Σημαδεύοντας την επικαιρότητα

Για αυτό είπα : ' δεν έχουν δουλευτεί από τους γονεις'
Δεν έχουν όλοι οι γονείς το μορφωτικό επίπεδο που θα τους επιτρέψει να βγάλουν στη κοινωνία σκεπτόμενα τέκνα. Επίσης δε θα έπρεπε να είναι αποκλειστικά και μόνο θέμα της οικογένειας αλλα και του σχολείου αλλά από οτι φαίνεται το κράτος το συμφέρει να βγαίνουν απο τις σχολικές αίθουσες άνθρωποι με χαμηλές ηθικές αξίες και ανικανότητα λογικών συλλογισμών.
 
Παντως, ειναι γεγονος οτι οι ελληνικες οικογενειες εχουμε πολυ καλα παιδια.
Η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι χρυσα παιδια.
Δε θα διαφωνήσω απλά σε μια κοινωνία που τρέχει πολύ, κάποιος πρέπει να τους θυμίζει διαρκώς ότι επειδή πληροφορούνται τάχιστα για τα πάντα σχεδόν, δε σημαίνει ότι τα κατέχουν κιόλας.Οπως μπορεί να είναι ελεύθερα και αυτόβουλα όντα, αλλά πολλές φορές δεν πρέπει να εκφέρουν άποψη .Λόγο ελλείψης εμπειρίας (το σημαντικότερο γεγονός) και εύκολης παράσυρσης προς το ένα η το άλλο από νεανική και παρεΐστικη ελαφρότητα.Κατι που θυμίζω συχνά πυκνά στα δικά μου παιδιά.Η συνεχής ταχύτητα προς τα εμπρός και ο εκσυγχρονισμός από τεχνικής φύσεως έχει την τάση να εκσυγχρονίζει και τις ανθρώπινες σχέσεις παραπάνω ίσως από όσο πρέπει και έτσι κυνηγώντας ο ένας τον άλλον χωρίς την σκέψη που πρέπει και το (εγώ), με την αξία που του αναλογεί καταλήγει και τι έγινε μόνο εγώ είμαι έτσι, όλοι είναι (αυτόματα αρέσει να εξισώνονται τα παιδιά με κάτι νέο).Μέχρι που έρχεται το χαστούκι όχι του γονέα γιατί έχει απαγορευτεί κιόλας, αλλά της ζωής και είναι πολύ ποιο άσχημο και δυνατό συνήθως από του πατέρα η της μάνας, και λέει τι με βρήκε.Τα παιδιά μας των Ελλήνων είναι καλά κατά πλειοψηφία και φιλότιμα αλλά πάσχουν από δασκάλους (φυσικούς και μη),και θα τολμήσω να πω πάσχουν από καλές μάνες δυστυχώς πρώτα από όλα και δευτερευόντως από καλούς πατεράδες,και συνεχίζει το πάθημα πηγαίνοντας στο σχολείο, έτσι απομένει μια μεγάλη μερίδα που ίσως πορευτεί από έναν καλό φίλο και την αντίληψη πλέον πως βλέπει τα πράγματα στο κεφάλι του. Γιατί το δρόμος της αρετής ή της κακιάς δεν αρκεί να σου τον δείξει κάποιος ή να σε γαλουχήσει σπρώχνοντας προς αυτόν είναι να έχεις και την θέληση να τον ακολουθήσεις και δυστυχώς της αρετής είναι πολύ δύσκολο και στενό το μονοπάτι με στροφές και σκαμπανεβάσματα που για να διατηρήσεις την πορεία σου μέσα σε αυτό χρειάζεται (τεράστια ψυχικά αποθέματα, ισχυρές αξίες,μεγάλο ήθος ,και λίγο εγωισμό).
 
Γιάννη ανέφερες την λέξη αρετή, που μαζί με την αγωγή ήταν λέξεις που τις χρησιμοποιουσαν συχνότατα στην αρχαιότητα και εστιαζαν στην σημασία τους. Δεν θυμάμαι πότε άκουσα για τελευταία φορά αυτές τις λέξεις από στόματα πολιτικών ή πολιτών, αλλά πάει πάρα πολύς καιρός.
 
