Άδεια Αγοράς Κυνηγετικού Όπλου

Πριν 2 μήνες περίπου έβγαλα άδεια αγοράς και μετά την άδεια κατοχής,Βρηκα μια ευκαιρία για μια Benelli M2 και μια Montefeltro (δεν εχω αποφασησει ακομα ποια θα παρω) και θέλω να ξαναπάω να βγάλω άλλη άδεια αγοράς. Φαντάζομαι χαρτιά από γιατρούς δεν χρειάζομαι ξανά, μόνο παράβολα και φωτογραφίες.
 
Πριν 2 μήνες περίπου έβγαλα άδεια αγοράς και μετά την άδεια κατοχής,Βρηκα μια ευκαιρία για μια Benelli M2 και μια Montefeltro (δεν εχω αποφασησει ακομα ποια θα παρω) και θέλω να ξαναπάω να βγάλω άλλη άδεια αγοράς. Φαντάζομαι χαρτιά από γιατρούς δεν χρειάζομαι ξανά, μόνο παράβολα και φωτογραφίες.
2 Παράβολα 2 φωτογραφίες για Άδεια και ΑΚΚΟ τίποτα άλλο
 
Λοιπόν παιδιά ακούστε περιπέτεια.

Είμαι σε διαδικασία αναννέωσης της ΑΚΚΟ του παλιού πλάγιου δίκαννου του παππού. Για το συγκεκριμένο όπλο βγαίνει άδεια από το 1949 από τον παππού μου, τον πατέρα μου κι εμένα. Μου ζήτησαν λοιπόν από την αστυνομία την παλιά άδεια και όταν την είδαν, μου ζήτησαν να δουν το όπλο δεδομένου ότι δεν αναγραφόταν πουθενά στην άδεια το μοντέλο !!!. Η αλήθεια είναι ότι το όπλο είναι ένα τυπικό ιταλικό δίκαννο τύπου Brecia που εκτός από τους αριθμούς και τις ιταλικές σφραγίδες, βάρη καννών κλπ δεν γράφει τίποτα άλλο πάνω του. Ούτε η μάρκα αναγράφεται πουθενά πάνω στο όπλο αλλά στην άδεια λέει ότι είναι BROWING (ναι λείπει ένα Ν) .Το BROWING στην άδεια το έγραψε ένας τύπος , υπάλληλος στο δασαρχείο, όπου έβγαιναν παλιά οι ΑΚΚΟ, όταν ο παππούς μου του είπε, ότι το όπλο το πήρε από μία Βέλγικη εταιρεία - στην οποία εργαζόταν κάπου στο Σουδάν - , λέγοντας " α ξέρω στο Βέλγιο βγαίνουν τα Browning" 😂 !!!

Τους το πήγα λοιπόν και μου είπαν ότι πρέπει να το πάω σε οπλουργό για να μου γράψει πάνω στην βάση και στην κάννη την μάρκα και την χώρα κατασκευής !!!. Στις αφελείς ερωτήσεις μου τύπου πως έβγαινε άδεια μέχρι τώρα, αφού υπάρχουν οι αριθμοί παντού, ότι αυτό ισχύει για όπλα εισαγωγής των τελευταίων ετών κλπ. , η απάντηση ήταν: "αυτά μας ζητάνε οι διαταγές από το αρχηγείο".

Πάω λοιπόν στον Κύργια και με κάποια διαδικασία και με Laser μου τύπωσαν πάνω στα δύο μέρη ( βάση και κάννες) του όπλου: "BROWNING Made in Italy". Το Browning με το σκεπτικό ότι ήδη αναγραφόταν πάνω στην AKKO και το made in Italy λόγω σφραγίδων.

Μου δώσανε και μία πιστοποίηση του πως ήταν το όπλο πριν και πως έγινε μετά, με φωτογραφίες και σφραγίδες και τα πήγα στην αστυνομία.
Τα βλέπουν οι αστυνομικοί και λένε : "Ε τώρα μάλιστα, πέρνα σε μιά βδομάδα να πάρεις την άδεια" !!!

