I.P.S.C. ( πρακτική σκοποβολή )

Για ότι δουλειά και να κατασκευάστηκε ένα όπλο, η κυριότερη δουλειά που πρέπει να κάνει είναι να μπορείς με αυτό που επέλεξες, να στέλνεις τις βολίδες με ακρίβεια εκεί που πρέπει. Γιατί ας πούμε είναι σημαντικό να έχεις καλές επιδόσεις σε έναν αγώνα αλλά ακόμα και αν μιλάμε για όπλο αυτοάμυνας, είσαι υπεύθυνος για το που θα καταλήξει κάθε σφαίρα που θα φύγει από το όπλο σου και αυτό είναι σημαντικότερο από τις αγωνιστικές επιδώσεις. Πέρα από τη ζωή σου η οποία κρέμεται στην γρήγορη ευστοχία σου, κρίνονται και οι ζωές τον γύρω σου. Το 92FS κατασκευάστηκε ως επιχειρησιακό πιστόλι. Και το Jericho και το CZ75 και το Hi POWER και τόσα άλλα, κατασκευάστηκαν ως επιχειρησιακός οπλισμός και κάνουν τη δουλειά για την οποία κατασκευάστηκαν, πολύ καλύτερα από 92FS κατά τη γνώμη μου πάντα. Για εμένα ο μύθος του " Αυτό το όπλο επέλεξαν οι Αμερικάνοι πεζοναύτες" πχ έχει καταρριφθεί πια. Δεν σημαίνει τίποτα.
 
Πόσο πληρώνετε για παράβολο αγώνα στο σύλλογό σας;
Ποιό είναι το ετήσιο ποσό που πληρώνετε για συνδρομή στο σύλλογό σας;
Πόσο κοστίζει ένα κουτί 9χιλ στο σύλλογό σας;
Πόσο κοστίζει ένα κουτί .45 στο σύλλογό σας;
Θαλή δεν σου έχω απαντήσει όχι γιατί αγνοω το ερώτημα αλλά θέλω να είμαι ακριβής στις τιμές που θα σου πω. Μόλις επισκεφθώ το σκοπευτήριο θα σου απαντήσω επικαιροποιημενα γιατί οι τιμές μπορεί να έχουν μεταβληθεί
 
Πόσο πληρώνετε για παράβολο αγώνα στο σύλλογό σας;
Ποιό είναι το ετήσιο ποσό που πληρώνετε για συνδρομή στο σύλλογό σας;
Πόσο κοστίζει ένα κουτί 9χιλ στο σύλλογό σας;
Πόσο κοστίζει ένα κουτί .45 στο σύλλογό σας;
Τρώνε και εκεί παράσιτα από τη σάρκα σου, όπως παντού.
 
Για ότι δουλειά και να κατασκευάστηκε ένα όπλο, η κυριότερη δουλειά που πρέπει να κάνει είναι να μπορείς με αυτό που επέλεξες, να στέλνεις τις βολίδες με ακρίβεια εκεί που πρέπει. Γιατί ας πούμε είναι σημαντικό να έχεις καλές επιδόσεις σε έναν αγώνα αλλά ακόμα και αν μιλάμε για όπλο αυτοάμυνας, είσαι υπεύθυνος για το που θα καταλήξει κάθε σφαίρα που θα φύγει από το όπλο σου και αυτό είναι σημαντικότερο από τις αγωνιστικές επιδώσεις. Πέρα από τη ζωή σου η οποία κρέμεται στην γρήγορη ευστοχία σου, κρίνονται και οι ζωές τον γύρω σου. Το 92FS κατασκευάστηκε ως επιχειρησιακό πιστόλι. Και το Jericho και το CZ75 και το Hi POWER και τόσα άλλα, κατασκευάστηκαν ως επιχειρησιακός οπλισμός και κάνουν τη δουλειά για την οποία κατασκευάστηκαν, πολύ καλύτερα από 92FS κατά τη γνώμη μου πάντα. Για εμένα ο μύθος του " Αυτό το όπλο επέλεξαν οι Αμερικάνοι πεζοναύτες" πχ έχει καταρριφθεί πια. Δεν σημαίνει τίποτα.
Οπως ακριβως τα ειπες.
Δεν ειναι οτι το ενα ειναι μαχαιρι του σεφ και το αλλο για επάλειψη μαρμελαδας.
Εχουν ακριβως τον ιδιο σκοπό, και τα αποτελεσματα ειναι χαοτικα.
Ποσο μαλλον στα χερια ενος πρωταρη το CZ να ειναι τοσο ευστοχο, φαντασου να εχεις και ικανοτητες.
Μεχρι και η κοπελα μου που εριξε με το παλιο το CZ το 75 βρηκε τον μικρο μεταλικο στοχο στο εδαφος πανω απο 10 φορες στα 20 μετρα.
 
