Άρβυλα ( Περιποίηση – Επιδιόρθωση )

Χωρίς να είμαι σίγουρος , μάλλον πρώτα μούσκεψε το παντελόνι και μετά πέρασε στα άρβυλα το νερό , μου έχει τύχει αυτό πριν μερικούς μήνες σε βροχερή μέρα . Δύστυχος μόνο οι γκέτες βοηθούν σε τέτοιες περιπτώσεις .
 
Η καταστροφή του gore tex είναι το νερό που περνάει από επάνω σε συνδυασμό με το τρίψιμο της καλτσας και την υγρασια- ζεστη μέσα στο μποτάκι η μεμβράνη καταστρέφεται ,Γκέτες θα σώσουν και το παντελόνι στα μπατζακια και το παπούτσι και τα πόδια μας .
 
Η καταστροφή του gore tex είναι το νερό που περνάει από επάνω σε συνδυασμό με το τρίψιμο της καλτσας και την υγρασια- ζεστη μέσα στο μποτάκι η μεμβράνη καταστρέφεται ,Γκέτες θα σώσουν και το παντελόνι στα μπατζακια και το παπούτσι και τα πόδια μας .
Παίζει μεγάλο ρόλο και ο τρόπος που περπατάμε ,και η σωματοδομή μας ,εγώ πχ όταν περπατάω εσωτερικά στο ύψος της γαμπας και του αστραγάλου μεταξύ τους τα πόδια μου ενώνουν και τρίβει το ένα το άλλο ,αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ανασηκώνονται τα μπατζακια και να γίνομαι λουτσα και άσε που και ολο το μπατζακι από μέσα είναι μέσα στην λάσπη ,ακόμα και μπεκατσοπαντελονο να βάλω γίνομαι λουτσα .Οπότε γκέτες και πάλι γκέτες
 
Μεγάλη απογοήτευση από τα αρβυλάκια Λυτός προχθές. Σε δίωρο περπατητό τσίχλας νωρίς το πρωί τα παπούτσια και τα πόδια έγιναν μούσκεμα. Επίσης και τα μπατζάκια του παντελονιού. Το γρασίδι είχε πολύ υγρασία και τα μπατζάκια μούσκεψαν και φαντάζομαι ανέβαινε το νερό προς τα πάνω και έμπαινε μέσα στο άρβυλο και το πόδι έγινε μούσκεμα.

Αυτό που μου έκανε πολύ κακή εντύπωση όμως είναι ότι ενώ από την Πέμπτη είχα καθαρίσει καλά τα άρβυλα και είχα βάλει πολύ λίπος αγροιόχοιρου στο δέρμα για να είναι κορεσμένο και να μην απορροφάει νερό, παρόλα αυτά το δέρμα το Σάββατο ήταν όλο μούσκεμα και έκανε 24 ώρες να στεγνώσει με το boots dryer!



Σκέφτομαι να τα ξαναπλύνω καλά ώστε να φύγει το λίπος και να βάλω κάποιο μίγμα με κερί μέλισσας και λανολίνη και ελάχιστο λίπος.



ΥΣ: Γκέτες δε βάζω
Ποια lytos?
 
Εγώ τώρα που είναι ζεστός ακόμα ο καιρός φοράω γαλοτσακι με τις υγρασίες. Για τις υπόλοιπες ημέρες, έχω καμία 15 άρια χρόνια με μόνο μια αλλαγή σολας τα burma meindl και ακόμα δε βάζουν νερά από πουθενά! Εκπληκτικό παπούτσι, λίγο βαρύ. Βέβαια τα έχει σώσει ότι δε κάνω και πολύ περπατητο.
 
Και γιατί όχι πιο ψηλό άρβυλο, ή μπότα, ή γαλότσα;
.Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να μην επιλέξεις τα παραπάνω που αναφέρεις και ειδικά όταν κυνηγάς με σκύλο δηλαδή πέρδικα μπεκάτσα ,στο ορτύκι ναι η γαλοτσα είναι η λύση .
 