Ετσι λοιπόν έχω ένα BROWNING made in Italy (διόρθωσαν και το Ν) ίσως από τα ελάχιστα στον κόσμο. Εγινε συλλεκτικό !!!! 😂😂😂

ΥΓ: Να σημειωθεί ότι το όπλο έχει εσωτερικά των καννών τόσες φθορές που δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί. Αναννεώνω όμως την άδεια, όχι μόνο για συναισθηματικούς λόγους αλλά και γιατι , όπως μου είπαν στην αστυνομία, για να βγεί άδεια να το έχω σαν κειμήλιο είναι απίστευτα πολύπλοκη και δαπανηρή διαδικασία..hair. .
 
Λοιπόν παιδιά ακούστε περιπέτεια.

Είμαι σε διαδικασία αναννέωσης της ΑΚΚΟ του παλιού πλάγιου δίκαννου του παππού. Για το συγκεκριμένο όπλο βγαίνει άδεια από το 1949 από τον παππού μου, τον πατέρα μου κι εμένα. Μου ζήτησαν λοιπόν από την αστυνομία την παλιά άδεια και όταν την είδαν, μου ζήτησαν να δουν το όπλο δεδομένου ότι δεν αναγραφόταν πουθενά στην άδεια το μοντέλο !!!. Η αλήθεια είναι ότι το όπλο είναι ένα τυπικό ιταλικό δίκαννο τύπου Brecia που εκτός από τους αριθμούς και τις ιταλικές σφραγίδες, βάρη καννών κλπ δεν γράφει τίποτα άλλο πάνω του. Ούτε η μάρκα αναγράφεται πουθενά πάνω στο όπλο αλλά στην άδεια λέει ότι είναι BROWING (ναι λείπει ένα Ν) .Το BROWING στην άδεια το έγραψε ένας τύπος , υπάλληλος στο δασαρχείο, όπου έβγαιναν παλιά οι ΑΚΚΟ, όταν ο παππούς μου του είπε, ότι το όπλο το πήρε από μία Βέλγικη εταιρεία - στην οποία εργαζόταν κάπου στο Σουδάν - , λέγοντας " α ξέρω στο Βέλγιο βγαίνουν τα Browning" 😂 !!!

Τους το πήγα λοιπόν και μου είπαν ότι πρέπει να το πάω σε οπλουργό για να μου γράψει πάνω στην βάση και στην κάννη την μάρκα και την χώρα κατασκευής !!!. Στις αφελείς ερωτήσεις μου τύπου πως έβγαινε άδεια μέχρι τώρα, αφού υπάρχουν οι αριθμοί παντού, ότι αυτό ισχύει για όπλα εισαγωγής των τελευταίων ετών κλπ. , η απάντηση ήταν: "αυτά μας ζητάνε οι διαταγές από το αρχηγείο".

Πάω λοιπόν στον Κύργια και με κάποια διαδικασία και με Laser μου τύπωσαν πάνω στα δύο μέρη ( βάση και κάννες) του όπλου: "BROWNING Made in Italy". Το Browning με το σκεπτικό ότι ήδη αναγραφόταν πάνω στην AKKO και το made in Italy λόγω σφραγίδων.

Μου δώσανε και μία πιστοποίηση του πως ήταν το όπλο πριν και πως έγινε μετά, με φωτογραφίες και σφραγίδες και τα πήγα στην αστυνομία.
Τα βλέπουν οι αστυνομικοί και λένε : "Ε τώρα μάλιστα, πέρνα σε μιά βδομάδα να πάρεις την άδεια" !!!

