Ωτοασπίδες για το κυνήγι.

Δεν πασχουμε από αβιταμινωση ρε Νίκο στην Ελλάδα ζούμε, δεν είμαστε στους ωκεανούς, για βλάβη στα ηλεκτρονικά μας πρόκειται και τέτοιες καταστάσεις, ΑΝ θεραπεύονται, λογικά θα απαιτείται κάποιου είδους επέμβαση.
 
Τις napier 9pro η 10pro ρε παιδιά τις έχει δοκιμάσει κανένας; Ψάχνω μη ηλεκτρονικές που να προστατεύουν απο τις μεγάλες εντάσεις αλλά να μην σου κόβουν την ακοη στις μικρές εντάσεις όσο το δυνατόν λιγότερο. Από όσες έχω ψάξει μόνο αυτές είναι κάπως υποσχόμενες
 
Τις napier 9pro η 10pro ρε παιδιά τις έχει δοκιμάσει κανένας; Ψάχνω μη ηλεκτρονικές που να προστατεύουν απο τις μεγάλες εντάσεις αλλά να μην σου κόβουν την ακοη στις μικρές εντάσεις όσο το δυνατόν λιγότερο. Από όσες έχω ψάξει μόνο αυτές είναι κάπως υποσχόμενες
Τις εχω ( napier 10 )αλλα η προστασια μετρια,σε συγκριση με αλλες ηλεκτρονικες (HOWARD LEIGHT)
ακομα δεν ακους τα θηραματα εκτος και ειναι πολυ κοντα,ισως χρειαστεις και καποια αλλα βυσματακια ασπρα εξτρα που δουλευουν λιγο καλυτερα για τα μαμισια πεφτουν σχετικα γρηγορα,εαν δεν εχεις σοβαρο προβλημα δοκιμασε τες....
 
Τις εχω ( napier 10 )αλλα η προστασια μετρια,σε συγκριση με αλλες ηλεκτρονικες (HOWARD LEIGHT)
ακομα δεν ακους τα θηραματα εκτος και ειναι πολυ κοντα,ισως χρειαστεις και καποια αλλα βυσματακια ασπρα εξτρα που δουλευουν λιγο καλυτερα για τα μαμισια πεφτουν σχετικα γρηγορα,εαν δεν εχεις σοβαρο προβλημα δοκιμασε τες....
Σε ευχαριστώ. Δεν έχω καθόλου πρόβλημα ακοης αλλά τις θέλω να τις φοραω προληπτικά. Αυτό που με ενδιαφέρει όμως είναι να μπορώ να ακούω από πού προέρχεται ο ήχος να είναι ελαφρύες και άνετες και να μην χρειάζονται μπαταρίες η φόρτιση κάθε λίγο για αυτό και δεν θέλω ηλεκτρονικές.
 
