Ποιο PCC να πάρω; (Pistol Caliber Carbine)

Χρήστο συγνώμη για την καθυστέρηση στην ερώτηση σου. Εδώ και λίγο καιρό έριξα με PCC δυστυχώς δεν κοίταξα καν μάρκα. Αντίγραφο του Μ16Μ4 με γεμιστήρα Glock. Ωραίο, δεν συζητάμε για ανάκρουση - ανύπαρκτη - κυριολεκτικά. Προσωπικά προτιμώ τα ανοικτά σκοπευτικά σε όλα τα όπλα αλλά αυτό είχε πάνω red dot το οποίο δούλεψε άψογα στα 30 μέτρα που έκανα βολή εγώ. Όμως ενώ σκεφτόμουν για PCC τελικά μάλλον στο μέλλον θα προχωρήσω σε 223rem
Θα ήταν ενδιαφέρον να μοιραστείς μαζί μας ( εαν θες φυσικά ) την εμπειρία σου από την χρήση του ρεντ ντοτ !
 
Θα ήταν ενδιαφέρον να μοιραστείς μαζί μας ( εαν θες φυσικά ) την εμπειρία σου από την χρήση του ρεντ ντοτ !
Δεν έχω ιδέα από τέτοια βοηθήματα. Όποτε έχω ρίξει ήταν ήδη ρυθμισμένο. Ωραίο είναι, όπου βλέπεις την κουκίδα εκεί πάει η βολίδα. Σε προσωπικό μου όπλο όμως δεν θα έβαζα. Προτιμώ τα μεταλλικά σκοπευτικά, που και με αυτά, με τα δύο μάτια ανοιχτά ρίχνω σε κοντινές αποστάσεις
 
Δεν έχω ιδέα από τέτοια βοηθήματα. Όποτε έχω ρίξει ήταν ήδη ρυθμισμένο. Ωραίο είναι, όπου βλέπεις την κουκίδα εκεί πάει η βολίδα. Σε προσωπικό μου όπλο όμως δεν θα έβαζα. Προτιμώ τα μεταλλικά σκοπευτικά, που και με αυτά, με τα δύο μάτια ανοιχτά ρίχνω σε κοντινές αποστάσεις
Μμμμ ετσει και ετσει είναι τα redot προτιμο αυτά με τους 2 κύκλους τα ολυμπιακά η τα κλασικά Με την ακίδα
 
Τα red dot υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια στην πρακτική σκοποβολή αλλά και σε όλες τις ειδικές δυνάμεις των στρατών όλου του κόσμου. Δίνουν τη δυνατότητα σε συνδυασμό με άλλα βοηθήματα υπέρυθρο λέιζερ κτλ για γρήγορη πρόσκτηση και βολή στον στόχο. Τα μάτια εστιάζουν στο στόχο και τοποθετούμε την κόκκινη ή πράσινη πλέον κουκίδα,σταυρονημα, κύκλο πάνω του..... εκεί που είναι η κουκίδα θα πάει η σφαίρα. Τα τελευταία χρόνια που η τεχνολογία έχει προχωρήσει και τα dot έχουν μικρύνει σε μέγεθος μπαίνουν στα πιστόλια χειρός σε στρατό και αστυνομία..... ιδιαίτερα στην Αμερική είναι πλέον πολύ σύνηθες.....
 
Τα red dot υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια στην πρακτική σκοποβολή αλλά και σε όλες τις ειδικές δυνάμεις των στρατών όλου του κόσμου. Δίνουν τη δυνατότητα σε συνδυασμό με άλλα βοηθήματα υπέρυθρο λέιζερ κτλ για γρήγορη πρόσκτηση και βολή στον στόχο. Τα μάτια εστιάζουν στο στόχο και τοποθετούμε την κόκκινη ή πράσινη πλέον κουκίδα,σταυρονημα, κύκλο πάνω του..... εκεί που είναι η κουκίδα θα πάει η σφαίρα. Τα τελευταία χρόνια που η τεχνολογία έχει προχωρήσει και τα dot έχουν μικρύνει σε μέγεθος μπαίνουν στα πιστόλια χειρός σε στρατό και αστυνομία..... ιδιαίτερα στην Αμερική είναι πλέον πολύ σύνηθες.....
Έχεις ρεντ ντοτ ?
 
αν αλλάζει κατι στην επωμιση για παράδειγμα , πως ειναι η εμπειρία γενικότερα .
Στο επωμιζομενο συνήθως είναι πάνω σε βάση picatiny. Δεν αλλάζει τίποτα στην επωμιση του όπλου. Πολλές φορές μπορείς να ρίξεις και χωρίς να επωμισεις..... Φυσικά χρειάζεται μηδενισμός και ανάλογα την απόσταση να κατανοήσουμε ότι υπάρχει το ανάλογο offset......βλέπουμε την κουκίδα πάνω στο στόχο και πατάμε..... στο πιστόλι θέλει συνήθεια λόγω κυρίως του τρόπου που προτείνεται το όπλο προς το στόχο....
 
Συμφωνώ! Στην σκόπευση όμως, η συμβολή του είναι καθοριστική!
Η ταχύτητα και η ακρίβεια που προσφέρει όμως είναι αυταποδεικτη...... ειδικά όσο περνάνε τα χρόνια......

Σας προκαλώ και τους δυο σας σε μονομαχία για να δούμε ποια είναι η αλήθεια.
Εσείς ελάτε με ότι πιστόλι θέλετε και ένα ρεντ ντοτ επάνω.
Και εγώ με ένα ασχημομούτσουνο γκλοκάκι με τον κουβά για σκοπευτικό.
Να δούμε ποιος θα νικήσει.

 
Σας προκαλώ και τους δυο σας σε μονομαχία για να δούμε ποια είναι η αλήθεια.
Εσείς ελάτε με ότι πιστόλι θέλετε και ένα ρεντ ντοτ επάνω.
Και εγώ με ένα ασχημομούτσουνο γκλοκάκι με τον κουβά για σκοπευτικό.
Να δούμε ποιος θα νικήσει.

Εμείς επειδή θα είμαστε 2
 
Σας προκαλώ και τους δυο σας σε μονομαχία για να δούμε ποια είναι η αλήθεια.
Εσείς ελάτε με ότι πιστόλι θέλετε και ένα ρεντ ντοτ επάνω.
Και εγώ με ένα ασχημομούτσουνο γκλοκάκι με τον κουβά για σκοπευτικό.
Να δούμε ποιος θα νικήσει.

Το Glock με το dot.....
 
Το Glock με το dot.....
Η καθυστέρηση που θα σου προκαλέσει η αναζήτηση του στόχου μέσα από το ρεντ ντοτ θα σε σκοτώσει δεδομένου ότι εγώ θα σου ρίξω διόφθαλμα, ενστικτωδώς και ταχύτατα.
Γκλοκ χωρίς ρεντ ντοτ νικάει Γκλοκ με ρεντ ντοτ στη μονομαχία. :D


 
Last edited:
Η καθυστέρηση που θα σου προκαλέσει η αναζήτηση του στόχου μέσα από το ρεντ ντοτ θα σε σκοτώσει δεδομένου ότι εγώ θα σου ρίξω διόφθαλμα, ενστικτωδώς και ταχύτατα.
Γκλοκ χωρίς ρεντ ντοτ νικάει Γκλοκ με ρεντ ντοτ στη μονομαχία. :D
Μη το δοκιμασεις.....
 
Back
Top