Βλητικές δοκιμές Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πέρυσι που έψαχνα για όπλο, το χω ξαναγράψρι εδώ νομίζω, μου πρότειναν την extreme plus a400, αλλά μόλις είδα το βάρος για τα κυνήγια που κάνω ούτε καν. Μάλιστα μου την πρότειναν γιατί ρίχνω πολλά φυσίγγια στην τσίχλα κι έχει ανάκρουση αεροβόλου. Μου άρεσε πολύ σαν τουφέκι αλλά το βάρος δε μου άρεσε και την απέρριψα. Πάντως εγώ είμαι απ αυτούς που πιστεύουν πως όταν μια εταιρεία διαφημίζει κάτι οτι το κάνει καλά το πιστεύω. Οχι στον βαθμό που ίσως παρουσιάζεται, αλλά πιστεύω ισχύει. Εχω κι εγώ ακούσει για την α400 plus οτι βγάζει ωραίες τουφεκιές κι οτι είναι αεροβόλο στην ανάκρουση, δεν έχω λόγο να μην το πιστέψω, αφού το 690 που είναι με πιο απλή τεχνολογία με εχει ικανοποιήσει. Και το μάρκετινγκ κάπου πρέπει να βασίζεται, αλλιώς είναι κοροιδία ή ψέμα και το ψέμα ως γνωστόν έχει κοντά πόδια. Οι καταναλωτές δεν είναι κοροϊδα.
 
Συγνώμη από όλους παιδιά αλλά όταν ξεκίνησα να κάνω κώνο δεν είχα στο μυαλό μου ότι έπρεπε να πείσω και σας να κάνετε κώνο για να έχω δοκιμές πριν και μετά.
Όταν γράφεις στις βλητικές δοκιμές συνήθως έχεις και μερικές δοκιμές να δείξεις. Αν όχι, πάλι δεν πειράζει, αλλά να ξέρεις κάποιοι εδώ μέσα είμαστε οπτικοί τύποι 😜
Όλα καλά ...
Έβαλε μία δοκιμή ο Evo στα 26 μέτρα με πέντε και τέσσερα άστρα και του την πέσατε όλοι γιατί στα 26 μέτρα και όχι στα 50.
Ο ίδιος είπε ότι έχει πολλές δοκιμές με διάφορα τσοκ και με διάφορα σκάγια.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-δοκιμές.4204/page-470#post-899374
Ως γνωστό δεν δοκιμάζεις στα 26m με χοντρά νούμερα.
Του ζητήσαμε μερικές με χοντρά και μακρινές, κακό είναι ;
Εγώ προσωπικά νόμιζα ότι θα λυθεί το μυστήριο.

Σεβαστείτε πάνω από όλα αυτό που τολμήσαμε και κάναμε και σας μεταφέρουμε αυτά που διαπιστώσαμε. Και όχι να την πέφτετε όλοι βλέποντας συνωμοσίες.
Την αλήθεια ψάχνουμε φίλε μου.
ps
Παρεμπιπτόντως δεν νομίζω ότι θα την βρούμε ποτέ.
Ακούω για δοκιμή πριν τον κώνο και μετά... όταν παραλάβεις το όπλο από τον οπλουργό μετά από μία εβδομάδα, οι συνθήκες οι κλιματολογικές δεν θα είναι ίδιες. Άρα δεν θα μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα...
Με τέτοια αύξηση στην συγκέντρωση δεν ισχύει.
Ο κώνος δεν διαλέγει καιρικές συνθήκες.
Αν μη τι άλλο όσοι ασχολούνται με Δοκιμές σε πίνακα θα έχουν διαπιστώσει αυτό που έχω δει και εγώ τη μία ημέρα Να δεις 400 σκάγια μέσα στον κύκλο τον 76 cm στον πίνακα και την άλλη μέρα να δεις 550.
Τι φυσίγγι ήταν ; γραμμάρια, νούμερο, απόσταση, τσοκ ;
Εμπορικό ή ιδιογόμωση ;
Ένα μόνο δοκιμάσατε ή πολλά ;
 