Ετσι λοιπόν έχω ένα BROWNING made in Italy (διόρθωσαν και το Ν) ίσως από τα ελάχιστα στον κόσμο. Εγινε συλλεκτικό !!!! 😂😂😂

ΥΓ: Να σημειωθεί ότι το όπλο έχει εσωτερικά των καννών τόσες φθορές που δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί. Αναννεώνω όμως την άδεια, όχι μόνο για συναισθηματικούς λόγους αλλά και γιατι , όπως μου είπαν στην αστυνομία, για να βγεί άδεια να το έχω σαν κειμήλιο είναι απίστευτα πολύπλοκη και δαπανηρή διαδικασία..hair. .
Καλά που μου το είπες, έχω μια benelli θα παω να την κτυπησω beretta να σκοτώνει.
 
Ετσι λοιπόν έχω ένα BROWNING made in Italy (διόρθωσαν και το Ν) ίσως από τα ελάχιστα στον κόσμο.
ΩΩΩ ρε φιλε!!
Αυτα τα Brow made in Italy εχω ακουσει οτι σκοτωνουν δαιμονισμενα!!

Ομως αυτο το σκηνικο επρεπε να μας το πεις πριν πας στον Κυργια.
Ηταν ευκαιρια να τους κανεις χοντρο τρολαρισμα....
Εγω θα ζητουσα απο τον τεχνικο να γραψει στην βαση και στις καννες :

BROWNING MADE IN ITALY
MODEL : CHRYSOSKADALO

Και φυσικα να γραφει και στην αδεια :cool:
 
Αν είναι δυνατόν μόνο στην επαρχία γνωρίσουν τη κείμενη νομοθεσία ! Μένω έκπληκτος...
Λοιπόν παιδιά ακούστε περιπέτεια.

Είμαι σε διαδικασία αναννέωσης της ΑΚΚΟ του παλιού πλάγιου δίκαννου του παππού. Για το συγκεκριμένο όπλο βγαίνει άδεια από το 1949 από τον παππού μου, τον πατέρα μου κι εμένα. Μου ζήτησαν λοιπόν από την αστυνομία την παλιά άδεια και όταν την είδαν, μου ζήτησαν να δουν το όπλο δεδομένου ότι δεν αναγραφόταν πουθενά στην άδεια το μοντέλο !!!. Η αλήθεια είναι ότι το όπλο είναι ένα τυπικό ιταλικό δίκαννο τύπου Brecia που εκτός από τους αριθμούς και τις ιταλικές σφραγίδες, βάρη καννών κλπ δεν γράφει τίποτα άλλο πάνω του. Ούτε η μάρκα αναγράφεται πουθενά πάνω στο όπλο αλλά στην άδεια λέει ότι είναι BROWING (ναι λείπει ένα Ν) .Το BROWING στην άδεια το έγραψε ένας τύπος , υπάλληλος στο δασαρχείο, όπου έβγαιναν παλιά οι ΑΚΚΟ, όταν ο παππούς μου του είπε, ότι το όπλο το πήρε από μία Βέλγικη εταιρεία - στην οποία εργαζόταν κάπου στο Σουδάν - , λέγοντας " α ξέρω στο Βέλγιο βγαίνουν τα Browning" 😂 !!!

Τους το πήγα λοιπόν και μου είπαν ότι πρέπει να το πάω σε οπλουργό για να μου γράψει πάνω στην βάση και στην κάννη την μάρκα και την χώρα κατασκευής !!!. Στις αφελείς ερωτήσεις μου τύπου πως έβγαινε άδεια μέχρι τώρα, αφού υπάρχουν οι αριθμοί παντού, ότι αυτό ισχύει για όπλα εισαγωγής των τελευταίων ετών κλπ. , η απάντηση ήταν: "αυτά μας ζητάνε οι διαταγές από το αρχηγείο".

Πάω λοιπόν στον Κύργια και με κάποια διαδικασία και με Laser μου τύπωσαν πάνω στα δύο μέρη ( βάση και κάννες) του όπλου: "BROWNING Made in Italy". Το Browning με το σκεπτικό ότι ήδη αναγραφόταν πάνω στην AKKO και το made in Italy λόγω σφραγίδων.