Και γιατί όχι πιο ψηλό άρβυλο, ή μπότα, ή γαλότσα;
Ποιο ψηλό άρβυλο θα σε κόβει στη γάμπα δεν είναι οτι καλύτερο για περπάτημα , τώρα για μπότα ή γαλότσα δεν ξέρω κατά πόσο θα αναπνέει σωστά το πόδι. Μια άλλη λύση είναι η χρήση παντελονιού με μεμβράνη τύπου goretex που δένει με βελκρο χαμηλά πάνω απο το κουντουπιε όποτε καλύπτει το θέμα γκέτας , υπαρχουν νομίζω στην αγορά τέτοια παντελόνια τα οποία δεν έχουν μόνωση άλλα είναι όπως περίπου το αδιάβροχο παντελόνι ( το φοράς επάνω απο το κανονικό παντελόνι με εξτρά ζώνη ή καλύτερα με τιράντες ) αλλα με μεμβράνη όποτε δεν ιδρώνεις .
 
Γκέτες είχα και τις πέταξα στα σκουπίδια διότι στις 5 το πρωί που ξυπνάω δε μπορώ να ταλαιπωρούμαι και να βλαστημάω μέχρι να ετοιμαστώ. Τις έχω μισήσει και δεν τις θέλω διότι μου χαλάν τη διάθεση.
Το να φοράω ειδικό παντελόνι πάνω από το κανονικό παντελόνι μου φαίνεται υπερβολικό για να πάω ένα δίωρο περπατητό τσίχλας.
Γαλότσες έχω και μου αρέσουν πολύ και τις παίρνω στα καρτέρια όπου περνάω κάποια ποταμάκια-ρυάκια ή εκεί που έχει λάσπες, αλλά το πόδι δεν είναι σταθερό μέσα όπως είναι στην αρβύλα και σε απαιτητικό έδαφος δεν τους έχω εμπιστοσύνη. Επίσης φοβάμαι ότι σε πετρώδες έδαφος ή έδαφος με αιχμηρά σπασμένα ξύλα πολύ εύκολα θα τρυπήσουν.
Επίσης, έχω μπότες ψηλές, δερμάτινες με γούνα μέσα που είναι πολύ ζεστές και άνετες, αλλά για στατικό κυνήγι σε πολύ κρύο. Στο περπάτημα το πόδι κολυμπάει μέσα.
Τελευταία λύση σκέφτομαι ότι θα ήταν να γυρίσω 20 χρόνια πίσω στο χρόνο και να αγοράσω στρατιωτικό άρβυλο που είναι ψηλό. Με αυτό κυνηγούσα όταν ξεκίνησα μικρός και θυμάμαι ότι ποτέ δεν είχε γίνει το πόδι μου μούσκεμα και ότι αν είχε σπάσει καλά το δέρμα ήταν άνετο και δε με ταλαιπωρούσε. Τότε με φτηνό άρβυλο είχα στεγνά πόδια και δε με απασχολούσε το θέμα καθόλου και τώρα, 20 χρόνια αργότερα και "σοφότερος", έχω ξοδέψει 500 ευρώ σε διάφορα υποδήματα και κυνηγάω με βρεγμένα πόδια :oops:
 