Last edited:
καμια σχεση.δεν ακυρωνης κανενα τσοκ.αυτο το ελεγε και ο βαγος μπενελλι καποτε.και πηγα με ενα φιλο στο λαγονηση,για να του αποδειξω το αντιθετο
Του το απέδειξες ;

Φίλε μου νομίζω ότι με το ειδικό χειροποίητο τσοκ που έφτιαξες, το 6 φορές πιο ανοιχτό από τον κύλινδρο, και τις μπάλες με 3* στα 26μ αποδεικνύεις περίτρανα ότι ο Βάγγος έχει απόλυτο δίκιο.
Όχι μόνο ακυρώνεις τα ανοιχτά τσοκ, αλλά πρέπει να φτιάξεις και ειδικό τσοκ που δεν υπάρχει στο εμπόριο για να μπορέσεις να κυνηγήσεις το όπλο κοντά.
Γι αυτό τα πουλάνε αυτά τα όπλα συνήθως ... πιστεύω.

(Ο κύλινδρος έχει σύσφιξη μηδέν, το 6 φορές πιο ανοιχτό δεν το κατάλαβα να σου πω την αλήθεια)

ps
Είναι αυτό που έχω πει πολλές φορές.
Ο κάθε κυνηγός έχει μια συγκέντρωση που του ταιριάζει για κάθε θήραμα και κάθε τεραίν.
Με την υπερκάνη απλά αλλάζεις τσοκ ή φτιάχνεις άλλα για να έρθεις στα επιθυμητά (και λογικά) επίπεδα συγκέντρωσης ώστε να μεγιστοποιήσεις τις επιτυχίες σου.
 
Last edited:
Δικά μου έχω χαλάσει 4-5!
Εεε,ας χαλάσει και κανας άλλος...😁
Και το αποτέλεσμα είναι μερικά σκάγια παραπάνω δηλαδή ή μπάλες ;
Αν κρίνω από τα λεγόμενά σου λίιιγο καλύτερα.
Έχω φωτογραφική μνήμη, δεν ξεχνάω τίποτα ;)

Με άλλο όπλο,δεν μετράει!
Χαλασμένα όλα τα άλλα εεεεε αχαχαχαχα
.sarcastic. .pray to God.
 
Συγνώμη από όλους παιδιά αλλά όταν ξεκίνησα να κάνω κώνο δεν είχα στο μυαλό μου ότι έπρεπε να πείσω και σας να κάνετε κώνο για να έχω δοκιμές πριν και μετά.

Έβαλε μία δοκιμή ο Evo στα 26 μέτρα με πέντε και τέσσερα άστρα και του την πέσατε όλοι γιατί στα 26 μέτρα και όχι στα 50.

Ο ένας θέλει χοντρά νούμερα, ο άλλος θέλει ψηλά νούμερα, άλλος θέλει σφιχτά τσοκ, άλλος ανοιχτά... κάποιον άλλον μπορεί να τον χαλάει η κατανομή. Σεβαστείτε πάνω από όλα αυτό που τολμήσαμε και κάναμε και σας μεταφέρουμε αυτά που διαπιστώσαμε. Και όχι να την πέφτετε όλοι βλέποντας συνωμοσίες.

Ακούω για δοκιμή πριν τον κώνο και μετά... όταν παραλάβεις το όπλο από τον οπλουργό μετά από μία εβδομάδα, οι συνθήκες οι κλιματολογικές δεν θα είναι ίδιες. Άρα δεν θα μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα... αυτό που έπραξα εγώ ήταν να το τεστάρω με ένα όπλο που είχε κώνο και μετά να πάμε πάλι με το ίδιο όπλο να δούμε τα αποτελέσματα... αυτός για μένα είναι ο πιο ασφαλής τρόπος.

