Νομοθεσία για την Σκοποβολή

Tα πάντα σχετίζονται με τα χρήματα σε έναν σκοπευτικό σύλλογο ραβδωτών. Ότι λένε, ότι επιχείρημα έχουν για κάθε συζήτηση, τα πάντα. Το μόνο που τους νοιάζει είναι πως θα σου πουλήσουν περισσότερα φυσίγγια. Τους ενοχλεί το λειόκαννο γιατί δε σου πουλάνε φυσίγγια, τους ενοχλεί να έχεις προμηθευτεί δικά σου φυσίγγια γιατί έτσι δε σου πουλάνε αυτοί, σου λένε ψέματα για το πόσοι αγώνες είναι υποχρεωτικοί ώστε να κάνεις παραπάνω μέχρι να ξεψαρώσεις και να ξέρουν ότι γνωρίζεις, σου καλλιεργούνε την ανάγκη για συνεχή εκπαίδευση με ηλίθιες αιτιάσεις που όμως στην αρχή πάντα τις χάφτεις. Εκνευρίζονται αν αγοράσεις όπλο από αλλού αν αυτοί σχετίζονται με κάποιο κατάστημα, τρελαίνονται αν μάθουν οτι πηγαίνεις και σε άλλο σύλλογο να κάνεις αγώνες και άλλα πολλά.
Αν είσαι λίγο σαδιστής, είναι σκέτη απόλαυση να τους κερνάς πόνο. Να πηγαίνεις με τα δικά σου φυσίγγια και να τους λες για τον αγώνα που έκανες την προηγούμενη εβδομάδα στο άλλο σκοπευτήριο. Σκέτη ηδονή μιλάμε. 😍
Μπαίνεις στον σύλλογο , ακουμπάς πιστόλι και τα τα πράγματα στον πάγκο και ανοίγεις το μικρό κιβώτιο … τους βλέπω να αφρίζουν απο την σκασιλα τους 😂1708486360019.jpeg
 
Τα έσοδα των συλλόγων προκύπτουν κυρίως από τα πυρομαχικά. Αν δεν πουλάνε πυρομαχικά απλά θα κλείσουν.
Δυστυχώς όμως υπάρχει αισχροκέρδεια και βλέπεις συλλόγους που απλά στήνουν έναν στόχο στα 10 μέτρα και σου λένε βάρα εδώ. Και χρεώνουν την 50άδα 25 euro. Άλλοι σύλλογοι έχουν 10 γήπεδα IPSC εκπαιδευτές και υποδομές και χρεώνουν 20 euro.
Με την αλλαγή της νομοθεσίας, επιτρέπεται σε κάθε σκοπευτή με την σχετική άδεια να προμηθευτεί από όπου θέλει 1000 σφαίρες. Έτσι αρκετοί στρέφονται στα καταστήματα για να κάνουν αγορά πυρομαχικών και στο σκοπευτήριο πηγαίνουν απλά για να ρίξουν.
Προσωπική εκτίμηση είναι ότι τον επόμενο χρόνο οι τιμές στα πυρομαχικά των σκοπευτηρίων θα μειωθούν για να είναι ανταγωνιστικά σε σχέση με τα καταστήματα.
 
Τα έσοδα των συλλόγων προκύπτουν κυρίως από τα πυρομαχικά. Αν δεν πουλάνε πυρομαχικά απλά θα κλείσουν.
Δυστυχώς όμως υπάρχει αισχροκέρδεια και βλέπεις συλλόγους που απλά στήνουν έναν στόχο στα 10 μέτρα και σου λένε βάρα εδώ. Και χρεώνουν την 50άδα 25 euro. Άλλοι σύλλογοι έχουν 10 γήπεδα IPSC εκπαιδευτές και υποδομές και χρεώνουν 20 euro.
Με την αλλαγή της νομοθεσίας, επιτρέπεται σε κάθε σκοπευτή με την σχετική άδεια να προμηθευτεί από όπου θέλει 1000 σφαίρες. Έτσι αρκετοί στρέφονται στα καταστήματα για να κάνουν αγορά πυρομαχικών και στο σκοπευτήριο πηγαίνουν απλά για να ρίξουν.
Προσωπική εκτίμηση είναι ότι τον επόμενο χρόνο οι τιμές στα πυρομαχικά των σκοπευτηρίων θα μειωθούν για να είναι ανταγωνιστικά σε σχέση με τα καταστήματα.
Προσωπικα το ειπα και πριν.
Ειμαι 100% θετικός στο να στηριζουμε τα σωματεια και να αγοραζουμε απο εκει τα πυρομαχικα.
Κανένα προβλημα.
Συνηθως ειναι φθηνοτερα απ' οτι τα παιρνουμε μονοι μας.
Αλλα να μην υπάρχει αυτος ο προσηλυτισμός με το ΤΙ θελουμε να ριξουμε.
Ειναι σα να πας να κανεις mountain bike και να σου λενε πφφφφ παρατα το αυτο, αφου υπαρχει το motocross.
Επίσης το πιο κουλο που μου ειπανε...αν ριχνεις με το δικο σου και δικα σου πυρομαχικα...εχει ενα κόστος 10-15 ευρω ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ....για την καθαριοτητα. (αδειοι καλυκες φανταζομαι), οι κάλυκες του σωματειου φανταζομαι εξαϋλίζονται...
 
