Άρβυλα ( Αγορά )

Αυτο ακριβως
Το full grain ειναι πιο ανθεκτικο
Το σουεντ εαν δεν το περιποιησε απλα θα σφιξει σε καποια φαση και ακολουθως θα φτιαξει ρωγμες στο σημειο που θα κανει διπλωμα το δερμα απο το περπατημα
Μην φανταστεις οτι ειναι κοπος ομως να το συντηρεις
Καποιος που θελει να ασχοληθει του περνει ενα δεκαλεπτο
Εαν δεν βρισκεις προσιτο μοντελο της εταιρειας σε full grain παρτο Βασιλη
Ειναι πολυ καλα τα aku
Και σε άσχετα σημεία αρχιζει πολύ γρήγορα και σκάει και γίνεται χάλια αν δεν περιποιηθει, αλλά εννοείται στα σημεία που ήδη λυγίζει θα εμφανιστεί πιο γρήγορα και πιο βαθιά...
Θέλει να είσαι και πιο επιμελής αλλά και να δεχτείς ότι θα φθαρεί κάπως πιο γρήγορα απο ένα full grain ακομα και με περιποίηση...
 
20220412145020_abde091f.jpeg

Aku Slope Max Suede GTX​

Γνώμες από κατόχους Aku για αντοχή-στεγανότητα-διαπνοή;;;

Μετά από δύο σεζόν που το φόρεσα μου ξηλώθηκε η ραφή στο εσωτερικό. Ωραίο παπούτσι και ελαφρύ αλλά όχι για σκληρή χρήση
 
20220412145020_abde091f.jpeg

Aku Slope Max Suede GTX​

Γνώμες από κατόχους Aku για αντοχή-στεγανότητα-διαπνοή;;;
Επειδή δεν το λες και φθηνό για την εποχή που ζούμε εάν έχεις σκοπό να πάρεις μποτάκια για να τα κρατήσεις όσο περισσότερο γίνεται καλύτερα όχι με suede αν και παίζει και μεγάλο ρόλο πώς είναι και ο τόπος που κυνηγάς
Αν δεν ειναι πολυ κακοτράχαλος θα αντέξουν αρκετά με την σωστή συντήρηση θα είναι και πιό άνετα από αλλά πιό ενισχυμένα
Ότι είναι εγγύηση η εταιρεία είναι δεδομένο
 
20220412145020_abde091f.jpeg

Aku Slope Max Suede GTX​

Γνώμες από κατόχους Aku για αντοχή-στεγανότητα-διαπνοή;;;
Για να πηγαινοερχεσαι στο νοσοκομείο καλά ειναι πολύ ωραία . Για κυνήγι ,λάσπες κλπ άστο καλύτερα . Πήγαινε σε να απ αυτα που ειπ ο Αλεξ .Τι βαριά και κουραφέξαλα .
Βαριά ειναι μόνο τα μπαλάκια του τσολιά ! .big smile.
 
Last edited:
Πες τους να τα βάλουνε στον λοκω τους αφού τα ανέβασαν…Θα πάω σε Dolomite:cool:
Εγω εχω 4 χρονια τα conero nbk και ειναι και γαμω τα αρβυλα, ακομα εχουν μπολικο ψωμι, αξιζουν τα λεφτα τους και με το παραπανω, βεβαια εσυ αποφασιζεις τι θα αγορασεις.
 
20220412145020_abde091f.jpeg

Aku Slope Max Suede GTX​

Γνώμες από κατόχους Aku για αντοχή-στεγανότητα-διαπνοή;;;
Εγω έχω το slope leather που ειναι με λείο δέρμα. Ωραίο παπούτσι, ελαφρύ, άνετο. Τα έφτυσε η αδιαβροχοποίηση στο τέλος της 4ης σεζόν όπου και πήγε στον τσαγκαρη για σόλα και ρεκτιφιέ και ξανάγινε αδιαβροχο καθώς είχε ανοίξει από μπροστά και έπαιρνε νερό. Βέβαια πλέον βαρυνε λιγάκι αλλά πιστεύω ότι άλλες 2 σεζόν τις έχω εύκολα. Μόνο παράπονο ότι δεν έσφιγγε αρκετά στον αστράγαλο
 
