Άρβυλα ( Περιποίηση – Επιδιόρθωση )

Περναω τα αρβυλα μου με κερι αλλα το δερμα ειναι λιγο σκληρο (ξερω πως ειναι για να μην περναει νερο το κερι) και για να τα κανω ποιο εύκαμπτα ειπα να δοκιμασω το λιπος φωκιας
θα κανει δουλεια το λιπος ?

Τα αρβυλα που εχω: http://www.lomer.it/en-UK/bormio-pro-stx.php

Για τα αρβυλα μου εχω παραγγείλει το παρακατω λιπος
Εχω διαβάσει για τα παπούτσια με μεμβράνη δεν κάνει το λίπος γιατί περνάει το λίπος το δέρμα και παει και βουλώνει τους πόρους της μεμβράνης έγραφε η αντιπροσωπεία haix
Και ότι χρησιμοποιείται την αλοιφή
 
Περναω τα αρβυλα μου με κερι αλλα το δερμα ειναι λιγο σκληρο (ξερω πως ειναι για να μην περναει νερο το κερι) και για να τα κανω ποιο εύκαμπτα ειπα να δοκιμασω το λιπος φωκιας
θα κανει δουλεια το λιπος ?

Τα αρβυλα που εχω: http://www.lomer.it/en-UK/bormio-pro-stx.php

Για τα αρβυλα μου εχω παραγγείλει το παρακατω λιπος
Αν είναι καινούργια τα άρβυλα, μην βάζεις λίπος γιατί μπορεί να μην δουλέψει σωστά η μεμβράνη όσο αφορά την κυκλοφορία του αέρα, η αδιαβροχοποιηση δεν επηρεάζεται.Αν είναι τα άρβυλα άνω των δύο χρόνων βάζεις άφοβα, ούτως σι άλλος η μεμβράνη έχει ημερομηνία λήξης . Εγώ σε καινούργια άρβυλα με coretex χρησιμοποιώ την κρέμα της haix (άριστη) και αργότερα λίπος φώκιας.Αξιζει να σημειωθεί ότι το λίπος φώκιας( σαν αυτό που έχεις βάλει παραπάνω) είναι άριστο όσον αφορά την ενυδάτωση και συντήρηση του δέρματος.....το πρόβλημα είναι οι μεμβράνες και ο αερισμός στο πόδι.krema-synthrhshs-dermatwn-haix-active-cream-paint-1100x1100.jpg
 
Δεν θα αλλάξει κατι ιδιαίτερα. Φταιει το μονοκοματο και παχυ δερμα που εχει. Καθως και το στησιμο του αρβυλου.
Τα λιγοτερο . . . καλα αρβυλα συνηθως ειναι πιο ανετα (πχ με Cordura ) , αλλα καταστρεφονται γρηγορα, ή βαζουν νερα ή γλυστρανε .
Συμφωνω 100% μαζι σου για τα λιγοτερο καλα αρβυλα ειναι ανετα γιατι ειχα κατι lytos ποιο οικονομικα και ηταν πολυ ανετα αλλα καμια σχεση σε αντοχη και αδιαβροχοποιηση με τα lomer...Οταν τα περναω με κερι μαλακονουν καπως αλλα οταν βραχουν στο περπατητο γίνονται πετρα μετα οταν στεγνώσουν.Ελαεγα μηπως μαλακοσουν λιγο με το λιπος...
 
Last edited:
Εχω διαβάσει για τα παπούτσια με μεμβράνη δεν κάνει το λίπος γιατί περνάει το λίπος το δέρμα και παει και βουλώνει τους πόρους της μεμβράνης έγραφε η αντιπροσωπεία haix
Και ότι χρησιμοποιείται την αλοιφή
ετσι και αλλιως αν δεν βαλω κερι στα πολλα νερα περναει μεσα νερο. Ειναι 5 ετων τα αρβυλα οποτε μαλλον η μεμβρανη δεν...
 
Οταν τα περναω με κερι μαλακονουν καπως αλλα οταν βραχουν στο περπατητο γίνονται πετρα μετα οταν στεγνώσουν.Ελαεγα μηπως μαλακοσουν λιγο με το λιπος...
Θα μαλακώσουν....ζέστανε με το σεσουάρ τα παπούτσια για να ανοίξουν οι πόροι του δέρματος και βάλε μια γενναία δόση
 
Αν είναι καινούργια τα άρβυλα, μην βάζεις λίπος γιατί μπορεί να μην δουλέψει σωστά η μεμβράνη όσο αφορά την κυκλοφορία του αέρα, η αδιαβροχοποιηση δεν επηρεάζεται.Αν είναι τα άρβυλα άνω των δύο χρόνων βάζεις άφοβα, ούτως σι άλλος η μεμβράνη έχει ημερομηνία λήξης . Εγώ σε καινούργια άρβυλα με coretex χρησιμοποιώ την κρέμα της haix (άριστη) και αργότερα λίπος φώκιας.Αξιζει να σημειωθεί ότι το λίπος φώκιας( σαν αυτό που έχεις βάλει παραπάνω) είναι άριστο όσον αφορά την ενυδάτωση και συντήρηση του δέρματος.....το πρόβλημα είναι οι μεμβράνες και ο αερισμός στο πόδι.View attachment 78630
Ειναι 5 ετων τα αρβυλα με πολλα χλμ σε κακοτραχαλο εδαφος κτλ αλλα οπως ειπα και στον φιλο πιο πανω στα πολλα νερα βαζουν αν δεν τα περασω κερι. Οποτε θα δοκιμασω και το λιπος... Θα κανω κοκτειλ .drunk.
 
Θα μαλακώσουν....ζέστανε με το σεσουάρ τα παπούτσια για να ανοίξουν οι πόροι του δέρματος και βάλε μια γενναία δόση
Για να μην αχρηστεψω τελείως την μεμβρανη λεω να ζεστανω ελαφρος το λιπος με το σεσουαρ και μετα να το εφαρμωσω στο δερμα
 
Ειναι 5 ετων τα αρβυλα με πολλα χλμ σε κακοτραχαλο εδαφος κτλ αλλα οπως ειπα και στον φιλο πιο πανω στα πολλα νερα βαζουν αν δεν τα περασω κερι. Οποτε θα δοκιμασω και το λιπος... Θα κανω κοκτειλ .drunk.
Μην βάζεις κερί, βάλε μόνο λιπος θα μαλακώσουν και θα γίνουν αδιάβροχα.......βαζε μια φορά τον μήνα για αρχή.....μετά από καλό καθαρισμό και στέγνωμα σε σκιά.
 
Η υπερβολική χρήση του λίπους είναι αυτή που μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα.
Όταν τα μποτάκια σου μετά το κυνήγι τα καθαρίζεις από λάσπες με βούρτσα , τα πλένεις , τα αφήνεις να στεγνώσουν φυσιολογικά και τα περνάς κατά τη διάρκεια όλης της σεζόν δύο με τρεις φορές ελάχιστο λίπος, δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα στο τέλος της περιόδου ξανά ένα καλό καθάρισμα πέρασμα με λίπος και αποθήκευση.
 
Ποιο λίπος είναι καλό?

%CF%87%CE%B9%CE%BF%CF%82-xios.gif
 
Back
Top