Μου δώσανε και μία πιστοποίηση του πως ήταν το όπλο πριν και πως έγινε μετά, με φωτογραφίες και σφραγίδες και τα πήγα στην αστυνομία.
Τα βλέπουν οι αστυνομικοί και λένε : "Ε τώρα μάλιστα, πέρνα σε μιά βδομάδα να πάρεις την άδεια" !!!

Ετσι λοιπόν έχω ένα BROWNING made in Italy (διόρθωσαν και το Ν) ίσως από τα ελάχιστα στον κόσμο. Εγινε συλλεκτικό !!!! 😂😂😂

ΥΓ: Να σημειωθεί ότι το όπλο έχει εσωτερικά των καννών τόσες φθορές που δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί. Αναννεώνω όμως την άδεια, όχι μόνο για συναισθηματικούς λόγους αλλά και γιατι , όπως μου είπαν στην αστυνομία, για να βγεί άδεια να το έχω σαν κειμήλιο είναι απίστευτα πολύπλοκη και δαπανηρή διαδικασία..hair. .
Αυτά ειναι οδηγίες της ΕΕ και όχι επινόηση του εθνικού νομοθέτη, όπως και οι αλλαγές στα μέτρα φύλαξης των όπλων στα οπλωπολεια, όχι ότι δε θα μπορούσαν να τα σκεφτούν οι δικοί μας τα ίδια και χειρότερα. Όλα αυτά βέβαια έχουν έναυσμα το πλιάτσικο που σημειώθηκε σε πολλά οπλωπολεια όπως της Γαλλίας και της Σουηδίας πριν λίγα χρόνια.
Τέλος για την απενεργοποίηση του όπλου η νομοθεσία έχει αλλάξει και πλέον αναλαμβάνει σχεδόν όλη τη διαδικασία οπλουργός, το κόστος του οπλουργου, παράβολα στα εγκληματολογικά για τον έλεγχο του απενεργοποιημένου και κάποια άλλα ψιλά προφανώς το κόστος θα είναι μεγαλύτερο από την αξία του όπλου αλλά είναι και αυτό μια λύση.
 
Σε περίπτωση κληρονομιάς χωρίς ΑΚΚΟ (είτε αδήλωτο είτε γιατί δεν βρέθηκε) τι ισχύει;
Επίσης σε περίπτωση που κάποιος θέλει να μεταβιβάσει το κληρονομηθέν χωρίς να το περάσει πρώτα στο όνομά του; Πιθανά γιατί δεν θέλει ή κυρίως γιατί δεν μπορεί
 
Ετσι λοιπόν έχω ένα BROWNING made in Italy (διόρθωσαν και το Ν) ίσως από τα ελάχιστα στον κόσμο. Εγινε συλλεκτικό !!!! 😂😂😂
Κι όμως, πέρα από την παραπάνω περίπτωση, που είναι για να γραφτεί στα "ανέκδοτα"... υπάρχουν πράγματι όπλα BROWNING Made in Italy !!! Και μάλιστα κατασκευασμένα από την Beretta !!! ;) Ξέρω σίγουρα τρία, μπορεί να έχουν υπάρξει κι άλλα.
Ένα σουπερποζέ "αδερφάκι" του 686 της Beretta, ίδιο ακριβώς, το έχω δει με τα μάτια μου, το είχε φέρει παλιά κάποιος στο σκοπευτήριο. Μας έκανε εντύπωση και το είχαμε ψάξει λιγάκι.
Η καραμπίνα Browning Β-80 που ουσιαστικά ήταν το ίδιο όπλο με τη Beretta 302, όπως και η Breda Altair.
Και το πιστόλι Browning BDA που ήταν το ίδιο με ελάχιστες εξωτερικές διαφορές με το Beretta Mod.84 διαμετρήματος 9mm short (.380 ACP).
Για κάποιο διάστημα κάπου μέσα στις δεκαετίες '70 και 80' είχε υπάρξει συνεργασία μεταξύ της FN και της BERETTA και η δεύτερη κατασκεύαζε τα παραπάνω όπλα (ίσως και άλλα) για λογαριασμό της πρώτης, με τη φίρμα BROWNING !!! :cool:
 