Προσωπικα το ειπα και πριν.
Ειμαι 100% θετικός στο να στηριζουμε τα σωματεια και να αγοραζουμε απο εκει τα πυρομαχικα.
Κανένα προβλημα.
Συνηθως ειναι φθηνοτερα απ' οτι τα παιρνουμε μονοι μας.
Αλλα να μην υπάρχει αυτος ο προσηλυτισμός με το ΤΙ θελουμε να ριξουμε.
Ειναι σα να πας να κανεις mountain bike και να σου λενε πφφφφ παρατα το αυτο, αφου υπαρχει το motocross.
Επίσης το πιο κουλο που μου ειπανε...αν ριχνεις με το δικο σου και δικα σου πυρομαχικα...εχει ενα κόστος 10-15 ευρω ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ....για την καθαριοτητα. (αδειοι καλυκες φανταζομαι), οι κάλυκες του σωματειου φανταζομαι εξαϋλίζονται...
Οι κάλυκες λογικά πανε στην ανακύκλωση ?
 
Προσωπικα το ειπα και πριν.
Ειμαι 100% θετικός στο να στηριζουμε τα σωματεια και να αγοραζουμε απο εκει τα πυρομαχικα.
Κανένα προβλημα.
Συνηθως ειναι φθηνοτερα απ' οτι τα παιρνουμε μονοι μας.
Αλλα να μην υπάρχει αυτος ο προσηλυτισμός με το ΤΙ θελουμε να ριξουμε.
Ειναι σα να πας να κανεις mountain bike και να σου λενε πφφφφ παρατα το αυτο, αφου υπαρχει το motocross.
Επίσης το πιο κουλο που μου ειπανε...αν ριχνεις με το δικο σου και δικα σου πυρομαχικα...εχει ενα κόστος 10-15 ευρω ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ....για την καθαριοτητα. (αδειοι καλυκες φανταζομαι), οι κάλυκες του σωματειου φανταζομαι εξαϋλίζονται...
Τους καλυκες απο τα μονοβολα και γενικά κυνηγετικα φυσσιγγια στο σύλλογο που πάω τα μαζεύουμε κανονικά . Στον κανονισμό λέει οτι πρέπει να μαζεύουμε γενικα καλυκες αλλά δεν εχω δει κανέναν να μαζεύει 9mm
 
Πιθανον, ναι.
Το θεμα ειναι οτι αν ειναι δικοι σου, πρεπει να τους μαζεψεις, αν ειναι του σωματειου, δεν χρειαζεται να μαζευεις 😁
Οι κάλυκες εαν πηγαίνουν στην ανακύκλωση σημαίνει ότι αποφέρουν χρήματα στον σύλλογο . Είναι σαν να παίρνεις τις μπυρες σε μπουκάλι , να επιστρέφεις το μπουκάλι και να μην σου δίνουν τίποτα ( ως μονάδα - σκοπευτής ) .
 
Μεσες ακρες, το στεναχωρο ειναι οτι εχουμε να ξεπερασουμε 50 εμποδια που μας στήνει η Πολιτεια μεχρι να εξασκησουμε το χομπι μας,
και μολις τα ξεπερασουμε αυτα με προσωπικο μοχθο και αναζητηση, εχουμε να ξεπερασουμε και αυτα των
σκοπευτηριων.
 
Ειμαι 100% θετικός στο να στηριζουμε τα σωματεια και να αγοραζουμε απο εκει τα πυρομαχικα.
Κανένα προβλημα.
Συνηθως ειναι φθηνοτερα απ' οτι τα παιρνουμε μονοι μας.
Τα φυσίγγια είναι πάντα πιο ακριβά στο σύλλογο από ότι στα καταστήματα.
 
