Βελτίωση απόδοσης κάννης και καλής λειτουργίας του κυνηγετικού οπλου

Άλλο όμως 19,4 σε 18,4 και άλλο από 20,4 σε 18,4.

Επίσης μια σκέψη που κάνω που σίγουρα έχει κάποια βάση είναι ότι η ταχύτητα με την οποία περνανε τα σκάγια από τον κώνο είναι τόσο μεγάλη που είτε μικρός είτε μεγάλος είναι ο κώνος η συμπίεση και στις δύο περιπτώσεις θα είναι αρκετά βίαιη ώστε να προκαλέσει παραμορφώσεις στα σκάγια λόγο σύσφιξης της κάννης. Διοτι η συμπίεση και στις δύο περιπτώσεις παραμένει ίδια από 19,4 σε 18,4 και δεν αλλάζει. Οπότε οι λιγότερες παραμορφώσεις στα σκάγια στον μεγαλύτερο κώνο δεν οφείλονται τοσο στην πιο ομαλή συμπίεση λόγο μείωσης της διαμέτρου της κάννης σε μαγκυτερο μήκος με μικρότερη γωνια αλλα στην πιο ομαλή επιταχυνση των σκαγιων λόγο μειωμένων πιέσεων έως και 300 bar όπως λες παραπάνω και άρα λιγότερη παραμόρφωση των κάτω σκαγιων που εφάπτονται με τον πάτο του κυαθιου. Γενικοτερα πιστεύω ότι τα περισσότερα σκάγια που παραμορφώνονται και βρίσκονται στην περιφέρεια της κατανομής είναι εκείνα που βρίσκονται στο κάτω μέρος και εφάπτονται στον πάτο του κυαθιου παρά αυτά που εφάπτονται στα πλαϊνά τοιχώματα περιμετρικά του κυαθιου και της κάννης. Γιατί οι κάθετες προς το μήκος της κάννης δυνάμεις ειναι πολυ μικρότερες σε σχέση με τις δύναμεις που είναι παράλληλες με την κάννη λόγο πιέσεων και αδράνειας των σκαγιων και της βίαιης επιτάχυνσης οπότε τις περισσότερες παραμορφώσεις στα σκάγια τις έχουμε λόγο της βίαιης επιτάχυνσης των σκαγιων και την συμπίεση τους από το βυσμα κατά μήκος της κάννης και όχι τόσο λόγο σύσφιξης της διαμέτρου της κάννης στα σκάγια που εφάπτονται περιμετρικά στα τοιχώματα του κυαθιου ή της κάννης.
Αυτή την φορά Μανώλη συμφωνώ με ότι έγραψες, με μόνη διαφοροποιηση στο σημείο που θεωρείς πως οποιαδήποτε γωνία κώνου συμπιέζει το ίδιο την στήλη, αφού καταλήγει σε ίδια διάμετρο. Η γωνία αυτό που κάνει είναι να μοιράζει την ίδια δύναμη σε μεγαλύτερο μήκος, άρα ανά πάσα στιγμή να ασκείται μικρότερη δύναμη.
 
Οι δοκιμές υπάρχουν αναρτημένες........
85% έβγαλε με φυσίγγι ιδιογομωση που στήθηκε σαν εμπορικό χωρίς μπαφερ αλεύρι κλπ.........
Το σεταπ είναι: 12/70 cheditte 688 mb36 1,80 x36 z2m 18 No 4 * 57,80
Να σου δώσω ακόμη ένα που βγάζει 81% με 3*..........
12/70 686 sipe 1,65x 35 bioretabille 21 No 4 6* 57,50
Και το πρώτο 85% το έπιασε με 3*..........
Φυσικά υπάρχουν κι άλλα τέτοια σεταπ.......
Άσε το "στήθηκαν σαν εμπορικά" και ρίξε εμπορικά μετρώντας τα σκάγια.
Το 85% είναι άπιαστο όριο με απλά εμπορικά χωρίς buffer και ειδικά με 3* τσοκ και απλά σκάγια πάντα στα 36,5m.
Μπορεί σε 5-6 συνταγές και με πολύ τύχη να σου βγάλουν αυτό το ποσοστό (σε ιδιογόμωση) αλλά δεν θα γίνεται συνέχεια.
Ας πουν και άλλοι την γνώμη τους που δοκιμάζουν εμπορικά.
 
