεροδυναμική συμπεριφορά που έχει σαν αποτέλεσμα το μέτωπο της στήλης να φρεναρεται μεν, αλλά να μην διασπάται αισθητά, και το πίσω μέρος της στήλης να διαστέλλεται λόγω στροβιλισμων που προκαλεί η υποπιεση και κατόπιν τα σκάγια απομονωμένα πλέον και πιο παραμορφωμενα από τα μπροστινά να χάνουν έδαφος και να μένουν πίσω.
Σε κάποιες φάσεις όμως ,είδα τα πίσω να προσπερνούν τα μπροστινά‼️
 
α) οταν η στήλη των σκαγιων περικλείεται σε κυαθιο δεν υφίσταται κανέναν εμβολισμο από την έκρηξη στομίου, άρα το porting είναι αχρείαστο
Αυτό έχω για μπούσουλα

1663747163378.png

από εδώ

Μπράβο στον τύπο ... έκανα εγγραφή αλλά δεν του έχω γράψει τίποτα ... θα γράψω όμως.

Η μόνη χρησιμότητα του πόρτινγκ είναι η ελλάτωση βάρους στο μπροστινό μέρος της κάνης αχαχαχαχαχα
Πως δεν το έχουν σκεφτεί να την κάνουν σαν ελβετικό τυρί ???

ps
Άλλες χρησιμότητες ότι το όπλο γίνεται πιο μουράτο, ότι μπορείς να λες ότι σκοτώνει μακρύτερα από τα άλλα, και φυσικά η μείωση της ανάκρουσης και αναπήδησης σε επίπεδα που μόνο όργανα ακριβείας την πιάνουν.

Καλημέρα σε όλους ...
 
Το porting στην κάνη για να δουλέψει όπως σχεδιάστηκε, μείωση της "αναπήδησης" του όπλου, χρειάζεται πιέσεις. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο όταν η γόμωση δεν έχει βγει από την κάνη.
Γι' αυτό και όταν γίνεται από τους κατασκευαστές, κάποια εκατοστά πριν η γόμωση βγεί από το όπλο, είναι πιο αποτελεσματικό. Δεν λειτουργεί σωστά όταν γίνεται στο τσοκ.
Για τη μείωσή του "felt recoil" ο καλύτερος τρόπος είναι το compensator, το οποίο όμως προσθέτει όγκο και βάρος στην άκρη της κάνης (κάτι ανάλογο με αυτό που τοποθετούν στα τυφέκια διαμετρήματος 50 BMG).
Θυμάμαι, είχαν ρωτήσει ένα κατασκευαστή τυφεκίων 50 BMG αν είχε ποτέ ρίξει με κάποιο από τα όπλα που κατασκευάζει χωρίς compensator. Απάντηση: Μόνο μιά φορά και δεν πρόκειται να το ξανακάνω.
 
Επειδή δεν γνωρίζω ποτέ επινοήθηκε το porting ίσως. Έχει επινοηθεί όταν δεν υπήρχαν τα πλαστικά κυαθια και ήταν τα φυσίγγια με μαλινοταπες και βοηθούσε περισσότερο επειδή πάντα γίνεται πριν το τσοκ βοηθούσε αφαιρώντας κάποια ποσότητα αερίων στη μικρότερη παρορφωση σκαγιων μπαίνοντας στο τσοκ .Πάντως επειδή είχα όπλο με εργοστασιακό και έχω κάνει και σε άλλο μετέπειτα στον παπατσαρουχα μείωση αναπήδησης και ποιότητα κατανομής τα βελτίωνε ίσως στα φυσιγγια με τάπα να κάνει ακόμη καλύτερη δουλειά.
 
"It's all about marketing" !!! 🤪
😂

Τον πάω τον τύπο ...
Αυτός ρε είναι χειρότερος από εμένα ...

Ουσιαστικά με πλάγιο τρόπο λέει ότι μην περιμένετε και πολλά από τα AM και έτσι είναι ...
Κωνικό ή κωνικό παράλληλο την ίδια δουλειά κάνουν ΙΣΩΣ το κωνικό παράλληλο να δουλεύει λίγο καλύτερα τα ατσάλια.
Η σύσφιξη μετράει πάντα.

