Άρβυλα ( Αγορά )

Θεμα σολας λοιπον κ οχι προβληματος... Τα κοιτουσα πριν λιγο για να ειμαι σιγουρος μιας κ δεν θελω να αδικησω το μαγαζατορα...
Θεμα ελαττωματος παντως δεν παιζει, απλα καποια κυνηγοτοπια τα "τρωνε" ολα...
Δεν πειραζει καλα να ειμαστε, το πολυ πολυ να χρειαστει να τους αλλαξω μια σολα... Του χρονου θα το δουλεψω αλλιως το θεμα...
Αν εξαιρεσουμε παντως την πετρα κ το αγκαθι, τα Aku ειναι φοβερα ανετα κ πληρως στεγανα... Τα εχω φορεσει αρκετες μερες που εκλεισαν σχεδον 12ωρα στα ποδια μου κ δεν τα ενιωσα ουτε μια φορα, οπως επισης κ με νερο... Απλα δεν κανουν για περδικα...
 
Αν κρινω απο τα δικα μας περδικομερη, λογικα και της Μανης αντιστοιχα θα ειναι. Απο συζητησεις που ακουω εδω λοιπον, τετοια μερη "τρωνε" και πολυ ακριβοτερα αρβυλα, οποτε δες το λιγο πιο εξειδικευμενα για του χρονου
 
Παιδια δεν τα πηρα σε προσφορα τα μποτακια, αρχικη καπου στα 200 εχουν κ πωλουνται απο ολους γυρω στα 160 ευρω... Δεν πιστευω οτι ειναι θεμα ελλατωματος παντως, απλα ειναι λιγο μαλακη η γομα του προφανως κ δεν κανει για πολυ κακοτραχαλα εδαφη...
Πάσο, είχα καταλάβει λάθος. Τότε έχει δίκιο ο Ζολω :).
Τα συγκεκριμένα μποτάκια είναι τύπου Β;
 
Απο αυτο που καταλαβαινω απο τις περιγραφες, ναι...
Κανονικά πρέπει να το αναφέρει το μποτάκι στα τεχνικά του χαρακτηριστικα. Τα ακρωτήρια θέλουν καλύτερα τύπου C. Αυτά που δεν κάνουν με τίποτα είναι τα D. Κάποτε μου δώσανε τα makalu και τα πούλησα. Άκαμπτα τελείως.
 
Μην σκας Αρη για τα μποτακια, μια χαρα ειναι η ποιοτητα, απλα η σόλα δεν ενδεικνυται για τετοια μερη! Να λυπασαι τα 40€ που θα δωσεις επιπλεον για να βάλεις την καταλληλη σόλα! Στο Περιστερι βρισκεται τσαγκαραδικο με εμπειρια σε τετοιες δουλειες! Λιώστα κ μετα στειλτα Αθηνα να γίνουν τζι τζι..
 
Λιώστα κ μετα στειλτα Αθηνα να γίνουν τζι τζι..
.shake hands.
Αυτο ακριβως θα κανω φιλε, να ειμαι γερος να γραφω κυνηγετικα χιλιομετρα κ βολευομαι κ με σαγιοναρες εγω... Απλα αναφερω το γεγονος για καποιον που σκεφτεται τα συγκεκριμενα μποτακια για περδικα... Ακομα κ αν δεχθουμε οτι περπαταω ¨ασχημα¨ γιατι αντι να κοιταω κατω, κοιταω τον ουραννο:) , για πετρα δεν κανουν... Σε ανεση, στεφανοτητα, εφαρμογη, προσφυση ειναι πολυ καλα...
 
.shake hands.
Αυτο ακριβως θα κανω φιλε, να ειμαι γερος να γραφω κυνηγετικα χιλιομετρα κ βολευομαι κ με σαγιοναρες εγω... Απλα αναφερω το γεγονος για καποιον που σκεφτεται τα συγκεκριμενα μποτακια για περδικα... Ακομα κ αν δεχθουμε οτι περπαταω ¨ασχημα¨ γιατι αντι να κοιταω κατω, κοιταω τον ουραννο:) , για πετρα δεν κανουν... Σε ανεση, στεφανοτητα, εφαρμογη, προσφυση ειναι πολυ καλα...
Ένας γνωστός στην Σύρο πηγαίνει κάθε χρόνο για πέρδικα με αθλητικά...κάνει πάρα πολλά χιλιόμετρα σε κάθε του εξόρμηση..δυστυχώς δεν ξέρω πόσο του κρατάνε! Έχεις κάνεις άλλος τέτοια εμπειρία?
 