Τις napier 9pro η 10pro ρε παιδιά τις έχει δοκιμάσει κανένας; Ψάχνω μη ηλεκτρονικές που να προστατεύουν απο τις μεγάλες εντάσεις αλλά να μην σου κόβουν την ακοη στις μικρές εντάσεις όσο το δυνατόν λιγότερο. Από όσες έχω ψάξει μόνο αυτές είναι κάπως υποσχόμενες
Τις έχω τις Napier pro-9 καμιά 10αριά χρόνια, και αυτές φοράω πάντα στο σκοπευτήριο. Για μένα κάνουν δουλειά. Κόβουν αρκετά τον ήχο του πυροβολισμού, ενώ ακούω ικανοποιητικά τους άλλους ήχους και τις ομιλίες. Τώρα, για πολύ χαμηλούς ήχους, ψιθύρους ή θροΐσματα, δεν μπορώ να σου πω γιατί στο κυνήγι δεν φοράω (κακώς ίσως, αλλα τις βαριέμαι - εξάλλου σπάνια θα ρίξω πάνω από 10 φυσίγγια, και σε διάστημα 1,5 - 2 ωρών)!!! Όσο για το "τσιν" της τσίχλας, εγώ ούτως ή άλλως δεν το ακούω και χωρίς ωτασπίδες εδώ και πολλά χρόνια !!! :(
Τις είχα πάρει μέσω ίντερνετ από Αγγλία, (προ Brexit). Με τα βυσματάκια που είχαν αρχικά (σαν σφουγγαράκια), και αργότερα παράγγειλα τα άλλα τα άσπρα από σιλικόνη, και τα αντικατέστησα. Και νομίζω ότι είναι λίγο καλύτερα ...
Βέβαια προσωπικά γούστα, ο καθένας είναι διαφορετικός, αν δεν δοκιμάσεις ο ίδιος, ότι κι αν σου πουν οι άλλοι δεν είναι σίγουρο για σένα.
Σίγουρα δεν είναι το ίδιο στην απόδοση με τις ηλεκτρονικές, αλλά εγώ προσωπικά είμαι ευχαριστημένος. Είχα πάρει πρωτύτερα και τις HOWARD LEIGHT, πολύ καλές για σκοποβολή με πιστόλια, αλλά στον πήλινο δεν με βόλεψαν καθόλου. Στην επώμιση κτυπάει το κοντάκι και μου ήταν εκνευριστικό !!! Ίσως φταίει και η ανατομία μου - άλλοι έχουν αυτό το θέμα με τις ωτοκαλύπτρες, άλλοι όχι ... κι άλλους δεν τους ενοχλεί το κτύπημα ... Άσε που το καλοκαίρι (που πάω συνήθως στο σκοπευτήριο) μες τον ήλιο και τη ζέστη και τον ιδρώτα, δύσκολα υποφέρονται για πολλή ώρα !!!
 
Τις napier 9pro η 10pro ρε παιδιά τις έχει δοκιμάσει κανένας; Ψάχνω μη ηλεκτρονικές που να προστατεύουν απο τις μεγάλες εντάσεις αλλά να μην σου κόβουν την ακοη στις μικρές εντάσεις όσο το δυνατόν λιγότερο. Από όσες έχω ψάξει μόνο αυτές είναι κάπως υποσχόμενες
Εχω τις 10 με σιλικονάκια αχρησιμοποιητες. Να βρεθουμε κάπως να στις δώσω να τις δοκιμάσεις
 
Εχω τις 10 με σιλικονάκια αχρησιμοποιητες. Να βρεθουμε κάπως να στις δώσω να τις δοκιμάσεις
Σας ευχαριστώ παιδιά. Δεν το περίμενα ότι θα μου γινόταν τέτοια πρόταση και βιαστικα και τις παραγγειλα ήδη . Σε ευχαριστώ πάντως. Δεν ξέρω μήπως οι pro 9 είναι καλύτερες για το κυνήγι και επιτρέπουν περισσότερο ήχο να περάσει. Όπως και να έχει παραγγειλα τις pro 10 για καλύτερες και περιμένω να μου έρθουν. Από οτωασπιδες μόνο μοτοσυκλέτας έχω φορέσει οπότε δεν έχω εμπειρία αλλά θα σας πω την άποψη μου μόλις τις δοκιμάσω στο κυνήγι.
 
Καλημερα σας και απο εδω παιχτες, μια φιλικη συμβουλη, ιδιαιτερα προς τους νεους συναδελφους.
ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΤΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΚΟΗ ΣΑΣ.
Καλο και ομορφο το χομπυ μας, αλλα μην αμελειτε την ασφαλεια σας!!! Απαραιτητες οι ωτοασπιδες!!!
Το ακουστικο τραυμα δεν γιατρευεται και ειναι τουλαχιστον θλιβερο να ζεις με ενα συνεχες σφυριγμα στο αυτι σου!!!
Λαβετε τα μετρα σας, εντελως φιλικα!!!
 
Όπως έχετε αναφέρει το πρώτο πράγματα που πρέπει να αγοράσει κάποιος είναι τα γυαλιά και η ωτοασπιδες.
Γνωρίζω άτομα τα οποία έχουν χάσει την όραση τους, όπως επίσης άτομα με μεγάλα προβλήματα ακοής. Οι κρότοι επιβαρύνουν την σκόνη ειδικά σε περιπτώσεις προδιάθεσης. Παρατηρώ δε, βάζοντας τον εαυτό μου μέσα ότι δεν τηρούμε τα βασικά μέτρα της πρόληψης.