Αν μη τι άλλο όσοι ασχολούνται με Δοκιμές σε πίνακα θα έχουν διαπιστώσει αυτό που έχω δει και εγώ τη μία ημέρα Να δεις 400 σκάγια μέσα στον κύκλο τον 76 cm στον πίνακα και την άλλη μέρα να δεις 550.
Όταν γράφεις ότι έκανα αυτή την μετατροπή και είδα τεράστια διαφορά λογικό είναι να ενδιαφερθούν πολλοί και να θέλουν να μάθουν λεπτομέρειες και περισσότερες πληροφορίες ,αν δεν μπορείς για οποιονδήποτε λόγο να τις παρέχεις υπάρχει κίνδυνος να θεωρηθεί απλως διαφήμιση, η οποία θα μπορούσε να παρασύρει συνάδελφους με αστοχίες ,που το προβλημα τους δεν είναι η κάννη.Θα θεωρούσα τουλάχιστον επιβεβλημένο τις δοκιμες πριν και μετά παρουσία του οπλουργου που θα κάνει την μετατροπή και φυσικά καταγραφή οπτικό υλικό (τι μας λες τώρα).
 
Ούτε από αυτό υπάρχει τουφεκιά.
Έψαξα.
Ειπα να μη γραψω αλλα εσυ στασιο δεν εχεις.Οποτε οπως λες την Plus την εχουν ανεβασει σαν παρουσιαση αναλυση 50 βιντεακια και ενα καθαρο πατερν σε πινακα οπως παρουσιαζουν τσοκ και φυσιγγια συγκριτικα εγω δεν εχω δει.Αυτο δεν λεει κατι αλλα ισως και να λεει οπως σημειωνει και ο Βillis .
 
Δεν ισχύει Χρύσανθε για εμένα.
Το διάβαζα και εγώ παλιά και μου φαίνονταν λογικό.
Μπορεί να το έχω γράψει κιόλλας ...
Το καλό φυσίγγι είναι καλό φυσίγγι στην συντριπτική πλειοψηφία των όπλων.
Εχεις πολλες γνωσεις φιλε και για να το πιστευεις εσυ κατι εχεις δει

Αυτο που λεω δεν αναιρει αυτο που λες

Απλα δεν θα το μαθει ευκολα καποιος που εχει ενα οπλο και ριχνει μονο με αυτο

Εαν ταιριαζει ενα φουσεκι στο οπλο του συνηθως δεν το αλλαζει

Μιλαω για ανθρωπους που ριχνουν ενα φυσιγγι ολοχρονα!το χω δει και υο εχω βιωσει

Συνηθες ειναι να το συστηνει και σε φιλους
του
Ωστοσο καποιοι θα το αγαπησουν ενω καποιοι οχι

Εαν βαλουμε ως σταθερα το κυνηγι το τεραιν τις συνθηκες τα θελω τα πιστευω υον τροπο σκοπευσης κλπ κλπ και αφησουμε διαφορετικα μονο την καννη τους
Συνηθως εχουν διαφορετικες καννες.οχι παντα αλλα συνηθως

Αυτο ομως δεν το θεωρω απολυτο και ετσι φτανουμε σε αυτο που λες εσυ

Γιατι εχω δει φυσιγγιο να πηγαινει εξισου καλα σε οπλο με 18.4 και 18.8 του ιδιου ιδιοκτητη και μαλιστα να το ριχνει και με τα δυο οπλα
 
Υπόψη, τα εμπορικά μπορεί να σε τρελάνουν.
Μερικά έχουν πολύ μεγάλες αποκλίσεις σε συγκέντρωση !!!
Δυστυχως ειναι αληθεια ειδικα τα τελευταια χρονια
Και ειναι πολυ σπασιμο να εχεις το δικο σου φυσιγγι (εμπορικο) και ξαφνικα να το χανεις!!!!
 