Ερώτηση : για θήκες γεμιστηρων για ζωνη, για cal 12 που μπορούμε να βρουμε. Εχω βρει κατι Αγγλια αλλα λεει out of stock και δεν ξερω απο τελωνείο τι παίζει. Θηκη εννοω οπως έχουμε για αγωνες για πιστολι αλλα για γεμιστηρα cal12 γομαρισιο... 😀
 
'Εχουν γίνει όλοι Ράμπο. Και οι μισοί έχουν πάρει αναβολή από το στρατό ή είχαν οπλοφοβία. Τράτζικ

Είχαμε τέτοιο π*στοπαιδο και στο στρατό, φωτο με τη καραμπίνα στο ινστα και Ι3 αοπλο για να αποφύγει τις σκοπιές με δικαιολογία την οπλοφοβία, κάτι που άλλαξε 2 μέρες πριν απολυθεί "μην και τον ακολουθήσει". Νοοτροπία για πολύ ξύλο.

Δεν πειράζει τα βρίσκουν αργότερα μπροστά τους.
 
Τα φυσίγγια είναι πάντα πιο ακριβά στο σύλλογο από ότι στα καταστήματα.
Έχει κάνει με το σέρβις όμως αυτό , άλλο στα έχω επιτόπου στο σκοπευτήριο και άλλο να χαλάσεις τρεις ώρες να πας να τα αγοράσεις μέσα στην εβδομάδα από κάποιο κατάστημα , οι υπηρεσίες πληρώνονται .
 
Ερώτηση : για θήκες γεμιστηρων για ζωνη, για cal 12 που μπορούμε να βρουμε. Εχω βρει κατι Αγγλια αλλα λεει out of stock και δεν ξερω απο τελωνείο τι παίζει. Θηκη εννοω οπως έχουμε για αγωνες για πιστολι αλλα για γεμιστηρα cal12 γομαρισιο... 😀
https://4shooters.com/product/blade-tech-saigavepr-12-magazine-pouch.html

Για κάτι τέτοιο εννοείς ;
 
Έχει κάνει με το σέρβις όμως αυτό , άλλο στα έχω επιτόπου στο σκοπευτήριο και άλλο να χαλάσεις τρεις ώρες να πας να τα αγοράσεις μέσα στην εβδομάδα από κάποιο κατάστημα , οι υπηρεσίες πληρώνονται .
Από που είσαι εσύ;
Τρεις ώρες να χαλάσεις σε κατάστημα;;;;;

Πηγαίνεις στο τμήμα ασφάλειας της γειτονιάς σου, κάνεις αίτηση για αγορά φυσιγγίων του διαμετρήματος που θέλεις δηλώνοντας ακριβώς πόσα σου έχουν μείνει και από ποιο κατάστημα ακριβώς σκοπεύεις να τα αγοράσεις άμα σου εγκρίνουν την αίτηση. Περιμένεις κανά ΜΗΝΑ μέχρι να το εγκρίνουν στη ΓΑΔΑ και μετά πας να πάρεις όσα σου έχουν εγκρίνει, όχι όσα ζήτησες.

Η ελλάδα είναι η χώρα δούλων και δεν δικαιούται να είναι ελεύθερη.
Το ψάρι βρωμάει πάντα από την κοιλιά του.
 
Από που είσαι εσύ;
Τρεις ώρες να χαλάσεις σε κατάστημα;;;;;

Πηγαίνεις στο τμήμα ασφάλειας της γειτονιάς σου, κάνεις αίτηση για αγορά φυσιγγίων του διαμετρήματος που θέλεις δηλώνοντας ακριβώς πόσα σου έχουν μείνει και από ποιο κατάστημα ακριβώς σκοπεύεις να τα αγοράσεις άμα σου εγκρίνουν την αίτηση. Περιμένεις κανά ΜΗΝΑ μέχρι να το εγκρίνουν στη ΓΑΔΑ και μετά πας να πάρεις όσα σου έχουν εγκρίνει, όχι όσα ζήτησες.

Η ελλάδα είναι η χώρα δούλων και δεν δικαιούται να είναι ελεύθερη.
Το ψάρι βρωμάει πάντα από την κοιλιά του.
Εγώ βασικά οταν βαριέμαι τα βαζω ονλαιν και τα φέρνουν σπίτι με δωρεάν μεταφορικά...
 
Ναι κατι τέτοιο , αλλα δεν βρίσκω τουλάχιστον Ευρώπη .Ολα ειναι out of stock και unavailable
Δοκίμασε τις θήκες που είναι για γεμιστήρες του G3, για 7,62.
Πρόσεξε μην πάρεις για 5,56 γιατί είναι πιο στενές οι θήκες τους.
Το μόνο άσχημο είναι ότι είναι πιο ψηλές και με λάστιχο επάνω, που μπορείς να το αφαιρέσεις.
 
Back
Top