Στην Ελλάδα μας, το πρόβλημα αυτό δεν περιορίζεται μόνο στο κυνήγι.
Ειναι εμφανέστατο και στον εργασιακό τομέα, κυρίως στις τεχνικές εργασίες.
Στο εξωτερικό δεν συμβαίνει αυτό ή τουλάχιστον όχι σε τέτοιο βαθμό και βασίζεται ως επί το πλείστον στην βαθυτερη εκπαίδευση και στην συνεχή ενημέρωση του κινδύνου, ξοδεύοντας χρόνο στην πρόληψη, διότι είναι της άποψης ότι η θεραπεία κοστίζει σε χρόνο και σε χρήμα.

Καλά και ασφαλή κυνήγια σε όλους !
 
Τις έχω τις Napier pro-9 καμιά 10αριά χρόνια, και αυτές φοράω πάντα στο σκοπευτήριο. Για μένα κάνουν δουλειά. Κόβουν αρκετά τον ήχο του πυροβολισμού, ενώ ακούω ικανοποιητικά τους άλλους ήχους και τις ομιλίες. Τώρα, για πολύ χαμηλούς ήχους, ψιθύρους ή θροΐσματα, δεν μπορώ να σου πω γιατί στο κυνήγι δεν φοράω (κακώς ίσως, αλλα τις βαριέμαι - εξάλλου σπάνια θα ρίξω πάνω από 10 φυσίγγια, και σε διάστημα 1,5 - 2 ωρών)!!! Όσο για το "τσιν" της τσίχλας, εγώ ούτως ή άλλως δεν το ακούω και χωρίς ωτασπίδες εδώ και πολλά χρόνια !!! :(
Τις είχα πάρει μέσω ίντερνετ από Αγγλία, (προ Brexit). Με τα βυσματάκια που είχαν αρχικά (σαν σφουγγαράκια), και αργότερα παράγγειλα τα άλλα τα άσπρα από σιλικόνη, και τα αντικατέστησα. Και νομίζω ότι είναι λίγο καλύτερα ...
Βέβαια προσωπικά γούστα, ο καθένας είναι διαφορετικός, αν δεν δοκιμάσεις ο ίδιος, ότι κι αν σου πουν οι άλλοι δεν είναι σίγουρο για σένα.
Σίγουρα δεν είναι το ίδιο στην απόδοση με τις ηλεκτρονικές, αλλά εγώ προσωπικά είμαι ευχαριστημένος. Είχα πάρει πρωτύτερα και τις HOWARD LEIGHT, πολύ καλές για σκοποβολή με πιστόλια, αλλά στον πήλινο δεν με βόλεψαν καθόλου. Στην επώμιση κτυπάει το κοντάκι και μου ήταν εκνευριστικό !!! Ίσως φταίει και η ανατομία μου - άλλοι έχουν αυτό το θέμα με τις ωτοκαλύπτρες, άλλοι όχι ... κι άλλους δεν τους ενοχλεί το κτύπημα ... Άσε που το καλοκαίρι (που πάω συνήθως στο σκοπευτήριο) μες τον ήλιο και τη ζέστη και τον ιδρώτα, δύσκολα υποφέρονται για πολλή ώρα !!!
εγω εχω ηλεκτρονικες αλλα με πιεζουν ,ξεχωρα οτι υδρωνουν και τα αυτια.ψαχνω για προσιτα βυσματακια
 
Πήρα κατι εξωτερικες ωτοασπιδες για το αεροδρόμιο αλλά ρε φίλε άμα φοράς γυαλιά δεν εφαρμόζουν καλά τα γυαλιά μετά.

Τα ανασηκώνει.

Οι σκοπευτές που φοράνε γυαλιά πως διάβολο το κάνουν.

Πήραν το γυαλί μετά από δοκιμή;

Όταν τις πήρα δεν το περίμενα ότι θα συμβαίνει αυτό.
 
Καλησπέρα. Στο κυνήγι χρησιμοποιούσα τις παρακάτω ωτοασπίδες και ήμουν ικανοποιημένος.