Και το αποτέλεσμα είναι μερικά σκάγια παραπάνω δηλαδή ή μπάλες ;
Αν κρίνω από τα λεγόμενά σου λίιιγο καλύτερα.
Έχω φωτογραφική μνήμη, δεν ξεχνάω τίποτα ;)


Χαλασμένα όλα τα άλλα εεεεε αχαχαχαχα
.sarcastic. .pray to God.
Είμαι φειδωλός!
Και παραπάνω από "λιιιγο" να είναι,θα πω "λιιιγο"!😁
Δεν ξέρω αν είναι χαλασμένα,είναι σίγουρα... άλλα!😉
 
Last edited:
Και το μάρκετινγκ κάπου πρέπει να βασίζεται, αλλιώς είναι κοροιδία ή ψέμα και το ψέμα ως γνωστόν έχει κοντά πόδια. Οι καταναλωτές δεν είναι κοροϊδα.
Σε αυτό εγώ διαφωνώ. Οι καταναλωτές είναι κορόιδα. Το εμπόριο ως γνωστών βασίζεται στην αφέλεια του καταναλωτή. Σε όλα τα προϊόντα.
Επίσης το ψέμα έχει μακριά πόδια.
Αυτό συμβαίνει διότι όταν ο καταναλωτής πέσει στην παγίδα και δώσει τα έξτρα χρήματα για να πάρει κάτι που του "πουλάει" το μάρκετινγκ, μετά αντί να είναι αντικειμενικός και να τεστάρει το προϊόν που αγόρασε αν κάνει ακριβώς αυτό που του πούλησαν, εγκλωβίζεται στον εγωισμό του (δεν είμαι χαζός!) και προσπαθεί με κάθε τρόπο να επιβεβαιώσει τη μπαρούφα που του πούλησε το μάρκετινγκ. Έτσι γίνεται ο καλύτερος δούλος και υπηρέτης της εταιρείας διαφημίζοντας αφιλοκερδώς στους υπόλοιπους πόσο καλύτερο είναι το δικό του προϊόν επειδή έχει το έξτρα κάτι. Άρα το όφελος της εταιρείας να κοροϊδέψει τον καταναλωτή είναι πολλαπλό.
 
Όταν γράφεις στις βλητικές δοκιμές συνήθως έχεις και μερικές δοκιμές να δείξεις. Αν όχι, πάλι δεν πειράζει, αλλά να ξέρεις κάποιοι εδώ μέσα είμαστε οπτικοί τύποι 😜
Όλα καλά ...

Ο ίδιος είπε ότι έχει πολλές δοκιμές με διάφορα τσοκ και με διάφορα σκάγια.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-δοκιμές.4204/page-470#post-899374
Ως γνωστό δεν δοκιμάζεις στα 26m με χοντρά νούμερα.
Του ζητήσαμε μερικές με χοντρά και μακρινές, κακό είναι ;
Εγώ προσωπικά νόμιζα ότι θα λυθεί το μυστήριο.


Την αλήθεια ψάχνουμε φίλε μου.
ps
Παρεμπιπτόντως δεν νομίζω ότι θα την βρούμε ποτέ.

Με τέτοια αύξηση στην συγκέντρωση δεν ισχύει.
Ο κώνος δεν διαλέγει καιρικές συνθήκες.

Τι φυσίγγι ήταν ; γραμμάρια, νούμερο, απόσταση, τσοκ ;
Εμπορικό ή ιδιογόμωση ;
Ένα μόνο δοκιμάσατε ή πολλά ;
Φίλε μου για να λυθεί το μυστήριο ήδη σου είπε ότι κερνάει και καφέ στο σκοπευτήριο πάρε το όπλο σου και να λυθούν όλα τα μυστήρια.

32 γραμμάρια νούμερο 9 ιδιογόμωση και δεν δοκιμάστηκε μόνο ένα.

