Καθαρισμός

Τίποτα δεν έχω κάνει εγώ, όλα έτσι ήταν. Μήπως έχουν στομωσει από την μάκα και δεν φαίνονται;
Γιώργο με έκανες να ανοίξω και να δω το όπλο. :) Τελικά καλά θυμόμουν. Το έβγαλα και φωτό. Να σημειώσω ότι η δικιά μου είναι η πρώτη AL391 Urika με κάννη Optima...




image
 
Άσχετο . Τωρα που ειδα φωτο το πιστόνι . Πως βάζουμε φωτο βρε παιδιά ; Κανένα εύκολο τροπο ξέρει κανεις; Δεν μπορω με τπτ .....hair.
 
Τώρα σώθηκες :confused:. Εμένα για βαμένο μου κάνει.
Εμένα μου φάνηκε βαμμένο (μαύρο) πριν την διαδικασία καθαρισμού....sarcastic.

Πέραν της πλάκας ρωτησα γιατί αν είναι σκέτο ατσάλι, με αυτή τη γάνα που είχε, σε συνδυασμό με τα κυνήγια στο βάλτο που του έκανες και παρόλα αυτά δεν είχε μια οξείδωση, μήπως και η ευαισθησία των αχρωμίοτων καννων στην οξείδωση και η ανάγκη για σχολαστικό και τακτικό καθάρισμα, είναι λίγο μύθος και οφείλεται στην εποχή των οξειδωτικών καψουλιών με βροντώδη υδράργυρο (6.45)...
 
Last edited:
Το πιο δύσκολο σημείο που αντιμετώπιζα όποτε έπαιρνα απόφαση να καθαρίσω την Beretta ήταν το πιστόνι των αερίων. Όχι ότι δεν είχα βρει τρόπο να το κάνω αν ήθελα να μοιάζει με καινούριο, για την ακρίβεια καλύτερο από καινούριο, αλλά ήταν χρονοβόρο και ήθελε αρκετό τρίψιμο με ορειχάλκινη βούρτσα solvent κτλ. Επί της ουσίας δεν μου είχε δημιουργήσει και ποτέ πρόβλημα αλλά έτσι μια φορά τον χρόνο που αποφάσιζα να κάνω ένα σχολαστικό καθάρισμα στο τουφέκι, ήθελα να το καθαρίζω και αυτό καλά αλλά πάντα το σκεφτόμουν και τις περισσότερες φορές το άφηνα ακαθάριστο.

Με τους εναλλακτικούς τρόπους καθαρισμού που αντιλαμβάνομαι τελευταία να κερδίζουν έδαφος έναντι των εξειδικευμένων και ακριβών σκευασμάτων, δοκίμασα απόψε κάτι καινούριο, τουλάχιστον για μένα. Σκέφτηκα να δοκιμάσω να καθαρίσω το πιστόνι με καθαριστικό για φούρνους, πάντα αξιολογώντας το αποτέλεσμα πρωτίστως από τον χρόνο που απαιτείται και στην συνέχεια από αυτό.

Έτσι έβγαλα το πιστόνι που δεν θυμάμαι από πότε είχα να καθαρίσω και είχε αυτή την μορφή.







Το πιστόνι ψεκάστηκε με το σπράυ και έμεινε 5 λεπτά για να δουλέψει.





Στην συνέχεια τρίφτηκε με πανάκι και με λίγο ατσαλόμαλλο που βρήκα μπροστά μου. Ο χρόνος που άφησα το καθαριστικό να ενεργήσει ήταν εξαιρετικά μικρός, περίπου 5 λεπτά. Αν άφηνα το καθαριστικό να δουλέψει για κάνα τέταρτο δεν θα χρειαζόμουν καθόλου ατσαλόμαλλο. Το πιστόνι πλύθηκε με νερό για να απομακρυνθεί το δυνατό καθαριστικό, στεγνώθηκε και περάστηκε με άφθονο σπρέυ καθαρισμού και συντήρησης. Το αποτέλεσμα φαίνεται παρακάτω και συνέβη εντός δέκα λεπτών. Για παρόμοιο αποτέλεσμα με άλλα καθαριστικά ήθελα πάνω από μισή ώρα σχολαστικό τρίψιμο με ατσαλόμαλλο και βούρτσα εξωτερικά και τώρα που το ξανασκέφτομαι αμφιβάλω αν έφτανα σε αυτό το επίπεδο.









Μραβο alter .RESPECT.να σου στειλω και τη 302 να τι καθαρισεις ετσι γιατι δεν προλαβενω.sarcastic.εισαι σιγουρος που αυτο ειναι το πιστονι σου;εμενα μου φαινεται για ποτηροτρυπανο τοιχου σαν αυτα που εχουν οι υδραυλικοι.yelling.
 
