Παραπολιτικά "Κυνήγι & Σκοποβολή'

Την Δευτέρα θα την έχω είπα στον περιπτερα να μου την κρατήσει...
Όντως είναι ένα περιοδικό κ οχι ένθετο όπως είχαμε συνηθίσει με τις εφημερίδες...
Στα θετικά του μάλλον θα εβαζα κ το ιλουστρασιόν χαρτί που δεν κιτρινιζει στο περασμα του χρόνου κ αναλόγως με τις συνθήκες φύλαξης,αυτό βεβαια είναι για όσους τα κρατάνε κ δεν τα ρίχνουν στην ανακύκλωση αφου τα διαβάσουν.....

Η υλη του περιεχει λίγο από όλα κ αυτο είναι καλό...
Ιδιαίτερα οι μπεκατσαδες κ οι γουρουναδες πιστευω πως το ευχαριστήθηκαν...
Στα επόμενα τευχη θα παρουμε σειρα κ εμεις οι τσιχλαδες οχι πως έχουμε κ τίποτα καινουργιο να μάθουμε αλλά να γίνεται ανάγνωση γυρω απο το αγαπημένο μας θήραμα....

Διάβασα κ τα δυο άρθρα του Χριστοφορου Ζηριαδη (ωραία τα βρήκα) για τα purdey κ τα μονοβολα παροτι δεν με ενδιέφεραν αλλά το έκανα για να "δω" τον αρθρογράφο μιας κ το όνομα του δεν μου λέει κάτι ή δεν το θυμάμαι.....

Βέβαια δεν είναι δυνατόν να συμφωνούμε πάντοτε με ότι διαβάζουμε γιατί ο καθένας μας πιστευει τα δικά του τα οποια βασίζονται μέσα από τις δικές του εμπειρίες κ προτιμησεις.....
Όπως επίσης όταν αγοράζουμε ένα οποιοδήποτε περιοδικο δεν είναι δυνατόν να έχουμε την απαίτηση ο αρθρογραφος να γράψει τα ίδια με αυτά που πιστευουμε εμείς......

Και κάτι τελευταίο...
όταν γράφουν για αποστάσεις βολης καλά κάνουν κ τα λένε "μετρημενα"...
Μην νομίζεται πως δεν γνωρίζουν που χτυπάει ένα όπλο των cal.12....

Λυπάμαι αλλά εγώ δεν θα μπορουσα να παρω στα σοβαρά έναν αρθρογράφο ο οποίος θα παρουσιαζε πχ ένα τσοκ kicks full κ θα μιλουσε για βολές των 50+μ σε κυνήγι τσίχλας...
Φανταστείτε τι θα γινόταν στους κυνηγοτοπους(οχι πως τώρα δεν γίνεται αλλά λέμε).......
 
Last edited:
Μπήκα και ξανακοίταξα λογικά εννοεί μια φορά το μήνα το δεύτερο Σάββατο....δηλαδή όπως τα λέει το Σάββατο 10 Φεβρουαρίου θα ξαναβγεί
 

Attachments

  • IMG_20240127_120531.jpg
    IMG_20240127_120531.jpg
    220,1 KB · Προβολές: 33
Είπα να κάνω το ψυχικό και να το αγοράσω σήμερα το περιοδικό. Έτσι που το ξεφύλλισα μου έφερε μια νοσταλγία από το παλιό το ορθόδοξο Έθνος-Κυνήγι που διάβαζα από τους μεγαλύτερους όταν ήμουν μικρός.
Κυκλοφόρησε,νέο τεύχος;
 
Back
Top