IMG_20240311_182148.jpg
Τώρα που ξεκίνησα σκοπευτήριο θα ήθελα περισσότερη προστασία και σκέφτομαι να αγοράσω μια από τις παρακάτω.
Ποια η γνώμη σας ;
Ευχαριστώ,
Βασίλης

IMG_20240311_182843.jpg

Screenshot_2024-03-11-18-26-52-600_com.android.chrome.jpg
 
Last edited:
Καλησπέρα. Στο κυνήγι χρησιμοποιούσα τις παρακάτω ωτοασπίδες και ήμουν ικανοποιημένος.

View attachment 86687
Τώρα που ξεκίνησα σκοπευτήριο θα ήθελα περισσότερη προστασία και σκέφτομαι να αγοράσω μια από τις παρακάτω.
View attachment 86688

View attachment 86689
Ποια η γνώμη σας; Ευχαριστώ.
Βασίλης.
Για το σκοπευτήριο να της πάρεις ωποσδηποτε, η μεγαλύτερη ζημιά εκεί γίνεται.
 
Καλησπέρα. Στο κυνήγι χρησιμοποιούσα τις παρακάτω ωτοασπίδες και ήμουν ικανοποιημένος.

View attachment 86687
Τώρα που ξεκίνησα σκοπευτήριο θα ήθελα περισσότερη προστασία και σκέφτομαι να αγοράσω μια από τις παρακάτω.
Ποια η γνώμη σας ;
Ευχαριστώ,
Βασίλης

View attachment 86688

View attachment 86689
Καλές είναι Βασίλη, αν ρίχνεις σταθερό - πιστόλι κάτω από υπόστεγο ή σε κλειστό χώρο καλό είναι να κάνεις συνδιασμό. Να βάζεις και αυτές που έχεις για κυνήγι και από πάνω τα " ακουστικά"
 
Για το σκοπευτήριο να της πάρεις ωποσδηποτε, η μεγαλύτερη ζημιά εκεί γίνεται.
Στο σκοπευτήριο δεν μπορείς να ρίξεις χωρίς ωτοασπιδες, είναι απαραίτητος εξοπλισμός για να σου επιτραπεί να ρίξεις όπως και τα γυαλιά και το καπέλο. Ζημιά γίνεται και στα τσιχλοκυνηγια αλλά η ζημιά είναι αθροιστική. Ακόμα και κομπρεσέρ να δουλεύεις ή να χτυπάς με σφυρί πχ ζημιά γίνεται.
 
Καλές είναι Βασίλη, αν ρίχνεις σταθερό - πιστόλι κάτω από υπόστεγο ή σε κλειστό χώρο καλό είναι να κάνεις συνδιασμό. Να βάζεις και αυτές που έχεις για κυνήγι και από πάνω τα " ακουστικά"
Βασικά πιο πολύ για Σπόρτινγκ σκέφτομαι...Ναι θα έχει έξτρα προστασία...
 
Last edited:
Στο σκοπευτήριο δεν μπορείς να ρίξεις χωρίς ωτοασπιδες, είναι απαραίτητος εξοπλισμός για να σου επιτραπεί να ρίξεις όπως και τα γυαλιά και το καπέλο. Ζημιά γίνεται και στα τσιχλοκυνηγια αλλά η ζημιά είναι αθροιστική. Ακόμα και κομπρεσέρ να δουλεύεις ή να χτυπάς με σφυρί πχ ζημιά γίνεται.
Δυστυχώς έχω αποκτήσει μια μόνιμη εμβοη από βολές στο στρατό παλιά. Ευτυχώς δεν είναι κάτι σοβαρό , και έχω μάθει να ζω μαζί του.Με το κυνήγι και τη σκοποβολή είμαι νέος. Τώρα ξεκινάω και θέλω να έχω όλα τα μέσα προστασίας για να μη γίνει και άλλη ζημιά.
 
Δυστυχώς έχω αποκτήσει μια μόνιμη εμβοη από βολές στο στρατό παλιά. Ευτυχώς δεν είναι κάτι σοβαρό , και έχω μάθει να ζω μαζί του.Με το κυνήγι και τη σκοποβολή είμαι νέος. Τώρα ξεκινάω και θέλω να έχω όλα τα μέσα προστασίας για να μη γίνει και άλλη ζημιά.
Τις work safe χρησιμοποιώ κι εγώ στο σκοπευτήριο για σπορτινγκ.
 
Back
Top