Γκέτες είχα και τις πέταξα στα σκουπίδια διότι στις 5 το πρωί που ξυπνάω δε μπορώ να ταλαιπωρούμαι και να βλαστημάω μέχρι να ετοιμαστώ. Τις έχω μισήσει και δεν τις θέλω διότι μου χαλάν τη διάθεση.
Το να φοράω ειδικό παντελόνι πάνω από το κανονικό παντελόνι μου φαίνεται υπερβολικό για να πάω ένα δίωρο περπατητό τσίχλας.
Γαλότσες έχω και μου αρέσουν πολύ και τις παίρνω στα καρτέρια όπου περνάω κάποια ποταμάκια-ρυάκια ή εκεί που έχει λάσπες, αλλά το πόδι δεν είναι σταθερό μέσα όπως είναι στην αρβύλα και σε απαιτητικό έδαφος δεν τους έχω εμπιστοσύνη. Επίσης φοβάμαι ότι σε πετρώδες έδαφος ή έδαφος με αιχμηρά σπασμένα ξύλα πολύ εύκολα θα τρυπήσουν.
Επίσης, έχω μπότες ψηλές, δερμάτινες με γούνα μέσα που είναι πολύ ζεστές και άνετες, αλλά για στατικό κυνήγι σε πολύ κρύο. Στο περπάτημα το πόδι κολυμπάει μέσα.
Τελευταία λύση σκέφτομαι ότι θα ήταν να γυρίσω 20 χρόνια πίσω στο χρόνο και να αγοράσω στρατιωτικό άρβυλο που είναι ψηλό. Με αυτό κυνηγούσα όταν ξεκίνησα μικρός και θυμάμαι ότι ποτέ δεν είχε γίνει το πόδι μου μούσκεμα και ότι αν είχε σπάσει καλά το δέρμα ήταν άνετο και δε με ταλαιπωρούσε. Τότε με φτηνό άρβυλο είχα στεγνά πόδια και δε με απασχολούσε το θέμα καθόλου και τώρα, 20 χρόνια αργότερα και "σοφότερος", έχω ξοδέψει 500 ευρώ σε διάφορα υποδήματα και κυνηγάω με βρεγμένα πόδια :oops:
Φιλε παρε αρβυλο στρατιωτικο και στις βροχες - υγρασιες ριξε του ballistol....
Ποταμακια μεχρι το υψος του αρβυλου περνουσα περυσι...νερο δε περναγε μεσα.
 
Μετά από 3 χρόνια συνεχούς παρουσίας στα κυνήγια και στα χωράφια, τα αρβύλα lytos vermio που έχω εμφάνισαν το πρώτο τους σκισιμο, σε ραφή μπροστα...IMG_20200903_174230.jpg
Τα πήγα στο Τσαγκαραδικο Express στο Περιστερι και επιδιορθωθηκαν μια χαρά ενώ έγινε περιποίηση και στο δέρμα που πάρα τις πρασπαθειες μου για συντήρηση αυτά τα 3 χρόνια ήταν αρκετά ξερό και ταλαιπωρημενο. Φάνηκε πολύ επαγγελματίας και γνωστης ο ανθρωπος στο μαγαζί.

IMG_20201003_182511.jpg
 
Βρήκα αυτά τα άρβυλα που τα είχα ξεχασμένα στην αποθήκη έχω να τα φορέσω 10 χρόνια στις φωτογραφίες φαίνονται κ οι λάσπες από το τελευταίο περπατητο που τα είχα φορέσει :rolleyes:. Πως μπορώ να τα καθαρίσω κ να τα φέρω σε μία καλή κατάσταση? Να τα τριψω με σαπουναδα κ βούρτσα? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη DSC_0005.JPGDSC_0004.JPGDSC_0003.JPG
 
Βρήκα αυτά τα άρβυλα που τα είχα ξεχασμένα στην αποθήκη έχω να τα φορέσω 10 χρόνια στις φωτογραφίες φαίνονται κ οι λάσπες από το τελευταίο περπατητο που τα είχα φορέσει :rolleyes:. Πως μπορώ να τα καθαρίσω κ να τα φέρω σε μία καλή κατάσταση? Να τα τριψω με σαπουναδα κ βούρτσα? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη View attachment 21702View attachment 21703View attachment 21704
Καταρχήν αξιολόγησε πόσο ξερό και φθαρμενο είναι από την πολυκαιρια το δέρμα... Αν έχει σοβαρές φθορές φοβάμαι δεν αξίζει να ασχοληθείς εκτός και για να τα έχεις για "παλιοπαπουτσα" που λεμε σε βαψιματα, μαστορέματα κτλ...

Αν δεν φαίνεται κάτι εμφανώς προβληματικό απλό νερό και βούρτσα να καθαρίσουν καλά παντού θα έκανα, στέγνωμα σε σκιά και θερμοκρασία δωματίου και αφού φανεί πιο ξεκάθαρα η κατάσταση τους και είμαι οκ, μετά τουλάχιστον 3 χέρια ενυδάτωση το δέρμα με λίπος.
 