Δεν βλέπεις καλά φιλαρακι!!! θα σου πουν σε ποιον οφθαλμίατρο να πας η μπενελακιδες!!!
Εμείς γενικά δεν βλέπουμε καλά, γι αυτό πήραμε την γνώμη ενός επαγγελματία των κώνων (Briley).
Αλλά επειδή πάλι δεν τον πιστέψαμε πήραμε και την γνώμη δεύτερου.

Τόσο πια στραβοί όλοι αυτοί και οι Έλληνες κωνιασμένοι τόσο ανοιχτομάτηδες ???
Μπορεί ...
 
Εμείς γενικά δεν βλέπουμε καλά, γι αυτό πήραμε την γνώμη ενός επαγγελματία των κώνων (Briley).
Αλλά επειδή πάλι δεν τον πιστέψαμε πήραμε και την γνώμη δεύτερου.

Τόσο πια στραβοί όλοι αυτοί και οι Έλληνες κωνιασμένοι τόσο ανοιχτομάτηδες ???
Μπορεί ...
Για ψάξε να βρεις ποσά οπλα με κωννο έχει φτιάξει η briley .. με την υπογραφή της και ποια!!!!
 
Εμείς χωρίς κώνους δεν φοβόμαστε να βάλουμε 50γρ οπότε μπορεί στα ποσοστά να είστε λίιιιγο καλύτεροι (σύμφωνα με τα λεγόμενά σας με τα οποία διαφωνεί η Briley) αλλά στην πυκνότητα κατανομής σας τρώμε λάχανο και σκοτώνουμε μακρύτερα .yel.
.sarcastic.

ps
Πάντως χαίρομαι για την κουβέντα που γίνεται.
Δεν ρίχνω με το τόσα γραμμάρια από επιλογή,όχι από φόβο!🙂
Αν ρίξεις με λίγα παραπάνω γραμμάρια,θα εμπλουτίσεις ακόμη περισσότερο την κατανομή...😎
Δεν κατάλαβα που διαφωνεί η κ.Briley?
Λέει κάπου ότι μειώνεται το ποσοστό συγκέντρωσης?
Όταν λέει ότι μαζεύει τα ξανεμιδια από την περιφέρεια,που πηγαίνουν αυτά?
Εξαϋλώνονται?
Μήπως ότι ενέχει επικινδυνότητα "χαλασματος" η επέμβαση(αυτό αφορά σε άλλη σχετική κουβέντα)?
Η χαρά είναι μοιρασμένη!!🙂
 
Και επιτέλους ρε Βασίλη, άσε τον Γιάννη να δουλέψει και μην τον τσιγκλάς συνέχεια, υπάρχει κόσμος που περιμένει τα κοντάκια του! (ευτυχώς όχι εγώ)
Παντελο,μην φοβάσαι!🙂
Ο Γιάννης ότι είναι να κάνει θα το κάνει!
Αυτά είναι ευχάριστα διαλείμματα σε μια ευχάριστη ενασχόληση!
 
Ο Βάγγος μερικές σελίδες πίσω έγραψε πως ξεκίνησε η μόδα των πολύ μεγάλων επικίνδυνων κώνων made in Greece που αυξάνουν την συγκέντρωση σε ανοιχτά τσοκ.
Πολλά τέτοια όπλα πουλήθηκαν διότι ήταν πλέον άχρηστα.

Η Briley που κάνει σχετικά ασφαλείς κώνους ουσιαστική διαφορά βλέπει μόνο στην ανάκρουση, άρα αυτόματα στην αρχική ταχύτητα = μικρότερη.

Αν μου βρείτε έναν ΣΟΒΑΡΟ επαγγελματία που μιλάει για αύξηση συγκέντρωσης σε σφιχτά τσοκ και χοντρά σκάγια θα αναθεωρήσω.

Αυτή είναι όλη η ιστορία.
 