Εξαρταται πιστευω ποσο προσεκτικος εισαι στο περπατητο Βασιλη, εγω δεν ειμαι, κ φυσικα να ειναι παντα στεγνες οι πετρες... Αν περπατας σωστα, δεν εχει πολλα αγκαθια κ πετρες για να τραυματιστεις κ δεν εχει υγρασιες στις πετρες μια χαρα θα κανεις τη δουλεια σου...
Απλα δεν σε προστατευουν απο τραυματισμο...
Του χρονου παντως η Μανη θα γινει με παπουτσακι-μποτακι Trecking by Lidl κ ας με κρατησουν ενα Σεπτεμβρη μονο...
 
Ειναι κ λιγο επικινδυνο ρε Μπιλ μην σου γυρισει κανα ποδι! Εγω δεν θα το εκανα κ συνηθεια παντως! Εκτος κ αν εννοει αθλητικα τυπου μποτακι trekking, οπως καποια που εχει η adidas κ τα ζαχαρωνω καιρο!
 
Ένας γνωστός στην Σύρο πηγαίνει κάθε χρόνο για πέρδικα με αθλητικά...κάνει πάρα πολλά χιλιόμετρα σε κάθε του εξόρμηση..δυστυχώς δεν ξέρω πόσο του κρατάνε! Έχεις κάνεις άλλος τέτοια εμπειρία?
Εχω παει ουκ ολίγες φορές με αθλητικά για κάθε είδους κυνήγι..
Πέρυσι δεν κυνήγησα καθόλου με άρβυλα,γιατί μου χάλασαν κ την βολεψα
με αθλητικά κ γαλότσες(όχι σε πέρδικα η γαλότσα εννοείται).
Θέμα στο περπάτημα δεν είχα,Αλλά η ασφακα με τσιμπαγε για τα καλά .big smile.
Βέβαια ο βιότοπος της νησιωτικής δεν έχει καμιά σχέση με της ορεινης..Στην δεύτερη περίπτωση ειναι επικυνδινο τέτοιο παπούτσι πάνω στα κατσάβραχα..
 
Και εγώ πάντως τα ζενίθ τα έχω βολευτεί πάρα πολύ. Η πέτρα μάγκες τα τρώει όλα. Πάντως τα δικά μου Άρη μια χαρά είναι ένα χρόνο μετά
 
νομιζω οτι το εχω ξαναγραψει. παπουτσι για σκληρο και πετρωδες εδαφος ειναι ενα. vet sport.πολλη σκληρο οχι αδιαβροχο αλλα για κοφτερη πετρα απιστευτο. βαρυ για το ποδι ομως αν μπιρεσει καποιος να το συνηθισει ειναι οτι καλυτερο. για να το σπασω οταν το πρωτοπηρα πριν μια 10ετια το ποτιζα καθε μερα για 1 εβδομαδα μεσα εξω με wd40.τελικα τα καταφερα. μονο μ αυτο στις περδικες
 
Για πείτε ποιο μποτάκι θεωρείται κορυφή για την μπεκάτσα και γιατι . Το μποτάκι στο κυνήγι ειναι πραγματικα ενα πολυ σημαντικο προϊόν το οποίο μας προφυλάσσει απο τραυματισμούς απο κρύο απο τούμπες απο υγρασία , ειναι ομως και ακριβό με πολυ διαφορετικά χαρακτηριστικά το ενα απο το άλλο . Εσεις ποιο προτιμάτε και γιατι ;
 
θα ηθελα και εγω να μαθω αν και φιλε μου απο οτι βλεπω θα παω παλυ σε γαλοτσα καλη ομως... ας μας πουν οι φιλοι τι προτεινουν..
 
Back
Top