Και παρόλο που ρίχνει με SX4 λέει ακριβώς το ίδιο με τον Rob Roberts ... "ψάχνουμε τον καλύτερο συνδυασμό πυρομαχικού, τσοκ για μια συγκεκριμένη κάνη", κάτι που είναι απολύτως σωστό.
Μάλλον και η SX4 διαλέγει τάπες ...

Εγώ όμως λέω και κάτι παραπάνω, ακόμα και 10% παραπάνω να πάρεις δεν εξαργυρώνεται στο κυνήγι ... από 20% και πάνω, ναι το συζητάμε.
 
Αυτο θα ηταν η ουσια ομως!
Με μολυβδινα σκαγια ομως οχι ατσαλινα, αν και δεν περιμενα αυτον για να βγαλω συμπερασμα για τα συγκεκριμενα τσοκ.
Στα ατσαλινα αν θυμαμαι καλα ειχε βγει πρωτο το patternmaster σε ενα τεστ που ειχε ανεβει κι εδω.
 
Επειδή δεν γνωρίζω ποτέ επινοήθηκε το porting ίσως. Έχει επινοηθεί όταν δεν υπήρχαν τα πλαστικά κυαθια και ήταν τα φυσίγγια με μαλινοταπες και βοηθούσε περισσότερο επειδή πάντα γίνεται πριν το τσοκ βοηθούσε αφαιρώντας κάποια ποσότητα αερίων στη μικρότερη παρορφωση σκαγιων μπαίνοντας στο τσοκ .Πάντως επειδή είχα όπλο με εργοστασιακό και έχω κάνει και σε άλλο μετέπειτα στον παπατσαρουχα μείωση αναπήδησης και ποιότητα κατανομής τα βελτίωνε ίσως στα φυσιγγια με τάπα να κάνει ακόμη καλύτερη δουλειά.
για τα τσοκάκια με πορτινγκ τι άποψη έχεις;
προτιμάς τσοκάκια με τρύπες ή χωρίς και γιατί;
 
για τα τσοκάκια με πορτινγκ τι άποψη έχεις;
προτιμάς τσοκάκια με τρύπες ή χωρίς και γιατί;
Τα μόνα τσοκακια με τρύπες που έχω δουλέψει είναι εξωτερικά του παπατσαρουχα τα οποία είχαν πολύ καλά αποτελέσματα καλύτερα από των εταιριών Φράνκι και μπενελι εξωτερικά απλά έχω δοκιμάσει gemini με τρύπες και έχω δει ωραία αποτελέσματα όσα άλλα είχα ήταν εσώ έξω χωρίς τρύπες αφήνω έξω τα kings δεν ήμουν ποτέ κάτοχος έχω δει μόνο ντουφεκιες τους από κοντά εννοείται .Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι τα τσοκ με τρύπες που λες είχαν καλύτερες κατανομές ,αλλά δεν ξέρω αν είχαν την ίδια εσωτερική διαμόρφωση.
 
Τα μόνα τσοκακια με τρύπες που έχω δουλέψει είναι εξωτερικά του παπατσαρουχα τα οποία είχαν πολύ καλά αποτελέσματα καλύτερα από των εταιριών Φράνκι και μπενελι εξωτερικά απλά έχω δοκιμάσει gemini με τρύπες και έχω δει ωραία αποτελέσματα όσα άλλα είχα ήταν εσώ έξω χωρίς τρύπες αφήνω έξω τα kings δεν ήμουν ποτέ κάτοχος έχω δει μόνο ντουφεκιες τους από κοντά εννοείται .Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι τα τσοκ με τρύπες που λες είχαν καλύτερες κατανομές ,αλλά δεν ξέρω αν είχαν την ίδια εσωτερική διαμόρφωση.
όταν λες "ωραία αποτελέσματα" τι εννοείς;
"καλύτερες κατανομές"; εννοείς πιο σφιχτές ή πιο ομοιόμορφες;
 
Back
Top