Δεν ρίχνω με το τόσα γραμμάρια από επιλογή,όχι από φόβο!🙂
Αν ρίξεις με λίγα παραπάνω γραμμάρια,θα εμπλουτίσεις ακόμη περισσότερο την κατανομή...😎
Δεν κατάλαβα που διαφωνεί η κ.Briley?
Λέει κάπου ότι μειώνεται το ποσοστό συγκέντρωσης?
Όταν λέει ότι μαζεύει τα ξανεμιδια από την περιφέρεια,που πηγαίνουν αυτά?
Εξαϋλώνονται?
Μήπως ότι ενέχει επικινδυνότητα "χαλασματος" η επέμβαση(αυτό αφορά σε άλλη σχετική κουβέντα)?
Η χαρά είναι μοιρασμένη!!🙂
Τι ήθελες να γράψει Γιάννη.
Ότι προσφέρουμε μια υπηρεσία που δεν έχει κανένα ουσιαστικό ώφελος από το να καταστρέφει την χρωμίωση και μικραίνει την ανάκρουση ;
Και μικρή μείωση στην συγκέντρωση έχει παρατηρηθεί από τον Zutz και άλλοι μελετητές δεν έχουν βρει καμία διαφορά ή ελάχιστη θετική.
Πολύ κάτω από 5%.
Σε "ασφαλείς" κώνους όμως εεε
 
Last edited:
από τα ψιλα σκαγια που δεν προσφέρει τίποτα ο κωννος πάμε τωρα στα χοντρά με κληστα τσοκ ούτε εκεί προσφέρει τίποτα !!!! Ο Βαγγέλης είναι σωστός επαγκελματιας αλλά διαφωνούμε κάθετα …αυτό τα οπλα δίνονται γιατί ο αλλος έχει φάει πετρια !!! Και θέλει να αγωραση κάτι άλλο αν ήταν ολλα απος γούσταραν μερικοί να αγωραζουμε ένα οπλο και τερμα θα ΕΙχε κλησει και ο Βαγγέλη και όλλοι οι αλλοι
 
Τι ήθελες να γράψει Γιάννη.
Ότι προσφέρουμε μια υπηρεσία που δεν έχει κανένα ουσιαστικό ώφελος από το να καταστρέφει την χρωμίωση και μικραίνει την ανάκρουση ;
Και μικρή μείωση στην συγκέντρωση έχει παρατηρηθεί από τον Zutz και άλλοι μελετητές δεν έχουν βρει καμία διαφορά ή ελάχιστη θετική.
Πολύ κάτω από 5%.
Σε ασφαλείς κώνους όμως εεε
Εγώ βλέπω μια διπλωματική απάντηση(σε ποιο ερώτημα?),για να μην υπάρξουν ιδιαίτερες απαιτήσεις...
Αυτό για την μικρή μείωση, ειλικρινά δεν το γνώριζα και δεν το έχω δει σε ότι έχω δοκιμάσει.
Το 5% είναι καλό,το πολύ κάτω από 5% είναι λιγότερο καλό!
Κακό,δεν είναι σε καμία περίπτωση!🙂
Για ασφαλείς λέω κι εγώ!!
 
Πολλά τέτοια όπλα πουλήθηκαν διότι ήταν πλέον άχρηστα.
Δηλ, καταστράφηκαν?
Η Briley που κάνει σχετικά ασφαλείς κώνους ουσιαστική διαφορά βλέπει μόνο στην ανάκρουση, άρα αυτόματα στην αρχική ταχύτητα = μικρότερη.
Σχετικά ασφαλείς...το δηλώνει αυτό?
Η μικρότερη αρχική είναι εξ ορισμού μειωνεκτημα?
 
Εγώ βλέπω μια διπλωματική απάντηση(σε ποιο ερώτημα?),για να μην υπάρξουν ιδιαίτερες απαιτήσεις...
Αυτό για την μικρή μείωση, ειλικρινά δεν το γνώριζα και δεν το έχω δει σε ότι έχω δοκιμάσει.
Το 5% είναι καλό,το πολύ κάτω από 5% είναι λιγότερο καλό!
Κακό,δεν είναι σε καμία περίπτωση!🙂
Για ασφαλείς λέω κι εγώ!!
Νομίζω ότι παίζουμε με τις λέξεις.