Γιάννη ανέφερες την λέξη αρετή, που μαζί με την αγωγή ήταν λέξεις που τις χρησιμοποιουσαν συχνότατα στην αρχαιότητα και εστιαζαν στην σημασία τους. Δεν θυμάμαι πότε άκουσα για τελευταία φορά αυτές τις λέξεις από στόματα πολιτικών ή πολιτών, αλλά πάει πάρα πολύς καιρός.
Λευτέρη φίλε εγω τις χρησιμοποιώ και τις πιστεύω προσπαθώ καθημερινά να δείχνω και ενσυναίσθηση γιατί πραγματικά είναι κάτι που το νιώθω χαίρομαι με τις χαρές και λυπάμαι με τις λύπες των συνανθρώπων .Γι'αυτό συνομιλώ όσο μπορω με τα παιδιά μου για να βγουν χρήσιμα κύτταρα στη κοινωνία.Ειναι δύσκολοι οι καιροί και κάποιες φορές όπως τώρα συγκεκριμένα μέσα σε όλα σκέφτομαι και πίνω στο μπαλκόνι μου καφέ διαβάζοντας και συγκεκριμένα πράγματα και συνομιλωντας έστω και έτσι εδώ στη παρέα και γενικά δύσκολη εποχή για να είσαι ευτυχισμένος με τόση δυστυχία τριγύρω,μερικές φορές καλύτερα να μην μαθαίνεις και τόσα .Αλλά και πάλι θα επανέλθω με αρχαίο (μέτρον άριστο).Πολύ σοφή ρήση.Και θα συμπληρώσω όπως λέει ένας φίλος μου γιατρός όλα κινούνται στο περίπου ειδικά σε τούτη τη χώρα.
 
Last edited:
Μπορεί να μήν ήταν ασυνείδητος πού πέταξε φολες αλλά οι νόμιμες φολες που πετάνε οι κυβερνώντες και μετά μας βάζουν διαφημιστικά στην TV άμα τις πετύχουμε να καλέσουμε τις αρχές 🤬
σε τι αναφέρεσαι?
 
Θα σου πω την προσωπική μου άποψη.Ο χαρακτηρισμός στη συγκεκριμένη περίπτωση ενός ατόμου εάν πέταξε με προσωπική προτωβουλια τις φολες σε ασυνείδητο πριν καταχωρηθεί στο όνομα του οποιουδήποτε θα πρέπει να εξεταστούν οι συνθήκες του τόπου του καθώς και το τι ευαγγελίζεται.Τι εννοώ εάν είναι ένας αγρότης και ο οποίος φριζει από αγρίμια ο τόπος του και ο άνθρωπος έχει 5 κότες η δύο κατσίκια στο ανύπαρκτο κράτος σε τούτο το τομέα της διαχείρισης είτε άγριων είτε εκτός κυνηγιού είτε εντός κυνηγετικού καταλόγου πως θα προστατεύτει ?Ποιος θα απαντήσει? Ή δεν θα πρέπει πλέον στην ύπαιθρο με τους καταπτυστους νόμους κάθε φορά να μη μπορεί ο κάθε ένας να έχει δύο ζώα για να φάει ένα φρέσκο αυγό η ένα κομμάτι κρέας γιατί γέμισε ο τόπος αλεπούδες και τσακάλια όπως παρατηρώ και το αυξητικό τους γεγονός στο δικό μου τόπο στη Μάνη κάνοντας μια βόλτα 10 χιλιομέτρων μπορεί να συναντήσεις καμία 10 άρια για πλάκα που σε κοιτούν κιόλας εχουν αποθρασυνθει .Ακόμη και μέρα κάποιες φορές.Να μου πεις και πετάει φολες ο κάθε ένας χωρίς να ξέρει από πού θα καταναλωθούν ? Όταν τις πετάει κάποιες φορέας η αμολαει τέτοιου είδους ζώα κάποιος άλλος εξετάζει το αποτέλεσμα, ή καλυπτομαστε από την ιδιότητα που έχουμε βαπτιστεί? Και δε τρέχει κάστανο γιατί είμαστε οικολόγοι ή πολιτική προστασία (σχεδόν ανύπαρκτα και τα δύο σε τούτη τη χώρα).Ολα στο περίπου αυτόματος πιλότος,απλά πάντα θα καραδοκεί κάποιος να πει ,να κρίνει,να χαρακτηρίσει αλλά να δώσει λύση παπάρια.Οπως γίνετε και με τα αγριογούρουνα τα αγριοκούνελα έτσι γίνετε σε πολλές περιοχές και με τα αγρίμια όλα είναι καλό να υπάρχουν άλλα θέλουν διαχείριση.
 
Η περιφέρειες με δασαρχεία και δήμους δεν κάνουν ρίψεις από φολες σε ορεινές περιοχές για άγρια ζώα Λύκου αλεπούδες κλπ κλπ

Μήπως μπερδεύεσαι με τα δολώματα για την λύσσα;;

Αυτά ξέρω πως γίνονται από περιφέρειες και δασαρχεία.
Γίνονταν ή γίνονται ακόμα ρίψεις τέτοιων δολωμάτων για να ελεγχθεί η λύσσα.
 