Πήρα τα dolomite tofana σε νούμερο 44. Είναι πολύ καλό άρβυλο εμφανισιακά και η ποιότητα του φαίνεται. Ελαφρύ σχετικά , 708 γρ το βγάζει η ζυγαριά μου. Δυστυχώς θα τα ήθελα ένα νούμερο μικρότερα. Θα περιμένω εάν βρεθεί κανένας να τα δώσω. Αφόρετα είναι , αλλιώς χοντρή μάλλινη κάλτσα να μειωθεί το κενό.
 
Ξέρουμε σε τι τιμή παίζει το Zenith;Γιατί κάτι 200αρια+ βλέπω

Φέτος ίσως χρειαστεί και εγώ να αγοράσω ξανά ένα ζευγάρι και να κρατήσω τα παλιά για πιο light καταστάσεις αλλά δυστυχώς οι τιμές έχουνε ξεφύγει.
Εκει στα 200+ έπαιζε και πολυ παλιά . Στα μισά της κρίσης έπεσε στα 150 και που ήρθε ξανά η ανάπτυξη και η οικονομία τρέχει με χίλια , :rolleyes: ξανά καβάτζωσε τα 200 !
 
Πήρα τα dolomite tofana σε νούμερο 44. Είναι πολύ καλό άρβυλο εμφανισιακά και η ποιότητα του φαίνεται. Ελαφρύ σχετικά , 708 γρ το βγάζει η ζυγαριά μου. Δυστυχώς θα τα ήθελα ένα νούμερο μικρότερα. Θα περιμένω εάν βρεθεί κανένας να τα δώσω. Αφόρετα είναι , αλλιώς χοντρή μάλλινη κάλτσα να μειωθεί το κενό.
Φίλε μου πήγαινε σε έναν καλό τσαγκαρι να σου φτιάξει η να σου προτείνει έναν πιο χοντρό πάτο .
 
Πήρα τα dolomite tofana σε νούμερο 44. Είναι πολύ καλό άρβυλο εμφανισιακά και η ποιότητα του φαίνεται. Ελαφρύ σχετικά , 708 γρ το βγάζει η ζυγαριά μου. Δυστυχώς θα τα ήθελα ένα νούμερο μικρότερα. Θα περιμένω εάν βρεθεί κανένας να τα δώσω. Αφόρετα είναι , αλλιώς χοντρή μάλλινη κάλτσα να μειωθεί το κενό.
Από στεγανότητα και άνεση τι λένε;
 
Δεν τα φοράω καθόλου φίλε μου επειδή τα έχω αγγελία. Εάν δεν φύγουν σίγουρα θα μπει ένας άλλος πάτος και θα αγοράσω και καμιά μάλλινη κάλτσα χοντρή.
Δεν ανταποκρίνονται στο πραγματικό νούμερο του καθενός;Εγώ πχ που φοράω 45 πρέπει να πάρω μικρότερο ή μεγαλύτερο;
 
Δεν ανταποκρίνονται στο πραγματικό νούμερο του καθενός;Εγώ πχ που φοράω 45 πρέπει να πάρω μικρότερο ή μεγαλύτερο;
Κάθε μάρκα έχει τα δικά της νούμερα. Για να γίνει η σωστή ταύτιση πρέπει να κοιτάμε τα εκατοστά που γράφει η κάθε εταιρεία. Στη nike φοράω 44 που είναι 28εκ., για αυτό και πήρα και τα dolomite σε αυτό το μέγεθος. Ωστόσο το dolomite σε 44 είναι 28,6 , όσο είναι δλδ το 45 της nike. Την αντιστοίχηση την κάνω από πίνακες με τα μεγέθη του υπάρχουν στο e-papoutsia . Δυστυχώς έπρεπε να πάθω για να μάθω. Έτσι κι εσύ θα πρέπει να δεις πόσα σε εκατοστά αντιστοιχεί το νούμερο του παπουτσιού σου για να κάνεις την ανάλογη αντιστοίχηση σε άλλη μάρκα.
 
Back
Top