Aυτό θα έπρεπε να το Έχεις προσέξει γιατί μάλλον κάνεις βλητικές δοκιμές... είτε έχεις κώνο είτε δεν έχεις αυτές οι διαφορές υπάρχουν απλά εκεί θα δεις και τη διαφορά περισσότερο του κώνου στην υγρασία και στις αντίξοες καιρικές συνθήκες.
 
Σε αυτό εγώ διαφωνώ. Οι καταναλωτές είναι κορόιδα. Το εμπόριο ως γνωστών βασίζεται στην αφέλεια του καταναλωτή. Σε όλα τα προϊόντα.
Επίσης το ψέμα έχει μακριά πόδια.
Αυτό συμβαίνει διότι όταν ο καταναλωτής πέσει στην παγίδα και δώσει τα έξτρα χρήματα για να πάρει κάτι που του "πουλάει" το μάρκετινγκ, μετά αντί να είναι αντικειμενικός και να τεστάρει το προϊόν που αγόρασε αν κάνει ακριβώς αυτό που του πούλησαν, εγκλωβίζεται στον εγωισμό του (δεν είμαι χαζός!) και προσπαθεί με κάθε τρόπο να επιβεβαιώσει τη μπαρούφα που του πούλησε το μάρκετινγκ. Έτσι γίνεται ο καλύτερος δούλος και υπηρέτης της εταιρείας διαφημίζοντας αφιλοκερδώς στους υπόλοιπους πόσο καλύτερο είναι το δικό του προϊόν επειδή έχει το έξτρα κάτι. Άρα το όφελος της εταιρείας να κοροϊδέψει τον καταναλωτή είναι πολλαπλό.
εκπρόσωπος τόπου του ΚΚΕ έπρεπε να ήσουν!!!!!
 
Φίλε μου για να λυθεί το μυστήριο ήδη σου είπε ότι κερνάει και καφέ στο σκοπευτήριο πάρε το όπλο σου και να λυθούν όλα τα μυστήρια.

32 γραμμάρια νούμερο 9 ιδιογόμωση και δεν δοκιμάστηκε μόνο ένα.

Aυτό θα έπρεπε να το Έχεις προσέξει γιατί μάλλον κάνεις βλητικές δοκιμές... είτε έχεις κώνο είτε δεν έχεις αυτές οι διαφορές υπάρχουν απλά εκεί θα δεις και τη διαφορά περισσότερο του κώνου στην υγρασία και στις αντίξοες καιρικές συνθήκες.
Δεν μένω Αθήνα φίλε μου.
Να κάνω 160+160 χιλιόμετρα για να δω την βλητική υπεροχή ;;;
Δεν τρελάθηκα ακόμη.
Επίσης το Σχιστό είναι κλειστό κάνα μήνα τώρα ;;;;

Ας κάνετε εσείς μόνοι σας μερικές δοκιμές και αν δω κάτι τόσο εξαιρετικό θα έρθω αυτοπροσώπως.
Ρίξτε ότι εμπορικά φυσίγγια θέλετε με ότι τσοκ θέλετε, στίψτε τα φυσίγγια μέχρι να σας βγάλουν το μέγιστο δυνατό και τραβήξτε μερικές φωτογραφίες.

Μια δοκιμή διάτρησης με άλλο άφτιαχτο όπλο θα ήταν χρήσιμη, αλλά δεν θέλω να σας κουράσω.

Ακριβώς επειδή έχω κάνει δοκιμές ξέρω τι να περιμένω, δεν έχω απορίες περί κώνων.
Αν τώρα η κάνη σχηματίζει γράμματα στον πίνακα και μετά βαράει φυσιολογικά προς σφιχτούτσικα με φυσίγγια ιδιογόμωσης δεν σημαίνει ότι η κάνη βελτιώθηκε, απλά διορθώθηκε ;)
Μην τρελαθούμε κιόλλας.