Μήπως μπερδεύεσαι με τα δολώματα για την λύσσα;;

Αυτά ξέρω πως γίνονται από περιφέρειες και δασαρχεία.
Γίνονταν ή γίνονται ακόμα ρίψεις τέτοιων δολωμάτων για να ελεγχθεί η λύσσα.
Προφανώς αυτα εννοεί Άγγελε και και τα οποία είχαν προβληματίσει αρκετό κόσμο
 
Η περιγραφή που κάνει δεν έχει καμία σχέση με θάνατο από φόλες.
Η δε φωτογραφία τον δείχνει σε κατάσταση σύψης.
Δεν έχει βιντεάκι το κινητό του και μας δείχνει ένα ψοφήμι;
Στο ζώο που ψόφησε από δηλητηριασμένο δόλωμα δεν πάει ούτε μύγα. Δες το σε ποντίκια και θα με θυμηθείς.Αν ψόφησε από φόλα δεν παθαίνει τίποτε αυτό που θα το φάει, αν και τις ψόφιες αλεπούδες δεν τις προτιμούν τα πτωματοφάγα.
Αυτός γράφει μελοδραματικά για να ψαρέψει ευαίσθητους, και να φανατίσει τους οπαδούς του.
Τα σχόλια δικά σου.
 
Η περιγραφή που κάνει δεν έχει καμία σχέση με θάνατο από φόλες.
Η δε φωτογραφία τον δείχνει σε κατάσταση σύψης.
Δεν έχει βιντεάκι το κινητό του και μας δείχνει ένα ψοφήμι;
Στο ζώο που ψόφησε από δηλητηριασμένο δόλωμα δεν πάει ούτε μύγα. Δες το σε ποντίκια και θα με θυμηθείς.Αν ψόφησε από φόλα δεν παθαίνει τίποτε αυτό που θα το φάει, αν και τις ψόφιες αλεπούδες δεν τις προτιμούν τα πτωματοφάγα.
Αυτός γράφει μελοδραματικά για να ψαρέψει ευαίσθητους, και να φανατίσει τους οπαδούς του.
Τα σχόλια δικά σου.
Για να πηδήξεις κανένα συγκινημένο χαιβανι μια χαρά είναι η περιγραφή.
 
Μήπως μπερδεύεσαι με τα δολώματα για την λύσσα;;

Αυτά ξέρω πως γίνονται από περιφέρειες και δασαρχεία.
Γίνονταν ή γίνονται ακόμα ρίψεις τέτοιων δολωμάτων για να ελεγχθεί η λύσσα.

Προφανώς αυτα εννοεί Άγγελε και και τα οποία είχαν προβληματίσει αρκετό κόσμο
ειχα δει ενα μια φορά σε ασχετο σημειο και το ειχα πιασει. Ειναι σαν κουτοσπιρτο καφεκοκκινο και είναι κλειστο σαν να εχει κερι παντου.
Το ειχα πιασει και προσπαθησα να διαβασω τι λεει. Ελεγε με μικρα γραμματα ότι δεν πρεπει να το αγγιζει ο ανθρωπος και οτι ηταν εμβολιο για την λύσα. Πηγα πλύθηκα για ψυχολογικούς λόγους και προσπαθησα να το ξεχάσω. Μετά πό μερικούς μήνες πηγα στην περιφέρεια για μια δουλεια. Περασα εξω από την κτηνιατρικη και μπηκα να ρωτησω. Οταν ανεφερα το περιστατικο οι 2 υπάλληλοι με εστειλαν να το πω σε εναν καθηγητη σε διπλα γραφειο. Μου εξηγησε οτι κακως το επιασα και οτι εαν ειχα μολυνθεί από αυτο δεν θα μπορούσαν να με κανουν καλα μαλλον γιατι δεν εχουν γινει κλινικες δοκιμες σε ανθρωπο, κατι τετοιο, πάνε και χρόνια από τότε. ζω ακόμα :)
 
ειχα δει ενα μια φορά σε ασχετο σημειο και το ειχα πιασει. Ειναι σαν κουτοσπιρτο καφεκοκκινο και είναι κλειστο σαν να εχει κερι παντου.
Το ειχα πιασει και προσπαθησα να διαβασω τι λεει. Ελεγε με μικρα γραμματα ότι δεν πρεπει να το αγγιζει ο ανθρωπος και οτι ηταν εμβολιο για την λύσα. Πηγα πλύθηκα για ψυχολογικούς λόγους και προσπαθησα να το ξεχάσω. Μετά πό μερικούς μήνες πηγα στην περιφέρεια για μια δουλεια. Περασα εξω από την κτηνιατρικη και μπηκα να ρωτησω. Οταν ανεφερα το περιστατικο οι 2 υπάλληλοι με εστειλαν να το πω σε εναν καθηγητη σε διπλα γραφειο. Μου εξηγησε οτι κακως το επιασα και οτι εαν ειχα μολυνθεί από αυτο δεν θα μπορούσαν να με κανουν καλα μαλλον γιατι δεν εχουν γινει κλινικες δοκιμες σε ανθρωπο, κατι τετοιο, πάνε και χρόνια από τότε. ζω ακόμα :)
Το ότι το έγραφε με μικρά γράμματα είναι πραγματικά απαράδεκτο, αλλά και το ότι ρίχνονταν όπου να ναι και παρέμεναν εκεί και με οποιεσδήποτε συνέπειες, αυτό και αν είναι.
 
Last edited:
Back
Top