Ποσοστά κάτω από 5% είναι μηδενικά.
Σου είπα όμως ότι έχει παρατηρηθεί και μείωση αλλά επέλεξες να το αγνοήσεις.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι μικραίνει η αρχική γιατί αυξάνει ο χώρος καύσης.
Αυτό λέει και η Briley με το μειωμένη ανάκρουση.

Την ερώτηση στην Briley δεν την πόσταρα.
Κάντε εσείς τις δικές σας ερωτήσεις.
Η Briley πάντως έγραφε αυτό στο site της

"Long forcing cones can improve your shot pattern ... Each is unique but a better pattern is almost always certain"
Εγώ ρώτησα αν με μολύβδινα #2 μέχρι #8 θα δω βελτίωση στην συγκέντρωση και πόσο, σύμφωνα με την εμπειρία τους.
 
Νομίζω ότι παίζουμε με τις λέξεις.

Ποσοστά κάτω από 5% είναι μηδενικά.
Σου είπα όμως ότι έχει παρατηρηθεί και μείωση αλλά επέλεξες να το αγνοήσεις.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι μικραίνει η αρχική γιατί αυξάνει ο χώρος καύσης.
Αυτό λέει και η Briley με το μειωμένη ανάκρουση.

Την ερώτηση στην Briley δεν την πόσταρα.
Κάντε εσείς τις δικές σας ερωτήσεις.
Η Briley πάντως έγραφε αυτό στο site της

"Long forcing cones can improve your shot pattern ... Each is unique but a better pattern is almost always certain"
Εγώ ρώτησα αν με μολύβδινα #2 μέχρι #8 θα δω βελτίωση στην συγκέντρωση και πόσο, σύμφωνα με την εμπειρία τους.
Δεν την αγνόησα ρε Bill!🙂

Αυτό για την μικρή μείωση, ειλικρινά δεν το γνώριζα και δεν το έχω δει σε ότι έχω δοκιμάσει.
 
Δηλ, καταστράφηκαν?
Ναι διότι είναι επικίνδυνα.

Σχετικά ασφαλείς...το δηλώνει αυτό?
Όχι αλλά αναλαμβάνει την ευθύνη αν σκάσει το όπλο στα χέρια κάποιου όπως συμβαίνει στην Αμερική.
Γι αυτό δεν έχουν τράπεζα δοκιμών.
Η ευθύνη βαρύνει τον κατασκευαστή ή τον μετατροπέα.

Η μικρότερη αρχική είναι εξ ορισμού μειωνεκτημα?
Όταν φτάνεις να την αισθάνεσαι στον ώμο σου (=ανάκρουση), ναι για απαιτητικά θηράματα με κρύα.
Γι αυτά δεν συζητάμε ή για τσίχλες ;
 
Άσε το "στήθηκαν σαν εμπορικά" και ρίξε εμπορικά μετρώντας τα σκάγια.
Το 85% είναι άπιαστο όριο με απλά εμπορικά χωρίς buffer και ειδικά με 3* τσοκ και απλά σκάγια πάντα στα 36,5m.
Μπορεί σε 5-6 συνταγές και με πολύ τύχη να σου βγάλουν αυτό το ποσοστό (σε ιδιογόμωση) αλλά δεν θα γίνεται συνέχεια.
Ας πουν και άλλοι την γνώμη τους που δοκιμάζουν εμπορικά.
Αυτό που περιέγραψα με την mb36 είναι πιστή αντιγραφή του rotweill του γερμανικού 36 γραμμαρίων.........
Μόνο ο συγκεντρωτηρας αλλάζει........
Πιστεύω πως εάν ρίξω αυτό το ίδιο αποτέλεσμα θα πάρω.........
Θα γίνει κι αυτό σε λίγο καιρό και θα το διαπιστώσουμε.... ..
 