Για εμένα ο μύθος του " Αυτό το όπλο επέλεξαν οι Αμερικάνοι πεζοναύτες" πχ έχει καταρριφθεί πια. Δεν σημαίνει τίποτα.
Σημαινει.
Οτι πέτυχαν καλυτερο deal μιζας με την Beretta και την Benelli απ' οτι με την Mossberg και την Winchester 😁
 
Οπως ακριβως τα ειπες.
Δεν ειναι οτι το ενα ειναι μαχαιρι του σεφ και το αλλο για επάλειψη μαρμελαδας.
Εχουν ακριβως τον ιδιο σκοπό, και τα αποτελεσματα ειναι χαοτικα.
Ποσο μαλλον στα χερια ενος πρωταρη το CZ να ειναι τοσο ευστοχο, φαντασου να εχεις και ικανοτητες.
Μεχρι και η κοπελα μου που εριξε με το παλιο το CZ το 75 βρηκε τον μικρο μεταλικο στοχο στο εδαφος πανω απο 10 φορες στα 20 μετρα.
Συμφωνούμε απόλυτα. Και τα 20 μέτρα για έναν τόσο μικρό στόχο, για έναν αρχάριο στα όπλα δεν είναι αμελητέα ποσότητα. Βέβαια θα μου πεις, αν πάρω οποιοδήποτε πιστόλι και ρίξω ένα καράβι σφαίρες δεν θα γίνω καλός με αυτό; Σαφέστατα. Αλλά με ένα καλύτερο πιστόλι θα γίνεις πολύ πολύ καλύτερος
 
Συμφωνούμε απόλυτα. Και τα 20 μέτρα για έναν τόσο μικρό στόχο, για έναν αρχάριο στα όπλα δεν είναι αμελητέα ποσότητα. Βέβαια θα μου πεις, αν πάρω οποιοδήποτε πιστόλι και ρίξω ένα καράβι σφαίρες δεν θα γίνω καλός με αυτό; Σαφέστατα. Αλλά με ένα καλύτερο πιστόλι θα γίνεις πολύ πολύ καλύτερος
Και φαντασου οτι οταν επιλεγεται ενα οπλο για τις ενοπλες δυναμεις, θα πρεπει να ανταποκρινεται στην καλη ευστοχια του υπο συνθηκες στρες, πιθανων εχθρικων πυρων, θολης ορασης και 1002 αλλα, οχι κατω απο το υποστεγο με ωτασπιδες, γυαλια σκοπευτη και καπελακι για τον ηλιο.
 
Σημαινει.
Οτι πέτυχαν καλυτερο deal μιζας με την Beretta και την Benelli απ' οτι με την Mossberg και την Winchester 😁
Α γεια σου. Χέστηκε ο πολιτικός προϊστάμενος ή ο ανώτατος αξιωματικός γραφείου, με ποιο πιστόλι στη ζώνη θα βγεί ο μαχητής στο πεδίο. Αυτο πού τους ενδιαφέρει πάνω από όλα είναι η οικονομικότερη λύση που θα αφήσει μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους από τη συναλλαγή...
 
Και φαντασου οτι οταν επιλεγεται ενα οπλο για τις ενοπλες δυναμεις, θα πρεπει να ανταποκρινεται στην καλη ευστοχια του υπο συνθηκες στρες, πιθανων εχθρικων πυρων, θολης ορασης και 1002 αλλα, οχι κατω απο το υποστεγο με ωτασπιδες, γυαλια σκοπευτη και καπελακι για τον ηλιο.
Καλά στην πράξη και υπό αυτές τις συνθήκες είναι ο ορισμός του spray and pray πόσο μάλλον να κρατάς στο χέρι και ένα " τούβλο"
 