Να υποθέσω ότι στον Έβρο όλα τα όπλα βαράνε με κώνο ;
 
Last edited:
Σε αυτό εγώ διαφωνώ. Οι καταναλωτές είναι κορόιδα. Το εμπόριο ως γνωστών βασίζεται στην αφέλεια του καταναλωτή. Σε όλα τα προϊόντα.
Επίσης το ψέμα έχει μακριά πόδια.
Αυτό συμβαίνει διότι όταν ο καταναλωτής πέσει στην παγίδα και δώσει τα έξτρα χρήματα για να πάρει κάτι που του "πουλάει" το μάρκετινγκ, μετά αντί να είναι αντικειμενικός και να τεστάρει το προϊόν που αγόρασε αν κάνει ακριβώς αυτό που του πούλησαν, εγκλωβίζεται στον εγωισμό του (δεν είμαι χαζός!) και προσπαθεί με κάθε τρόπο να επιβεβαιώσει τη μπαρούφα που του πούλησε το μάρκετινγκ. Έτσι γίνεται ο καλύτερος δούλος και υπηρέτης της εταιρείας διαφημίζοντας αφιλοκερδώς στους υπόλοιπους πόσο καλύτερο είναι το δικό του προϊόν επειδή έχει το έξτρα κάτι. Άρα το όφελος της εταιρείας να κοροϊδέψει τον καταναλωτή είναι πολλαπλό.
Ακριβώς.
Ρε συ με μάρκετινγκ ασχολείσαι ; 😂

Εσύ είσαι ικανός να πουλήσεις μαϊμού σε Ινδό.

Αστείο Θαλήηηηη
.sarcastic.
 
Last edited:
Σε αυτό εγώ διαφωνώ. Οι καταναλωτές είναι κορόιδα. Το εμπόριο ως γνωστών βασίζεται στην αφέλεια του καταναλωτή. Σε όλα τα προϊόντα.
Επίσης το ψέμα έχει μακριά πόδια.
Αυτό συμβαίνει διότι όταν ο καταναλωτής πέσει στην παγίδα και δώσει τα έξτρα χρήματα για να πάρει κάτι που του "πουλάει" το μάρκετινγκ, μετά αντί να είναι αντικειμενικός και να τεστάρει το προϊόν που αγόρασε αν κάνει ακριβώς αυτό που του πούλησαν, εγκλωβίζεται στον εγωισμό του (δεν είμαι χαζός!) και προσπαθεί με κάθε τρόπο να επιβεβαιώσει τη μπαρούφα που του πούλησε το μάρκετινγκ. Έτσι γίνεται ο καλύτερος δούλος και υπηρέτης της εταιρείας διαφημίζοντας αφιλοκερδώς στους υπόλοιπους πόσο καλύτερο είναι το δικό του προϊόν επειδή έχει το έξτρα κάτι. Άρα το όφελος της εταιρείας να κοροϊδέψει τον καταναλωτή είναι πολλαπλό.
Πιστεύω ή μάλλον δεν μπορώ να πιστέψω οτι όλοι οι καταναλωτές είναι εγωιστές και διαφημίζουν τα προιόντα που ενω δε τους πρόσφεραν τίποτα παραπάνω συνεχίζουν να τα στηρίζουν, αν ήταν έτσι οι κριτικές στο ιντερνετ θα ηταν όλες 5 στερες. Δεν ξεχώρισαν τυχαία εταιρείες , και δε μιλάω αποκλειστικά για τα όπλα, και είναι leader σε πωλήσεις απο απλό εγωισμό των καταναλωτών. Π.χ εργάζομαι σε εταιρεία με στρώματα κρεβάτια κλπ, το marketing το δικό μας διαφημίζει την κορυφαία σειρά οτι προσφέρει ξεκούραση ευεξία κλπ. Μπορω με μια ισοπεδωτική λογική να πω ξέρεις μλκιες τώρα άντε πάρε το απλο μια χαρά είναι. Μια χαρά είναι απο μόνο του, όταν το συγκρίνεις όμως με το άλλο τοτε παύει να είναι μια χαρα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top