Καταρχήν αξιολόγησε πόσο ξερό και φθαρμενο είναι από την πολυκαιρια το δέρμα... Αν έχει σοβαρές φθορές φοβάμαι δεν αξίζει να ασχοληθείς εκτός και για να τα έχεις για "παλιοπαπουτσα" που λεμε σε βαψιματα, μαστορέματα κτλ...

Αν δεν φαίνεται κάτι εμφανώς προβληματικό απλό νερό και βούρτσα να καθαρίσουν καλά παντού θα έκανα, στέγνωμα σε σκιά και θερμοκρασία δωματίου και αφού φανεί πιο ξεκάθαρα η κατάσταση τους και είμαι οκ, μετά τουλάχιστον 3 χέρια ενυδάτωση το δέρμα με λίπος.
Δεν φαίνεται να έχει σοβαρό πρόβλημα το δέρμα, δεν μπορώ να ξέρω κι ολας. Δεν έχω όμως κ ιδιαίτερες απαιτήσεις διότι αν έχει πολλά νερά κ λάσπη φοράω γαλοτσα. Μόνο νερό ή κ σαπούνι? Κάποιο προϊόν για μετά κάποια πρόταση?
 
Δεν φαίνεται να έχει σοβαρό πρόβλημα το δέρμα, δεν μπορώ να ξέρω κι ολας. Δεν έχω όμως κ ιδιαίτερες απαιτήσεις διότι αν έχει πολλά νερά κ λάσπη φοράω γαλοτσα. Μόνο νερό ή κ σαπούνι? Κάποιο προϊόν για μετά κάποια πρόταση?
Σαπούνι θα απεφευγα, χώμα έχει το δέρμα όχι λίπος η κάτι αλλο... Μπορεί να το ξερανει και χειρότερα αν ειναι "σκληρό" το σαπουνι ή δεν ξεπλυθει καλά. Από προϊόντα περιποίησης η grangers είναι καλή επώνυμη εταιρία, αλλά και αλοιφομενα ζωικά λίπη που πήρα από μαγαζιά περιποίησης και επιδιόρθωσης αρβυλων και παπουτσιών με άφησαν πολύ ικανοποιημένο.
 
Βρήκα αυτά τα άρβυλα που τα είχα ξεχασμένα στην αποθήκη έχω να τα φορέσω 10 χρόνια στις φωτογραφίες φαίνονται κ οι λάσπες από το τελευταίο περπατητο που τα είχα φορέσει :rolleyes:. Πως μπορώ να τα καθαρίσω κ να τα φέρω σε μία καλή κατάσταση? Να τα τριψω με σαπουναδα κ βούρτσα? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη View attachment 21702View attachment 21703View attachment 21704
Εγώ σίγουρα θα τα φρόντιζα, μου φαίνονται σε καλή κατάσταση.
Θα έκανα πολύ καλό πλύσιμο με βούρτσα/νερό/σαπούνι.
Μετά πολύ καλό στέγνωμα 2-3 μέρες σε φυσιολογικές συνθήκες.
Μετά πολύ καλή λίπανση.
Αν τα κάνεις όλα αυτά βάλε και μια φωτογραφία να χαρούμε το τελικό αποτέλεσμα.
 
Σκέφτομαι για να μην τα τρίβω με βούρτσα κ γδαρω το δέρμα να τα κάνω με το πιεστικο τι λέτε θα χαλάσουν? Συγνώμη αλλά είμαι άσχετος εγώ κοσμήματα φτιάχνω...
Αν η βούρτσα είναι μαλακή δεν θα έχουν θέμα. Το πιεστικό αν το βάλεις σε μεγάλη πίεση και στενό στόμιο τρυπαει αρμο, σε πιο ανοιχτό είναι σαν ποτηστηρι. θα το φοβόμουν πιο πολύ από μια βούρτσα μήπως κάνω κάποια ρύθμιση λάθος στην προσπάθεια μου να βγάλω λίγες λάσπες παραπάνω .
 
Back
Top