Εντάξει ρε παιδιά ... μην το βγάλετε και εντελώς άχρηστο το Beretta !!! .sarcastic.
Α γεια σου. Χέστηκε ο πολιτικός προϊστάμενος ή ο ανώτατος αξιωματικός γραφείου, με ποιο πιστόλι στη ζώνη θα βγεί ο μαχητής στο πεδίο. Αυτο πού τους ενδιαφέρει πάνω από όλα είναι η οικονομικότερη λύση που θα αφήσει μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους από τη συναλλαγή...
Αν μιλούσες για τη Ελλάδα, αυτό ακριβώς ισχύει βεβαίως !!! Και για την Αμερική μπορεί να ισχύει, αλλά σε μικρότερο βαθμό πιστεύω. Και σίγουρα έπαιξαν ρόλο και τα "αντισταθμιστικά οφέλη" που πρόσφερε η Beretta (δημιουργία θυγατρικής και εργοστάσια στην Αμερική κλπ.)
Και δεν υιοθετήθηκε μόνο από τους πεζοναύτες, αλλά από το σύνολο των ενόπλων δυνάμεων των ΗΠΑ, και από την Ακτοφυλακή, και από την πλειοψηφία των τοπικών αστυνομικών υπηρεσιών στις περισσότερες πολιτείες.
Και όχι !!! Δεν είναι η υψηλή (σκοπευτική) ακρίβεια το πρώτο ζητούμενο σε ένα όπλο προοριζόμενο για στρατιωτική / πολεμική χρήση. Αλλά η
αξιοπιστία και η αντοχή, σε μια μεγάλη ποικιλία εδαφικών τεραίν, αντίξοοων συνθηκών και (κακο)μεταχείρισης.
Ίσως για την εποχή που επιλέχθηκε από τις Ε.Δ. των ΗΠΑ (γύρω στο 1995 αν θυμάμαι καλά) να ήταν όντως η καλύτερη επιλογή. Μπορεί μετά να βγήκαν και καλύτερα (όπως SIG Sauer, Glock κλπ.) ... αλλά κανένας στρατός δεν αλλάζει οπλισμό κάθε 5 χρόνια !!!
Ας μην το καταδικάζουμε συνολικά, από μεμονωμένα περιστατικά ... Δεν ξέρουμε και πόση χρήση και από πόσα χέρια είχε περάσει το συγκεκριμένο κομμάτι στο σύλλογο και τι συντήρηση του είχαν κάνει , και τι πιθανές επεμβάσεις από "οπλουργούς" ...
Γιατί έτσι, και για το "κλασικό" CZ 75 (που ως γνωστόν χαίρει ανέκαθεν μεγάλης εκτίμησης παγκοσμίως), μπορώ κι εγώ να αναφέρω ότι με ένα του συλλόγου μας που έριξα κάποτε, οι σφαίρες στο χαρτί (όσες πήγαν πάνω του) ήταν σκορποχώρι, σαν διαλυμένη διαδήλωση !!!.yel. Αλλά το χειρότερο ήταν ότι το κλείστρο έμεινε ανοιχτό ενώ υπήρχε ακόμα ένα φυσίγγι στη γεμιστήρα !!! Ευτυχώς τηρούσα τους κανόνες ασφαλείας και δεν έγινε ατύχημα !!! :eek:
 
Σημαινει.
Οτι πέτυχαν καλυτερο deal μιζας με την Beretta και την Benelli απ' οτι με την Mossberg και την Winchester 😁
Σ'αυτό κάνεις λάθος..... το Beretta επελεγει ως όπλο χειρός του αμερικανικού στρατού τη δεκαετία του 90...... Και λίγο νωρίτερα.....ως m-9..... Οι προδιαγραφές του m-9 σε σχέση με το 92fs έχουν τεράστια διαφορά..... μόνο το τεστ επιλογής αφορά 30000 φυσίγγια χωρίς να εμφανιστεί πρόβλημα για το m-9 ενώ το απλό 92fs 10000 φυσίγγια...... επίσης μη συγκρίνεις το 92fs με το shadow.....με το cz 75 πρεπει να συγκριθεί..... το shadow είναι πολύ νεότερο.... και όπως και το orange σχεδιάστηκε για να παίζει με αξιοπρέπεια και αξιώσεις στην κατηγορία production......στη συνέχεια έγινε και optic ready..... Στο 92fs δε μπορείς να αλλάξεις ούτε τα σκοπευτικά..... ενώ στο shadow έχεις επιλογή σκοπευτικών, ελατηρίων πλακιδίων λαβής και άλλα πολλά..... το shadow έχει εξαρχής το frame του σχεδιασμένο ώστε να βοηθά με την επιπλέον μάζα εμπρός στην ανάκρουση..... Ακόμα και σε σύγκριση με το απλό cz75 το shadow υπερέχει για πλάκα.....
 