Σε περίπτωση κληρονομιάς χωρίς ΑΚΚΟ (είτε αδήλωτο είτε γιατί δεν βρέθηκε) τι ισχύει;
Επίσης σε περίπτωση που κάποιος θέλει να μεταβιβάσει το κληρονομηθέν χωρίς να το περάσει πρώτα στο όνομά του; Πιθανά γιατί δεν θέλει ή κυρίως γιατί δεν μπορεί
Το δηλώνεις ως αδήλωτο.
Τι εννοείς ότι δεν βρέθηκε;
 
Αν είναι δυνατόν μόνο στην επαρχία γνωρίσουν τη κείμενη νομοθεσία ! Μένω έκπληκτος...
Μα τι νομίζεις ότι κάνουμε, φίδια λούζουμε η τζιτζίκια πεταλώνουμε. Ήμαστε και εμείς σε κάτι μπροστά.
Πέμπτη έδωσα τα χαρτιά για άδεια αγοράς Σάββατο την πήρα στο χέρι.
Τα παιδιά εδώ στο ΑΤ είναι σούπερ.
 
Άκου εδώ παίζουν δυο περίπτωσης η οποίες έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό η οποία είναι η ΑΚΚΟ.
1. Το οπλο να έχει ΑΚΚΟ αλλά δεν είναι περασμένο στο σύστημα.( ναι παίζει και αυτό) τότε το δήλωνης κανονικά ως αδήλωτο.
2. Το οπλο έχει ΑΚΚΟ είναι περασμένο στο σύστημα αλλά εσυ δεν έχεις την ΑΚΚΟ. Με τον αριθμό του όπλου το βρίσκουν στο σύστημα και ακόλουθης την διαδικασία της κληρονομιάς.
Και στης δυο περιπτώσεις πρέπει να δώσεις τον αριθμό του όπλου για να το αναζητήσουν στο σύστημα και να σου πουν την κατάσταση του.
Αν για Χ-Ψ λόγους δεν μπορείς να το πάρεις στο όνομα σου το βάζεις σε πρόσωπα του σπιτιού σου σύζυγο η ενήλικα τέκνα- μάνα , πατέρα
Αν δεν θες να κανείς τίποτα από τα παραπάνω κτιστό σε ένα ντουβάρι να ξεμπερδεύεις και ξέχασε το. Απλά ελληνικά πράγματα.
 
Αν για Χ-Ψ λόγους δεν μπορείς να το πάρεις στο όνομα σου το βάζεις σε πρόσωπα του σπιτιού σου σύζυγο η ενήλικα τέκνα- μάνα , πατέρα
Αν δεν θες να κανείς τίποτα από τα παραπάνω κτιστό σε ένα ντουβάρι να ξεμπερδεύεις και ξέχασε το. Απλά ελληνικά πράγματα.
Παρόλο που το κληρονομικό δεν ήταν αγαπημένο μου μάθημα όπως και το εμπορικό κάποια τα θυμάμαι, Δε μπορείς να το δηλώσεις στο όνομα οποιουδήποτε ανήκει στην οικογένεια αν δεν υπάρχει διαθήκη πάει εξ αδιαθέτου διαδοχή κατά τάξεις δηλαδή πρώτα στα τέκνα του θανόντα οχι στα εγγόνια, σύζυγο κ.α. Στο τελευταίο θα συμφωνήσω εν μέρει.
 
Back
Top