Ειναι πολυ απλα τα πραγματα Νικο
2 μπενελλι με 4 καννες. Ριχνω καλα μονο με την μια καννη.
Δεν χρειαζεται να ειναι στη Nasa καποιος για να το εξηγησει.
Μιλαω παντα για μομπιλ. Δεν εχω δοκιμασει crio, powerbore σε καλ12.
Το μποιτο εχει κωνο κ ειναι 76αρι αχρωμιωτο γι αυτο ριχνει καλα.
Μπουνατσα δοξα το Θεο, ειναι κ 300 μετρα το πλεουμενο δεν χαμπαριαζει ευκολα.

Οταν θα ερθεις Σαμο...να μου φερεις τα οπλα και τις καννες που δεν ριχνουν καλα...
Και οταν με το καλο φυγεις.....θα εχεις αλλαξει γνωμη φιλαρα μου !!!
 
Νομίζω ότι παίζουμε με τις λέξεις.

Ποσοστά κάτω από 5% είναι μηδενικά.
Σου είπα όμως ότι έχει παρατηρηθεί και μείωση αλλά επέλεξες να το αγνοήσεις.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι μικραίνει η αρχική γιατί αυξάνει ο χώρος καύσης.
Αυτό λέει και η Briley με το μειωμένη ανάκρουση.

Την ερώτηση στην Briley δεν την πόσταρα.
Κάντε εσείς τις δικές σας ερωτήσεις.
Η Briley πάντως έγραφε αυτό στο site της

"Long forcing cones can improve your shot pattern ... Each is unique but a better pattern is almost always certain"
Εγώ ρώτησα αν με μολύβδινα #2 μέχρι #8 θα δω βελτίωση στην συγκέντρωση και πόσο, σύμφωνα με την εμπειρία τους.
Και για ποιο λόγο να πηστευω την briley και όχι την μπερετα!!!! Και για ποιο λόγο έφτιαξαν την κάνη της κορντοβα με κωννο !!! Και αλλά καλούδια !!!! Ερωτηση κάνω!!! Η μιπως ξεχάσαμε που πουλιόταν μπενελι με κάνη από την μπριλευ και κόστιζε δυο νεφρά και ένα ματι!!!!
 
Άσε το "στήθηκαν σαν εμπορικά" και ρίξε εμπορικά μετρώντας τα σκάγια.
Το 85% είναι άπιαστο όριο με απλά εμπορικά χωρίς buffer και ειδικά με 3* τσοκ και απλά σκάγια πάντα στα 36,5m.
Μπορεί σε 5-6 συνταγές και με πολύ τύχη να σου βγάλουν αυτό το ποσοστό (σε ιδιογόμωση) αλλά δεν θα γίνεται συνέχεια.
Ας πουν και άλλοι την γνώμη τους που δοκιμάζουν εμπορικά.

Πες μου...ποια εμπορικα εχουν με 3* αστρα στα 36,5 μετρα 85% συγκεντρωση....και εγω θα σταματησω
την ιδιογομωση !!! :cool:
 
Ναι διότι είναι επικίνδυνα.
ΟΚ...
Όχι αλλά αναλαμβάνει την ευθύνη αν σκάσει το όπλο στα χέρια κάποιου όπως συμβαίνει στην Αμερική.
Γι αυτό δεν έχουν τράπεζα δοκιμών.
Η ευθύνη βαρύνει τον κατασκευαστή ή τον μετατροπέα.
Ισχύει!!
Όταν φτάνεις να την αισθάνεσαι στον ώμο σου (=ανάκρουση), ναι για απαιτητικά θηράματα με κρύα.
Γι αυτά δεν συζητάμε ή για τσίχλες ;
Για όλα τα θηράματα συζητάμε!
Ρε μια μανία με της τσιχλουλες!😢
Λες κι αυτές χτυπάμε παλαμάκια και πεφτουν...
Οι μεγαλες αρχικές όταν σπρώχνουν σκάγια όχι ιδιαίτερα σκληρά,δεν είναι ώφελος.
Οι μικρότερες αρχικές μπορούν να γίνουν μεγαλύτερες.
Όπως και να'χει αυτό που κάνει την διαφορά,είναι η ταχύτητα και η κατανομή που θα έχουν τα σκάγια "εκεί"!
 
Back
Top