Σ'αυτό κάνεις λάθος..... το Beretta επελεγει ως όπλο χειρός του αμερικανικού στρατού τη δεκαετία του 90...... Και λίγο νωρίτερα.....ως m-9..... Οι προδιαγραφές του m-9 σε σχέση με το 92fs έχουν τεράστια διαφορά..... μόνο το τεστ επιλογής αφορά 30000 φυσίγγια χωρίς να εμφανιστεί πρόβλημα για το m-9 ενώ το απλό 92fs 10000 φυσίγγια...... επίσης μη συγκρίνεις το 92fs με το shadow.....με το cz 75 πρεπει να συγκριθεί..... το shadow είναι πολύ νεότερο.... και όπως και το orange σχεδιάστηκε για να παίζει με αξιοπρέπεια και αξιώσεις στην κατηγορία production......στη συνέχεια έγινε και optic ready..... Στο 92fs δε μπορείς να αλλάξεις ούτε τα σκοπευτικά..... ενώ στο shadow έχεις επιλογή σκοπευτικών, ελατηρίων πλακιδίων λαβής και άλλα πολλά..... το shadow έχει εξαρχής το frame του σχεδιασμένο ώστε να βοηθά με την επιπλέον μάζα εμπρός στην ανάκρουση..... Ακόμα και σε σύγκριση με το απλό cz75 το shadow υπερέχει για πλάκα.....
Σωστα αυτα που λες, αλλα δεν αναιρει πουθενα το γεγονος της πιο "συμφερουσας" για αυτους αγορα.
Δεν ειναι οτι ειχαν να διαλεξουν αναμεσα σε Beretta και καποιο S&W ή Colt.
Φανταζομαι σωστά αναφερεις την υπεροχή του 92FS σε σχεση με το Μ9, αλλα και τα 2 ειναι της Beretta.

Περισσοτερο ειχα στο νου μου την Benelli M4 που επιλεχτηκε για τους Navy Seals ως το καταλληλοτερο shotgun.
Αποκλειεται να ηταν λιγοτερο των προσδοκιων τους και μαλιστα πιο συμφερουσα αγορά (εγχωριο προϊον γαρ) τα Mossberg, τα Winchester και τα Remington Shotguns.

Αλλο παραδειγμα η Ιταλικη αστυνομια, με εργοστασια παραγωγης μοτοσυκλετων Cagiva, Benelli, Moto Guzzi , Ducati, Bimota, Agusta, Aprilia, Cagiva....αλλα προτιμησαν τα 5 φορες ακριβοτερα BMW GS ;)
 
Φανταζομαι σωστά αναφερεις την υπεροχή του 92FS σε σχεση με το Μ9, αλλα και τα 2 ειναι της Beretta
Περισσοτερο ειχα στο νου μου την Benelli M4 που επιλεχτηκε για τους Navy Seals ως το καταλληλοτερο shotgun.
Αποκλειεται να ηταν λιγοτερο των προσδοκιων τους και μαλιστα πιο συμφερουσα αγορά (εγχωριο προϊον γαρ) τα Mossberg, τα Winchester και τα Remington Shotguns.
.....