Γιώργο χρωμιομένο είναι το πιστόνι της 391 ή σκέτο ατσάλι?
Ατσάλι είναι γιατί εγώ το αφηνα περιπου τέταρτο μέσα σε βενζίνη για ρούχα και μετα του καθιζα 2-3 με ενα κατσαβίδι για να βγάλω τα μπαρουτια οτι είχε μείνει και γινόταν κούκλα χωρίς να αφήνει τίποτα χαραγματιες.το ίδιο κάνω και στη 302
 
Ατσάλι είναι γιατί εγώ το αφηνα περιπου τέταρτο μέσα σε βενζίνη για ρούχα και μετα του καθιζα 2-3 με ενα κατσαβίδι για να βγάλω τα μπαρουτια οτι είχε μείνει και γινόταν κούκλα χωρίς να αφήνει τίποτα χαραγματιες.το ίδιο κάνω και στη 302
Στην benelli τι κάνεις φίλε μου;
 
παντως για να ερθω στα λογια του γιωργου κι εγω τις μπερετες αν και δεν ειχαν δει ποτε βαλτο στο τελος του κυνηγιου τις καθαριζα χωρις ποτε να εχω προβλημα εμπλοκων.για να μην παραμυθιαζομαστε οτι δεν λειτουργουν ακαθαριστες.μονο στην περιπτωση που ετρωγε πολυ νερο τ οπλο το καθαριζα την ιδια μερα.συγγνωμη για το .off topic.
 
Ατσάλι είναι γιατί εγώ το αφηνα περιπου τέταρτο μέσα σε βενζίνη για ρούχα και μετα του καθιζα 2-3 με ενα κατσαβίδι για να βγάλω τα μπαρουτια οτι είχε μείνει και γινόταν κούκλα χωρίς να αφήνει τίποτα χαραγματιες.το ίδιο κάνω και στη 302
Όντως στην altair (302) καθαρίζει πολύ πιο εύκολα, στην 391 το έχω αφήσει όλη νύχτα στην βενζίνη και πάλι δεν καθάριζε εύκολα, αν και το φινίρισμα δείχνει καλύτερο στην δεύτερη.
Πάντως εγώ με αυτό το καθαριστικό έχω πάθει πλάκα. Καμμένα λίπη που δεν καταλάβαιναν τίποτα από τρίψιμο με scotch brite, να τα βλέπεις απλά να φεύγουν χωρίς τρίψιμο με δαύτο.
Δεν προτρέπω κανέναν να το χρησιμοποιησει αλλά εγώ θα το δουλέψω και σε άλλα σημεία, όπως το ποτήρι του πιστονιου. Αυτό και αν πιάνει παπάδες.
 
Το ποτήρι του πιστονιού είναι και πιο δύσκολο στον...χειρισμό όσο το καθαρίζεις!!!
Για εμένα μακράν το πιο δύσκολο σημείο για καθαρισμό σε μια αερίων!!!! (ειδικά στις beretta...-302,390-)
 
Το ποτήρι του πιστονιού είναι και πιο δύσκολο στον...χειρισμό όσο το καθαρίζεις!!!
Για εμένα μακράν το πιο δύσκολο σημείο για καθαρισμό σε μια αερίων!!!! (ειδικά στις beretta...-302,390-)
Μπορεί να γίνει πιο εύκολο στον καθαρισμό, αν ξεβιδώσεις το ελατήριο της εκτόνωσης των βαριών γομώσεων και το αφαιρέσεις μαζί με τον κύλινδρο που το συγκρατεί. Ούτως η άλλως η εταιρία προτείνει την αποσυναρμολόγηση του κάθε 1000 φυσίγγια. Στην σειρά 391 το όπλο συνοδεύεται και από το ανάλογο κλειδάκι για την δουλειά αυτή. Απλά θέλει λίγο προσοχή στο πως θα βγει για να ξαναμπεί με τον ίδιο τρόπο.
 
Μπορεί να γίνει πιο εύκολο στον καθαρισμό, αν ξεβιδώσεις το ελατήριο της εκτόνωσης των βαριών γομώσεων και το αφαιρέσεις μαζί με τον κύλινδρο που το συγκρατεί. Ούτως η άλλως η εταιρία προτείνει την αποσυναρμολόγηση του κάθε 1000 φυσίγγια. Στην σειρά 391 το όπλο συνοδεύεται και από το ανάλογο κλειδάκι για την δουλειά αυτή. Απλά θέλει λίγο προσοχή στο πως θα βγει για να ξαναμπεί με τον ίδιο τρόπο.

Το πόσο θα το ξανασφίξεις παίζει κάποιο ρόλο στη βλητική ή κάπου αλλού;
 
Back
Top