Αλλο παραδειγμα η Ιταλικη αστυνομια, με εργοστασια παραγωγης μοτοσυκλετων Cagiva, Benelli, Moto Guzzi , Ducati, Bimota, Agusta, Aprilia, Cagiva....αλλα προτιμησαν τα 5 φορες ακριβοτερα BMW GS ;)
Ανάποδα είναι η σύγκριση το m-9 ήταν το όπλο που επέλεξε ο στρατός... επίσης μη συγκρίνεις ένα όπλο που παράγεται για ένα οποιοδήποτε στρατό με το ίδιο όπλο που θα κυκλοφορήσει στην πολιτική αγορά........Σε ότι αφορά το benelli m-4 είναι και παραμένει το καλύτερο ημιαυτόματο λειοκανο για στρατιωτική χρήση.....αν πιάσεις μια m-4 και την συγκρίνεις με αυτή που πωλείται στην ελεύθερη αγορά έχει πολλές διαφορές..... κυρίως στην ανθεκτικότητα της βαφής και το μήκος της κάνης..... και αυτά τα γράφω ως κάτοχος m-4 για την πολιτική αγορά.... τώρα αν θα μπορούσαν να παραδώσουν αξιόπιστο αντίστοιχο ημιαυτόματο όπλο οι εγχώριες εταιρείες στην Αμερική..... είναι άλλο θέμα..... και μη ξεχνάς ότι η Beretta, benelli κτλ στήνουν ολόκληρη τη γραμμή παραγωγής στην Αμερική..... όχι στην Ιταλία και να τα εισάγουν..... οπότε αυτόματα αποκτούν την τεχνογνωσία και την ικανότητα να παράγουν μόνοι τους όσα χρειάζονται.
Η επιλογή ενός οχήματος για την αστυνομία, στρατό κτλ γίνεται με πολλούς παράγοντες.....σε πληροφορώ ότι τα aprilia που παρέλαβε η αστυνομία στην Ελλάδα ήταν ίσως το πιο προβληματικό μηχανάκι που πήρε ποτέ....... σχεδιάστηκαν αρχικά για την ιταλική αστυνομία...... εισήχθησαν στην Ελλάδα..... και ήταν η πιο αποτυχημένη αγορά.....
 
Πικραινεσαι από την όποια συμπεριφορά ή άγνοια κάποιων αλλά νομίζω ότι βιαστηκες να κάνεις εγγραφή σε κάποιο σύλλογο..... έπρεπε να κάνεις καλύτερη έρευνα αγοράς.....δε λέω έχεις δίκιο.....σε εξαπάτησαν..... αλλά δυστυχώς τα γούστα και τα λάθη σε αυτή τη ζωή πληρώνονται......
 
Πικραινεσαι από την όποια συμπεριφορά ή άγνοια κάποιων αλλά νομίζω ότι βιαστηκες να κάνεις εγγραφή σε κάποιο σύλλογο..... έπρεπε να κάνεις καλύτερη έρευνα αγοράς.....δε λέω έχεις δίκιο.....σε εξαπάτησαν..... αλλά δυστυχώς τα γούστα και τα λάθη σε αυτή τη ζωή πληρώνονται......
Δεν με εκανες quote αλλα μαλλον εμενα εννοεις.
Αν ηταν ενας...θα πηγαινα στον επομενο με μια μικρη χασουρα, και ολα καλα.
Εδω λεμε οτι η πλειοψηφια τους εκτος απο Κορινθο και Ιωαννινα ειναι ετσι.
Το επιβεβαιωσαν και τοσα αλλα μελη.
 
Δεν με εκανες quote αλλα μαλλον εμενα εννοεις.
Αν ηταν ενας...θα πηγαινα στον επομενο με μια μικρη χασουρα, και ολα καλα.
Εδω λεμε οτι η πλειοψηφια τους εκτος απο Κορινθο και Ιωαννινα ειναι ετσι.
Το επιβεβαιωσαν και τοσα αλλα μελη.
Γιώργο δεν είναι όλα ρόδινα και εκεί..... υπάρχουν παντού αυλές, αυλικοί και ευνοούμενοι...... εσένα αυτό που σ ενδιαφέρει είναι να κάνεις το κέφι σου......θα το κάνεις στο σύλλογο που είσαι με κάποιες υποχωρήσεις..... αλλιώς θα πρέπει να τα δίνεις στα καύσιμα και να χάνεις χρόνο στο δρόμο...... υπομονή μέχρι το καλοκαίρι..... δυστυχώς η σκοποβολή στην Ελλάδα είναι ένα σπορ για οικονομικά κατεστραμμένους ή για λίγους ευνοούμενους......
 
Στην Αμερική ένας γεμιστήρας για οποιοδήποτε όπλο κοστίζει από 10-20 δολάρια.....στην Ελλάδα από 50 και άνω.....θα σου μιλήσω για Glock....... αλλά πάνω κάτω εκεί είναι οι διαφορές.... ένα τσοκ στο ίντερνετ κοστίζει 40-50-60 ευρώ και το ίδιο σε κατάστημα τη διπλάσια..... το τσοκ briley διασποράς το πήρα 67 ευρώ με μεταφορικά από έξω (Ευρώπη)όταν στην Ελλάδα πωλούνταν 130 ευρώ......
 
Back
Top